Mauretania - poradnik zwiedzania - loty, dojazd, wiza, bezpieczeństwo

Mauretania to pustynny kraj z dostępem do Oceanu Atlantyckiego.


UWAGA - w chwili obecnej, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie do Mauretanii

Sucha, położona w większości na Saharze. Mauretania. To dość surowe państwo, posiadające na zachodzie długie pasmo linii brzegowej, a wewnątrz kraju piach i upalną saharę. Mauretania jest świetnym miejscem na podróż, to jedno z tych państw afrykańskich, do których dojedziemy najtaniej.

INFORMACJE OGÓLNE

Mauretania (Islamska Republika Mauretańska)

Populacja

3,25 mln

Stolica

Nawakszut

Strefa czasowa

UTC + 0
(12:00 w Polsce = 11:00 w Mauretanii)

Waluta

ugija (fr. Ouguiya)
100 MRO = 1,18 PLN
1 PLN = 84,48 MRO
1 USD = 318 MRO
1 EUR = 357,11 MRO
(03.09.2015)

Język

arabski, dobra znajomość francuskiego

Główne miasta

Nawakszut (Nouakchott), Nawazibu (Nouadhibou), Rosso, Adel Bagrou, Boghé, Kiffa, Zouérat, Kaédi, Boû Gâdoûm, Boutilimit, Atar

Zalecane szczepienia Obowiązkowa szczepionka przeciwko żółtej febrze (przy szczepieniu wydawana jest tzw. żółta książeczka WHO, trzeba ją mieć ze sobą), należy stosować repelenty antymalaryczne

INFORMACJE PRAKTYCZNE

praktyczne informacje o Mauretanii

Praktyczne informacje dotyczące Mauretanii.


- duże skupiska ludzkie w Mauretanii są zaledwie dwa - to Nawakszut i Nawazibu
- do Mauretanii najlepiej wziąć euro, a w ostateczności dolary. Bankomatów praktycznie całkowity brak
- internet tylko w dużych miastach, sieć telefoniczna tak samo
- znajomość angielskiego praktycznie zerowa, dobra znajomość języka francuskiego
- skromna baza noclegowa. Większość miejsc noclegowych to kempingi. Cena za nocleg około 2000 MRO (ok. 24 PLN)
- Przy Nawazibu (Nouadhibou) znajduje się największe na świecie cmentarzysko statków, a między miastami Nawakszut i Nawazibu znajduje się Park Narodowy Banc d'Arguin. Dodatkowo, niedaleko Nawakszut znajduje się piękna wioska rybacka
- Poza Nawakszut i Nawazibu, warto udać się do Atar - to dobra baza wypadowa do kilku ciekawych miejsc w Mauretanii, m.in. do Szingit (Chinguetti) - zabytkowego, skalnego miasta i Wadan (Ouadane) - drugiego, wiekowego miasta. Atar to również świetna baza wypadowa na Saharę. Niedaleko stąd znajdziemy Terjit, piękną oazę, gdzie będziemy mogli się przespać i wykąpać

WIZA DO MAURETANII

Wiza do RPA nie jest wymagana.


Aby przekroczyć granice Mauretanii, obywatele RP objęci są obowiązkiem wizowym. Warunki oraz cena za wizę zmienia się niesamowicie często, planując wyjazd do Mauretanii, należy sprawdzić obecne warunki uzyskania wizy.

W chwili obecnej Polacy chcący wyrobić wizę muszą kontaktować się z Ambasadą Mauretanii w Berlinie (ambarim.berlin@gmx.de). Koszt wyrobienia wizy jest jednak powiększony o kilkaset złotych ze względu na to, że będziemy musieli przesłać kurierem dokumenty do ambasady i opłacić ich odesłanie. Wobec tego, najlepszym rozwiązaniem jest wyrobienie wizy w innym miejscu. Najpopularniejszym i najlepszym rozwiązaniem jest ambasada w Rabacie (Maroko). Aby móc wyrobić tam wizę należy najpierw się zapowiedzieć - skontaktować z ambasadą i dowiedzieć, czy jest taka możliwość. Koszt wyrobienia wizy to 62,5 EUR (wiza jednokrotnego wjazdu) lub 125 EUR (dwukrotny wjazd). Wymagane dwa zdjęcia paszportowe i ksero paszportu. Wiza wydawana jest na drugi dzień.

Wizę można wyrobić również po wylądowaniu na lotnisku w Nawakszut (50 EUR).

BEZPIECZEŃSTWO

Bezpieczeństwo w Mauretanii

Mauretania - czy bezpiecznie jechać?


W chwili obecnej polski MSZ odradza wyjazdy do Mauretanii, argumentując to złą sytuacją w regionie sahelu i wzrostem zagrożenia porwania i zamachów skierowanych przeciwko obcokrajowcom. Niestety, w ciągu ostatnich lat (2008-2011) na terenie Mauretanii dokonano kilku porwań przez ugrupowania powiązane z Al-Kaidą. Poza porwaniami, kilku turystów zostało w Mauretanii zamordowanych. Mauretania postrzegana jest źle do dzisiaj.

Przed wyjazdem należy sprawdzić aktualną sytuację, zalecenia i ostrzeżenia polskiego MSZ: www.rabat.msz.gov.pl/pl

JAK DOTRZEĆ DO MAURETANII

Jak dojechać do Mauretanii

Jak dotrzeć do Mauretanii?


Do Mauretanii dolecimy z Europy (Air France z Paryża do Nawakszut) lub ze Stambułu (Turkish Airlines). Jest to całkowicie nieopłacalne, loty zaczynają się od ceny 3000 PLN. Za tą kwotę dojedziemy do Mauretanii przez Maroko i Saharę Zachodnią. I jeszcze nam zostanie.

Mauretania przez Maroko

Mauretania to fantastyczne miejsce, do którego możemy dojechać drogą lądową. Najtańsza trasa, to loty z Berlina do Maroko (Marakesz, Agadir) - loty EasyJet to koszt, poza sezonem wakacyjnym, od 80 EUR. Jeżeli nie uśmiecha się nam podróż z Berlina, to z Polski możemy lecieć tanimi liniami do Londynu, Mediolanu, Pizy, Brukseli, Paryża lub Rzymu i stamtąd do Marakeszu, Fez lub Rabatu (lot tylko z Rzymu, najlepsze rozwiązanie).

Po wylądowaniu w Maroko musimy pojawić się w Rabat, gdzie w Polskiej ambasadzie wyrobimy wizę do Mauretanii, a następnie ruszamy do Sahary Zachodniej (państwo jest de facto okupowane przez Maroko, dzięki czemu możemy poruszać się po nim bez wizy. W ten sposób przejeżdżamy Saharę Zachodnią w dół i dojeżdżamy do Mauretanii. Podróżować możemy wynajętym samochodem lub busami. Z Maroko do Ad-Dakhla, portu w centralnej części Sahary Zachodniej kursują busy za 50 EUR. Stamtąd do Mauretanii (Nouadhibou) kursują busy lub samochody, które mogą wziąć nas w podróż. Koszt to około 40 EUR.

W przybliżeniu, chcąc dojechać do Mauretanii jak najszybciej, potrzebujemy około 5 dni (licząc od chwili wylądowania w Maroko).

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Transport publiczny w Mauretanii

Transport publiczny w Mauretanii.


Możliwości podróżowania po Mauretanii są dość ubogie. Nie ma lotów wewnątrz kraju, a transport lądowy praktycznie nie istnieje, pomijając jedną trasę kolejową i grupowe taksówki jeżdżące po państwie.

                    Autobusy i drogi

Drogi i transport

Ruch drogowy w Mauretanii.


Transport publiczny w Mauretanii praktycznie nie istnieje - między miastami poruszają się zbiorowe taksówki (najczęściej pojazdy na 6 osób). Przykładowo, cena za przejazd z Nawazibu do Nawakszot to koszt około 5000 MRO (ok. 60 PLN). Ponadto, środkiem przejazdu może być każdy inny pojazd, na który trafimy na drodze - wszystko zależy od tego, czy kierowca będzie chciał nas ze sobą zabrać. Praktycznie zawsze za gotówkę, w Mauretanii darmowy autostop nie występuje.

Drogi asfaltowe są przeważnie proste i można po nich szybko jechać. Dużo gorzej z mniejszymi drogami, które potrafią być wyzwaniem (między innymi przez wysokie wydmy, które wiatr potrafi zaciągnąć na drogę) nawet dla zaawansowanych, wprawionych kierowców.

Najlepszym rozwiązaniem do podróżowania po Mauretanii jest wynajęcie samochodu. Koniecznie z napędem na cztery koła. Pamiętajmy, aby nie zjeżdżać z głównych dróg i nie podróżować po żadnych ścieżkach - problemem w kraju są miny.

                    Kolej w Mauretanii

Kolej w Mauretanii

Kolej w Mauretanii.


Istnieje jedna linia kolejowa, łącząca położone na wybrzeżu Nawazibu (Nouadhibou) z Zuwiratem (Zouérate) wewnątrz kraju. W zamyśle kolej łączy port oceaniczny z kopalniami rud żelaza. Pociąg kursuje codziennie, w okolicach 15:00 wyjeżdża z Nawazibu (do Choum dojeżdża około 2:00 następnego dnia). Jedyny pociąg kursujący po tej trasie uznawany jest za najdłuższy pociąg na świecie - ma 150 wagonów (z czego praktycznie wszystkie to węglarki), 4 ciuchcie i 2 kilometry długości.

Trasa liczy 648km. Bilet na najniższą klasę kosztuje 1500 MRO (ok. 18 PLN), a na najwyższą, z łóżkiem 5000 MRO (ok. 60 PLN). Najpopularniejsza jest jednak darmowa metoda - podróż węglarką. Należy pamiętać o odpowiednim ubraniu, aby ochronić się przed upałem, słońcem, pyłem i nocnym zimnem.

KUCHNIA MAURETAŃSKA

Kuchnia mauretańska.


Kuchnia mauretańska jest wyjątkowo uboga. Podstawą wyżywienia wewnątrz lądu jest koza i ryż. Nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego zjemy jeszcze owoce morza, ryby i ryż. W stolicy i Nawazibu zjemy pizze, hamburgera i sałatki.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Mauretanii

W Mauretanii jest bardzo napięta sytuacja polityczna.


- w Mauretanii do dzisiaj istnieje problem niewolnictwa. Wg szacunków jest to państwo w którym niewolników jest najwięcej na świecie (około 600 tysięcy, czyli 16% populacji kraju)
- przez Mauretanię przebiegała trasa rajdu Dakar. W 2008 roku po raz pierwszy odwołano coroczny rajd. Powodem było morderstwo czterech francuskich turystów na terenie Mauretanii. Od tego czasu, rajd został przeniesiony do Ameryki Południowej

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony dotyczące Mauretanii

Dowiedz się więcej o Mauretanii.


- chwilowo brak. Znasz jakąś wartościową stronę o Mauretanii? Daj znać, zamieszczę ją tutaj

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Mauretania  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ