Maroko - przewodnik turystyczny

Maroko

Maroko to przedsionek Afryki. Foto: Vadiney Pimenta, flickr.com


Maroko to jedno z najciekawszych i najbardziej ucywilizowanych krajów Afryki. Wiele osób zastanawia się czy Maroko to prawdziwa Afryka. Geograficznie - jak najbardziej tak, jednak kulturowo - już trochę mniej. Maroko wchodzi w skład osobnego regionu - Maghrebu, w skład którego wchodzi również Tunezja, Algieria, Libia, Mauretania oraz Sahara Zachodnia. Maroko może nam zaoferować niezwykłe zabytki, piękne, arabskie medyny wypełnione kupcami i zaklinaczami węży, a także wspaniałe panoramy i górskie pejzaże. Maroko to również państwo, które do dzisiaj jest dla Polaków stosunkowo niedrogie. No i jak można nie polubić kraju, którego stolica nazywa się Rabat!

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
Marrakesz

INFORMACJE OGÓLNE

MAROKO (Królestwo Marokańskie)

Populacja

około 36 mln

Stolica

Rabat

Strefa czasowa

UTC/GMT + 0
(12:00 w Polsce = 10:00 w Maroko)

Waluta

Dirham marokański (MAD)
1 MAD = 0,41 PLN
1 EUR = 11,24 MAD
1 USD = 9,66 MAD
(18.07.2020)

Język

arabski, francuski

Główne miasta

Casablanka, Fez, Tanger, Marrakesz, Sale, Meknes, Rabat, Oujda, Kenitra, Agadir

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Maroko to afrykańskie państwo położone najbliżej Europy.


- aby sprawdzić, jakie szczepienia do Maroko warto zrobić, sprawdź nasz tekst: Maroko - szczepienia
- ponieważ teren Sahary zachodniej jest administrowany przez Maroko także tam możemy przebywać bez wizy
- Marokańczycy posługują się językiem arabskim, łatwiej niż w angielskim będzie nam się porozumieć po francusku, więc nawet minimalna znajomość tego języka z pewnością pomoże
- ponad 98% mieszkańców Maroka to muzułmanie
- ceny w Maroko są dość przystępne, często podobne do polskich. Bez problemu powinniśmy znaleźć tani nocleg
- co ciekawe wiele hoteli w Maroko udostępnia turystom swoje… dachy do spania. Cena zazwyczaj ponad połowę niższa. Warto spróbować choć raz
- Maroko to kraj arabski, więc złota zasada - cena wyjściowa jest tylko lekką sugestią, zachęceniem do rozpoczęcia ceremonii targowania
- bankomaty są dostępne, także miejsca wymiany walut. Co ważne poza granicami Maroka dirhamy są niewymienialne więc warto wymieniać je z głową
- Maroko jest stosunkowo bezpiecznym krajem, lepiej jednak wieczorami nie włóczyć się samemu, uważać na kieszonkowców oraz na nachalnych podrywaczy (kobiety)
- Maroko charakteryzują bardzo duże dzienne amplitudy powietrza. Zabierzmy ciepłe ciuchy, bo naprawdę mogą nam się przydać wieczorem. Niekiedy w nocy temperatura spada do kilku stopni powyżej zera
- w Maroko, jak w europejskich krajach śródziemnomorskich, obowiązuje popołudniowa przerwa – sjesta, jednak około godzinę wcześniej, niż np. w Hiszpanii; urzędy i poczta pracują od 9.00 do 12.00, a następnie od 15.00 do 18.00, natomiast sklepy od 9.00 do 20.00 z przerwą w godzinach 12.00 – 15.00; Sobota i niedziela to dni wolne od pracy. Warto pamiętać, że piątek jest dla islamistów dniem modlitw, przez co wiele sklepów i instytucji może być zamykanych od południa. Natomiast hipermarkety są czynne przez 7 dni w tygodniu
- nie należy spożywać wody z kranu, lepiej także unikać lodu w restauracjach. Woda najlepiej butelkowa

JAK DOLECIEĆ DO MAROKO

loty

Tanie loty do Maroko stały się ostatnio bardzo popularne.


Chcący udać się do Maroka nie mogli narzekać na małą ilość połączeń. W ciągu ostatnich kilku lat na Maroko był prawdziwy boom - tanie loty z Polski zaoferował zarówno Ryanair jak i Wizzair, a konkurencji próbował im czasem dorzucić polski LOT, który potrafi czasem zrobić promocję na loty do Maroka w cenie niecałych 350 PLN. Dzisiaj sytuacja jest już jednak wyraźnie gorsza. W chwili pisania tego artykułu (17 lipca 2020) loty z Polski do Maroko były dostępne z lotnisk: Warszawa-Chopin (do Marrakeszu - Wizzair). Z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem można trafić bilety za niecałe 300 PLN.

Osoby mieszkające blisko granicy z Niemcami powinny pomyśleć nad lotem z Berlina, z którego Ryanair i EasyJet lata już za około 50 EUR.

WIZA DO MAROKO

Wiza

Wiza do Maroko nie jest wymagana.


Obywatele polscy zwolnieni są z posiadania wizy do Maroka, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 90 dni.

TRANSPORT WEWNĄTRZ MAROKO

Po Maroko najlepiej poruszać się pociągiem.


Po Maroko najlepiej poruszać się pociągiem. Kolej porusza się szybko, jest tania i komfortowa. Dalej warto rozważyć autobus lub ewentualnie tzw. grand taxi czyli grupowo wynajmowane taksówki, które poruszają się również między miastami. Istnieją połączenia lotnicze wewnątrz kraju, samoloty są jednak drogą alternatywą.

               Loty wewnątrz Maroko

W Maroko działają 3 linie lotnicze.


Mimo że loty wewnątrz Maroko nie należą do najpopularniejszych środków transportu, powoli się to zmienia, a loty z każdym rokiem są coraz tańsze. Po kraju poruszają się dwie linie lotnicze. Największą z nich są drogie, narodowe linie Royal Air Maroc (RAM, www.royalairmaroc.com). Świetna jest oferta AirArabia.

Przykładowe ceny lotów (z minimum miesięcznym wyprzedzeniem):
Marrakesz - Agadir - 148 EUR (RAM)
Marrakesz - Fez - 25 EUR (AirArabia), 172 EUR (RAM)
Marrakesz - Tangier - 34 EUR (AirArabia)
Rabat - Agadir - 24 EUR (AirArabia)

Niektóre strony podają informację, że po Maroku lata jeszcze Jet4you, jednak aktualnie sytuacja wygląda tak, że pod koniec 2012 roku linie zostały wchłonięte przez TUI fly Belgium (www.tuifly.be).

               Drogi

Warunki drogowe w Maroko są zbliżone do tych w Europie.


Warunki drogowe w Maroku są jednymi z najlepszych w Afryce. Największe miasta połączone są ze sobą siecią dobrych dróg szybkiego ruchu, a Casablanka, Marrakesz, Rabat, Fez i Oujda połączone są ze sobą autostradą. Płatne odcinki:

Casablanca – Rabat
Rabat – Tanger
Rabat – Fez
Casablanca – Marrakesz
Casablanca – El Jadida
Fez – Oujda

Pozostałe drogi są generalnie w dobrym stanie, jednak należy mieć na uwadze, że znaczna część dróg to jednopasmówki. Kierowcy nie zwracają uwagi na znaki (po arabsku i francusku), a przepisów przestrzegają zazwyczaj tylko wtedy, kiedy na widoku jest policja lub jej posterunek.

Ograniczenia prędkości w Maroko:
- W miastach 40 - 60 km/h
- Poza terenem zabudowanym 100 km/h
- Na autostradach 110 km/h

Zdarza się, że policja będzie próbowała wymusić na turyście łapówkę, wmawiając mu popełnienie jakiegoś wykroczenia. W takim przypadku, jeżeli nasza asertywna postawa nie przyniesie rezultatu, powiedzmy, że mamy tylko 50 lub 100 MAD, a resztę pieniędzy na karcie. Policjanci nie powinni naciskać o więcej.

W Maroko można zastanowić się nad wynajęcie auta. W kraju działają wszystkie znane międzynarodowe wypożyczalnie aut. oferując wynajem w przystępnych cenach. Obok dużych graczy na lotniskach i w centrach miast można skorzystać z małych, lokalnych wypożyczalni. Jeżeli jesteście gotowi na pewne ryzyko i lubicie się targować może być to jeszcze tańsza i ciekawsza opcja niż korzystanie z usług Avis czy Sixt.

               Kolej w Maroko

Jedynym marokańskim przewoźnikiem jest ONCF.


Kolej w Maroku jest na dobrym poziomie. Narodowym przewoźnikiem jest ONCF, które posiada czytelną stronę internetową w języku angielskim. Znajdziemy na niej rozkład jazdy oraz możliwość zakupu biletów online. Świetną możliwością jest to, że nie musimy wpisywać nazw miast, wszystko możemy wskazać na mapie Google, łącznie z konkretną stacją kolejową - wszystko jest świetnie oznaczone. Trochę gorzej jest w rzeczywistości, będąc na miejscu możemy mieć problem ze znalezieniem dworców, zwłaszcza w mniejszych miastach. Dodatkowym minusem są zdarzające się opóźnienia pociągów. Mimo to kolej marokańska jest przyjazna dla zagranicznego turysty. W chwili obecnej koleją są w Maroku połączone 23 miasta. Kraj posiada rozbudowany, systematycznie realizowany plan kolejowy, który do 2040 roku zakłada połączenie koleją kolejnych 20 miast oraz wszystkich lotnisk w kraju.

Internet przepełniony jest opowieściami o życzliwości, z jaką spotkali się turyści w marokańskich pociągach. Lokalni mieszkańcy są bardzo zainteresowani przybyszem, który porwie się na podróż koleją, chętnie wchodzą w rozmowę. Zwyczajem jest witanie się po wejściu do przedziału oraz częstowanie współpasażerów w przypadku, jeżeli będziemy brali się za jedzenie.

Pociągi dzielą się na drugą i pierwszą klasę. Na najdłuższych trasach dostępne są wagony sypialne.

Dla przykładu, bilet z Agadiru do Tangeru pociągiem drugiej klasy kosztuje 305 MAH (około 113 PLN), a podróż trwa około 14 godzin, a za przejazd z Rabatu do Marrakeszu zapłacimy około 47 PLN (120 MAD).

               Autokary w Maroko

Autobus w Maroko należy do polecanych środków transportu.


System autokarowy funkcjonuje w Maroku bardzo poprawnie. Praktycznie każde miasto i miasteczko posiada dworzec autokarowy, z którego można pojechać przynajmniej do sąsiedniego regionu. Po kraju poruszają się lokalne, tradycyjne autobusy oraz takie, nawet o połowę droższe, przeznaczone wyłącznie dla turystów. Mimo, że posiadają klimatyzacje i są wygodniejsze, nie są tak dużą przygodą jak podróż wysłużonym pojazdem razem z mieszkańcami Maroko.

Dwaj główni przewoźnicy autokarowi w Maroko to CTM (www.ctm.ma) i Supratours (www.supratours.ma).

Przykładowe przejazdy i ceny:
Marrakesz - Agadir (3,5h czas przejazdu) - 45 PLN (110 MAD)
Marrakesz - Fez (9h czas przejazdu) - 65 PLN (170 MAD)
Marrakesz - Rabat - 31 PLN (80 MAD)
Rabat - Casablanca 14 PLN (35 MAD)

Innym sposobem na poruszanie się po Maroku jest zbiorowa taksówka, czyli grand taxi. Polega to na tym, że grupa 6 osób może zrzucić się i pojechać wspólnie jedną taksówką. Warto mocno negocjować stawki. Standardowym pojazdem grand taxi są stare mercedesy przystosowane do zabierania dwóch pasażerów z przodu (zwyczajowo są to miejsca dla kobiet) oraz 4 pasażerów na tylnym siedzeniu.

CIEKAWOSTKI

Jak podają statystyki prawie połowa mieszkańców Maroka to analfabeci.


- jak podają statystyki, prawie połowa mieszkańców Maroka to analfabeci
- to w Maroko znajduje się słynna Casablanca, jednak żadna ze scen filmu „Casablanca” z 1942 r. nie była kręcona w tytułowym mieście
- w Warzazacie znajduje się studio filmowe Atlas Studios, w którym kręcono m.in. Gladiatora i Kleopatrę
- Suk, czyli targ jest jedną z najważniejszych części każdej starej dzielnicy arabskiej (medyny). Dostać tam możemy dosłownie wszystko, od produktów żywnościowych poczynając, poprzez różnorakie pamiątki, kończąc na żywych zwierzętach. Można tam spotkać także tak zwanych „opowiadaczy baśni”, którzy za niewielka opłatą chętnie opowiedzą ciekawą historię
- w Maroko jest wiele niewykończonych domów, dzieje się tak dlatego, że według prawa za  dom w trakcie budowy nie należy płacić podatku. Prawo to wykorzystywane jest przez wielu mieszkańców tego państwa. Cecha charakterystyczną domów marokańskich są kraty w oknach, mieszkańcy żartują, że kraty te są po to by żona im nie uciekła
- na północy kraju, w górach Rif znajdują się wielkie pola marihuany, która jest po wyrośnięciu wywożona głównie do Europy i tam sprzedawana

- Maroko posiada ponad 1800 kilometrów wybrzeża

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Maroko.


www.visitmorocco.com - oficjalna, turystyczna strona Maroko, dostępna również w języku polskim

Marrakesz - przewodnik turystyczny

Maroko - zalecane szczepienia

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Maroko  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ