Jordania - przewodnik turystyczny

Tunezja

Jordania to pustynne klimaty oraz przepiękna Petra.


Jordania jest małym królestwem położonym na Bliskim Wschodzie. Mało kto nie słyszał o Petrze - ruinach stolicy państwa Nabatejczyków. To główny kierunek podróży osób, które odwiedzają ten kraj. I zazwyczaj jedyny, jaki odwiedzają, co od lat próbują zmienić władzę Jordanii, przekonując, że do ich kraju warto przyjechać na dłużej.
 

INFORMACJE OGÓLNE

JORDANIA (Jordańskie Królestwo Haszymidzkie)

Populacja

ok. 10 mln

Stolica

Amman

Strefa czasowa

UTC/GMT +3 - lato
UTC/GMT +2 - zima
(12:00 w Warszawie = 13:00 w Jordanii)

Waluta

Dinar jordański (JOD)
1 JOD = 5,72 PLN
1 EUR = 0,76 JOD
1 USD = 0,71 JOD
(27.01.2017)

Język

arabski

Główne miasta

Amman, Zarqua, Irbid, Russeifa, Al-Quwaysimah, Wadi as-Ser, Tila al-Ali, Akaba

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Jordania informacje praktyczne

Jordania to kraj wyżynny.


- Polski MSZ ostrzega przed podróżowaniem do Jordanii, nadając jej drugi poziom zagrożenia. Zaleca się wstrzymanie od podróży do miasta Ma’an i do terenów przygranicznych (z wyłączeniem granicy z Izraelem)
- najlepsza pora na podróż do Jordanii to wiosna i jesień - latem temperatura potrafi dochodzić do 40 stopni i być bardzo nieznośna
- w Jordanii dniem wolnym od pracy jest piątek.
- Jordania, podobnie jak inne kraje arabskie, to kultura targowania się – na bazarach targujemy się zawsze i o wszystko!

WIZA DO JORDANII

Wiza do Jordanii - praktyczne informacje.


Obywatele RP chcący wjechać na teren Jordanii muszą posiadać wizę. Wizy są wydawane na przejściach granicznych (drogowych i na lotnisku w Ammanie, z wyłączeniem przejścia na moście Króla Husajna (Allenby Bridge)). Miesięczna wiza kosztuje 40 JOD (ok 220 PLN), można przedłużyć ją do okresu 3 miesięcy. O wizę wielokrotnego wjazdu należy ubiegać się w placówkach dyplomatycznych Jordanii. W Polsce takiego nie ma, musimy kierować się do Berlina.

W Jordanii obowiązuje podatek wyjazdowy 10 JOD (ok 55 PLN).

Co ważne, Jordania dokonuje czasem zmian w procedurach paszportowych, o czym nie zawsze informuje publicznie. Kraj szuka rozwiązania ogromnego problemu turystycznego, jaki posiada. Większość turystów odwiedza Jordanię na 1 dzień, do kraju przedostaje się przez Izrael, odwiedza Petru i wraca tego samego dnia do Izraela. Jordania robi wszystko, aby zachęcić turystów do pozostania w kraju na dłużej. Jeżeli spędzimy w Jordanii minimum 3 noce, opłata za wizę zostanie nam zwrócona. Ewentualnie, można próbować uniknąć opłaty, jeżeli mamy zarezerwowany nocleg w Jordanii na minimum 3 noce. Możemy pokazać wydrukowaną rezerwację i przekonać strażników granicznych do bezpłatnej wizy.

Jeżeli chcemy mieć spokój z wizowymi rozterkami, możemy kupić online kartę "JORDANPASS" oferowaną przez jordańskie Ministerstwo Turystyki. Karta upoważnia do otrzymania wizy na granicy oraz upoważnia do wstępu praktycznie na wszystkie atrakcje w Jordanii, m.in. do Petru. Najtańsza karta kosztuje 70 JOD (ok. 385 PLN). Więcej informacji na stronie www.jordanpass.jo.

Byłeś w Jordanii? Napisz proszę w komentarzu, jak wyglądało Twoje przejście przez granicę i sprawy wizowe - dopiszę do artykułu.

JAK DOTRZEĆ DO JORDANII

jak dolecieć do Jordanii

Jak tanio dotrzeć do Jordanii?


Do Jordanii dostaniemy sie łatwo od 2018 roku, kiedy Ryanair uruchomił połączenie do Ammanu, stolicy Jordanii, z Warszawy oraz Krakowa. Cena za loty rozpoczyna się od około 264 PLN za lot w jedną stronę.

Do Jordanii można jeszcze dotrzeć lecąc do Izraela i przekraczając lądową granicę z Jordanią. Można lecieć do Eilat (lotnisko Ovda), które położone jest praktycznie na granicy z Jordanią. Lata tam Ryanair z Krakowa, nie ma problemów ze znalezieniem lotów za 260 PLN (cena za lot+powrót). Możemy również lecieć do Tel Awiwu i Jerozolimy, a konkretniej, na lotnisko położone między tymi dwoma miastami. Więcej informacji w Przewodniku po Izraelu.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Podróżowanie wewnątrz Jordanii.


Jordania nie należy do dużych krajów. W przybliżeniu jej powierzchnia jest równa 1/4 powierzchni Polski. Transport nie jest mocno rozwinięty. Popularny jest autostop, mieszkańcy garną się do podwożenia turystów, jednak jest to sposób transportu, który jest w Jordanii odradzany przez MSZ. W chwili obecnej nie ma lotów wewnątrz kraju (do niedawna jedyną trasą wewnątrz Jordanii był lot Amman - Akaba). Nie ma również pasażerskiej kolei (chociaż są plany jej stopniowej odbudowy).

                    Drogi

Podróżowanie drogą wewnątrz Jordanii.


Międzynarodowe prawo jazdy jest obowiązkowe (aczkolwiek w rzeczywistości służby drogowe najczęściej nie zwracają na to uwagi). W świetle jordańskiego prawa, w przypadku potrącenia pieszego winny jest zawsze kierowca. Stan dróg jest dość dobry, większym problemem są nieprzestrzegający przepisów Jordańczycy.

                    Autobusy, autokary, taksówki

Autobusy są popularnym środkiem transportu w Jordanii.


Przejazd autobusami to najpopularniejszy sposób podróżowania w Jordanii. Przejazdy autobusowe i minibusowe łączą miasta ze sobą. Należy szukać dworców autobusowych i na miejscu szukać rozkładów jazdy i informacji o cenach. Oczywiście o cenę należy się mocno targować, a rozkład jazdy traktować bardzo luźno - spodziewajmy się, że autobus ruszy dopiero wtedy, kiedy zapełni się do końca.

Jeżeli mamy więcej pieniędzy i zależy nam na czasie, rozejrzyjmy się za współdzielonymi taksówkami ("servees") - są droższe od autobusów, jednak dużo szybsze.

CIEKAWOSTKI

Jordania ciekawostki

Ciekawostki o Jordanii.


- pierwsze państwo na tych terenach powstało już w XIII wieku p.n.e.
- Jordania jest monarchią konstytucyjną. Krajem rządzi król
- Jordania posiadała doskonałe stosunki dyplomatyczne z Irakiem. 14 lutego 1958 roku Jordania utworzyła z Irakiem Arabską Federację Iraku i Jordanii. Twór nie przetrwał długo - kilka miesięcy później, 14 lipca w Iraku przeprowadzono przewrót wojskowy, który rozwiązał republikę z Jordanią

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony o Jordanii

Przydatne strony o Jordanii.


www.visitjordan.com - oficjalna, turystyczna strona Jordanii (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Jordania  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ