Marrakesz - loty, atrakcje, noclegi - przewodnik po mieście

Marrakesz

Wąskie ulice starego miasta w Marrakeszu. Foto: Stephen Colebourne, flickr.com


Marrakesz jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Maroko. Nic dziwnego - Marrakesz to niesamowite połączenie starego świata z nowym. Do dzisiaj można przespacerować się medyną (wpisaną na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO) i poczuć jak dawny podróżnik, który zawitał do orientalnego świata.

Jak dolecieć do Marrakeszu

Jak dolecieć do Marrakeszu?


W ciągu ostatnich lat Maroko przeżyło prawdziwy boom turystyczny - tanie loty z Polski zaoferował zarówno Ryanair jak i Wizzair, a konkurencję robi im polski LOT, który potrafi czasem zrobić promocję na loty do Maroka w cenie niecałych 350 PLN. W chwili pisania tego artykułu (7 lipca 2020) sytuacja jednak trochę się uspokoiła. W chwili obecnej lot z Polski do Marrakeszu jest dostępny wyłącznie z lotniska Warszawa-Chopin (Wizzair). Z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem można trafić bilety za niecałe 300 PLN. Osoby mieszkające blisko granicy z Niemcami powinny pomyśleć nad lotem z Berlina, z którego Ryanair (oraz EasyJet) lata już za około 50 EUR.

Transport z lotniska do centrum Marrakeszu

Marrakesz obsługiwany jest przez lotnisko Marrakech-Menara Airport (RAK), które położone jest około 3 kilometry za miastem. Lotnisko posiada dwa terminale i potrafi być bardzo zatłoczone - warto, żebyś dał sobie trochę więcej czasu na odprawę.

Spacer z lotniska do centrum

Transport z lotniska o centrum Marrakeszu możemy zorganizować na kilka sposobów. Sporo budżetowych podróżników, którzy nie posiadają ciężkich, dużych bagaży, do centrum miasta idzie pieszo. Droga do medyny wynosi około 5 kilometrów, po drodze można wstąpić do ogrodów Menara, które są jedną z atrakcji Marrakeszu.

Autobusem z lotniska do centrum Marrakeszu

Kolejnym rozwiązaniem na transport z lotniska do centrum Marrakeszu jest autobus. Na terminalu II (zaraz za postojem dla taksówek) znajduje się przystanek autobusowy dla autobusu numer 19, który odjeżdża do centrum co 30 minut między godziną 7:00-21:00. Jest to specjalny, turystyczny, klimatyzowany pojazd. Nie ma przystanków, jeździ od lotniska do głównego placu Marrakeszu - Jemaa el-Fna (mapa). Po drodze autobus zatrzyma się w miejscu przez nas wskazanym. Koszt przejazdu to 30 MAD (około 13 PLN). Za 50 MAD można kupić bilet tam+powrót, (wtedy musimy wrócić na lotnisko w przeciągu najbliższych czternastu dni). Autobus odjeżdża z Jemaa el-Fna i jedzie na lotnisko codziennie co 30 minut między godziną 6:15-21:15.

Inną możliwością transportu z lotniska do centrum Marrakeszu jest opuszczenie lotniska i przejście około 500 metrów do przystanku autobusowego położonego przy drodze Avenue Guemassa (mapa). Tam możemy wsiąść w autobus numer 11, który przejeżdża przez miasto (również przez Jemaa el-Fna), kończąc kurs w odległej dzielnicy Bab Doukkala (mapa) lub w autobus numer 18, który kończy przejazd w Jemaa el-Fna. Koszt przejazdu to 4 MAD (około 1,5 PLN). Turyści ostrzegają, żeby ze względu na małą ilość miejsca w pojazdach, nie próbować jechać tym autobusem posiadając duże bagaże.

Lotnisko w Marrakeszu - taksówka

Jeżeli chcemy jechać taksówką z lotniska do centrum Marrakeszu, musimy być bardzo ostrożni. Oszustwa są tutaj na porządku dziennym. Kierowcy nie będą mieli oporów, żeby policzyć za przejazd dużo więcej, niż powinni. Najlepiej już na początku umówić się na koszt przejazdu. Rozsądna cena za przejazd z lotniska do centrum Marrakeszu powinna wynieść 40-50 MAD (około 17-20 PLN).

Komunikacja miejska w Marrakeszu

Większość podróżników ma na Marrakesz ten sam sposób - kupno noclegu w medynie, czyli na starym mieście. Mając tam nocleg, wszystkie atrakcje miasta będziesz mieć w zasięgu spaceru. To najlepszy sposób na zwiedzanie Marrakeszu.

Autobusy w Marrakeszu

Prawie wszystkie autobusy w Marrakeszu zatrzymują się w Djemaa el-Fna. Cena za przejazd, w zależności od numeru autobusu i odległości, jaką pokonuje, wynosi około 2-6 MAD. Dla turysty przydatne mogą okazać się autobusy 3 i 8 (jeżdżą na główny dworzec autokarowy Gare Routiere Voyageurs Marrakech przy ulicy Rue Bab Doukkala - mapa), 5 i 14 (jeżdżą na główny dworzec kolejowy w Marrakeszu - mapa), 11 (jedzie do ogrodów Menara).

Noclegi w Marrakeszu

Noclegi w Marrakeszu należą do tanich. Nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem noclegu na naszą kieszeń, niezależnie, czy będziemy poszukiwali czegoś najtańszego, czy luksusowego. Ceny za nocleg w Marrakeszu zaczynają się od 55 PLN za dwuosobowy pokój oraz od 23 PLN za łóżko w wieloosobowym pokoju w hostelu. Osoby korzystające z kwater prywatnych nie znajdą dużo bardziej atrakcyjnych cen - cena za nocleg zaczyna się od 75 PLN za dwuosobowe lokum lub 50 PLN za lokum jednoosobowe.

Jak już wspominałem na początku tekstu, najlepszym rozwiązaniem na nocleg w Marrakeszu jest znalezienie miejsca noclegowego w centrum miasta - medynie. Dzięki temu prawie wszystkie atrakcje miasta będziemy mieli w zasięgu krótkiego spaceru.

Do wyszukania noclegu polecam poniższą wyszukiwarkę. Po wybraniu daty noclegu wyszukiwarka sprawdzi za nas najpopularniejsze wyszukiwarki noclegów (Booking itd.) i pokaże nam, gdzie konkretny nocleg możemy najtaniej zarezerwować.

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną - za każdą rezerwację otrzymuję małą prowizję. Dzięki! :)

Atrakcje Marrakeszu

Co warto zobaczyć w Marrakeszu?


Sercem miasta jest medyna, czyli stare miasto, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sercem medyny jest plac Dżami al-Fana (Djemaa El-Fna), który uchodzi zarazem za największą atrakcję Marrakeszu. Na placu od wieku funkcjonował rozległy bazar, który słynął m.in. z handlu niewolnikami. Dzisiaj co wieczór odbywa się tu wielki targ, na którym można kupić jedzenie. Targ przeważnie działa do północy i przyciąga tysiące osób. Od ciekawskich turystów, po zaklinaczy węży, uzdrowicieli, bębniarzy i muzyków czy kuglarzy. W medynie znajduje się jeszcze wiele innych atrakcji, z których warto wymienić:
- Meczet Alego ibn Jusufa (najstarszy meczet w Marrakeszu) oraz znajdującą się przy nim
medresę Alego ibn Jusufa, największa i jedna z najważniejszych szkół teologicznych w całym Maghrebie
- muzeum w Pałacu Dar Si Said (wstęp 25 MAD - około 10 PLN)
- pałac El Bahia (wstęp 70 MAD)

Warto wybrać się również poza stare miasto Marrakeszu. Niedaleko medyny znajdziemy Meczet Księgarzy (Masdżid al-Kutubijja), największy meczet w Marrakeszu, z pięknym minaretem i przylegającym parkiem. Idąc od meczetu ulicą Sidi Mimoun na północ, po 700 metrach dojdziemy do nekropolii Saudów (Tombeaux Saadiens), dynastii, która zjednoczyła Maroko w XVI wieku. 200 metrów na wschód od nekropolii znajdziemy warte odwiedzenia ruiny pałacu El Badii

Marrakesz - wskazówki praktyczne

- w Marrakeszu nastaw się na targowanie, które jest częścią kultury lokalnej społeczności. Spodziewaj się, że bez rezerwacji przyjdzie Ci się targować nawet w hostelu!
- na bazarach (ich lokalna nazwa to souks - suuqs) jedz tam, gdzie jedzą miejscowi. Na Djemaa El-Fna większość sprzedawców jedzenia ma tabliczki z menu i cenami, co ułatwi Ci zapłacenie właściwej ceny. Pamiętaj, że w większości miejsc dostaniesz do zamówienia małe startery-przystawki (na przykład chleb i oliwki), które na końcu okazują się płatne, zazwyczaj 10 MAD. Możesz za nie podziękować na samym początku, lub... zjeść i zapłacić zawyżoną cenę
- w Marrakeszu, a zwłaszcza w medynie, bardzo ciężko o alkohol, sprzedawany jest tylko w kilku miejscach, po wysokiej cenie
- jadąc do Marrakeszu pamiętaj o zalecanych szczepieniach

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023


Tagi: Maroko  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ