Kiedy najlepiej wybrać się statkiem wycieczkowym po Europie?
Kiedy najlepiej wybrać się w rejs po Ameryce?
Jak podają fachowe źródła zagraniczne jest to wciąż bardzo często zadawane pytanie. Tak naprawdę odpowiedź nie jest jednoznaczna i w dużej mierze zależy od regiony oraz od naszych oczekiwań. Jeżeli postanowimy wybrać się do Norwegii to inny termin będzie dobry na oglądanie zorzy polarnej, a inny na obserwacje dzikiej natury.
Do niedawna można było jasno wyróżnić sezon wysoki, umiarkowany czy niski, jednak obecnie wszystko jest dość płynne. Praktycznie wszędzie jest co robić o każdej porze roku, a w wielu miejscach „wysoki sezon” ze względu na temperatury, trwa praktycznie cały rok (co ma oczywiście przełożenie na ceny).
Mimo tego „upłynnienia” i całosezonowości praktycznie wszystkich regionów wciąż można wyróżnić okresy w których ceny są wyższe lub niższe. Zanim przejdę do opisywania konkretnych miejsc warto pamiętać o jednej prawidłowości – wiele rejsów będzie najdroższych podczas miesięcy letnich, nawet mimo nienajlepszej pogody. Związane jest to z okresem wakacyjnym wśród uczniów, którzy wraz z rodzicami tłumnie wyjeżdżają na wakacje.
Poniżej charakterystyka regionów:
MORZE ŚRÓDZIEMNE
Wysoki sezon: maj – wrzesień
Wady i zalety: Szczególnie w sierpniu w rejsy po Morzu Śródziemnym wybiera się bardzo wiele amerykańskich i europejskich rodzin. Jest szansa na wielokulturowy mix oraz wiele atrakcji dla dzieci. Oczywiście problemem są wysokie ceny, tłumy pasażerów oraz wysokie temperatury, które mogą odebrać zapał do okazjonalnego zwiedzania.
Przeczytaj także: 6 sposobów na obniżenie ceny rejsu
Niski sezon: październik – kwiecień
Wady i zalety: Wczesna wiosna i późna wiosna to okresy korzystne przede wszystkim pod kątem ceny oraz łagodnej temperatury. Warto poszukać okazji na rejsy w okolice Maroko, Hiszpanii czy Wysp Kanaryjskich.
EUROPEJSKIE RZEKI
Wysoki sezon: kwiecień – październik
Wady i zalety: Okres wiosny i jesieni jest przynajmniej teoretycznie najlepszym do zwiedzania serca Europy. Wiosną rozkwit zieleni jest niesamowity jednak trzeba pamiętać o ulewnych deszczach, które mogą powodować że rzeki staną się okresowo „nieprzejezdne”. W takich wypadach pasażerowie są transportowani autobusami pomiędzy portami. Nie należy również nastawiać się na szczególne atrakcje dla najmłodszych
Niski sezon: marzec; listopad – grudzień
Wady i zalety: Większość tras działa sezonowo i pomiędzy styczniem, a lutym są zamknięte. Mimo to, firmy działają cały rok, więc już w marcu można spokojnie wybrać się w malowniczy rejs po jednej z europejskich rzek. Okres zimowo-jesienny jest również korzystny pod kątem niskich cen i małej ilości podróżnych. Niektórzy przewoźnicy oferują rejsy na zakupy świąteczne w Niemczech, Austrii i Europie Wschodniej. Mimo opadów śniegu i niskich temperatur nie odstrasza to turystów chcących poczuć bożonarodzeniową atmosferę i skorzystać z okazji w sklepach i na ryneczkach świątecznych.
EUROPA PÓŁNOCNA
Wysoki sezon: czerwiec – sierpień
Przeczytaj także: Kiedy najlepiej wybrać się statkiem wycieczkowym po Ameryce?
Wady i zalety: Lato to najlepszy okres na rejsy po Bałtyku oraz w okolicach norweskich fiordów. Pogoda i temperatura są bardzo przyjemne (nie jest ani za zimno, ani za gorąco). Życie w portach toczy się na zewnątrz, a widoki przyciągają ludzi z całego świata. Jedynym mankamentem są wysokie ceny.
Niski sezon: maj i wrzesień
Wady i zalety: Plusy to przede wszystkim niższe ceny, mniejsze tłumy na statkach i spokojniejsza atmosfera w portach. Zresztą Europa wiosną czy jesienią jest również piękna i urokliwa. Niektóre linie oferują zimowe rejsy dalej na północ dla łowów zorzy polarnej, jednak trzeba brać pod uwagę że pogoda jest w tamtych rejonach nieprzewidywalna i może się okazać że nic nie uda się zobaczyć, a cały rejs spędzimy pod pokładem.