Gambia - przewodnik zwiedzania
Gambia to m.in. piękne plaże. Foto: Mishimoto, flickr.com
Gambia to afrykańskie państwo będące półenklawą - w całości otoczone jest przez Senegal, ale ma dostęp do wód Oceanu Atlantyckiego. Jest to państwo położone po obu stronach rzeki Gambia. To była kolonią brytyjską, która niepodległość uzyskała w 1965 roku.
GAMBIA - SPIS TREŚCI
Gambia - informacje ogólne i rąbek historii
Populacja | około 2,4 miliona |
---|---|
Stolica | Banjul |
Strefa czasowa | UTC + 0 (12:00 w Polsce = 11:00 w Gambii) |
Waluta | dalasi (GMD) 1 PLN = 13,71 GMD 1 USD = 51,80 GMD 1 EUR = 61,52 GMD (09.11.2020) |
Język | angielski |
Główne miasta | Serrekunda, Brikama, Bakau, Lamin, Nema Kunku, Brufut, Sukuta, Banjul, |
W przeszłości tereny Gambii były częścią Imperium Ghany, jednego z pierwszych państw na Czarnym Lądzie. W XVI wieku ówczesne państwo leżące na tych terenach, Songhaj, podbiło Maroko. W XVII wieku pojawili się Europejczycy, dla których teren ten, ze względu na obecność przepływnej rzeki Ghany, stanowił idealny przyczółek do dalszej podboju Afryki. W 1857 okolice trafiła do Wielkiej Brytanii, która w 1888 roku postanowiła wyodrębnić i stworzyć nową kolonię wzdłuż rzeki Gambia. W 1965 Gambia stała się niepodległym krajem, który przyjął nazwę Republiki Gambii.
Przez wiele lat udało się uniknąć wewnętrznych konfliktów, a Gambia rozwijała się. W 1994 roku doszło jednak do zamachu stanu, władzę przejęło wojsko, a prezydentem został Yahya Jammeh, przywódca przewrotu. Zamach stanu tłumaczono wszechobecną korupcją. Mimo radykalnych wydarzeń kraj poszedł w kierunku demokratycznym, nowy prezydent zapowiedział przeprowadzenie powszechnych wyborów nadzorowanych przez zagraniczne organizacje. W 2002 roku przeprowadzono wybory, podczas których wygrali autorzy zamachu stanu.
Od tego czasu Gambia wkroczyła na etap intensywnego rozwoju. Do 2015 roku PKB kraju zwiększyło się trzykrotnie. Ogromny nacisk położono na turystykę, która zaczęła generować 1/3 budżetu państwa. Równocześnie władza zaczęła się radykalizować i stawać coraz bardziej autorytarną. Kraj wystąpił z większości międzynarodowych organizacji, a 2015 roku Gambię ogłoszono Islamską Republiką i zmieniono nazwę państwa na Islamską Republikę Gambii. Rok później Jammeh przegrał w wyborach. Nie chciał oddać władzy i siłą utrzymywał ją do czasu, aż 19 stycznia 2017 roku wybuchła wojna. Na szczęście krew się nie rozlała, wobec takiego obrotu spraw Jammeh już po dwóch dniach postanowił oddać władzę. Nowa ekipa rządząca przywróciła dawną nazwę kraju i powróciła do współpracy międzynarodowej. PKB kraju ciągle rośnie, a kraj się rozwija. Pracy do wykonania jest niezwykle dużo, mimo znacznego rozwoju, Gambia ciągle należy według ONZ do 30 najbiedniejszych krajów świata. Dodatkowo państwo stoi teraz przed ogromnym problemem. Po upadku Thomasa Cooka we wrześniu 2019 roku nastąpił krach turystycznej gałęzi Gambii. 45% turystów przylatywało do Gambii właśnie z tym biurem podróży.
Informacje praktyczne
- Gambia przecięta jest przez rzekę Gambię, na której... nie ma ani jednego mostu. Dostępna jest jedynie przeprawa promowa, która dostępna jest w dwóch miejscach: Barra Banjul i Farafeni. Promy kursują od wschodu do zachodu słońca
- wylatując z Gambii obowiązuje nas obowiązkowa opłata wylotowa 20 USD; opłacamy ją gotówką na lotnisku
- szczepienia do Gambii: obowiązkowa szczepionka przeciwko żółtej febrze (przy szczepieniu wydawana jest tzw. żółta książeczka WHO, trzeba ją mieć ze sobą), należy stosować repelenty antymalaryczne; mimo, że w otaczającym Gambię Senegalu była epidemia eboli, w Gambii nie wykryto nawet jednego zakażenia chorobą
Wiza do Gambii
Czy do Gambii potrzebna jest wiza?
Od 2013 roku obywatele RP nie potrzebują wizy do Gambii. Wymagany jest paszport ważny minumum 6 miesięcy.
Język i znajomość języka angielskiego
Język angielski jest językiem urzędowym Gambii. Zna go znaczna część mieszkańców, turysta nie powiniem mieć problemów z porozumiewaniem się w języku angielskim. Znany jest również język francuski, zwłaszcza w miejscowości Albreda i okolicach, które w przeszłości były kolonią francuską.
Gotówka i bankomaty
Walutą Gambii jest dalasi (GMD). 1 dalasi dzieli się na 100 bututów, jednak ze względu na słabość waluty bututy są praktycznie niespotykane. Walutę można wymieniać w kantorach, które są powszechnie dostępne w stolicy oraz w turystycznych destynacjach. Bankomaty w Gambii są dostępne powszechnie w stolicy oraz w turystycznych miejscach. Każdy bankomat w Gambii pobiera dodatkową opłatę 150 GMD (około 11 PLN) oraz wymienia pieniądze po gorszym kursie niż możemy otrzymać w kantorach. Z tego względu w Gambii lepiej wymieniać gotówkę w kantorach.
Bezpieczeństwo
Czy w Gambii jest bezpiecznie?
Gambia należy do bezpiecznych państw Afryki. Lokalni mieszkańcy są przyzwyczajeni do turystów i zdają sobie sprawę z ich pozytywnego wpływu na gospodarkę w kraju. Ze względu na biedę niektóre osoby próbują wykorzystać turystów, opowiadając ckliwe, zazwyczaj zmyślone historie i prosząc o pieniądze.
W grudniu 2016 roku w Gambii odbyły się wybory prezydenckie, które przegrał wieloletni przywódca kraju, Yahya Jammeh, który zapowiedział, że władzy nie odda. W konflikt włączyło się ECOWAS (afrykańska wspólnota przypominająca Unię Europejską), które skierowało wojska na teren kraju. Spowodowało to, że przegrany prezydent zgodził się przekazać władzę. Sytuacja była napięta, polscy turyści zostali ewakuowani, a Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegało przed wyjazdami do Gambii. W chwili obecnej po sytuacji nie ma już ani śladu, wszystko wróciło do normy. MSZ zaleca szczególną ostrożność, unikanie zgromadzeń publicznych i bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa.
Jak dotrzeć do Gambii
Jak dolecieć do Gambii?
Mniej więcej od ponad roku w biurach podróży trwa moda na Gambię. Do kraju możemy polecieć kupując bilety czarterowe w biurach podróży. Nie jest problemem znalezienie lotów za około 1500 PLN. Robiąc rozeznanie na potrzeby artykułu, znalazłem loty za stałą cenę 1200 PLN. Więcej o tym w mojej książce, Encyklopedia Taniego Zwiedzania.
Gambia przez Maroko, Mauretanię i Senegal
Jeżeli mamy więcej czasu i doświadczenie w podróży, to dojazd do Senegalu może być przygodą życia, możemy dojechać do niego z Maroko (dolatując tam tanimi liniami) wynajętym autem albo komunikacją publiczną.
Najtańsza trasa, to loty EasyJet z Berlina do Maroko (Marakesz, Agadir), gdzie cena za bilety, poza sezonem wakacyjnym, zaczyna się od 80 EUR. Jeżeli nie mieszkamy w zachodniej Polsce i daleko nam do Berlina, to z Polski możemy lecieć tanimi liniami do Londynu, Mediolanu, Pizy, Brukseli, Paryża lub Rzymu i stamtąd, liniami Ryanair, do Marakeszu, Fez lub Rabatu (lot do Rabat jest tylko z Rzymu, ale najlepsze rozwiązanie bo tam musimy pojechać po wizę do Mauretanii).
Lądując w Maroko, następnym naszym krokiem jest Rabat, gdzie wyrobimy wizę do Mauretanii (w polskiej ambasadzie). Stamtąd jedziemy do Sahary Zachodniej (jest to państwo okupowane przez Maroko, dzięki czemu możemy poruszać się po nim bez wizy. Przejeżdżamy Saharę Zachodnią w dół i dojeżdżamy do Mauretanii. Podróżować możemy wynajętym samochodem lub busami. Z Maroko do Ad-Dakhla, portu w centralnej części Sahary Zachodniej kursują busy za 50 EUR. Stamtąd do Mauretanii (Nouadhibou) kursują busy lub samochody, które mogą wziąć nas w podróż. Koszt to około 40 EUR. Z Nouadhibou (po Polsku Nawadibu) jedziemy do stolicy Mauretanii, Nawakszut. Między miastami kursuje kilka busów w cenie około 40-50 PLN. Z Nawakszut, za około 30 PLN dojedziemy do Rosso lub Diamy - to dwa przejścia graniczne z Senegalem. Granica między Mauretanią a Senegalem to rzeka - Senegal. Obydwa przejścia graniczne to przejścia promowe. Prom jest darmowy. Obydwa przejścia są jednymi z najbardziej skorumpowanych przejść granicznych na świecie. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będziemy musieli dać granicznikom jakieś dadatkowe pieniądze na zmyślone opłaty. Posiadając samochód jest jeszcze ciężej, granicznicy (i znajdujący się na przejściach oszuści) są bardziej nachalni i pewniejsi siebie. Z Senegalu dojedziemy do Gambii busem, np. z miasta Pikine (dworzec Gare Routière des Baux Maraichers) za około 20 PLN.
W przybliżeniu, chcąc dojechać do Gambii jak najszybciej, potrzebujemy około 8 dni (licząc od chwili wylądowania w Maroko).
Więcej informacji o Maroko, Mauretanii i Senegalu znajdziecie w naszych przewodnikach: Tanie Zwiedzanie Maroka i Tanie Zwiedzanie Mauretanii i Tanie Zwiedzanie Senegalu.
Transport wewnątrz Gambii
Transport publiczny w Gambii jest słabo rozbudowany. Nie ma kolei, nie ma lotów wewnątrz państwa. Gambia jest jednak małym krajem, więc pokonywane odległości nie będą duże. Aby dowiedzieć się więcej, rozwiń poniższe zakładki:
Autobusy i drogi w Gambii
Stan dróg w Gambii jest fatalny, zaleca się podróżowanie wyłącznie autem terenowym. Cały kraj przecięty jest rzeką Gambia, na której jeszcze do nie dawna nie było ani jednego mostu. W chwili obecnej transport pomiędzy jedną a drugą stroną lądu możliwy jest w dwóch miejscach - Barra Banjul (prom) i Farafeni (most). Promy kursują do zachodu słońca.
Po Gambii poruszają się stare busy. Cena za przejazd w Gambii nie powinna przekraczać 10-15 PLN za kurs. W miastach znajdziemy również taksówki, zielone (turystyczne) oraz żółte (publiczne). W taksówkach cena różni się w zależności od tego, ile osób jest w taksówce. Zielone taksówki przeznaczone są dla turystów, oficjalnie żółte taksówki mają zakaz przewożenia turystów, jednak jeżeli w okolicy nie ma zielonej taksówki, nikt nie zwraca na to uwagi. Cena za przejazd zieloną taksówką jest wysoka, typowo turystyczna, żółte taksówki są dużo tańsze, jednak turysta zostanie i tak policzony drożej od lokalnego mieszkańca.
Gambia - ciekawostki
Ciekawostki o Gambii.
- Gambia jest najmniejszym państwem Afryki
- w XVII wieku na terenie Gambii kolonizacje prowadziło, będące polskim lennikiem, Księstwo Kurlandii i Semigalii. Kolonizacja trwała niecałe 15 lat - księstwo nie było w stanie rywalizować o wpływy w Afryce z Anglią i Holandią. W 1764 roku przekazała Wielkiej Brytanii swoje posiadłości w Gambii
- 80% mieszkańców Gambii to wyznawcy Islamu
Gambia - przydatne strony
Dowiedz się więcej o Gambii.
www.gambia.pl - oficjalna strona Konsulatu Republiki Gambii w Warszawie
Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020