Jordania - przewodnik turystyczny
Jordania to pustynne klimaty oraz przepiękna Petra.
Jordania jest małym królestwem położonym na Bliskim Wschodzie. Mało kto nie słyszał o Petrze - ruinach stolicy państwa Nabatejczyków. To główny kierunek podróży osób, które odwiedzają ten kraj. I zazwyczaj jedyny, jaki odwiedzają, co od lat próbują zmienić władzę Jordanii, przekonując, że do ich kraju warto przyjechać na dłużej.
JORDANIA - SPIS TREŚCI
Jordania - informacje ogólne i rąbek historii
Populacja | około 10 milionów |
---|---|
Stolica | Amman |
Strefa czasowa | UTC/GMT +3 - lato UTC/GMT +2 - zima (12:00 w Warszawie = 13:00 w Jordanii) |
Waluta | Dinar jordański (JOD) 1 JOD = 5,41 PLN 1 EUR = 0,83 JOD 1 USD = 0,71 JOD (14.10.2020) |
Język | arabski |
Główne miasta | Amman, Zarqua, Irbid, Russeifa, Al-Quwaysimah, Wadi as-Ser, Tila al-Ali, Akaba |
W starożytności tereny Jordanii zamieszkiwały plemiona semickie, które w X wieku p.n.e. zostały podbite przez Izrael. W VI wieku p.n.e. na terenach Jordanii swoje państwo utworzył lud Nabetejczyków, który przywędrował tu z Półwyspu Arabskiego. To właśnie po Nabetejczykach Jordania posiada swoje największe skarby, z wykutą w kamieniu Petrą na czele. W II wieku n.e. państwo zostało podbite przez Rzym. Po upadku Rzymu Jordania stała się częścią Bizancjum. W VII wieku podbili ją Arabowie.
W 1923 roku Jordania stała się brytyjską kolonią. Nie trwało to długo - Jordania ogłosiła niepodległość w w 1946 roku. Kraj do dzisiaj boryka się z dużymi problemami gospodarczymi. Jest bardzo mocno zadłużony, a gospodarka stoi w miejscu. Od kilku lat znaczne wpływy do budżetu (około 10%) pochodzą z turystyki. Kraj stara się w ten sposób rozwinąć swoją gospodarkę.
Informacje praktyczne
- w Jordanii dniem wolnym od pracy jest piątek
- Jordania, podobnie jak inne kraje arabskie, to kultura targowania się – na bazarach targujemy się zawsze i o wszystko!
Wiza do Jordanii
Wiza do Jordanii - praktyczne informacje.
Obywatele RP chcący wjechać na teren Jordanii muszą posiadać wizę. Wizy są wydawane na przejściach granicznych (drogowych i na lotnisku w Ammanie, z wyłączeniem przejścia na moście Króla Husajna (Allenby Bridge)). Miesięczna wiza kosztuje 40 JOD (ok 220 PLN), można przedłużyć ją do okresu 3 miesięcy. O wizę wielokrotnego wjazdu należy ubiegać się w placówkach dyplomatycznych Jordanii. W Polsce takiego nie ma, musimy kierować się do Berlina.
W Jordanii obowiązuje podatek wyjazdowy 10 JOD (około 55 PLN).
Co ważne, Jordania dokonuje czasem zmian w procedurach paszportowych, o czym nie zawsze informuje publicznie. Kraj szuka rozwiązania ogromnego problemu turystycznego, jaki posiada. Większość turystów odwiedza Jordanię na 1 dzień, do kraju przedostaje się przez Izrael, odwiedza Petru i wraca tego samego dnia do Izraela. Jordania robi wszystko, aby zachęcić turystów do pozostania w kraju na dłużej. Jeżeli spędzimy w Jordanii minimum 3 noce, opłata za wizę zostanie nam zwrócona. Ewentualnie, można próbować uniknąć opłaty, jeżeli mamy zarezerwowany nocleg w Jordanii na minimum 3 noce. Możemy pokazać wydrukowaną rezerwację i przekonać strażników granicznych do bezpłatnej wizy.
Jeżeli chcemy mieć spokój z wizowymi rozterkami, możemy kupić online kartę "JORDANPASS" oferowaną przez jordańskie Ministerstwo Turystyki. Karta upoważnia do otrzymania wizy na granicy oraz upoważnia do wstępu praktycznie na wszystkie atrakcje w Jordanii, m.in. do Petru. Najtańsza karta kosztuje 70 JOD (ok. 385 PLN). Więcej informacji na stronie www.jordanpass.jo.
Byłeś w Jordanii? Napisz proszę w komentarzu, jak wyglądało Twoje przejście przez granicę i sprawy wizowe - dopiszę do artykułu.
Znajomość języka angielskiego
W Jordanii mówi się po arabsku. Wiele osób, zwłaszcza młodych ludzi oraz osób w miejscach turystycznych, mówi w języku angielskim. Jeżeli nie będziesz jechać na prowincje, nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem osób mówiących po angielsku.
Gotówka i bankomaty
Jednostką monetarną Jordanii jest dinar (JOD). 1 dinar dzieli się na 100 piastrów. W kraju znajdziemy bankomaty, mogą występować problemy z polskimi kartami. Bankomaty pobierają opłatę 3-5 JOD (około 15-25 PLN) za wypłacenie pieniędzy. Revolut działa, ale mogą być z nim problemy podobne jak z polskimi kartami.
Bezpieczeństwo
Polskie MSZ ostrzega przed podróżowaniem do Jordanii, nadając jej drugi poziom zagrożenia. Zaleca się wstrzymanie od podróży do miasta Ma’an i do terenów przygranicznych (z wyłączeniem granicy z Izraelem)
Kiedy najlepiej lecieć do Jordanii
Najlepsza pora na podróż do Jordanii to wiosna i jesień - latem temperatura dochodzi do 40 stopni i potrafi być bardzo nieznośna.
Jak dolecieć do Jordanii
Jak tanio dotrzeć do Jordanii?
Do Jordanii dostaniemy sie łatwo od 2018 roku, kiedy Ryanair uruchomił połączenie do Ammanu, stolicy Jordanii, z Warszawy oraz Krakowa. Cena za loty rozpoczyna się od około 264 PLN za lot w jedną stronę.
Do Jordanii można jeszcze dotrzeć lecąc do Izraela i przekraczając lądową granicę z Jordanią. Można lecieć do Eilat (lotnisko Ovda), które położone jest praktycznie na granicy z Jordanią. Lata tam Ryanair z Krakowa, nie ma problemów ze znalezieniem lotów za 260 PLN (cena za lot+powrót). Możemy również lecieć do Tel Awiwu i Jerozolimy, a konkretniej, na lotnisko położone między tymi dwoma miastami. Więcej informacji w Przewodniku po Izraelu.
Transport w Jordanii
Jordania nie należy do dużych krajów. W przybliżeniu jej powierzchnia jest równa 1/4 powierzchni Polski. Transport nie jest mocno rozwinięty. Popularny jest autostop, mieszkańcy garną się do podwożenia turystów, jednak jest to sposób transportu, który jest w Jordanii odradzany przez MSZ. W chwili obecnej nie ma lotów wewnątrz kraju (do niedawna jedyną trasą wewnątrz Jordanii był lot Amman - Akaba). Nie ma również pasażerskiej kolei (chociaż są plany jej stopniowej odbudowy).
Autokary w Jordanii
Przejazd autobusami to najpopularniejszy sposób podróżowania w Jordanii. Przejazdy autobusowe i minibusowe łączą miasta ze sobą. Należy szukać dworców autobusowych i na miejscu szukać rozkładów jazdy i informacji o cenach. Oczywiście o cenę należy się mocno targować, a rozkład jazdy traktować bardzo luźno - spodziewajmy się, że autobus ruszy dopiero wtedy, kiedy zapełni się do końca.
Jeżeli mamy więcej pieniędzy i zależy nam na czasie, rozejrzyjmy się za współdzielonymi taksówkami ("servees") - są droższe od autobusów, jednak dużo szybsze.
Kolej w Jordanii
Drogi i przepisy drogowe
Międzynarodowe prawo jazdy jest obowiązkowe (aczkolwiek w rzeczywistości służby drogowe najczęściej nie zwracają na to uwagi). W świetle jordańskiego prawa, w przypadku potrącenia pieszego winny jest zawsze kierowca. Stan dróg jest dość dobry, większym problemem są nieprzestrzegający przepisów Jordańczycy.
Jordania - ciekawostki
Ciekawostki o Jordanii.
- pierwsze państwo na tych terenach powstało już w XIII wieku p.n.e.
- Jordania jest monarchią konstytucyjną. Krajem rządzi król
- Jordania posiadała doskonałe stosunki dyplomatyczne z Irakiem. 14 lutego 1958 roku Jordania utworzyła z Irakiem Arabską Federację Iraku i Jordanii. Twór nie przetrwał długo - kilka miesięcy później, 14 lipca w Iraku przeprowadzono przewrót wojskowy, który rozwiązał republikę z Jordanią
Jordania - przydatne linki
Przydatne strony o Jordanii.
www.visitjordan.com - oficjalna, turystyczna strona Jordanii (ENG)
Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020