Jordania - przewodnik turystyczny

Tunezja

Jordania to pustynne klimaty oraz przepiękna Petra.


Jordania jest małym królestwem położonym na Bliskim Wschodzie. Mało kto nie słyszał o Petrze - ruinach stolicy państwa Nabatejczyków. To główny kierunek podróży osób, które odwiedzają ten kraj. I zazwyczaj jedyny, jaki odwiedzają, co od lat próbują zmienić władzę Jordanii, przekonując, że do ich kraju warto przyjechać na dłużej.

Jordania - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 10 milionów
Stolica Amman
Strefa czasowa UTC/GMT +3 - lato
UTC/GMT +2 - zima
(12:00 w Warszawie = 13:00 w Jordanii)
Waluta Dinar jordański (JOD)
1 JOD = 5,41 PLN
1 EUR = 0,83 JOD
1 USD = 0,71 JOD

(14.10.2020)
Język arabski
Główne miasta Amman, Zarqua, Irbid, Russeifa, Al-Quwaysimah, Wadi as-Ser, Tila al-Ali, Akaba

W starożytności tereny Jordanii zamieszkiwały plemiona semickie, które w X wieku p.n.e. zostały podbite przez Izrael. W VI wieku p.n.e.  na terenach Jordanii swoje państwo utworzył lud Nabetejczyków, który przywędrował tu z Półwyspu Arabskiego. To właśnie po Nabetejczykach Jordania posiada swoje największe skarby, z wykutą w kamieniu Petrą na czele. W II wieku n.e. państwo zostało podbite przez Rzym. Po upadku Rzymu Jordania stała się częścią Bizancjum. W VII wieku podbili ją Arabowie.

W 1923 roku Jordania stała się brytyjską kolonią. Nie trwało to długo - Jordania ogłosiła niepodległość w w 1946 roku. Kraj do dzisiaj boryka się z dużymi problemami gospodarczymi. Jest bardzo mocno zadłużony, a gospodarka stoi w miejscu. Od kilku lat znaczne wpływy do budżetu (około 10%) pochodzą z turystyki. Kraj stara się w ten sposób rozwinąć swoją gospodarkę.

Informacje praktyczne

- w Jordanii dniem wolnym od pracy jest piątek

- Jordania, podobnie jak inne kraje arabskie, to kultura targowania się – na bazarach targujemy się zawsze i o wszystko!

Wiza do Jordanii

Wiza do Jordanii - praktyczne informacje.


Obywatele RP chcący wjechać na teren Jordanii muszą posiadać wizę. Wizy są wydawane na przejściach granicznych (drogowych i na lotnisku w Ammanie, z wyłączeniem przejścia na moście Króla Husajna (Allenby Bridge)). Miesięczna wiza kosztuje 40 JOD (ok 220 PLN), można przedłużyć ją do okresu 3 miesięcy. O wizę wielokrotnego wjazdu należy ubiegać się w placówkach dyplomatycznych Jordanii. W Polsce takiego nie ma, musimy kierować się do Berlina.

W Jordanii obowiązuje podatek wyjazdowy 10 JOD (około 55 PLN).

Co ważne, Jordania dokonuje czasem zmian w procedurach paszportowych, o czym nie zawsze informuje publicznie. Kraj szuka rozwiązania ogromnego problemu turystycznego, jaki posiada. Większość turystów odwiedza Jordanię na 1 dzień, do kraju przedostaje się przez Izrael, odwiedza Petru i wraca tego samego dnia do Izraela. Jordania robi wszystko, aby zachęcić turystów do pozostania w kraju na dłużej. Jeżeli spędzimy w Jordanii minimum 3 noce, opłata za wizę zostanie nam zwrócona. Ewentualnie, można próbować uniknąć opłaty, jeżeli mamy zarezerwowany nocleg w Jordanii na minimum 3 noce. Możemy pokazać wydrukowaną rezerwację i przekonać strażników granicznych do bezpłatnej wizy.

Jeżeli chcemy mieć spokój z wizowymi rozterkami, możemy kupić online kartę "JORDANPASS" oferowaną przez jordańskie Ministerstwo Turystyki. Karta upoważnia do otrzymania wizy na granicy oraz upoważnia do wstępu praktycznie na wszystkie atrakcje w Jordanii, m.in. do Petru. Najtańsza karta kosztuje 70 JOD (ok. 385 PLN). Więcej informacji na stronie www.jordanpass.jo.

Byłeś w Jordanii? Napisz proszę w komentarzu, jak wyglądało Twoje przejście przez granicę i sprawy wizowe - dopiszę do artykułu.

Znajomość języka angielskiego

W Jordanii mówi się po arabsku. Wiele osób, zwłaszcza młodych ludzi oraz osób w miejscach turystycznych, mówi w języku angielskim. Jeżeli nie będziesz jechać na prowincje, nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem osób mówiących po angielsku.

Gotówka i bankomaty

Jednostką monetarną Jordanii jest dinar (JOD). 1 dinar dzieli się na 100 piastrów. W kraju znajdziemy bankomaty, mogą występować problemy z polskimi kartami. Bankomaty pobierają opłatę 3-5 JOD (około 15-25 PLN) za wypłacenie pieniędzy. Revolut działa, ale mogą być z nim problemy podobne jak z polskimi kartami.

Bezpieczeństwo

Polskie MSZ ostrzega przed podróżowaniem do Jordanii, nadając jej drugi poziom zagrożenia. Zaleca się wstrzymanie od podróży do miasta Ma’an i do terenów przygranicznych (z wyłączeniem granicy z Izraelem)

Kiedy najlepiej lecieć do Jordanii

Najlepsza pora na podróż do Jordanii to wiosna i jesień - latem temperatura dochodzi do 40 stopni i potrafi być bardzo nieznośna.

Jak dolecieć do Jordanii

jak dolecieć do Jordanii

Jak tanio dotrzeć do Jordanii?


Do Jordanii dostaniemy sie łatwo od 2018 roku, kiedy Ryanair uruchomił połączenie do Ammanu, stolicy Jordanii, z Warszawy oraz Krakowa. Cena za loty rozpoczyna się od około 264 PLN za lot w jedną stronę.

Do Jordanii można jeszcze dotrzeć lecąc do Izraela i przekraczając lądową granicę z Jordanią. Można lecieć do Eilat (lotnisko Ovda), które położone jest praktycznie na granicy z Jordanią. Lata tam Ryanair z Krakowa, nie ma problemów ze znalezieniem lotów za 260 PLN (cena za lot+powrót). Możemy również lecieć do Tel Awiwu i Jerozolimy, a konkretniej, na lotnisko położone między tymi dwoma miastami. Więcej informacji w Przewodniku po Izraelu.

Transport w Jordanii

Jordania nie należy do dużych krajów. W przybliżeniu jej powierzchnia jest równa 1/4 powierzchni Polski. Transport nie jest mocno rozwinięty. Popularny jest autostop, mieszkańcy garną się do podwożenia turystów, jednak jest to sposób transportu, który jest w Jordanii odradzany przez MSZ. W chwili obecnej nie ma lotów wewnątrz kraju (do niedawna jedyną trasą wewnątrz Jordanii był lot Amman - Akaba). Nie ma również pasażerskiej kolei (chociaż są plany jej stopniowej odbudowy).

Autokary w Jordanii

Przejazd autobusami to najpopularniejszy sposób podróżowania w Jordanii. Przejazdy autobusowe i minibusowe łączą miasta ze sobą. Należy szukać dworców autobusowych i na miejscu szukać rozkładów jazdy i informacji o cenach. Oczywiście o cenę należy się mocno targować, a rozkład jazdy traktować bardzo luźno - spodziewajmy się, że autobus ruszy dopiero wtedy, kiedy zapełni się do końca.

Jeżeli mamy więcej pieniędzy i zależy nam na czasie, rozejrzyjmy się za współdzielonymi taksówkami ("servees") - są droższe od autobusów, jednak dużo szybsze.

Kolej w Jordanii

Drogi i przepisy drogowe

Międzynarodowe prawo jazdy jest obowiązkowe (aczkolwiek w rzeczywistości służby drogowe najczęściej nie zwracają na to uwagi). W świetle jordańskiego prawa, w przypadku potrącenia pieszego winny jest zawsze kierowca. Stan dróg jest dość dobry, większym problemem są nieprzestrzegający przepisów Jordańczycy.

Jordania - ciekawostki

Jordania ciekawostki

Ciekawostki o Jordanii.


- pierwsze państwo na tych terenach powstało już w XIII wieku p.n.e.
- Jordania jest monarchią konstytucyjną. Krajem rządzi król
- Jordania posiadała doskonałe stosunki dyplomatyczne z Irakiem. 14 lutego 1958 roku Jordania utworzyła z Irakiem Arabską Federację Iraku i Jordanii. Twór nie przetrwał długo - kilka miesięcy później, 14 lipca w Iraku przeprowadzono przewrót wojskowy, który rozwiązał republikę z Jordanią

Jordania - przydatne linki

przydatne strony o Jordanii

Przydatne strony o Jordanii.


www.visitjordan.com - oficjalna, turystyczna strona Jordanii (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020


Tagi: Jordania  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ