Łotwa - przewodnik turystyczny

Łotwa - Ryga

Łotwa - panorama Rygi. Foto: Егор Журавлёв, flickr.com


Łotwa - obok Litwy i Estonii jeden z krajów bałtyckich. Wszystkie razem warto odwiedzić w jednej wycieczce. Nieduża odległość od Polski powoduje, że do Łotwy tanio dojedziemy autokarem. Nie jest to może ulubione miejsce dla podróżników, warto jednak jest zobaczyć stolicę, Rygę oraz rozrzucone po kraju, średniowieczne zamki.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
Ryga

Łotwa - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 1,9 miliona
Stolica Ryga
Strefa czasowa UTC +2 - zima
UTC +3 - lato
(12:00 w Warszawie = 13:00 w Łotwie)
Waluta euro (EUR)
1 EUR = 4,54 PLN

(04.11.2020)
Język Łotewski, dużo osób mówi po rosyjsku i niemiecku
Główne miasta Ryga, Dyneburg (Daugavpils), Lipawa (Liepāja), Jełgawa, Jurmała, Windawa (Ventspils), Rzeżyca (Rēzekne) 

Już w starożytności Łotwa była znana jako ważne miejsce handlu oraz wydobycia bursztynu. Łotewski bursztyn uwielbiano zarówno w Grecji jak i Cesarstwie Rzymskim. W XIII wieku żyjące tu plemiona zostały podbite przez Niemców. Łotysze zostali schrystianizowani i rozpocząto proces ich germanizacji, który nigdy do końca się nie udał. W XVI wieku Łotwa stała się częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W XVII wieku część Łotwy trafiła do Szwecji, a w XVIII wieku cały kraj trafił do Cesarstwa Rosyjskiego. Po zakończeniu I wojny światowej, 18 listopada 1918 roku Łotwa ogłosiła niepodległość. Po II wojnie światowej trafiła pod wpływy ZSRR, przez co w Łotwie zamieszkało bardzo wielu Rosjan.

Po upadku komunizmu, w 1991 mieszkańcy podjęli w referendum decyzję o wyjściu z ZSRR. Po początkowych problemach gospodarczych kraj wszedł w fazę szybkiego rozwoju. Dzisiaj Łotwa ma większe PKB per capita od Polski, a walutą kraju jest euro. To nowoczesny kraj wypełniony historią i interesującymi ludźmi.

Informacje praktyczne

- Łotwę najlepiej jest zwiedzić wybierając się w podróż autokarem i zatrzymując się po drodze na Litwie. Jeżeli mamy więcej czasu, to w bardzo niskiej cenie możemy pojechać również do Estonii

- Z Rygi kursuje prom Talllink (tallink.com) do Sztokholmu. Najniższa cena za kurs tam+powrót to 66 EUR

Warunki wjazdu

Łotwa jest członkiem Unii Europejskiej oraz strefy Schengen, dzięki czemu możemy do niej wjechać posiadając przy sobie paszport lub dowód osobisty i spędzić na jej terenie do 90 dni.

Język i znajomość języka angielskiego

Językiem urzędowym Łotwy jest łotewski. Język łotewski jest podobny do litewskiego - razem tworzą wspólną podgrupę w rodzinie języków indoeuropejskich. Język angielski znany jest na Łotwie bardziej niż w Polsce. Według badań Komisji Europejskiej, aż 46% mieszkańców Łotwy potrafi prowadzić płynną rozmowę w języku angielskim, co jest jednym z lepszych wyników w całej Unii Europejskiej. Bardzo powszechna jest znajomość języka rosyjskiego. Według tego samego badania, rozmawiać po rosyjsku potrafi aż 67% Łotyszy.

Gotówka i bankomaty

Walutą Łotwy jest euro. Bankomaty i płatność kartą powszechnie dostępna. Nie ma problemów z polskimi kartami płatniczymi. Revolut w Łotwie działa bez problemów.

Bezpieczeństwo

Łotwa jest dla turysty bezpiecznym państem. Wskaźniki przestępczości nie są wysokie. Na Łotwie popularne jest jednak oszustwo, które znane jest w całej Azji - jest to patent na kobietę (zazwyczaj) zapraszającą turystę do baru. Kobieta dogadana jest z właścicielem miejsca, do którego nas zaprowadzi. Tam, niezależnie od zamówienia, dostaniemy rachunek na kilkaset euro, a pracownicy za wszelką cenę będą wymuszali na nas jego natychmiastowe opłacenie. Jeżeli znajdziemy się w takiej sytuacji i wymuszone zostanie na nas zapłacenie takiego rachunku, powinniśmy zgłosić się na specjalną linię policyjną stworzoną do tego typu spraw, tel. 22033000 (rozmowy w języku angielskim i rosyjskim).

Jak dotrzeć do Łotwy

dojazd do Łotwy

Najtaniej do Łotwy jest dostać się autokarem.


Do Rygi dostaniemy się z Warszawy, Krakowa lub Katowic liniami airBaltic (www.airbaltic.com). Przy odpowiednio dużym wyprzedzeniu (zazwyczaj dwa, trzy miesiące) znajdziemy loty za niecałe 60 EUR. Drugim sposobem jest lot z Warszawy polskim LOTem. W promocji "Szalone Środy" można trafić na loty za około 250 PLN.

Innym, ciekawym rozwiązaniem jest transport autokarowy. Z firmą ecolines (www.ecolines.pl) dojedziemy do Rygi z Warszawy za 140 PLN. Czas podróży wynosi około 12 godzin.

Transport wewnątrz Łotwy

Łotwa jest małym i dobrze skomunikowanym krajem, po którym możemy poruszać się koleją i autobusami. Jazda pociągiem jest tańsza od poruszania się autokarem po Łotwie.

Busy i autokary w Łotwie

Autokarem po Łotwie możemy podróżować bez większych problemów. W miastach znajdują się dworce autokarowe, na których kupimy bilety i wypytamy o trasę. Na oficjalnej stronie dworca w Rydze (www.autoosta.lv) znajduje się rozpiska oraz cennik biletów z tego dworca.

Przykładowe ceny:
Ryga - Dyneburg (Daugavpils) - 8,9 EUR
Ryga - Lipawa (Liepāja) - 8,5 EUR
Ryga - Jełgawa - 2,3 EUR
Ryga - Windawa (Ventspils) - 7,5 EUR

Kolej w Łotwie

Kolej w Łotwie

Kolej w Łotwie - trasy. Foto: Pasažieru vilciens


Kolej w Łotwie jest rozbudowana, wszystkie trasy można zobaczyć na mapce powyżej oraz na interaktywnej mapie na stronie kolei: www.pv.lv.

Przykładowe ceny:
Ryga - Dyneburg (Daugavpils) (3:45h jazdy) - 7,5 EUR
Ryga - Lipawa (Liepāja) (3:10h jazdy) - 7,2 EUR
Ryga - Jełgawa - 2,3 EUR (45min jazdy) - 2,05 EUR
Ryga - Valga (3:30h jazdy) - 5,6 EUR
Ryga - Zilupe (4:43h jazdy) - 8,75 EUR

Jeżeli kupimy równocześnie bilet powrotny, to przysługuje nam 25% zniżki na bilety.

Drogi w Łotwie

drogi i wypożyczenie samochodu na Łotwie

Drogi w Łotwie.


Polskie prawo jazdy jest respektowane. Cena za paliwo jest bardzo podobna do ceny w Polsce. Poruszanie się po ulicach Łotwy jest darmowe dla wszystkich samochodów poniżej 3,5t.

Za wjazd samochodem na terytorium Jurmały między kwietniem a końcem września należy ponieść opłatę ekologiczną 2 EUR (płatne w przydrożnych automatach).

Kuchnia łotewska

Z powodów historycznych i utrzymującej się tutaj przez wieki biedzie, kuchnia łotewska nie należy do wyszukanych kuchni. Jest prosta i ciężka - mająca za zadanie być prosta i sycąca. Podstawą pożywienia są ryby, ziemniaki i kiszonki. Łotysze uwielbiają również zaczerpnięte z kuchni rosyjskiej pierogi oraz pieczywa, z których najpopularniejszy jest ciemny chleb z kminkiem (rupjmaize).

Rzadkością w kuchni łotewskiej są zupy. Jedyna rozpowszechniona i bardzo popularna zupa, to zupa z chleba i śmietany (maizes zupa).

Łotewskie słodkości to przede wszystkim to, co można zebrać w lesie - owoce. Łotysze robią z nich pyszne kompoty, kisiele i konfitury. Prócz tego, warto spróbować łotewskiej czekolady Laima.

Napoje alkoholowe to przede wszystkim piwo (Aldaris) oraz Ryski Czarny Balsam - jeden ze znaków firmowych Łotwy, świetna pamiątka z tego kraju. To wysokoprocentowy likier ziołowy.

Jeżeli szukamy miejsca, w którym zjemy, zwróćmy uwagę na nazwę. Kafejnica to coś jakby odmiana naszych barów mlecznych, tańsza i bardzo dobra, natomiast restorans to klasyczna restauracja.

Łotwa - ciekawostki

ciekawostki o Łotwie

Łotwa - ciekawostki.


- W przeszłości Łotwa wchodziła w skład Polski (XVI-XVII wiek). W tych czasach, walcząc o Inflanty ze Szwecją, wojska polsko-litewskie (zasilone chorągwią z Kurlandii) odniosły spektakularne zwycięstwo w bitwie pod Kircholmem (25km od Rygi), gdzie wojska RP (liczące 3600 żołnierzy) pokonały Szwedzką armię, liczącą ponad 11 000 żołnierzy
- Łotwa posiada bardzo krótką historię, jeżeli chodzi o niepodległość - była niepodległym krajem zaledwie w latach 1918–1940 oraz od roku 1991
- Łotwa (jak i sąsiadująca z nią Estonia) posiada problem dotyczący mniejszości rosyjskiej, która w kraju stanowi aż 40% całej populacji. Rosjanie zamieszkali tereny łotewskie po siłowym włączeniu kraju w skład ZSRR w 1940 roku. Obawiając się, że mniejszość rosyjska będzie chciała ponownego włączenia terenów Łotwy do Rosji, w 1991 roku wprowadzono prawo, dzięki któremu obywatelstwo łotewskie oraz prawa wyborcze mogą otrzymać wyłącznie potomkowie osób, które mieszkały na terenie Łotwy przed siłową aneksją przez ZSRR

Łotwa - przydatne linki

Przydatne strony o Łotwie

Dowiedz się więcej o Łotwie.


www.latvia.travel - oficjalna, turystyczna strona Łotwy

nasza relacja z Rygi

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020


Tagi: Łotwa  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ