Paragwaj - przewodnik turystyczny

Paragwaj

Paragwaj - promenada w Encarnación.


Paragwaj to obok Boliwii drugi kraj Ameryki Południowej, który nie ma dostępu do oceanu. Jego sytuacja jest jednak dużo lepsza, ponieważ posiada rzeki przepływne, którymi mogą przepływać statki. Paragwaj jest jednym z mniej popularnych turystyczny krajów regionu. Nie dolecimy do niego tanio, nie ma w nim wielkich atrakcji. Jest to jednak bardzo tani kraj, w którym każdy znajdzie dla siebie coś urzekającego.

INFORMACJE OGÓLNE

PARAGWAJ (Republika Paragwaju)

Populacja

7 mln

Stolica

Asuncion

Strefa czasowa

UTC -4 – zima
UTC -3 – lato
(12:00 w Warszawie = 6:00 w Paragwaju)

Waluta

guarani (PYG)
1 PLN = 1516 PYG
1 USD = 5543 GMD
1 EUR = 6473 GMD
(27.07.2017)

Język

hiszpański i guarani

Główne miasta

Asunción, Ciudad del Este, San Lorenzo, Luque, Capiata, Lambare, Fernando de la Mora, Limpio, Nemby, Encarnacion

Zalecane szczepienia Obowiązkowa szczepionka przeciwko żółtej febrze (przy szczepieniu wydawana jest tzw. żółta książeczka WHO, trzeba ją mieć ze sobą), należy stosować repelenty antymalaryczne

INFORMACJE PRAKTYCZNE

W Paragwaju odnotowano przypadki zarażenia Ebolą.


- w Paragwaju turysta musi obowiązkowo posiadać przy sobie paszport
- w kraju obowiązuje sjesta, sklepy i urzędy są zamknięte, przeważnie w godzinach od 12:00 do 15:00
- Paragwaj to najgorętszy kraj Ameryki Południowej

WIZA DO PARAGWAJU

Wiza

Czy do Paragwaju potrzebna jest wiza?


Obywatele RP nie potrzebują wizy do Paragwaju, jeżeli ich pobyt nie będzie dłuższy niż 90 dni.

JAK DOTRZEĆ DO PARAGWAJU

Jak dolecieć do Paragwaju?


Niestety do Paragwaju nie ma promocji lotniczych z Europy. W przeciągu ostatnich lat pojawiło się tylko kilka promocji na loty z Europy, cena oscylowała wtedy wokół 2500 PLN. Dużo lepiej i taniej będzie podzielić plan dotarcia do Paragwaju na dwie części - lot do Ameryki i transport do Paragwaju. Najlepiej będzie nam szukać promocji do Sao Paulo w Brazylii, które położone jest niecały 1000km od Paragwaju. Z Sao Paolo można jechać do Asuncion busem. Przejazd nie należy do krótkich, jest jednak dość wygodny - duża część oferty przewoźników to nowe autokary z fotelami rozkładanymi do pozycji leżącej lub oferuje pojazdy wyposażone w łóżka. Koszt przejazdu to około 50 USD.

BEZPIECZEŃSTWO W PARAGWAJU

Bezpieczeństwo

Czy w Paragwaju jest bezpiecznie?


Nie ma żadnych przeciwwskazań MSZ odnośnie podróżowania do Paragwaju. Przestępczość pospolita jest na dość wysokim poziomie, podobnie jak w innych krajach kontynentu. Zaleca się nosić przy sobie małe ilości gotówki, wartościowe przedmioty i resztę gotówki trzymać w sejfach w miejscach, w których śpimy, odradza się spacerowanie nocą i wizyty w biednych dzielnicach.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Transport publiczny w Gambii

Transport publiczny w Paragwaju.


Transport publiczny w Paragwaju jest słabo rozbudowany. Nie ma kolei (aczkolwiek są niezwykle ambitne plany reaktywacji przewozów kolejowych w kraju), nie ma lotów wewnątrz państwa.

                    Autobusy i drogi

Ruch drogowy w Paragwaju.


W Paragwaju istnieje kilka dobrej jakości dróg, są to przeważnie drogi posiadające po jednym pasie w każdą stronę. Reszta to drogi słabej jakości. Może się zdarzyć, że turyści będą zatrzymywani przez policję, która będzie próbowała wymusić łapówkę. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane.

Autokarem po Paragwaju

W Paragwaju kursują busy, którymi możemy poruszać się wewnątrz kraju oraz dojechać do sąsiadujących państw. Największymi przewoźnikami są: Nuestra Señora de la Asunción (NSA, www.nsa.com.py) oraz La Encarnacena (www.laencarnacena.com.py), która posiada na stronie świetną mapę z zaznaczonymi trasami.

Przykładowe przejazdy:
Asuncion - Encarnacion - cena 70 000 PYG (około 45 PLN)
Asuncion - Pilar - cena 55 000 PYG (około 36 PLN)

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Gambii

Ciekawostki o Paragwaju.


- teren Paragwaju został odkryty w 1524 roku przez Koronę Hiszpańską. 13 lat później założono Asuncion, przyszłą stolicę kraju. Od samego początku Jezuici intensywnie chrystianizowali okolicznych Indian, a teren ich działania zaczął powoli nabierać kształtów państwowości. Paragwaj uzyskał niepodległość od Hiszpanii w 1811 roku, a z czasem, z pozostałych terenów wchodzący w skład upadłej hiszpańskiej kolonii (które najpierw próbowały funkcjonować jako zjednoczone prowincje), zaczęły tworzyć się kolejne kraje (Argentyna, Brazylia, Urugwaj). Wszystkie nowopowstałe kraje nie zgadzały się z podziałem terenów i miały do siebie roszczenia terytorialne
- w XIX wieku Paragwaj praktycznie zniknął z powierzchni świata. Paragwaj oraz sąsiadująca z nim Argentyna i Brazylia miały wobec siebie różne roszczenia dotyczące przygranicznych terenów. Dodatkowo Paragwajem rządził dyktator, Francisco Solano López, który chciał nowych zdobyczy terytorialnych. Wspólne roszczenia, napięta sytuacja polityczna oraz konflikt interesów Brazylii i Paragwaju w wojnie w Urugwaju (Brazylia postanowiła wkroczyć na teren tego państwa i wesprzeć frakcję, której Paragwaj był przeciwny) spowodowały, że López postanowił działać. W 1864 roku Paragwaj zaatakował Brazylię, a wkrótce również Argentynę. Oba kraje, razem z nowym rządem Urugwaju, podpisali trójprzymierze i zaatakowali Paragwaj. Trójprzymierze poparła i wsparła finansowo Wielka Brytania. Paragwaj poniósł straszliwą klęskę, jego populacja zmalała o ponad 50%, z czego zginęło około 90% męskiej populacji kraju. Wielkie żniwo zebrały epidemię, które przeszły wtedy przez Paragwaj i okolicę. W skutek wojny kraj stracił 1/3 swojej powierzchni

PRZYDATNE STRONY

Dowiedz się więcej o Paragwaju.


tymczasowo brak. Znasz jakąś ciekawą stronę o Paragwaju? Napisz w komentarzu, sprawdzę i dodam ją tutaj.

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Paragwaj  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ