Kopenhaga - przewodnik turystyczny

Kopenhaga

Dowiedz się, jak najlepiej zwiedzić Kopenhagę. Na zdjęciu kanał i ulica Nyhavn.


Kopenhaga jest stolicą oraz największym miastem Danii. Miasto liczy przeszło pół miliona mieszkańców, natomiast jego aglomeracja aż 1,2 miliona mieszkańców. Podobnie jak inne miasta Skandynawii, Kopenhaga nie należy do najtańszych. Można jednak przygotować się i zwiedzić ją po kosztach.

Kopenhaga - informacje ogólne i notka historyczna

Kopenhaga nie należała w przeszłości do głównych duńskich miast. W XI wieku stolicą Danii było Roskilde, które w 1135 roku zostało zdobyte i zniszczone przez Księstwo Pomorskie. Z tego powodu pojawił się pomysł, aby utworzyć nowe miasto. W 1167 roku, w połowie drogi między Roskilde a Lund (drugie ważne miasto ówczesnej Danii) założono Kopenhagę. Miasto rozwijało się, jednak nie zdołało wyprzedzić Roskilde, które bardzo szybko zostało odbudowane. W 1254 roku Kopenhaga uzyskała prawa miejskie. W XIV wieku została zdobyta i zniszczona przez Hanzę. Intensywny rozwój miasta nastąpił od 1420 roku, kiedy Kopenhagę obrał za siedzibę duński król. W 1443 roku Kopenhaga stała się stolicą Danii.

Dzisiaj Kopenhaga jest największym i najważniejszym miastem Danii. Mieszka w niej niecałe 800 tysięcy osób.

Jak dotrzeć do Kopenhagi

Dojazd do Kopenhagi

Jak tanio dotrzeć do Kopenhagi?


Ostatnio nastąpiło sporo cięć w kwestii lotów do Kopenhagi. Z Polski do Kopenhagi z budżetowych przewoźników lata jedynie Norwegian (www.norwegian.com) z Krakowa (200-400 PLN). Pozostają nam jeszcze tradycyjne linie lotnicze (LOT, SAS), które za około 600 PLN latają do Kopenhagi z Warszawy, Gdańska, Katowic, Wrocławia i Krakowa. Popularnym rozwiązaniem są loty do szwedzkiego Malmo, które położone jest przy granicy z Danią, 60km od Kopenhagi. Do Malmo lata z Polski Wizzair (Gdańsk, Katowice, Poznań, Warszawa).  Osoby mieszkające na zachodzie kraju powinny pomyśleć o locie z Berlina, skąd do Kopenhagi lata EasyJet (www.easyjet.com) za cenę od 50 EUR.

Do duńskiej stolicy stosunkowo łatwo możemy się dostać samochodem. Ciekawą opcją wydaje się transport z kimś. Do Danii podróżuje każdego dnia wielu Polaków, część z nich poszukuje współpasażerów, aby obniżyć cenę przejazdu. Takie oferty pojawiają się regularnie na portalach dla Polaków w Danii. Koszt transportu oscyluje zazwyczaj w okolicach 300 DKK (ok. 177 PLN). Najwięcej ofert można znaleźć na www.poloniainfo.dk/forum/#ogloszenia i www.polonia.dk. Na tych stronach znajdziemy również oferty przewozu autokarami i autobusami. Cena wyższa, ale przejazd jest za to pewny, nie ma ryzyka, że kierowca się rozmyśli, jak może być w przypadku podróży z kimś.

Wygodnym i atrakcyjnym sposobem podróży do Kopenhagi jest też rejs promem Polferries (www.polferries.pl/prom) na trasie Świnoujście – Kopenhaga. Rejs promem trwa 33 godziny, można znaleźć ceny poniżej 100 PLN (w kabinach turystycznych, czteroosobowych).

Kopenhaga - dojazd do centrum z lotniska

Jak z lotniska w Kopanhadze lub Malmoe dostać się do centrum.


Lotnisko Kopenhaga Kastrup (www.cph.dk) jest dobrze połączone z centrum Kopenhagi. Do centrum dostaniemy się metrem lub autokarem za cenę 36 DKK. Z drugiego lotniska, Malmo Sturup (www.swedavia.se/malmo/) dojedziemy do Kopenhagi w 40 minut. Na tej trasie kursują 2 autobusy - Neptunbus (www.neptunbus.dk, 108 DK przy zakupie przez internet, busy są zsynchronizowane z lotami ) i Graahundbus (www.graahundbus.dk/999-koebenhavn-malmo-centrum - 120 DK przy zakupie przez internet, dostępne bilety na 10 przejazdów za 500 DK).

Jeżeli chcesz przeczytać więcej na temat dojazdu z lotniska do centrum Kopenhagi, przeczytaj nasz artykuł: Dojazd do Kopenhagi z lotniska Kastrup i Malme Sturup.

Kopenhaga - komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Kopenhadze

Kopenhaga jest znakomicie skomunikowana.


Kopenhaga posiada rozbudowaną sieć transportu publicznego. Komunikacja miejska podzielona jest na 9 stref, a ceny biletów są uzależnione od tego, ile stref przekroczymy w trakcie przejazdu. Czas ważności biletu również zależy od tego, ile stref pokonujemy (2-3 strefy - 1 godzina; 4-6 stref - 1,5 godziny; 7-9 stref - 2 godziny). Na wszystkie środki transportu miejskiego są te same bilety.

W Kopenhadze warto zwrócić uwagę na metro (www.m.dk), które posiada 2 linie o długości 21 km. Cały system metra w Kopenhadze jest zautomatyzowany, a pociągami steruje system komputerowy.

Bilety dostępne są w różnych wariantach, od pojedyńczego biletu, którego cena zależy od ilości pokonywanych stref (od 24 DKK za dwie strefy, 36 DKK za 3 strefy (taki bilet będzie wymagany, jeżeli będziemy jechać do centrum z lotniska Kastrup) po 108 DKK za wszystkie strefy. Jeżeli mamy zamiar więcej podróżować, powinniśmy zastanowić się nad biletem 10-cio przejazdowym (od 150 DKK za 2 strefy do około 500 DKK za wszystkie strefy), biletem jednodniowym (130 DKK dorośli, 65 DKK dzieci do lat 16; jedna osoba dorosła może zabrać ze sobą dwoje dzieci poniżej 12 lat w cenie biletu) lub nad biletem tygodniowym (cena od 225 DKK za 2 strefy; jedna osoba dorosła może zabrać ze sobą dwoje dzieci poniżej 12 lat w cenie biletu; dwoje dzieci 12-15 lat może podróżować na jednym bilecie).

Kopenhaga - karta miejska

Karta miejska w Kopenhadze - Copenhagen Card

cOPENhagen CARD uprawnia do wielu zniżek w mieście.


cOPENhagen CARD

Uprawnia do przejazdu we wszystkich strefach, wejście do 60 muzeów i wiele innych zniżek.


Ceny:

24 godzinna – 54 EUR dorośli, 27 EUR dzieci
48 godzinna - 77 EUR dorośli, 39 EUR dzieci
72 godzinna – 93 EUR dorośli, 47 EUR dzieci
120 godzinna - 121 EUR dorośli, 61 EUR dzieci


Więcej na: www.copenhagencard.com

CityBike

Najtańszym środkiem transportu w Kopenhadze, poza własnymi nogami, są wszechobecne rowery. Można nimi jeździć zupełnie za darmo. Trzeba tylko zostawić w automacie 20 koron depozytu, który jest zwracany po oddaniu roweru w jednym z 110 punktów w mieście.

Więcej na: www.bycyklen.dk.

Noclegi w Kopenhadze

noclegi w Kopenhadze

Gdzie tanio spać w Kopenhadze?


Kopenhaga jako jedno z droższych miast na świecie oferuje niestety bardzo drogą bazę noclegową. Zarówno hotele, jak i hostele trudno zaliczyć do miejsc budżetowych. Średnia cena za noc w hostelu to około 300dkk za osobę za noc (ok. 150pln). Za ok 500-700dkk znaleźć możemy pokój dwuosobowy. Taniej jest w kwaterach prywatnych. Na Airbnb można znaleźć noclegi w centrum Kopenhagi już za około 85 PLN za pokój dwuosobowy.

Jeżeli jednak chcemy spać w tradycyjnych miejscach noclegowych, do wyszukania noclegu polecamy wyszukiwarkę Booking:

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki, wynagradzasz mój czas poświęcany na TanieZwiedzanie.com.

Atrakcje Kopenhagi

Przeczytaj także: 10 darmowych atrakcji Kopenhagi

Zapytacie się, co ciekawego jest w Kopenhadze? Otóż oprócz oczywistych jak na stolice muzeów narodowych, sztuki, historii, wojska etc. etc. są tutaj jeszcze perełki znane w świecie.

MUZEA / KULTURA / SZTUKA


Browar Carlsberg – by poznać historię, sposób produkcji i posmakować znaną na całym świecie markę piwa. Bilety wstępu: dorośli – 70 koron, młodzież 12-17 lat 50 koron, dzieci do 11 lat darmowe wejście. W cenie biletu są 2 piwa lub napoje bezalkoholowe, dla nieletnich tylko te drugie.

Narodowe Muzeum Sztuki – darmowe wejście na wystawy stałe przez cały rok, wystawy czasowe: dorośli 95 koron, emeryci 75 koron, młodzież do 25 roku życia i studenci 65 koron.

Muzeum Narodowe Danii – darmowe wejście przez cały rok

Muzeum duńskiego ruchu oporu 1940-1945 – darmowe wejście przez cały rok

Muzeum Miasta Kopenhagi – w każdy piątek darmowe wejście

Muzeum Thorvaldsena – w każdą środę darmowe wejście, poza tym za darmo mogą wejść m.in. studenci historii sztuki i archeologii klasycznej

Ny Carlsberg Gliptoteka – w każdą niedzielę darmowe wejście, dzieci do 18 roku życia darmowe wejście

Hirschprung Collection – w każdą środę darmowe wejście, dzieci do 18 roku życia darmowe wejście

David Collection – darmowe wejście cały rok

Cyklicznie co parę miesięcy odbywa się Europejski Festiwal Piwa. Można tam poznać trunki z mniej lub bardziej znanych browarów Danii i świata. Więcej na: http://www.ale.dk/

25 – 27 maja – Karnawał Zielonoświątkowy jest jedną z najważniejszych imprez w roku. Możemy bawić sie przy muzyce z różnych stron świata. Co roku bierze w tym udział ponad 100 tys. ludzi. Więcej na: www.karneval.dk

Na początku sierpnia doroczny Festiwal w Zatoce. Więcej na: www.kulturhavn.dk

23 sierpnia - Urodziny Syrenki - Kopenhaska Syrenka obchodziła w tym roku 98 urodziny!

OGRODY / PARKI

Nekropolia Assistens Kirkegard, na której znajdują się groby m.in. Hansa Christiana Andersena, czy Sorena Kirkegaarda.

Ogród Tivoli – w sezonie od 12 kwietnia do 23 września bilety: dorośli 95 koron, dzieci do 7 lat za darmo. Bilety na kilka przejazdów: dorośli 195 koron. Przed Bożym Narodzeniem organizowany jest jarmark.

Bakken – najstarszy park rozrywki na świecie od południa do północy zabawa bezpłatna.

Jedzenie w Kopenhadze

Jedzenie w Kopenhadze jest drogie dla przeciętnego turysty z Polski. Trzeba liczyć się z cenami dwa razy wyższymi niż u nas. Znanym duńskim przysmakiem są smørrebrød, czyli trójkątne kanapki podawane z różnymi dodatkami. Dodatkowo warto spróbować ciemnego żytniego chleba Rugbrød, najlepiej dostać jeszcze ciepły i posmarować masłem, które się roztopi. Ma niezapomniany smak. Typową duńską potrawą jest schab pieczony z ziemniakami, gotowanymi warzywami i sosem. Poza tym jak na morski kraj przystało znajdziemy tutaj liczne potrawy z ryb.

Polecane miejsca

Polecane miejsca w Kopenhadze

Kopenhaga - polecane miejsca. Sprawdź jakie lokale w mieście polecamy.


Największy wybór smacznych kanapek jest w lokalu Idy Davidsen przy Store Kongensgade 70. Tańsze jedzenie znajdziemy w różnych knajpach podającymi zagraniczne dania, np. z kuchnią tajską, indyjską, grecką, czy włoską. Dodatkowo na ulicach można spotkać duńskie fast foody – Pølsevogn, w których serwują tanie jedzenie.

Godnym polecenia lokalem jest Gastronetten Smørrebrød przy Jagtvej 101. W ofercie jest kilkadziesiąt rodzajów sandwichy w cenie 25-35 koron - http://www.gastronetten.com/

Kolejnym ciekawym miejscem jest Nyhavns Faergekro przy Nyhavn 5. Do 70 koron kupimy jeden z kilkanastu rodzajów smørrebrød, a do 180 koron znajdziemy takie dania obiadowe jak łosoś z grilla, czy duszoną jagnięcinę - http://www.nyhavnsfaergekro.dk/eng/index.html

Przy ulicy Nyhavn znajduje się dużo knajp i restauracji. Kolejną propozycją jest Cap Horn pod numerem 21. W cenie do 70 koron znajdziemy „smørrebrød dnia”, każdego dnia z innym dodatkiem, marynowanego śledzia, sałatkę z kurczakiem - http://www.caphorn.dk/english

Informacje o pozostałych lokalach można znaleźć na: http://www.nyhavn.eu/Resturanter.aspx?pid=41

Kopenhaga - wskazówki praktyczne

informacje praktyczne dotyczące Kopenhagi

Praktyczne wskazówki dotyczące Kopenhagi


- do Kopenhagi najlepiej udać się pomiędzy majem, a wrześniem. Wiosną w miejskich ogrodach spotkamy się z feerią barwnych kwiatów. W lecie temperatury są umiarkowane dzięki morskiemu klimatowi, co sprawia że spacery na wolnym powietrzu nie są uciążliwe
- warto też się wybrać przed świętami Bożego Narodzenia, ponieważ możemy wtedy trafić na liczne jarmarki

- sieć dróg rowerowych jest bardzo rozwinięta w całym kraju. Bez problemu można się tu poruszać jednośladem

Kopenhaga - przydatne linki

Przydatne strony o Kopenhadze.


www.visitcopenhagen.com - rozbudowana, oficjalna strona miasta (ENG)

www.copenhagenet.dk - przewodnik kulturalny po Danii i Kopenhadze w języku angielskim
www.visitcopenhagen.com - portal kopenhaski dla turystów w języku angielskim, niemieckim

www.visitdenmark.dk - oficjalne informacje turystyczne o Danii w języku polskim
www.m.dk – strona internetowa miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego w Kopenhadze

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023


Tagi: Kopenhaga   Dania  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ