Ryga - przewodnik turystyczny

Ryga starówka

Panorama Rygi. Foto: Егор Журавлёв, flickr.com


Licząca około 700 tysięcy mieszkańców Ryga jest największym miastem ze wszystkich krajów bałtyckich. Jest również jednym z najładniejszych miast tego regionu. Posiada unikatowe stare miasto, wpisane w całości na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, posiadające bardzo wiele zabytków.

Ryga - informacje ogólne i notka historyczna

Ryga została założona w 1201 roku. Jako że już wcześniej istniała tu ważna osada pogańska, Ryga szybko stała się ważnym miastem handlowym. Przez cały okres średniowiecza była jednym z najważniejszych portów na Bałtyku. Od samego początku miasto było pod bardzo silnymi wpływami niemieckimi. Wszystko zmieniło się w 1561, kiedy Ryga przeszła we władanie Polski. Od tego czasu miasto zaczęło się bardzo intensywnie rozwijać. Podczas wojny ze Szwecją, w 1605 roku wojska polskie zmiażdżyły Szwedów pod Rygą, w miejscowości Kircholm (obecnie Salaspils). Ostatecznie Polska utraciła Łotwę na rzecz Szwedów w 1660 roku. Od 1710 Ryga należała do Rosji. Po ogłoszeniu w 1918 roku niepodległości Ryga stała się łotewską stolicą.

Miasto bardzo ucierpiało podczas II wojny światowej. Ucierpiała również tkanka ludzka - po wcieleniu Łotwy do ZSRR, Rosjanie rozpoczęli masową wywózkę mieszkańców Rygi na Syberię, sprowadząjąc na ich miejsce Rosjan. Z tego powodu w niedługim czasie Łotysze stali się mniejszością w swojej stolicy. Problem ten został nierozwiązany do dzisiaj - w niepodległej już Łotwie, w stolicy kraju, Rydze, Łotysze stanowią 43% ludności, podczas gdy Rosjan jest 40%. Mimo to Ryga intensywnie się rozwija. Dzisiaj Ryga jest najważniejszym zagłębiem przemysłowym i nawiększym miastem Łotwy. Zamieszkuje ją prawie 700 tysięcy mieszkańców.

Jak dotrzeć do Rygi

jak dolecieć do Rygi

Jak tanio dotrzeć do Rygi?


Przez większość czasu, odkąd istnieje TanieZwiedzanie (od 2012 roku), Ryga nie była skomunikowana tanimi liniami lotniczymi. Na szczęście się to zmieniło. W 2021 roku z Polski do Rygi zaczął latać Ryanair. Do stolicy Łotwy dolecimy z Polski liniami Ryanair z:

  • Warszawa - Modlin
  • Gdańsk
  • Kraków

Nie ma większych problemów ze znalezieniem lotów od 68 PLN w jedną stronę.

Kolejnym sposobem na dostanie się z Polski do Rygi jest lot z Warszawy polskim LOTem. W promocji "Szalone Środy" można trafić na loty za około 250 PLN, natomiast w standardowej cenie można znaleźć loty za łączną kwotę poniżej 500 PLN.

Warto wiedzieć, że do czasu wejścia na rynek łotewski sieci Ryanair, do Rygi mogliśmy dolecieć z Polski łotewskimi liniami lotniczymi - airBaltic (www.airbaltic.com). Linia latała do Rygi z Warszawy, Krakowa lub Katowic. Przy odpowiednio dużym wyprzedzeniu (zazwyczaj dwa, trzy miesiące) bez problemu można było znaleźć loty za niecałe 60 EUR. Jest to już raczej melodia wyłącznie przeszłości. Po czasach pandemii ceny wzrosły w tej linii niesamowicie, a bezpośrednie loty z Polski są jedynie z Warszawy. W 2023 roku ciężko znaleźć lot Warszawa - Ryga - Warszawa za mniej niż 250 EUR.

Innym, ciekawym rozwiązaniem jest transport autokarowy. Z firmą Flixbus dojedziemy w 11:15h z Warszawy za cenę od 149 PLN. Do Rygi dojedziemy również z Warszawy z firmą ecolines (www.ecolines.pl) dojedziemy do Rygi z Warszawy za 199 PLN. Czas podróży wynosi według rozkładu 11:45h.

Ryga - dojazd do centrum z lotniska

Lotnisko w Rydze

Lotnisko w Rydze.


Lotnisko Riga International Airport (RIX) położone jest 10 kilometrów od miasta. Do centrum miasta jedzie autobus (numer 22) i minibusy miejskie (numer 222 i 241). Głównym środkiem transportu z lotniska do centrum Rygi jest autobus numer 22. Aby sprawdzić trasę przejazdu Busa 22 zobacz rozkład jazdy. Lotnisko to stacja "Lidosta Rīga". Bus 22 kursuje z lotniska codziennie od 5:20 do 00:25, dzięki czemu masz pewność, że lądując w Rydze obojętnie jakim lotem, będziesz miał jak dojechać do centrum. Czas przejazdu tym busem (w zależności od przystanku, na którym chcesz wysiąść) to maksymalnie 40 minut. Koszt przejazdu to 1,5 EUR. Bilet można kupić u kierowcy (płatność wyłącznie kartą).

Autokar
Do centrum z lotniska w Rydze kursują autokary Airport Express za cenę 5 EUR. Przejazd około 20 min. Autobusy kursują prawie przez całą dobę co 30 minut (z przerwą między 00:30 a 4:30). Bilety do kupienia na www.airbaltic.lv lub na lotnisku w punkcie turystycznym.

Ryga - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Rydze

Komunikacja miejska w Rydze.


Komunikacja miejska w Rydze jest rozbudowana i bardzo dobrze przemyślana. Siecią zarządza firma Rīgas satiksme (www.rigassatiksme.lv). W jej skład wchodzą tramwaje, trolejbusy oraz autobusy. Na wszystkie z nich obowiązuje jeden bilet. Nie będziemy mieli żadnych problemów z poruszaniem się po mieście. Jasne i klarowne są również zasady przejazdu, przesiadek i opłat. Aby dowiedzieć się wszystkiego na temat poruszania komunikacją miejską po stolicy Łotwy, przeczytaj nasz artykuł: komunikacja miejska w Rydze.

To, co jest ciekawe i unikalne to fakt, że w ciągu ostatnich lat cena biletów w Rydzie, w przeciwieństwie do większości miast na świecie, zamiast wzrosnąć... zmalała. Władze Rygi chcą zachęcić ludzi do korzystania z komunikacji publicznej, dzięki czemu ceny na transport miejski w Rydze maleją. Koszt zakupu jednego biletu (na 90 minut, możliwe przesiadki) wynosi 1,5 EUR (jeszcze do niedawna było to 2 EUR). Za najlepszy przykład obniżki cen niech służy bilet 5-dniowy na całą komunikację miejską, którego cena zmalała z 15 EUR do 10 EUR. Brawo! :)

Tramwaje (mapa komunikacji miejskie w Rydze)
Sieć tramwajowa liczy w Rydze 9 linii.

Trolejbusy
Łącznie 19 linii, rozbudowana trasa, trolejbusy jeżdżą praktycznie po całym mieście.

Autobusy
53 linie dziennie oraz 9 linii nocnych. A dodatkowo 21 linii minibusów poruszających się po mniej popularnych trasach.

Cena za jeden przejazd to 1,5 EUR przy zakupie u kierowcy. Bilet jest na przejazd danym środkiem transportu, nieważne ile przystanków. Bilet ważny jest przez godzinę w pojeździe w którym został skasowany. Przy każdej przesiadce musimy zużyć kolejny bilet. Dużo taniej wychodzi jeżeli kupimy w biletomacie, kioskach lub niektórych sklepach kartę e-tallon. Posiadając tą kartę i zasilając ją gotówką, jeden przejazd kosztuje 1,15 EUR.

Można kupić bilety czasowe na wszystkie środki transportu: dobowy kosztuje 5 EUR, 3 dniowy 8 EUR, tygodniowy 10 EUR. Dostępne są również inne bilety, wszystko przystępnie opisane na stronie internetowej przewoźnika: www.rigassatiksme.lv

Bardzo popularnym środkiem poruszania się po Rydze jest sieć rowerów miejskich (www.sixtbicycle.lv). Do rejestracji wymagany jest numer telefonu. Każde 30 minut kosztuje 0,9 EUR.

Ryga - karta miejska

karta miejska

Ryga - karta miejska.


W Rydze można kupić kartę miejską, "Riga Card". Oferta tej karty jest korzystna dla posiadacza tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będziemy chcieli zwiedzić wszystkie muzea w mieście, które, dzięki karcie, możemy zwiedzić bez opłat.

Karta dostępna jest w trzech wariantach - 1,2 lub 3-dniowa. Kosztuje odpowiednio 25 EUR, 30 EUR i 35 EUR. Przy zakupie online przysługuje 10% zniżki. Kupno karty upoważnia do poruszania się 24h (liczone od pierwszego przyłożenia karty w pojeździe) komunikacją miejską. Niezależnie od tego, jaką kupiliśmy kartę, przejazdy mamy tylko na 24h.

Dodatkowo, posiadając kartę otrzymamy zniżkę 5-15% w kilku hotelach i restauracjach.

Kartę możemy kupić w centrum turystycznym w Rydze. Więcej informacji tutaj: www.liveriga.com

Noclegi w Rydze

Noclegi w Rydze.


Noclegi w Rydze nie należą do najdroższych. Noc w dwuosobowym pokoju kosztuje od około 60zł, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym w hostelu to koszt od 20zł.

Do wyszukiwania noclegów polecam wyszukiwarkę Booking. Dzięki niej w łatwy i przyjemny sposób sprawdzisz ceny noclegu w Rydze:

Booking.com

Jeżeli chcesz zobaczyć, w jakich hotelach/hostelach w Rydze nocowaliśmy osobiście (lub nocowali nasi czytelnicy) i które miejsca polecamy, a które nie, przeczytaj artykuł Ryga - noclegi - polecane i odradzane.

Aby dowiedzieć się więcej na temat znalezienia dobrego noclegu, przeczytaj nasz poradnik "Noclegi".

Atrakcje Rygi

Co warto zobaczyć w Rydze

Atrakcje Rygi.


Największą atrakcją Rygi jest stare miasto (Old Town), tak zwana Stara Ryga. To najstarsza, położona na prawym brzegu Dźwiny dzielnica. To również miejsce, w którym znajdują się tak naprawdę prawie wszystkie atrakcje Rygi. To dla zwiedzających świetna informacja - Rygę można dzięki temu zwiedzić pieszo.

Na starym mieście warto zobaczyć dawny zamek krzyżacki (Rīgas pils), Katedrę w Rydze (Rīgas Doms), największa świątynia krajów bałtyckich, Kościół św. Piotra (Svētā Pētera baznīca), Katedrę św. Jakuba (Svētā Jēkaba Katedrāle), katedrę anglikańską (St. Saviour's Church). Pięknym placem jest Plac Ratuszowy (Rātslaukums) z Ratuszem i budynkiem Domu Bractwa Czarnogłowych w Rydze (miejscu, gdzie podpisano Traktat Ryski). Niedaleko znajduje się drugi plac, Liwski. Wśród staromiejskich budynków najsłynniejsze to tzw. Trzej Bracia (trzy najstarsze budynki mieszkalne w Rydze), Dom Kotów (Cat House, Kaku nams), Dom Dannesterna (Dannenšterna nams), Budynek parlamentu (Saeima), Szwedzka Brama (Zviedru vārti). Na północnym krańcu starego miasta znajduje się wysoki Pomnik Wolności (Brīvības piemineklis), otoczony przez piękny park "Bastejkalna parks". Przy rzece znajduje się Triangula Bastion, pozostałości fortu, zabudowane nowoczesnym budynkiem, z którego szczytu rozpościera się świetny widok na Rygę.

Naprzeciwko starego miasta, po lewej stronie Dźwiny znajduje się wysoka wieża telewizyjna, Riga TV Tower. Wstęp kosztuje 3,7 EUR, na szczycie wieży (368,5m) są fantastyczne widoki.

Ryga to także wiele muzeów. Na starym mieście znajdziemy Muzeum Okupacji (wstęp darmowy, www.okupacijasmuzejs.lv) i zbliżone tematycznie "Museum of the Barricades of 1991" dotyczące upadku komunizmu na Łotwie (www.barikades.lv, wstęp darmowy). W zamku w Rydze znajduja się 2 muzea - Muzeum Narodowe Łotewskie (www.lnvm.lv) i Muzeum Sztuki (www.lnmm.lv/en/lnmm/). W mieście znajduje się oryginalne Muzeum Słońca (www.saulesmuzejs.lv).

Ryga - wskazówki praktyczne

wskazówki praktyczne dotyczące Rygi

Ryga - wskazówki praktyczne.


- Ryga jest wdzięcznym miastem do zwiedzania - prawie wszystkie zabytki znajdują się niedaleko siebie. Możemy dobrze poznać miasto od strony zabytków, poświęcając na to jeden weekend

- niedaleko dworca głównego znajduje się dzielnica "Moskiewskie Przedmieście" (Московский Форштат) - to niebezpieczna, ciesząca się złą sławą dzielnica, do której lepiej nie wchodzić

- na starym mieście obowiązuje zakaz poruszania się samochodem prywatnym. Nie ma jednak takiego zakazu dla taksówek

Ryga - przydatne linki

przydatne strony o Rydze

Dowiedz się więcej o Rydze.


www.liveriga.com - oficjalna, turystyczna strona Rygi (ENG)

- nasza relacja z Rygi

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023


Tagi: Ryga   Łotwa  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ