Ryga - przewodnik turystyczny

Ryga starówka

Panorama Rygi. Foto: Егор Журавлёв, flickr.com


Licząca około 700 tys. mieszkańców Ryga jest największym miastem krajów bałtyckich. Posiada unikatowe stare miasto, wpisane w całości na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, posiadające bardzo wiele zabytków.

Ryga - informacje ogólne i notka historyczna

Ryga została założona w 1201 roku. Jako że już wcześniej istniała tu ważna osada pogańska, Ryga szybko stała się ważnym miastem handlowym. Przez cały okres średniowiecza była jednym z najważniejszych portów na Bałtyku. Od samego początku miasto było pod bardzo silnymi wpływami niemieckimi. Wszystko zmieniło się w 1561, kiedy Ryga przeszła we władanie Polski. Od tego czasu miasto zaczęło się bardzo intensywnie rozwijać. Podczas wohny ze Szwecją, w 1605 roku wojska polskie zmiażdżyły Szwedów pod Rygą, w miejscowości Kircholm (obecnie Salaspils). Ostatecznie Polska utraciła Łotwę na rzecz Szwedów w 1660 roku. Od 1710 Ryga należała do Rosji. Po ogłoszeniu w 1918 roku niepodległości Ryga stała się łotewską stolicą.

Dzisiaj Ryga jest najważniejszym i nawiększym miastem Łotwy. Zamieszkuje ją prawie 700 tysięcy mieszkańców.

Jak dotrzeć do Rygi

jak dolecieć do Rygi

Jak tanio dotrzeć do Rygi?


Do Rygi dolecimy z Polski łotewskimi tanimi liniami - airBaltic (www.airbaltic.com). Linia lata do Rygi z Warszawy, Krakowa lub Katowic. Przy odpowiednio dużym wyprzedzeniu (zazwyczaj dwa, trzy miesiące) znajdziemy loty za niecałe 60 EUR. Drugim sposobem jest lot z Warszawy polskim LOTem. W promocji "Szalone Środy" można trafić na loty za około 250 PLN.

Innym, ciekawym rozwiązaniem jest transport autokarowy. Z firmą ecolines (www.ecolines.pl) dojedziemy do Rygi z Warszawy za 140 PLN. Czas podróży wynosi około 12 godzin.

Ryga - dojazd do centrum z lotniska

Lotnisko w Rydze

Lotnisko w Rydze.


Lotniska Riga International Airport (RIX) położone jest 10km od miasta. Do centrum jedzie autobus i minibusy miejskie (lotnisko to stacja "Lidosta Rīga"): Bus 22 (rozkład jazdy), Minibus 222 i 241. Czas przejazdu to około 40 minut.

Autokar
Do centrum z lotniska w Rydze kursują autokary Airport Express za cenę 5 EUR. Przejazd około 20 min. Autobusy kursują prawie przez całą dobę co 30 minut (z przerwą między 00:30 a 4:30). Bilety do kupienia na www.airbaltic.lv lub na lotnisku w punkcie turystycznym.

Ryga - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Rydze

Komunikacja miejska w Rydze.


Komunikacja miejska w Rydze jest rozbudowana i dobrze przemyślana. Nie będziemy mieli problemów z poruszaniem się po mieście. Siecią zarządza firma Rīgas satiksme (www.rigassatiksme.lv)

Tramwaje (mapa tramwajów w Rydze)
Sieć tramwajowa liczy w Rydze 9 linii.

Trolejbusy (mapa trolejbusów w Rydze)
Łącznie 19 linii, rozbudowana trasa, trolejbusy jeżdżą praktycznie po całym mieście.

Autobusy (mapa autobusów w Rydze)
53 linie dziennie oraz 9 linii nocnych. A dodatkowo 21 linii minibusów poruszających się po mniej popularnych trasach.

Cena za jeden przejazd to 2 EUR przy zakupie u kierowcy. Bilet jest na przejazd danym środkiem transportu, nieważne ile przystanków. Bilet ważny jest przez godzinę w pojeździe w którym został skasowany. Przy każdej przesiadce musimy zużyć kolejny bilet. Dużo taniej wychodzi jeżeli kupimy w biletomacie, kioskach lub niektórych sklepach kartę e-tallon. Posiadając tą kartę i zasilając ją gotówką, jeden przejazd kosztuje 1,15 EUR.

Można kupić bilety czasowe na wszystkie środki transportu: dobowy kosztuje 5 EUR, 3 dniowy 10 EUR, tygodniowy 15 EUR. Dostępne są również inne bilety, wszystko przystępnie opisane na stronie internetowej przewoźnika: www.rigassatiksme.lv

Bardzo popularnym środkiem poruszania się po Rydze jest sieć rowerów miejskich (www.sixtbicycle.lv). Do rejestracji wymagany jest numer telefonu. Każde 30 minut kosztuje 0,9 EUR.

Ryga - karta miejska

karta miejska

Ryga - karta miejska.


W Rydze można kupić kartę miejską, "Riga Card". Oferta tej karty jest korzystna dla posiadacza tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będziemy chcieli zwiedzić wszystkie muzea w mieście, które, dzięki karcie, możemy zwiedzić bez opłat.

Karta dostępna jest w trzech wariantach - 1,2 lub 3-dniowa. Kosztuje odpowiednio 25 EUR, 30 EUR i 35 EUR. Przy zakupie online przysługuje 10% zniżki. Kupno karty upoważnia do poruszania się 24h (liczone od pierwszego przyłożenia karty w pojeździe) komunikacją miejską. Niezależnie od tego, jaką kupiliśmy kartę, przejazdy mamy tylko na 24h.

Dodatkowo, posiadając kartę otrzymamy zniżkę 5-15% w kilku hotelach i restauracjach.

Kartę możemy kupić w centrum turystycznym w Rydze. Więcej informacji tutaj: www.liveriga.com

Noclegi w Rydze

Noclegi w Rydze.


Noclegi w Rydze nie należą do najdroższych. Noc w dwuosobowym pokoju kosztuje od około 60zł, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym w hostelu to koszt od 20zł.

Do wyszukiwania noclegów polecam wyszukiwarkę HotelsCombined, która przeszukuje wszystkie internetowe wyszukiwarki noclegów (booking i inne) i pokazuje najtańsze ceny na dany nocleg, jakie są dostępne w internecie:

Jeżeli chcesz zobaczyć, w jakich hotelach/hostelach w Rydze nocowaliśmy osobiście (lub nocowali nasi czytelnicy) i które miejsca polecamy, a które nie, przeczytaj artykuł Ryga - noclegi - polecane i odradzane.

Aby dowiedzieć się więcej na temat znalezienia dobrego noclegu, przeczytaj nasz poradnik "Noclegi".

Atrakcje Rygi

Co warto zobaczyć w Rydze

Atrakcje Rygi.


Największą atrakcją Rygi jest stare miasto (Old Town). To najstarsza, położona na prawym brzegu Dźwiny dzielnica. Warto zobaczyć w niej dawny zamek krzyżacki (Rīgas pils), Katedrę w Rydze (Rīgas Doms), największa świątynia krajów bałtyckich, Kościół św. Piotra (Svētā Pētera baznīca), Katedrę św. Jakuba (Svētā Jēkaba Katedrāle), katedrę anglikańską (St. Saviour's Church). Pięknym placem jest Plac Ratuszowy z Ratuszem i budynkiem Domu Bractwa Czarnogłowych w Rydze (miejscu, gdzie podpisano Traktat Ryski). Niedaleko znajduje się drugi plac, Liwski. Wśród staromiejskich budynków najsłynniejsze to tzw. Trzej Bracia (trzy najstarsze budynki mieszkalne w Rydze), Dom Kotów (Cat House, Kaku nams), Dom Dannesterna (Dannenšterna nams), Budynek parlamentu (Saeima), Szwedzka Brama (Zviedru vārti). Na północnym krańcu starego miasta znajduje się wysoki Pomnik Wolności (Brīvības piemineklis), otoczony przez piękny park "Bastejkalna parks". Przy rzece znajduje się Triangula Bastion, pozostałości fortu, zabudowane nowoczesnym budynkiem, z którego szczytu rozpościera się świetny widok na Rygę.

Naprzeciwko starego miasta, po lewej stronie Dźwiny znajduje się wysoka wieża telewizyjna, Riga TV Tower. Wstęp kosztuje 3,7 EUR, na szczycie wieży (368,5m) są fantastyczne widoki.

Ryga to także wiele muzeów. Na starym mieście znajdziemy Muzeum Okupacji (wstęp darmowy, www.okupacijasmuzejs.lv) i zbliżone tematycznie "Museum of the Barricades of 1991" dotyczące upadku komunizmu na Łotwie (www.barikades.lv, wstęp darmowy). W zamku w Rydze znajduja się 2 muzea - Muzeum Narodowe Łotewskie (www.lnvm.lv) i Muzeum Sztuki (www.lnmm.lv/en/lnmm/). W mieście znajduje się oryginalne Muzeum Słońca (www.saulesmuzejs.lv).

Ryga - wskazówki praktyczne

wskazówki praktyczne dotyczące Rygi

Ryga - wskazówki praktyczne.


- niedaleko dworca głównego znajduje się dzielnica "Moskiewskie Przedmieście" (Московский Форштат) - to niebezpieczna, ciesząca się złą sławą dzielnica, do której lepiej nie wchodzić
- na starym mieście obowiązuje zakaz poruszania się samochodem prywatnym. Nie ma jednak takiego zakazu dla taksówek

Ryga - przydatne linki

przydatne strony o Rydze

Dowiedz się więcej o Rydze.


www.liveriga.com - oficjalna, turystyczna strona Rygi (ENG)

- nasza relacja z Rygi

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021


comments powered by Disqus
Tagi: Ryga   Łotwa  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ