Kiedy najlepiej wybrać się statkiem wycieczkowym po Ameryce?

Kiedy najlepiej wybrać się w rejs po Ameryce?


Jak podają fachowe źródła zagraniczne jest to wciąż bardzo często zadawane pytanie. Tak naprawdę odpowiedź nie jest jednoznaczna i w dużej mierze zależy od regiony oraz od naszych oczekiwań. Jeżeli postanowimy wybrać się na Alaskę to inny termin będzie dobry na oglądanie zorzy polarnej, a inny na obserwacje dzikiej natury.

Do niedawna można było jasno wyróżnić sezon wysoki, umiarkowany czy niski, jednak obecnie wszystko jest dość płynne. Praktycznie wszędzie jest co robić o każdej porze roku, a w wielu miejscach „wysoki sezon” ze względu na temperatury, trwa praktycznie cały rok (co ma oczywiście przełożenie na ceny).

Mimo tego „upłynnienia” i całosezonowości praktycznie wszystkich regionów wciąż można wyróżnić okresy w których ceny są wyższe lub niższe. Zanim przejdę do opisywania konkretnych miejsc warto pamiętać o jednej prawidłowości – wiele rejsów będzie najdroższych podczas miesięcy letnich, nawet mimo nienajlepszej pogody. Związane jest to z okresem wakacyjnym wśród uczniów, którzy wraz z rodzicami tłumnie wyjeżdżają na wakacje.

Przeczytaj także: 6 sposobów na obniżenie ceny rejsu

Poniżej charakterystyka regionów:

ALASKA

Wysoki sezon: czerwiec – sierpień

Wady i zalety: W powyższych miesiącach temperatura jest najwyższa. Poza tym jest to najlepszy okres do podziwiania dziko żyjących zwierząt. Minusem jest ogromny popyt, więc rezerwacji w rozsądnych cenach trzeba dokonywać wiele miesięcy przed rejsem.

Niski sezon: maj – wrzesień

Wady i zalety: Minusem są oczywiście niższe temperatury, możliwe opady śniegu zamknięte parki krajobrazowe czy anulowane wycieczki po wybrzeżu (w związku z niską temperaturą i opadami śniegu). Z drugiej strony w tym okresie można liczyć na dużo niższe ceny, mniej ludzi, piękną śnieżną scenerię.

BERMUDY

Wysoki sezon: czerwiec – sierpień

Wady i zalety: Obok dużej ilości rejsów oraz otwartych portów na Bermudach w sezonie wysokim zaletą jest też idealna temperatura wody, która sprzyja uprawianiu sportów wodnych. Jest to też okres przyjazny rodzinnym wakacjom, bowiem dzieci na pewno nie będą się tam nudzić. Minusy to tłok i wysokie ceny.

Niski sezon: kwiecień – maj; wrzesień – październik

Wady i zalety: Za rejsem na Bermudach w powyższych miesiącach przemawiają niższe temperatury, niższe ceny oraz przede wszystkim mniejsze tłumy. Problemem może być za to… pogoda. O ile sama temperatura sprzyja osobom które nie przepadają za upałami, o tyle kwiecień, maj, wrzesień i październik to miesiące w których zdarzają się ulewy i huragany. Obiektywnie, najlepszym miesiącem do podróży statkiem po Bermudach jest maj.

KARAIBY

Wysoki sezon: czerwiec – wrzesień; święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok; luty – połówka kwietnie

Wady i zalety: W wysokim sezonie w rejsy wybierają się licznie rodziny z dziećmi, więc przemysł przygotowany jest pod kątem rozrywki dla najmłodszych. Poza tym jest ciepło, a duża liczba turystów daje możliwość zawiązywania nowych znajomości. Z drugiej jednak strony tłok też może być problemem i to nie tylko na miejscu. Loty na Karaiby trzeba czasem rezerwować z dużo większym wyprzedzeniem niż sam rejs, bowiem może się okazać że albo nie ma wolnych miejsc, albo cena lotu znacznie przekracza cenę rejsu. Czynnikiem niesprzyjającym może okazać się również pogoda. Wprawdzie jest ciepło, ale wysoki sezon zahacza o okres huraganów i sztormów.

Niski sezon: późny kwiecień – maj; wrzesień – początek stycznia (bez Bożego Narodzenia i Nowego Roku)

Przeczytaj także: Kiedy najlepiej wybrać się statkiem wycieczkowym po Europie?

Wady i zalety: Do zalet należą oczywiście niższe ceny oraz mniejsze tłumy. Mimo przyjemnej temperatury istnieje dość duże ryzyko występowania huraganów, sztormów, czy silnych ulew. Pomijając zepsute wakacje, może to skutkować odwoływaniem rejsów, zamykaniem portów czy zmienianiem tras.

HAWAJE

Wysoki sezon: późny grudzień – kwiecień

Wady i zalety: Na Hawajach jest w tym okresie ciepło i tłoczno, a wybór rejsów jest wtedy najobszerniejszy. Grudzień – kwiecień jest również najlepszym okresem do podziwiania wielorybów. Z uwagi na dużą popularność kierunku, loty do Honolulu są wtedy najdroższe, jednak prócz ciepła pogoda wcale nie jest idealna. Od grudnia do marca bardzo często pada deszcz.

Niski sezon: maj – czerwiec; wrzesień – połowa grudnia

Wady i zalety: Świetna pogoda  i o wiele mniejszy tłok na statkach to główna domena niskiego sezonu na Hawajach. Należy oczywiście mieć na uwadze sztormy i huragany (bliżej września), jednak mimo to w niskim sezonie wciąż jest bardzo dużo dobrych ofert na rejsy. Zresztą istnieje również szansa na znalezienie rejsów bezpośrednio z Ameryki, co ogranicza koszty bo nie trzeba dodatkowo rezerwować lotu.

ZATOKA MEKSYKAŃSKA

Wysoki sezon: wakacje; luty – połowa kwietnia

Wady i zalety: Pogoda i temperatura (morza i powietrza) są w tym okresie idealne na wakacje, a luty i marzec to najlepsze miesiące dla amatorów polujących na wieloryby. Z drugiej strony Ensenada czy Puerto Vallerta przyciągają dużo młodzieży, która robi dużo hałasu i wprowadza dość ożywioną atmosferę, co nie bardzo musi się podobać rodzinom z dziećmi.

Niski sezon: początek stycznia; maj; wrzesień – październik

Wady i zalety: Poza wysokim sezonem pogoda jest wciąż przyjemna, ceny niższe, a tłok mniejszy. Z jednej strony znikają rodziny z dziećmi, a z drugiej nie ma już też młodzieży żądnej przygód w meksykańskich portach.

AMERYKA POŁUDNIOWA

Wysoki sezon: listopad – marzec

Wady i zalety: Rejsy po Ameryce Południowej mają do siebie to, że klimat jest tam dość niestabilny więc trzeba się nastawić na częste zmiany pogody i temperatury. Tłumów należy spodziewać się podczas wszystkich amerykańskich świąt. Warto wziąć pod uwagę rejsy po Galapagos, bowiem tam klimat i temperatura są bardzo stabilne.

Niski sezon: kwiecień i październik

Wady i zalety: W tych miesiącach pogoda jest łagodna, a wy unikniecie tłumów turystów. 


comments powered by Disqus
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ