Gambia - przewodnik zwiedzania

Gambia plaża

Gambia to m.in. piękne plaże. Foto: Mishimoto, flickr.com


Gambia to afrykańskie państwo będące półenklawą - w całości otoczone jest przez Senegal, ale ma dostęp do wody - w tym przypadku do Oceanu Atlantyckiego. Jest byłą kolonią brytyjską, która niepodległość uzyskała w 1965 roku.

INFORMACJE OGÓLNE

Gambia (Republika Gambii)

Populacja

1,69 mln

Stolica

Banjul

Strefa czasowa

UTC + 0

Waluta

dalasi (GMD)
1 PLN = 12,42 GMD
1 USD = 46,04 GMD
1 EUR = 52,54 GMD
(09.07.2017)

Język

angielski

Główne miasta

Serrekunda, Brikama, Bakau, Lamin, Nema Kunku, Brufut, Sukuta, Banjul,

Zalecane szczepienia Obowiązkowa szczepionka przeciwko żółtej febrze (przy szczepieniu wydawana jest tzw. żółta książeczka WHO, trzeba ją mieć ze sobą), należy stosować repelenty antymalaryczne

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Gambia - praktyczne informacje

W Gambii nie ma epidemii Eboli.


- Gambia przecięta jest przez rzekę Gambię, na której... nie ma ani jednego mostu. Dostępna jest jedynie przeprawa promowa, która dostępna jest w dwóch miejscach: Barra Banjul i Farafeni. Promy kursują od wschodu do zachodu słońca
- mimo, że w otaczającym Gambię Senegalu była epidemia eboli, w Gambii nie wykryto nawet jednego zakażenia chorobą

WIZA DO GAMBII

Wiza do Gambii

Czy do Gambii potrzebna jest wiza?


Od 2013 roku obywatele RP nie potrzebują wizy do Gambii. Wymagany jest paszport ważny minumum 6 miesięcy.

JAK DOTRZEĆ DO GAMBII

Gambia - jak dojechać

Jak dolecieć do Gambii?


Mniej więcej od ponad roku w biurach podróży trwa moda na Gambię. Do kraju możemy polecieć kupując bilety czarterowe w biurach podróży. Nie jest problemem znalezienie lotów za około 1500 PLN. Robiąc rozeznanie na potrzeby artykułu, znalazłem loty za 1200 PLN. Więcej o tym w mojej książce, Encyklopedia Taniego Zwiedzania.

Gambia przez Maroko, Mauretanię i Senegal

Jeżeli mamy więcej czasu i doświadczenie w podróży, to dojazd do Senegalu może być przygodą życia, możemy dojechać do niego z Maroko (dolatując tam tanimi liniami) wynajętym autem albo komunikacją publiczną.

Najtańsza trasa, to loty EasyJet z Berlina do Maroko (Marakesz, Agadir), gdzie cena za bilety, poza sezonem wakacyjnym, zaczyna się od 80 EUR. Jeżeli nie mieszkamy w zachodniej Polsce i daleko nam do Berlina, to z Polski możemy lecieć tanimi liniami do Londynu, Mediolanu, Pizy, Brukseli, Paryża lub Rzymu i stamtąd, liniami Ryanair, do Marakeszu, Fez lub Rabatu (lot do Rabat jest tylko z Rzymu, ale najlepsze rozwiązanie bo tam musimy pojechać po wizę do Mauretanii).

Lądując w Maroko, następnym naszym krokiem jest Rabat, gdzie wyrobimy wizę do Mauretanii (w polskiej ambasadzie). Stamtąd jedziemy do Sahary Zachodniej (jest to państwo okupowane przez Maroko, dzięki czemu możemy poruszać się po nim bez wizy. Przejeżdżamy Saharę Zachodnią w dół i dojeżdżamy do Mauretanii. Podróżować możemy wynajętym samochodem lub busami. Z Maroko do Ad-Dakhla, portu w centralnej części Sahary Zachodniej kursują busy za 50 EUR. Stamtąd do Mauretanii (Nouadhibou) kursują busy lub samochody, które mogą wziąć nas w podróż. Koszt to około 40 EUR. Z Nouadhibou (po Polsku Nawadibu) jedziemy do stolicy Mauretanii, Nawakszut. Między miastami kursuje kilka busów w cenie około 40-50 PLN. Z Nawakszut, za około 30 PLN dojedziemy do Rosso lub Diamy - to dwa przejścia graniczne z Senegalem. Granica między Mauretanią a Senegalem to rzeka - Senegal. Obydwa przejścia graniczne to przejścia promowe. Prom jest darmowy. Obydwa przejścia są jednymi z najbardziej skorumpowanych przejść granicznych na świecie. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będziemy musieli dać granicznikom jakieś dadatkowe pieniądze na zmyślone opłaty. Posiadając samochód jest jeszcze ciężej, granicznicy (i znajdujący się na przejściach oszuści) są bardziej nachalni i pewniejsi siebie. Z Senegalu dojedziemy do Gambii busem, np. z miasta Pikine (dworzec Gare Routière des Baux Maraichers) za około 20 PLN.

W przybliżeniu, chcąc dojechać do Gambii jak najszybciej, potrzebujemy około 8 dni (licząc od chwili wylądowania w Maroko).

Więcej informacji o Maroko, Mauretanii i Senegalu znajdziecie w naszych przewodnikach: Tanie Zwiedzanie Maroka i Tanie Zwiedzanie Mauretanii i Tanie Zwiedzanie Senegalu.

BEZPIECZEŃSTWO W GAMBII

Bezpieczeństwo w Gambii

Czy w Gambii jest bezpiecznie?


W 2014 miał w Gambii miejsce nieudanych zamach stanu i sytuacja w kraju zaczęła być bardzo napięta. W grudniu 2016 roku w Gambii odbyły się wybory prezydenckie, które przegrał wieloletni przywódca kraju, Yahya Jammeh, który zapowiedział, że władzy nie odda. W konflikt włączyło się ECOWAS (afrykańska wspólnota przypominająca Unię Europejską), które skierowało wojska na teren kraju. Spowodowało to, że przegrany prezydent zgodził się przekazać władzę.

Sytuacja wciąż jest napięta, Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed wyjazdami do Gambii, zaleca szczególną ostrożność, unikanie zgromadzeń publicznych i bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa. Przed wyjazdem należy sprawdzić aktualną sytuację, zalecenia i ostrzeżenia polskiego MSZ: www.rabat.msz.gov.pl/pl

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Transport publiczny w Gambii

Transport publiczny w Gambii.


Transport publiczny w Gambii jest słabo rozbudowany. Nie ma kolei, nie ma lotów wewnątrz państwa. Gambia jest jednak małym krajem, więc pokonywane odległości nie będą duże. Aby dowiedzieć się więcej, rozwiń poniższe zakładki:

                    Autobusy i drogi

Drogi w Gambii

Ruch drogowy w Gambii.


Stan dróg w Gambii jest fatalny, zaleca się podróżowanie wyłącznie autem terenowym. Cały kraj przecięty jest rzeką Gambia, na której nie ma ani jednego mostu. Transport pomiędzy jedną a drugą stroną lądu możliwy wyłącznie w dwóch miejscach - Barra Banjul i Farafeni. Promy kursują do zachodu słońca.

Po Gambii poruszają się stare busy. Cena za przejazd w Gambii nie powinna przekraczać 10-15 PLN za kurs.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Gambii

Ciekawostki o Gambii.


- Gambia jest najmniejszym państwem Afryki
- w XVII wieku na terenie Gambii kolonizacje prowadziło, będące polskim lennikiem, Księstwo Kurlandii i Semigalii. Kolonizacja trwała niecałe 15 lat - księstwo nie było w stanie rywalizować o wpływy w Afryce z Anglią i Holandią. W 1764 roku przekazała Wielkiej Brytanii swoje posiadłości w Gambii

- 80% mieszkańców Gambii to wyznawcy Islamu

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony dotyczące Gambii

Dowiedz się więcej o Gambii.


www.gambia.pl - oficjalna strona Konsulatu Republiki Gambii w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Gambia  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ