Komunikacja miejska w Rydze
Komunikacja miejska w Rydze składa się z autobusów, trolejbusów i tramwajów. Za wszystko odpowiada jedna, miejska firma. Dzięki temu zasady przejazdu są jasne i klarowne. Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. Poznaj z nami komunikację miejską w Rydze!
KOMUNIKACJA MIEJSKA W RYDZE - SPIS TREŚCI
Komunikacja miejska w Rydze należy do przemyślanych i świetnie zrealizowanych. Siecią komunikacji miejskiej w Rydze zarządza jedna firma: Rīgas satiksme (www.rigassatiksme.lv). W skład firmy wchodzi obsługa tramwajów, trolejbusów oraz autobusów. Jest to cała komunikacja miejska w stolicy Łotwy. Od 1 stycznia 2023 w życie weszły nowe zmiany, mające na celu ułatwienie korzystania z komunikacji miejskiej w Rydze. Zmiana ta dąży nie tylko do jak największego ujednolicenia typów biletów na komunikację miejską, ale wprowadza również rzadko spotykaną zmianę. Ryga, chcąc zachęcić ludzi do korzystania z komunikacji miejskiej, w wielkim stopniu (nawet o 50%) obniżyła ceny na większość swoich biletów. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak od 2023 roku funkcjonuje komunikacja miejska w Rydze.
Autobusy, tramwaje i trolejbusy w Rydze
Komunikacja miejska w Rydze składa się z autobusów, tramwajów i trolejbusów. Powszechnym jest, że przystanki autobusowe i trolejbusowe są ze sobą połączone, dlatego trzeba pamiętać o jednym. Niektóre busy i trolejbusy posiadają takie same numery, jednak jadą na zupełnie innych trasach. O ile dla miejscowych to zupełnie naturalne, o tyle turyści mogą o tym nie wiedzieć. Zapamiętaj więc, jeżeli będziesz patrzeć na rozkłady jazdy w internecie czy na przystanku - kolorem pomarańczowym oznaczone są autobusy, natomiast na niebiesko zaznaczone są autobusy. Tramwaje są natomiast oznaczone kolorem czerwonym.
Stare miasto wyłączone jest z ruchu samochodowego. To jednak żaden problem - autobusy, trolejbusy i tramwaje zatrzymują się przy wejściu z każdej strony starego miasta.
Autobusy w Rydze kursują na 53 trasach (oficjalna mapa komunikacji miejskie w Rydze - niestety ma tendencję do niewczytywania się). Dodatkowo, po mniej popularnych trasach i obrzeżach miasta kursuje 21 linii minibusów. Nocą natomiast kursuje po Rydze 9 autobusów nocnych. Trolejbusy posiadają 19 linii, które są bardzo rozbudowane. Trolejbusy jeżdżą praktycznie po całym mieście. Tramwaje posiadają natomiast 9 linii.
My prawdopodobnie będziemy korzystać wyłącznie z trolejbusów i autobusów. Jeżeli mamy zamiar zwiedzać największe atrakcje Rygi, to w większości uda nam się zrobić to pieszo.
Bus 22 z lotniska do centrum Rygi
Z lotniska w Rydze, Riga International Airport [RIX], jeździ do centrum autobus nr 22. Bus jest zsynchronizowany z lotami, dzięki czemu niezależnie od lotu, którym przylecisz do Rygi, będziesz mieć transport do centrum. Bus 22 kursuje codziennie w godzinach 5:20-00:25. Dokładny rozkład jazdy. Lotnisko to stacja "Lidosta Rīga". W zależności od stacji końcowej, maksymalny czas trwania przejazdu wyniesie około 40 minut. Bilet można kupić u kierowcy za 2 EUR, płatne wyłącznie kartą.
Komunikacja miejska w Rydze - bilety i cennik
W 2023 roku w Rydze nastąpiły duże i oryginalne zmiany. Stolica Łotwy, chcąc zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, obniżyła cenę wszystkich biletów, od jednorazowych, po abonamenty, bilety dobowę i całą resztę. W ten sposób niektóre bilety potaniały nawet i o 50%. Inną, ważną zmianą, jaką wprowadziły nowe przepisy jest wycofanie możliwości kupna biletu u kierowcy pojazdu - od 1 stycznia 2023 jest to niemożliwe (wyłączając Bus 22).
Na wszystkie środki transportu w Rydze, czyli na autobusy, trolejbusy i tramwaje obowiązują te same bilety. Niezależnie od posiadanego biletu, możemy na nim robić nieograniczoną ilość przesiadek. Przy każdej przesiadce należy odbić bilet w automatach znajdujących się w pojeździe. W przypadku kontroli, brak odbicia biletu jest traktowany jak przejazd bez ważnego biletu.
Standardowy bilet, umożliwiający jazdę przez 90 minut (z przesiadkami) kosztuje 1,50 EUR. Jeżeli mamy zamiar podróżować komunikacją miejską regularnie, warto pomyśleć nad zakupem biletu czasowego:
- 24-godzinny: 5 EUR
- 3-dniowy: 8 EUR
- 5-dniowy: 10 EUR
Posiadając taki bilet możemy bez żadnych ograniczeń korzystać z komunikacji miejskiej w Rydze. Czas biletu zaczyna lecieć w chwili pierwszego odbicia biletu w pojeździe.
Gdzie kupić bilety
Od 1 stycznia 2023 roku biletów na komunikację miejską w Rydze nie kupimy u kierowcy pojazdu (wyjątek stanowi bus 22). Dodatkowo w pojazdach nie znajdziemy biletomatów. Bilety można zakupić w biletomatach dostępnych na części przystanków lub w charakterystycznych kioskach, Narvesen, które znajdują się dosłownie na każdym kroku. Mapy z zaznaczonymi punktami sprzedaży biletów w Rydze możemy znaleźć tutaj.
Najłatwiejszym sposobem na zakup biletów, intensywnie promowanym jako najlepsze, jest ściągnięcie oficjalnej aplikacji biletowej, o której piszemy poniżej.
Rīgas satiksme - aplikacja biletowa
Firma odpowiadająca za komunikację miejską w Rydze przygotowała świetną aplikację biletową, którą możemy ściągnąć na swój telefon. Aplikacja jest nieskomplikowana i umożliwia zakup każdego rodzaju biletu. Do aplikacji podpinamy swoją kartę i dzięki temu możemy kupować interesujące nas bilety. Kupione bilety znajdują się w aplikacji jako kod QR. Wsiadając do pojazdu należy zeskanować kod w czytnikach znajdujących się w każdym pojeździe.
Aplikacja nazywa się Rīgas satiksmes koda biļete i znaleźć możemy ją w sklepach Google Play i App Store.
Przeczytaj również: Ryga - przewodnik turystyczny
Wszystkie podane informacje są aktualne na dzień 10 lipca 2023. Mimo że staramy się być na bieżąco, warto, żebyś przed wyjazdem sprawdził, czy nie nastąpiły żadne zmiany w rozkładach i cennikach.