Paragwaj - przewodnik turystyczny

Paragwaj

Paragwaj - promenada w Encarnación.


Paragwaj to obok Boliwii drugi kraj Ameryki Południowej, który nie ma dostępu do oceanu. Jego sytuacja jest jednak dużo lepsza, ponieważ posiada rzeki przepływne, którymi mogą przepływać statki. Paragwaj jest jednym z mniej popularnych turystyczny krajów regionu. Nie dolecimy do niego tanio, nie ma w nim wielkich atrakcji. Jest to jednak bardzo tani kraj, w którym każdy znajdzie dla siebie coś urzekającego.

Paragwaj - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 7,2 miliona
Stolica Asuncion
Strefa czasowa UTC -4 – zima
UTC -3 – lato
(12:00 w Warszawie = 6:00 w Paragwaju)
Waluta guarani (PYG)
1 PLN = 1807 PYG
1 USD = 7036 GMD
1 EUR = 8222 GMD

(04.11.2020)
Język hiszpański i guarani
Główne miasta Asunción, Ciudad del Este, San Lorenzo, Luque, Capiata, Lambare, Fernando de la Mora, Limpio, Nemby, Encarnacion

Teren Paragwaju został odkryty przez Hiszpanów w 1524 roku. 13 lat później założono Asuncion, a Paragwaj stał się hiszpańską kolonią. Od samego początku Jezuici intensywnie chrystianizowali okolicznych Indian, a teren ich działania zaczął powoli nabierać kształtów państwowości. Paragwaj uzyskał niepodległość od Hiszpanii w 1811 roku. W tym samym okresie niepodległość zdobyły sąsiadujące z nim kraje. Wszystkie nowopowstałe państwa nie zgadzały się z podziałem terenów i miały wobec siebie różne roszczenia terytorialne. Najbardziej ucierpiał przez to Paragwaj, który w XIX wieku praktycznie zniknął z powierzchni świata. Argentyna i Brazylia miały wobec Paragwaju roszczenia dotyczące przygranicznych terenów. Paragwajem rządził w tym casie dyktator, Francisco Solano López, któremu marzyły się nowe zdobycze terytorialne. Wspólne roszczenia, napięta sytuacja polityczna oraz konflikt interesów Brazylii i Paragwaju w wojnie w Urugwaju (Brazylia postanowiła wkroczyć na teren tego państwa i wesprzeć frakcję, której Paragwaj był przeciwny) spowodowały, że López postanowił działać. W 1864 roku Paragwaj zaatakował Brazylię, a wkrótce również Argentynę. Oba kraje, razem z nowym rządem Urugwaju, podpisali trójprzymierze i zaatakowali Paragwaj. Trójprzymierze poparła i wsparła finansowo Wielka Brytania. Paragwaj poniósł straszliwą klęskę, jego populacja zmalała o ponad 50%, z czego zginęło około 90% męskiej populacji kraju. W skutek zakończonej w 1870 roku wojny kraj stracił 1/3 swojej powierzchni.

Od tego czasu, aż do 1989 roku kraj dotykały zamachy stanu i wojny domowe, a państwem w większości rządziło wojsko lub dyktator. Dopiero w latach 90. przeprowadzono demokratyczne wybory, otwarto się na świat i przeprowadzono reformy. Mimo to Paragwaj do dzisiaj jest jednym z najbiedniejszych krajów Ameryki Południowej, którym targają konflikty polityczne oraz ogromna korupcja.

Informacje praktyczne

- w Paragwaju turysta musi obowiązkowo posiadać przy sobie paszport

- w kraju obowiązuje sjesta, sklepy i urzędy są zamknięte, przeważnie w godzinach od 12:00 do 15:00

- Paragwaj to najgorętszy kraj Ameryki Południowej

- zalecane szczepienia do Paragwaju: obowiązkowa szczepionka przeciwko żółtej febrze (przy szczepieniu wydawana jest tzw. żółta książeczka WHO, trzeba ją mieć ze sobą), należy stosować repelenty antymalaryczne

Wiza do Paragwaju

Wiza

Czy do Paragwaju potrzebna jest wiza?


Obywatele RP nie potrzebują wizy do Paragwaju, jeżeli ich pobyt nie będzie dłuższy niż 90 dni.

Język i znajomość języka angielskiego

Językami używanymi w Paragwaju jest hiszpański oraz guarani. Jeżeli znasz hiszpański, to będziesz w stanie się dogadać. W Paragwaju zamiast tu ("ty") mówi się vos. Język guarani jest lokalnym językiem używanym przez Indian. Język hiszpański spotkasz w stolicy oraz pozostałych, dużych miastach. Na prowincji większość osób mówi w guarani. Język angielski spotykany bardzo rzadko, nie licz, że spotkasz osoby mówiące po angielsku w sklepie, muzeum czy na dworcu.

Gotówka i bankomaty

Walutą Paragwaju jest guarani (PYG). Waluta jest jedną z najsłabszych w obu Amerykach - w chwili pisania tego tekstu (styczeń 2023) za 1 euro można otrzymać 7323 PYG. W związku z tym rząd chce w najbliższym czasie przeprowadzić denominację - z waluty zostaną ucięte trzy zera, czyli 1000 guarani będzie warte 1 nuevo guarani. Nie jest jednak znany termin denominacji. Rząd Paragwaju mówi o tym od kilku lat, wszystko wskazuje jednak, że denominacja nie zostanie przeprowadzona w ciągu najbliższych lat.

Co ciekawe, banknoty 10 000 i 20 000 PYG produkuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. W latach 80. i 90. Paragwaj miał problem z drukowaniem swojej waluty. Banco Central del Paraguay - Centralny Bank Paragwaju, nie posiadając drukarni zlecał druk pieniędzy prywatnym firmom. Doprowadziło to do pojawienia się wielu podrobionych banknotów i utraty sytuacji nad ilością wydruku. Paragwaj podjął wiele wysiłku, aby cofnąć proceder. Spowodowało to zmianę wyglądu banknotów oraz zlecenie ich produkcji zagranicznym jednostkom.

Gotówkę można wymieniać w kantorach, które znajdziesz w dużych miastach. W mniejszych miastach walutę można wymienić na ulicach, na każdym dworcu autobusowym znajdziesz osoby, które wymieniają waluty. Kilkakrotnie wymianiałem pieniądze w ten sposób. Kurs był lepszy niż w kantorze, ani razu mnie nie oszukano.

Bankomaty dostępne powszechnie w dużych i mniejszych miastach. Nie miałem problemu z wypłatą gotówki. Revolut w Paragwaju działa bez problemu.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Czy w Paragwaju jest bezpiecznie?


Nie ma żadnych przeciwwskazań MSZ odnośnie podróżowania do Paragwaju. Przestępczość pospolita jest na dość wysokim poziomie, podobnie jak w innych krajach kontynentu. Zaleca się nosić przy sobie małe ilości gotówki, wartościowe przedmioty i resztę gotówki trzymać w sejfach w miejscach, w których śpimy, odradza się spacerowanie nocą i wizyty w biednych dzielnicach.

Jak dolecieć do Paragwaju

Jak dolecieć do Paragwaju?


Niestety do Paragwaju nie ma promocji lotniczych z Europy. W przeciągu ostatnich lat pojawiło się tylko kilka promocji na loty z Europy, cena oscylowała wtedy wokół 2500 PLN. Dużo lepiej i taniej będzie podzielić plan dotarcia do Paragwaju na dwie części - lot do Ameryki i transport do Paragwaju. Najlepiej będzie nam szukać promocji do Sao Paulo w Brazylii, które położone jest niecały 1000km od Paragwaju. Z Sao Paolo można jechać do Asuncion busem. Przejazd nie należy do krótkich, jest jednak dość wygodny - duża część oferty przewoźników to nowe autokary z fotelami rozkładanymi do pozycji leżącej lub oferuje pojazdy wyposażone w łóżka. Koszt przejazdu to około 50 USD.

Transport wewnątrz Paragwaju

Transport publiczny w Gambii

Transport publiczny w Paragwaju.


Transport publiczny w Paragwaju jest słabo rozbudowany. Nie ma kolei (aczkolwiek są niezwykle ambitne plany reaktywacji przewozów kolejowych w kraju), nie ma lotów wewnątrz państwa.

Drogi wewnątrz Paragwaju

Ruch drogowy w Paragwaju.


W Paragwaju istnieje kilka dobrej jakości dróg, są to przeważnie drogi posiadające po jednym pasie w każdą stronę. Reszta to drogi słabej jakości. Może się zdarzyć, że turyści będą zatrzymywani przez policję, która będzie próbowała wymusić łapówkę. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane.

Autobusy i autokary w Paragwaju

Ruch drogowy w Paragwaju.


W Paragwaju kursują busy, którymi możemy poruszać się wewnątrz kraju oraz dojechać do sąsiadujących państw. Największymi przewoźnikami są: Nuestra Señora de la Asunción (NSA, www.nsa.com.py) oraz La Encarnacena (www.laencarnacena.com.py), która posiada na stronie świetną mapę z zaznaczonymi trasami.

Przykładowe przejazdy:
Asuncion - Encarnacion - cena 70 000 PYG (około 45 PLN)
Asuncion - Pilar - cena 55 000 PYG (około 36 PLN)

Paragwaj - ciekawostki

ciekawostki o Gambii

Ciekawostki o Paragwaju.


- Banknoty 10 000 oraz 20 000 PYG produkowane są przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych; informacja ta znajduje się na banknotach, dzięki czemu banknoty te to świetna pamiątka

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023


Tagi: Paragwaj  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ