Senegal - zwiedzanie, bezpieczeństwo, loty, noclegi, informacje

Senegal - Dakar

Dakar - stolica Senegalu. Foto: Jeff Attaway, flickr.com


Senegal - państwo położone w Afryce Zachodniej, które swoją nazwę wzięło od położonej na jej terenie rzeki - Senegalu. Miejsce, które tętniło życiem już w czasach paleolitu.

INFORMACJE OGÓLNE

Senegal (Republika Senegalu)

Populacja

12,5 mln

Stolica

Dakar

Strefa czasowa

UTC + 0
(12:00 w Polsce = 11:00 w Senegalu)

Waluta

Frank CFA (XAF)
100 XAF = 0,65 PLN
1 PLN = 155 XAF
1 USD = 589 XAF
1 EUR = 656 XAF
(05.09.2015)

Język

francuski

Główne miasta

Dakar, Touba, Thiès, Rufisque, Kaolack, M'Bour, Ziguinchor, Saint-Louis, Diourbel, Louga, Tambacounda, Richard Toll

Zalecane szczepienia Obowiązkowa szczepionka przeciwko żółtej febrze (przy szczepieniu wydawana jest tzw. żółta książeczka WHO, trzeba ją mieć ze sobą), należy stosować repelenty antymalaryczne

INFORMACJE PRAKTYCZNE

praktyczne informacje o Senegalu

Epidemia eboli ominęła tak naprawdę Senegal.


- trwająca w Afryce Zachodniej epidemia Eboli ominęła tak naprawdę Senegal, w którym zakażona została zaledwie 1 osoba. Był to młodzieniec, który do Senegalu przyjechał z Gwinei. Do chwili obecnej nie zarejestrowano żadnego innego zakażenia w Senegalu. Epidemia trwa za to w sąsiadującej z Senegalem Gwinei i Mali

WIZA DO SENEGALU

Wiza do Senegalu

Czy do Senegalu trzeba wizy?


Od sierpnia 2015 roku obywatele RP nie potrzebują wizy do Senegalu, jeżeli ich pobyt nie przekroczy 90-tu dni.

JAK DOTRZEĆ DO SENEGALU

Jak dojechać do Senegalu

Sposoby dotarcia do Senegalu.


Do Senegalu dolecimy z Europy, m.in. z: Brukseli (Brussels Airlines) lub Stambułu (Turkish Airlines). Cena za loty, w podstawowej cenie, zaczyna się od 2500 PLN. Tańsze są zazwyczaj lot Air France z Paryża. W chwili pisania tego tekstu bez problemu znalazłem loty w wielu różnych terminach za około 1900 PLN.

Najtańszy wariant to podróż hiszpańskimi tanimi liniami - Vueling (www.vueling.com). Do Dakaru polecimy z Barcelony (od 300 EUR). Lot z Barcelony możemy połączyć z dolotem z Brukseli, Paryża lub Berlina (cena od 400 EUR za całość).

Senegal przez Maroko i Mauretanię

Jeżeli mamy więcej czasu i kilka wyjazdów za sobą, to dojazd do Senegalu może być przygodą życia, możemy dojechać do niego z Maroko (dolatując tam tanimi liniami) wynajętym autem albo komunikacją publiczną. Ostrzegam jednak, że jest to rozwiązanie dla doświadczonych podróżników.

Najtańsza trasa, to loty EasyJet z Berlina do Maroko (Marakesz, Agadir), gdzie cena za bilety, poza sezonem wakacyjnym, zaczyna się od 80 EUR. Jeżeli nie mieszkamy w zachodniej Polsce i daleko nam do Berlina, to z Polski możemy lecieć tanimi liniami do Londynu, Mediolanu, Pizy, Brukseli, Paryża lub Rzymu i stamtąd, liniami Ryanair, do Marakeszu, Fez lub Rabatu (lot do Rabat jest tylko z Rzymu, ale najlepsze rozwiązanie bo tam musimy pojechać po wizę do Mauretanii).

Lądując w Maroko, następnym naszym krokiem jest Rabat, gdzie wyrobimy wizę do Mauretanii (w polskiej ambasadzie). Stamtąd jedziemy do Sahary Zachodniej (jest to państwo okupowane przez Maroko, dzięki czemu możemy poruszać się po nim bez wizy. Przejeżdżamy Saharę Zachodnią w dół i dojeżdżamy do Mauretanii. Podróżować możemy wynajętym samochodem lub busami. Z Maroko do Ad-Dakhla, portu w centralnej części Sahary Zachodniej kursują busy za 50 EUR. Stamtąd do Mauretanii (Nouadhibou) kursują busy lub samochody, które mogą wziąć nas w podróż. Koszt to około 40 EUR. Z Nouadhibou (po Polsku Nawadibu) jedziemy do stolicy Mauretanii, Nawakszut. Między miastami kursuje kilka busów w cenie około 40-50 PLN. Z Nawakszut, za około 30 PLN dojedziemy do Rosso lub Diamy - to dwa przejścia graniczne z Senegalem. Granica między Mauretanią a Senegalem to rzeka - Senegal. Obydwa przejścia graniczne to przejścia promowe. Prom jest darmowy. Obydwa przejścia są jednymi z najbardziej skorumpowanych przejść granicznych na świecie. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będziemy musieli dać granicznikom jakieś dadatkowe pieniądze na zmyślone opłaty. Posiadając samochód jest jeszcze ciężej, granicznicy (i znajdujący się na przejściach oszuści) są bardziej nachalni i pewniejsi siebie.

W przybliżeniu, chcąc dojechać do Senegalu jak najszybciej, potrzebujemy około 7 dni (licząc od chwili wylądowania w Maroko).

Więcej informacji o Maroko i Mauretanii znajdziecie w naszych przewodnikach: Tanie Zwiedzanie Maroka i Tanie Zwiedzanie Mauretanii.

BEZPIECZEŃSTWO

Senegal - bezpieczeństwo

Czy w Senegalu jest bezpiecznie?


Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na chwilę obecną ostrzega przed podróżowaniem do Senegalu. Motywuje to napięciem w regionie Sahelu i zwiększonym zagrożeniem wystąpienia ataków terrorystycznych.

Przed wyjazdem należy sprawdzić aktualną sytuację, zalecenia i ostrzeżenia polskiego MSZ: www.rabat.msz.gov.pl/pl

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Transport publiczny w Senegalu

Transport publiczny w Senegalu.


Transport publiczny w Senegalu jest bardzo słabo rozbudowany. Aby dowiedzieć się więcej, rozwiń poniższe zakładki:

                    Autobusy i drogi

Drogi

Ruch drogowy w Senegalu.


Transport publiczny w Senegalu jest bardzo słabo rozwinięty. Po kraju będziemy podróżować współdzielonymi taksówkami lub busami. Busy (a właściwie to minibusy) poruszają się po kraju, należy pytać miejscowych o miejsce startu. Kierowca busa czeka na pełne zapełnienie pojazdu i wtedy rusza. Drugą możliwością są 7-osobowe, dzielone taksówki, tzw. sept place. Taksówki kursują po ustalonych trasach, są trochę droższe od minibusów.

Aby wjechać na teren Senegalu własnym samochodem, trzeba się trochę wysilić. Musimy mieć międzynarodowe prawo jazdy, dokument celny "carnet de passage" i zieloną kartę. Dodatkowo, samochód nie może mieć więcej niż 8 lat (chyba, że damy łapówkę). Fakt ten zmienia się nagminnie, przed wyjazdem trzeba sprawdzić aktualną sytuację.

Stan głównych dróg jest znośny, fatalna jest jednak kultura jazdy, przez którą podróżuje się bardzo ciężko. Ponadto miasta są bardzo mocno zakorkowane. Należy pamiętać o ryzyku kradzieży i napadów na samochody - zarówno zaparkowane jak i podczas stania w korkach. Z tego powodu nawet podczas jazdy samochód powinien być zamknięty od wewnątrz, a okna cały czas zamknięte.

Należy pamiętać o problemie z minami na terenach Senegalu. Zwłaszcza w okolicy granicy z Gambią i Gwineą Bissau polskie MSZ zaleca nie zjeżdżać z głównych dróg asfaltowych.

                    Kolej w Senegalu

Kolej w Senegalu

Kolej w Senegalu.


W Senegalu znajduje się wybudowana przez francuzów w XIX wieku, długa na prawie 1300km linia kolejowa łącząca stolicę Senegalu, Dakar ze stolicą Mali, Bamako. Trasa przejeżdża Senegal ze wschodu na zachód. Niestety, w chwili obecnej kolej nie funkcjonuje z powodu fatalnego stanu torów. Trasa jest obecnie remontowane, istnieje szansa, że w ciągu najbliższych kilku lat kursowanie pociągów po linii zostanie wznowione.

Jedynym działającym aktualnie pociągiem w Senegalu jest "Petit train de banlieue" (PTB) - 80km linia łącząca przejeżdżająca przez cały Dakar i łącząca go z miastem Thiès. Pociąg kursuje 10-12 razy dziennie i cieszy się dużą popularnością. Koszt przejazdu to, w zależności od odległości, 150-200 XAF (ok. 1zł).

KUCHNIA SENEGALSKA

kuchnia

Kuchnia senegalska.


Podstawą kuchni senegalskiej jest ryż i owoce morza. Narodową potrawą jest ceebu jen (marynowana ryba w ryżu zalana sosem) i ceebu yapp (marynowane mięso, zazwyczaj wołowina lub jagnięcina z ryżem) występująca również w wariancie z kurczakiem (ceebu guinaar) lub z sosem z orzeszków ziemnych (ceebu guerté).

Na nową narodową potrawę wyrasta yassa - jest to panierowana ryba lub kurczak duszony z cebulą do czasu utworzenia się sosu. Potrawę podaje się z ryżem. W chwili obecnej yassa staje się coraz bardziej popularna w Afryce Zachodniej.

W Senegalu je się również kuskus, sporą ilość warzyw, a Senegalczycy uwielbiają na śniadanie jeść bagietki, które trafiły tutaj dzięki Francji, która z Senegalu zrobiła swoją kolonię.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Senegalu

Senegal był w przeszłości francuską kolonią.


- w Senegalu, w regionie Casamance trwa konflikt seperatystyczny. Casamanca chce stać się niepodległym państwem
- od 1886 do 1960 roku Senegal był francuską kolonią

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony dotyczące Senegalu

Dowiedz się więcej o Senegalu.


- chwilowo brak. Znasz wartościową stronę o Senegalu? Napisz do mnie, zamieszczę ją tutaj

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Senegal  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ