Darmowe atrakcje Kopenhaga

Kopenhaga

Dowiedz się, jak najlepiej zwiedzić Kopenhagę. Lista darmowych atrakcji Kopenhagi.


Stolica Danii słynie z posagu Małej Syrenki i najlepszej restauracji na świecie – Nomy prowadzonej przez René Redzepiego. Nie jest też tajemnicą, że miasto ma iście skandynawski charakter, że króluje tu prostota i minimalizm, a podstawowym środkiem transportu jest rower. Ta perełka północy jest z pewnością warta odwiedzin. Podpowiadamy co można bezpłatnie zobaczyć w mieście rodzinnym Hansa Christiana Andersena.

Pomnik Małej Syrenki  (Den Lille Havrue)

Pomnik postawiony w hołdzie dla duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Powstał we 1909 roku z inicjatywy Carla Jacobsena – syna założyciela browaru Carslsberg. Pomnik ma 1,25m wysokości i waży 175kg,  usytuowany jest blisko nadbrzeża „Langelinie.”  Mała syrenka tak bardzo spodobała się ludziom, że powstały liczne kopie pomnika, które znajdziemy w Rumunii,  Brazylii, Stanach Zjednoczonych i …w browarze Carlsberga ;) Pomimo, że syrenka stała się symbolem Kopenhagi i bezsprzecznie jedną z najważniejszych turystycznych atrakcji, wielokrotnie padała ofiarą wandalizmu.

Ogrody Królewskie (Kongens Have) w Zamku Rosenborg

Według legendy zamek i przylegające do niego ogrody zostały zaprojektowane przez samego króla, Christiana IV-go. Przez ponad sto lat Rosenberg Slot służył jako letnie rezydencja duńskich monarchów, a od 1833 roku znajduje się w nim muzeum Dynastii Oldenburgów.  Otaczają go najstarsze królewskie ogrody w Danii, które rocznie odwiedza ponad 2,5 miliona turystów i miejscowych. Stanowią one idealne miejsce wypoczynku, a ponadto organizowane są tu imprezy plenerowe, koncerty, wystawy. Od blisko 15-tu lat działa tu baśniowy i artystyczny plac zabaw.

Przeczytaj również: Kopenhaga - przewodnik turystyczny

Kopenhaska architektura

Architektura duńskiej stolicy stanowi ciekawy element dla wszystkich, nie tylko tych którzy tym się interesują. Z pozoru typowo skandynawski minimalizm i prostota, a poniekąd baśniowe zamki jak Rosenbog czy Amalienborg oraz nowoczesne budowle takie jak Biuro 3XN,  DR Cocncert Hall czy VM Husene. Ten ostatnito zwykły i niezwykły budynek mieszkalny zaprojektowany przez Bjarke Ingels Group i Julien De Smedt Architects.

The Black Diamond czyli Czarny Diament to architektoniczny majstersztyk, w którym połączono stary, klasyczny gmach ze szklanym, przestronnym frontem. Bryła budynku robi wrażenie!  Znajduje się tu Biblioteka, Muzeum Fotografii, kawiarnia, księgarnia i sala koncertowo-teatralna na 600 osób. Wstęp bezpłatny.

Superkilen czyli nowe obszary miejskie to miejskie w Nørrebro gdzie przeplata się różnorodność form i stylów architektonicznych. W jednym miejscu zobaczysz rzeźby z Japonii, a w innym fontanny z Maroka. Ciekawe elementy zaczerpnięte są z wszelkich stron świata.

Zmiana Warty przy Amalienborg

Amalienborg to oficjalna rezydencja duńskich monarchów i duńskiej rodziny królewskiej. Nazwa pochodzi od królowej Zofii Amelii, inicjatorki budowy pałacu. Amalienborg czasami określany jest  jako „rezydencja zimowa.”  Kompleks budynków składa się z 4 pałaców: w stylu rokokowym, zbudowanych wokół ośmiokątnego placu., na środku którego znajduje się pomnik Fryderyka V-go.  W Pałacu Christiana IX (Moltkes Palæ) znajduje się Muzeum dynastii glücksburskiej, która sprawowała rządy  w Danii od 1863 Niestety Muzeum te jest płatne, a za wejście zapłacimy, aż 65 koron, czyli ok. 37 złotych. Bezpłatnie możemy zobaczyć natomiast zmianę warty -  Przed każdym z pałaców stoją na straży gwardziści królewscy. Ubrani są oni w tradycyjny mundur i czapkę z niedźwiedziowego futra. Uroczysta zmiana warty ma miejsce codziennie w południe, jednak tylko w niedzielę ma szczególną oprawę z udziałem wojskowej orki estry i gwardii. W ten dzień bowiem w pałacu obecna jest królowa Danii.

Przeczytaj również: Dojazd do Kopenhagi z lotniska Kastrup oraz Malme Sturup

Nyhavn

Nyhavn, czyli nadbrzeże portowe to idealne miejsce  na zakończenie długiego dnia. Pierwotnie był to port, w którym dokowały statki z całego świata, a dzisiaj spokojne miejsce, z odnowionymi domami, licznymi restauracjami z dobrym jedzeniem i jazzową muzyką.  Najstarszy dom w Nyhavn datuje się na rok 1681, a co ciekawsze jego wizerunek nie zmienił się od tamtego czasu. W Nyhavn mieszkał kiedyś słynny duński bajkopisarz Hans Christian Andersen.

Strøget

Jedna z najdłuższych ulic w Europie i zarazem idealne miejsce na zakupy. Ulica ta ma długość ok. 1,1 km i rozciąga się od ratusza (Rådhuspladsen) do Kongens Nytorv.  Znajdują się tu liczne sklepy, w których można kupić dosłownie wszystko od pamiątek po markowe torby Louisa Vuittona, Prady czy Mulberry. Ale Strøget to nie tylko sklepy, nieopodal znajdują się interesujące miejsca takie jak kościół (Vor Frue Kirke), fontanna (Storkespringvandet) i Amagertorv Square na którym często odbywają się liczne przedstawienia.

Ogród Botaniczny Kopenhaga

Ogród Botaniczny Kopenhaga znajduje się w centrum Kopenhagi i jest całkowicie darmowy. Zajmuje powierzchnię 10 hektarów, na terenie których znajdują się olbrzymie szklarnie z drugiej połowy XIX wieku. W ogrodzie zobaczyć można ponad 13 tysięcy gatunków, w tym duńskie rośliny (ok. 600 gatunków), rośliny iglaste, górskie, Południowej Europy oraz od niedawna „ogród rododendronów”.  Ogród botaniczny otwarty jest od 8.30 do 18.00 od maja do września i od 8.30 -16.00 przez pozostałą część roku.

Bakken

Bakken to najstarszy park rozrywki na świecie. Działa od blisko 426-ciu lat i znajduje się w Jægersborg Dyrehave na terenie starego lasu – wiek drzew określany jest na około 400 lat! I W parku działają liczne kolejki górskie, karuzele, kino 5D i kolejka wodna. Wstęp jest darmowy, jednak poszczególne atrakcje kosztują. Dobrym rozwiązaniem jest zakup Turbånd czyli biletu uprawniającego do wielokrotnego korzystania z atrakcji w ciągu dnia. Cena to około 220 koron duńskich.  Niektórzy jednak przyjeżdżają tu aby odpocząć od miejskiego zgiełku spacerując po lesie lub organizując pikniki. Aby dojechać do parku (ok. 10 km od centrum stolicy) najlepiej wybrać S-tog linii C.

The Children’s Art. Museum

dziecięce Muzeum Sztuki to kolejna z darmowych trakcji, która na pewno spodoba się najmłodszym. Muzeum to organizuje warsztaty na których można samemu stworzyć „dzieło”  malując obraz na płótnie lub rzeźbiąc w glinie. W niedzielę organizowane są natomiast specjalne wycieczki artystyczne mające na celu rozbudzanie kreatywności.

Muzeum Narodowe

Znajduje się w the Prince’s Palace na Vestergade 10 i zawiera eksponaty od czasów kamienia łupanego, przez Średniowiecze, Renesans, Barok… aż do dziś. Miłośnicy sztuki i historii znajdą tam cos dla siebie. Muzeum funkcjonuje codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, od 10.00-17.00

Co jeszcze a darmowych atrakcji w stolicy? Ciekawym obiektem jest Borsen, czyli budynek giełdy z charakterystyczną smoczą wieżą – szpic, który ma postać (a bynajmniej ma przypominać) 4 smocze ogony splatane razem i sięgające 56-ciu metrów. Istnieje także możliwość skorzystania z programu „darmowych rowerów.” Pojazd można wypożyczyć w jednym ze 125 punktów rozmieszczonych w mieście, przy czym płaci się ok. 20 koron (11zł) kaucji zwrotnej.

Autor: Kamila Dudzińska


Tagi: Kopenhaga   Dania  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ