Dania - loty, noclegi, zwiedzanie - przewodnik turystyczny

Dania, Kopenhaga, Nyhavn

Dania, podobnie jak cała Skandynawii słynie z malowniczych krajobrazów.


Dania jest najmniejszym państwem skandynawskim. Położona na półwyspie, oddziela Morze Bałtyckie od Morza Północnego. W jej skład wchodzą jeszcze Wyspy Owcze i Grenlandia. Jest stolicą klocków Lego. I pięknym miejscem wypełnionym bogatą naturą, historycznymi budynkami i pięknymi panoramami.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
Kopenhaga

Dania - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 5,8 miliona
Stolica Kopenhaga
Strefa czasowa UTC +1 - zima
UTC +2 - lato
(12:00 w Warszawie = 12:00 w Danii)
Waluta korona duńska (DKK)
1 DKK = 0,60 PLN
1 EUR = 7,28 DKK
1 USD = 6,72 DKK
(09.09.2020)
Język duński
Główne miasta Kopenhaga, Aarhus, Odense, Aalborg, Frederiksberg, Esbjerg, Gentofte, Gladsaxe, Randers, Kolding, Horsens

Historia formowania się Danii rozpoczyna się w 5 wieku n.e., kiedy różne plemiona zaczęły tworzyć na terenach Danii małe państewka, które powoli się ze sobą integrowały. W X wieku Dania była już ochrzczonym krajem, który stanowił regionalną potęgę. Duńczycy w 1013 roku podbili Anglię, a sto lat później Rugię i Pomorze Zachodnie. W 1397 roku Duńczycy zostały głową Unii Kalmarskiej, jednoczącej Danię, Szwecję i Norwegię. Potężna i prowadząca wiele wojen Dania istniała do 1814 roku, kiedy po porażce Napoleona (Dania była jego sojusznikiem) w wojnach Napoleońskich Kongres Wiedeński okroił Danię z Norwegii, tworząc z Danii państwo, które znamy dzisiaj.

Dania - informacje praktyczne

- w niedzielę sklepy są zazwyczaj zamknięte
- ceny bardziej podobne do cen niemieckich niż skandynawskich

Warunki wjazdu do Danii

Dania jako członek Unii Europejskiej posiada otwarte granice dla Polaków. Obywatele RP mogą wjechać do Danii na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu i pozostawać w kraju do 90 dni od daty wjazdu

Znajomość języka angielskiego

W Danii mówi się po duńsku, jednak w całym kraju bez problemu będziemy w stanie porozumiewać się w języku angielskim, który zna większość mieszkańców, zwłaszcza ludzi młodych. Wszystko dzięki temu, że w duńskich szkołach języka angielskiego uczy się od najmłodszych lat.

Jak dotrzeć do Danii

Loty do Danii. I inne sposoby dotarcia do Danii.


Dania położona jest niedaleko Polski, dzięki czemu możemy dotrzeć do niej nie tylko samolotem, ale i drogą lądową. Każdy ze sposobów transportu do Danii ma swoje plusy i minusy, w zależności od tego, gdzie dokładnie chcemy się dostać, lot samolotem może być krótki, ale za to drogi, a przejazd autokarem tani, ale bardzo długi. Wszystko zależy od miejsca docelowego, dlatego samodzielnie musisz policzyć, jaki sposób transportu do Danii będzie dla Ciebie najlepszy.

Loty do Danii

Do Danii dolecimy z Polski tanimi liniami, chociaż wyboru nie mamy dużego, ostatnio nastąpiło sporo cięć w kwestii lotów i do Danii lata z Polski jedynie Wizzair (www.wizzair.com) z Gdańska i Warszawy do Bilund (w cenie 100-200 PLN) i Norwegian (www.norwegian.com) z Krakowa do Kopenhagi (200-400 PLN). Pozostają nam jeszcze tradycyjne linie lotnicze (LOT, SAS), które za około 600 PLN latają do Kopenhagi z Warszawy, Gdańska, Katowic, Wrocławia i Krakowa.

Popularnym rozwiązaniem są loty do szwedzkiego Malmo, które położone jest przy granicy z Danią, 60km od Kopenhagi. Do Malmo lata z Polski Wizzair (Gdańsk, Katowice, Poznań, Warszawa).

Osoby mieszkające na zachodzie kraju powinny pomyśleć o locie z Berlina, skąd do Kopenhagi lata EasyJet (www.easyjet.com) za cenę od 50 EUR.

Transport samochodem do Danii

Do duńskiej stolicy stosunkowo łatwo możemy się dostać samochodem. W Danii honorowane jest polskie prawo jazdy i OC. Więcej informacji o przepisach dostępne jest w poniższej zakładce: drogi w Danii i przepisy drogowe.

Ciekawą opcją wydaje się transport z kimś. Do Danii podróżuje każdego dnia wielu Polaków, część z nich poszukuje współpasażerów, aby obniżyć cenę przejazdu. Takie oferty pojawiają się regularnie na portalach dla Polaków w Danii. Koszt transportu oscyluje zazwyczaj w okolicach 300 DKK (ok. 177 PLN). Najwięcej ofert można znaleźć na www.poloniainfo.dk/forum/#ogloszenia i www.polonia.dk. Na tych stronach znajdziemy również oferty przewozu autokarami i autobusami. Cena wyższa, ale przejazd jest za to pewny, nie ma ryzyka, że kierowca się rozmyśli, jak może być w przypadku podróży z kimś.

Transport autokarem i busem do Danii

Z Polski do Danii można pojechać autokarem z duża firmą lub busem małych, lokalnych przedsiębiorców. Flixbus (z przesiadką w Berlinie) jeździ do Kopenhagi z Polski za cenę już od 100 PLN. Dla przykładu, czas przejazdu ze Szczecina do Kopenhagi (wliczając przesiadkę w Berlinie) wynosi 12:35 godz. W internecie dostępnych jest wiele lokalnych firm, które kursują między Polską a Danią z różnych miast Polski. Cena za taki przejazd zaczyna się od około 300 PLN.

Promem do Danii

Wygodnym i atrakcyjnym sposobem podróży do Kopenhagi jest też rejs promem Polferries (www.polferries.pl/prom) na trasie Świnoujście – Kopenhaga. Rejs promem trwa 33 godziny, można znaleźć ceny poniżej 100 PLN (w kabinach turystycznych, czteroosobowych).

Transport wewnątrz Danii

Dania nie jest dużym krajem (jej powierzchnia to około 1/7 powierzchni Polski), poruszanie się wewnątrz kraju nie nastręcza większych trudności, mimo, że Dania położona jest na wielu wyspach. 3 największe wyspy (Jutlandia, Fionia i Zelandia) połączone są ze sobą mostami drogowymi i kolejowymi. Przy poszukiwaniu przejazdów kolejowych i autokarowych warto skorzystać ze strony Rejseplanen (www.rejseplanen.dk), która jest wyszukiwarką połączeń należącą m.in. do duńskich kolei i niektórych sieci autokarowych.

Loty wewnątrz Danii

Narodowym Duńskim przewoźnikiem jest SAS (www.flysas.com), co w pełnej nazwie oznacza Scandinavian Airlines System. Jest to międzynarodowa, skandynawska linia lotnicza (Norwegia, Dania Szwecja). Ceny bardzo wysokie, dla przykładu, lot między dwoma największymi miastami Danii, Kopenhaga - Aarhus kosztuje w najniższej cenie 382 PLN.

Jeszcze do niedawna Dania posiadała swoje własne tanie linie lotnicze - Cimber Sterling, które latały wewnątrz kraju i obsługiwały kilka międzynarodowych tras. Niestety linia upadła 3 maja 2012 roku.

Drogi w Danii i przepisy drogowe

Drogi w Danii

W Danii drogi są wysokiej jakości.


Dania posiada rozbudowaną, dobrą jakościowo i darmową sieć dróg. Jedynie dwa miejsca w Danii są płatne - most nad Sundem (Øresund Bridge, www.oresundsbron.com), łączący Kopenhagę ze Szwedzkim Malmo (54 EUR przejazd w jedną stronę dla samochodu osobowego, 28 EUR jednoślady) i most Storebælt (www.storebaelt.dk), łączący wyspę Zelandię z Fionią, kosztujący 125 DKK lub 18 EUR = około 75 PLN dla samochodów osobowych.

Polskie prawo jazdy jest w Danii uznawane. Istnieje obowiązek używania świateł mijania przez cały rok. Wszyscy w samochodzie muszą mieć zapięte pasy. Przy skręcaniu należy uważać na rowerzystów, którzy mają w Danii pierwszeństwo ruchu. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila. Przy przekroczeniu 1,2 promila policja natychmiastowo konfiskuje prawo jazdy. Wystawiane dla cudzoziemców mandaty są wysokie i trzeba za nie zapłacić na miejscu.

Jeżeli na teren kraju wjeżdżamy własnym samochodem, możemy poruszać się nim do 3 miesięcy. Jeżeli planujemy pozostać w Danii dłużej niż 3 miesiące, musimy dokonać rezerwacji pojazdu, cena rejestracji potrafi przekroczyć wartość pojazdu. Parkowanie, zwłaszcza w miastach bywa problematyczne. Często ciężko znaleźć miejsce. Parkingi są płatne, na stacjach benzynowych można kupić specjalne, obowiązkowe w większości miejsc parkingowych naklejki zegara godzinowego (nazywany w skrócie "P-skiver").

Ograniczenia prędkości:
- Na autostradach i drogach eskpresowych 130 km/h (dominują jednak ograniczenia do 110km/h)

- Poza terenem zabudowanym 80 km/h
- teren zabudowany 50 km/h
- w niektórych centrach, na przykład w centrum Kopenhagi obowiązuje ograniczenie prędkości do 40km/h

Cena paliw i stacje benzynowe w Danii

Duńskie stacje benzynowe sprzedają olej napędowy oraz benzynę bezołowiową 92 i 95 oktanów. Gaz LPG jest rzadko spotykany, dostępny tylko na części stacji. Benzynę można tankować do kanistrów, jednak należy pamiętać, że posiadając pełny kanister nie zostaniemy wpuszczeni na prom.

W chwili pisania tego artykułu, cena paliwa w Danii wynosiła: 11,31 DKK (6,67 PLN, E95) i 9,42 DKK (5,56 PLN, diesel).

Antyradary

Na terenie Danii nie można używać antyradarów. A jeżeli korzystamy z GPS, nie może mieć on włączonej funkcji informowania o radarach. Jeżeli wpadniemy, policja wystawi nam za to mandat.

Kolej w Danii

Narodowym przewoźnikiem kolejowym w Danii jest DSB (www.dsb.dk). Linia połączeń jest gęsta, a największe wyspy (Jutlandia, Fionia i Zelandia) połączone są ze sobą mostami kolejowymi.

Dania - taryfa orange - co to jest?

Jeżeli chcemy podróżować tanio pociągiem po Danii to najważniejszą zasadą jest wyprzedzenie. Im szybciej kupimy bilety na przejazd tym będzie taniej. Duński przewoźnik oferuję taryfę "orange" - jest to najtańsza taryfa oferująca możliwość naprawdę taniego przejazdu. Biletów "orange" jest naprawdę mało, jednak przy odpowiednim wyprzedzeniu z rezerwacją (ja szukałem biletów z dwumiesięcznym wyprzedzeniem) nie ma problemu z trafieniem taryfy "orange". W samej wyszukiwarce połączeń na stronie kolei możemy zaznaczyć, że chcemy zobaczyć wyłącznie przejazdy z dostępnymi biletami w taryfie "orange".

KOLEJ W DANII - TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy Orange Standardowa cena
Kopenhaga - Aarhus 2:48h 99 DKK
(58 PLN)
388 DKK
(229 PLN)
Kopenhaga - Odense 1:13h 79 DKK
(47 PLN)
278 DKK
(164 PLN)
Kopenhaga - Aalborg 4:41h
(1 przesiadka)
108 DKK
(64 PLN)
438 DKK
(258 PLN)
Aarhus - Odense 1:37h 73 DKK
(43 PLN)
244 DKK
(144 PLN)
Aarhus - Aalborg 1:19h 65 DKK
(38 PLN)
197 DKK
(116 PLN)
Odense - Aalborg 3:00h 96 DKK
(57 PLN)
374 DKK
(220 PLN)

Jak widać z powyższej tabeli, cena biletów w taryfie "orange" jest świetna.

Autobusy i autokary w Danii

Autobusy i autokary w Danii są tańszym od kolei sposobem na podróżowanie po kraju. Pod warunkiem, że nie trafimy na kolejowe bilety w taryfie "orange" (które są tańsze od biletów na przejazd autokarem) i same bilety na autokar kupimy z odpowiednim wyprzedzeniem. Przejazdy autokarem są wolniejsze niż pociągiem. Największymi i najtańszymi przewoźnikami w kraju są Eurolines Scandinavia (www.eurolines.dk) i Abildskou (www.abildskou.dk).

AUTOKARY W DANII - TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy Eurolines Abildskou
Kopenhaga - Aarhus 3:40h 100 DKK
(59 PLN)
150 DKK
(88 PLN)
Kopenhaga - Odense 2:05:h 80 DKK
(47 PLN)
150 DKK
(88 PLN)
Kopenhaga - Aalborg 5:31h - 100 DKK
(59 PLN)
Aarhus - Odense 1:50h 75 DKK
(44 PLN)
150 DKK
(88 PLN)
Aarhus - Aalborg - - -
Odense - Aalborg 3:55h - 150 DKK
(88 PLN)

Po Danii porusza się sporo prywatnych przewoźników. Będąc na miejscu można rozeznać się w sytuacji, jednak kupując bilety z wyprzedzeniem nie ma szans, byśmy znaleźli coś taniej na miejscu.

Dania - ciekawostki

Ciekawostki dotyczące Danii

Według magazynu Forbes Dania jest najlepszym miejscem na biznes.


- Do Danii przynależą Wyspy Owcze oraz Grenlandia
- Dania to kraj z którego pochodzi Hans Christian Andersen, twórca kultowych baśni (m.in. Brzydkie kaczątko, Calineczka, Dziewczynka z zapałkami) oraz słynne klocki Lego (w Billund znajduje się nawet Legoland)
- Dania jest prawdziwą rekordzistką jeżeli chodzi o odnawialne źródła energii. W 2015 roku same elektrownie wiatrowe w Danii wyprodukowały 140% potrzebnej Duńczykom energii. Nadmiar energii sprzedano państwom sąsiadującym z Danią

Dania - przydatne linki

przydatne strony o Danii

Dowiedz się więcej o Danii.


www.visitdenmark.pl – oficjalna turystyczna strona Danii, dostępna m.in. w języku polskim

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021


Tagi: Dania  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ