Izrael - przewodnik turystyczny

Przewodnik taniego zwiedzania po Izraelu

Izrael to bardzo popularny kierunek wśród turystów. Foto: askii, flickr.com


Izrael to od wieków jeden z najbardziej popularnych turystycznych kierunków na świecie. Miliony wiernych co roku odwiedzają miejsca kultu religijnego i zachwycają się pięknem Izraela. Klimat dawnej Ziemi Świętej jest tu bardzo widoczny, ale sam kraj oferuje dużo więcej. Możemy tu surfować, wylegiwać się na plaży, jeździć na nartach, popijać wino, kosztować pysznych potraw lub bawić się do rana w klubach Tel-Awiwu. A to wszystko w zaledwie setnym państwie pod względem wielkości na świecie.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
JerozolimaTel Awiw

INFORMACJE OGÓLNE

IZRAEL (Państwo Izrael)

Populacja

ok. 8,3 mln

Stolica

Jerozolima

Strefa czasowa

UTC/GMT +3 - lato
UTC/GMT +2 - zima
(12:00 w Warszawie = 13:00 w Izraelu)

Waluta

Nowy szekel izraelski (NIS)
1 NIS = 0,97 PLN
1 EUR = 4,29 USD
1 USD = 3,50 USD
(23.02.2018)

Język

hebrajski, arabski

Główne miasta

Jerozolima, Tel-Awiw, Hajfa, Rishon LeZion (Riszon le-Cijjon), Petah Tikva, Ashdod, Netanya, Beersheba (Beer Szewa), Holon

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Izrael informacje praktyczne

Pomimo małej powierzchni Izrael jest zróżnicowany geograficznie.


- będąc w Izraelu paszport należy posiadać przy sobie na wypadek kontroli
- mimo małej powierzchni Izrael jest bardzo zróżnicowany geograficznie. Znajdziemy tu m.in. rozwinięte miasta, góry, setki kilometrów wybrzeża i tereny pustynne
- wjeżdżając do Izraela poprośmy o wizę blankietową czyli na oddzielnym papierku - mając izraelską wizę w paszporcie, z powodu politycznych napięć nie wpuści nas na swoje terytorium kilka krajów: Kuwejt, Liban, Jemen, Libia, Syria, Arabia Saudyjska. Czytaj więcej: pieczątka z Izraela w paszporcie
- w Izraelu dzień wolny od pracy to sobota, kiedy obchodzony jest szabat. Izraelczycy nie mogą wtedy pracować, jeździć samochodami itd. Tradycyjnie szabat obchodzony jest od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę. Wtedy miasta są praktycznie wyłączone, kolej nie funkcjonuje, ludzie nie pracują, nie mogą używać elektryczności, przemieszczać się na duże odległości itp.
- waluta Izraela to nowy szekel izraelski. Walutę najlepiej wymieniać w bankach lub dużych kantorach po uprzednim dokładnym przeliczeniu kursu. Mogą się one bardzo różnić w zależności od miejsca
- wbrew pozorom Izrael jest drogi! Koszty możemy zbić śpiąc w hostelach lub guesthousach, jedząc w miejscach przeznaczonych nie dla turystów, a dla miejscowych oraz kupując na bazarkach oraz pchlich targach
- nie ma problemów z dostępem do Internetu czy też sieci komórkowych
- Izrael to także kultura targowania się – wiadomo, na bazarach targujemy się zawsze i o wszystko!

WIZA DO IZRAELA

Wiza do Izraela

Wiza do Izraela - praktyczne informacje.


Na podstawie obowiązującej, dwustronnej umowy polsko-izraelskiej, obywatele RP mogą przebywać na terenie Izraela do 90-ciu dni bez posiadania wizy. Przekraczając granicę, w paszport zostanie nam wbita pieczątka, która będzie potwierdzeniem zgody na nasz pobyt. Niestety, ale dość powszechną praktyką stosowaną przez służby graniczne Izraela, jest wbijanie w paszport zgody na pobyt krótszy niż wynikające z umowy 90 dni (zazwyczaj jest to 30 dni) - bądźmy uważni i sprawdźmy, na jaki okres czasu otrzymaliśmy zgodę.

W trakcie kontroli paszportowej po przybyciu do Izraela, koniecznie poprośmy o wystawienie stempla blankietowego, czyli na osobnym papierze, którego nie wczepia się do paszportu. Taka forma wizy do Izraela na szczęście staje się normą i niedługo będzie jedynym rodzajem wizy na wszystkich przejściach granicznych w Izraelu. Z powodu napięć politycznych, mając w paszporcie pieczątkę z Izraela, nie zostaniemy wpuszczeni do wielu krajów arabskich, m.in. do Kuwejtu czy Jemenu. Więcej informacji oraz lista państw dostępna jest w naszym artykule "Kłopotliwa pieczątka, czyli gdzie nie wjedziemy ze stemplem z Izraela".

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

transport publiczny w Izraelu

W Izraelu nie latają samoloty pasażerskie.


Podróżując po Izraelu należy wziąć pod uwagę sytuację polityczną jaka w danym momencie panuje w kraju, ponieważ czasem niektóre rejony mogą być zamknięte dla podróżnych. Warto przed wyjazdem przejrzeć ostrzeżenia dla podróżnych polskiego MSZ. Oprócz tego zaleca się sprawdzenia lokalnych świąt, gdyż np. podczas Szabasu od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę w Izraelu nie jeżdżą autobusy i pociągi (Wyłączając Hajfę, Nazaret i Eilat). Nie zdziwicie się również na widok uzbrojonych żołnierzy, którzy bardzo często podróżują transportem publicznym, w szczególności autobusami. Najwięcej spotkacie ich w niedzielę przed 10 rano, podczas powrotów do baz.

Izrael jest małym krajem, dzięki czemu pokonywane odległości wewnątrz kraju nie są duże i czasochłonne.

                    Drogi

transport samochodem po Izraelu

W Izraelu drogi nie różnią się od europejskich czy amerykańskich standardów.


Drogi w Izraelu są dobrej jakości. Znaki drogowe są m.in. po angielsku. Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy - władze Izraela uznają polskie prawo jazdy. Jeżeli chcemy jeździć po Izraelu własnym samochodem, obowiązkowo musimy posiadać tzw. zieloną kartę (międzynarodowe ubezpieczenie komunikacyjne). Od listopada do marca światła mijania są obowiązkowe. W Izraelu jest 6 płatnych autostrad oraz płatny tunel pod wieżą Carmel. Opłata pobierana jest automatycznie na podstawie elektronicznych skrzynek albo tablic rejestracyjnych.

Ograniczenia prędkości:
- W miastach 50 km/h
- Poza terenem zabudowanym 80 - 90 km/h
- Na autostradach 110 km/h

W Izraelu działają wszystkie największe wypożyczalnie tj. Sixt, Avis czy Hertz. Oprócz tego na rynku istnieją również mniejsze, lokalne firmy jak Elan, Traffic czy Tamir. Jeżeli nie posiadamy wizy, będziemy musieli dodatkowo dodać do ceny wynajmu podatek VAT. Oprócz tego lokalny rząd wymaga dodatkowego ubezpieczenia, które mocno podnosi koszty wynajmy. Koszt takiego ubezpieczenia to wydatek rzędu od 20 USD za dzień.

                    Kolej w Izraelu

kolej w Izraelu

Izraelska sieć kolejowa obsługiwana jest przez Israel Railways.


Sieć kolejowa w Izraelu zrobiła w ciągu ostatnich kilku lat ogromny postęp. W kolej zainwestowano miliony dolarów, dzięki czemu jest w zdecydowanie lepszym stanie niż kolej w Polsce. Przewoźnikiem jest narodowe Israel Railways (www.rail.co.il).no Sieć połączeń kolejowych w Izraelu (mapa).

KOLEJ W IZRAELU - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY (1 NIS = 1 PLN)
Trasa: Długość jazdy: Cena za bilet w jedną stronę: Cena za bilet tam+powrót:
Tel Awiw - Haifa 1,5h 32 NIS 51 NIS
Tel Awiw - Jerozolima 1,5h 23,5 NIS 37,5 NIS
Tel Awiw - Beer Sheva 1,5h 31,5 NIS 50,5 NIS
Tel Awiw - Rishon LeZion 0,5h 15 NIS 24 NIS
Haifa - Jerozolima 2,5h 50,5 NIS 81 NIS
Haifa - Beer Sheva 2,5h 62 NIS 99 NIS

Jak widać w powyższej tabeli, kupując bilety warto od razu kupić przejazd tam+powrót (20% zniżki). Kolej w Izraelu nie jeździ w soboty. Kursuje za to normalnie w niedzielę. Przejazdy koleją w Izraelu są droższe od autokarów, ich cena nie jest jednak niedostępna dla Polaka.

                    Autobusy / autokary

Autobusy są popularnym środkiem transportu w Izraelu.


Autobusy w Izraelu to najszybszy i najtańszy środek transportu. Ilość połączeń jest rozbudowana. Problem jednak w tym, że sieć połączeń rozbita jest na wiele firm, przez co ustalenie trasy i kupno biletów może wydawać się problemem. Aby ułatwić sprawę, uruchomiono rządową stronę zbierającą trasy wszystkich przewoźników (www.bus.gov.il) - niestety strona jest wyłącznie po izraelsku. Z pomocą przychodzi prywatna strona, oferująca to samo - wspólną wyszukiwarkę połączeń dla większości przewoźników - www.bus.co.il.

Bilety można kupować przez internet lub bezpośrednio u kierowcy. Cena zależy od przewoźnika, przejazdy autobusem w Izraelu są tańsze niż podróżowanie koleją.

Poniżej przedstawiam pokrótce największych przewoźników w Izraelu:

Egged - największy przewoźnik w Izraelu (i jedna z największych firm przewozowych na świecie). Pokrywa swoją siecią około 60% powierzchni kraju.

Dan - drugi największy przewoźnik w kraju. Działa głównie w Tel Awiwie oraz na kilku liniach do Jerozolimy i Shomoron.

Metropoline - obsługuje międzymiastowe połączenia do Beer Sheva i do Negev. Ponadto działa w regionie Dan.

Veolia - obsługuje połączenia z Ashdod, Tiberias i z Modi'in.

EggedTa'avura - działa na północy regionu Negev oraz na terenach miejskich Netanya, Ashdod i Ashkelon.

Superbus - jest głównym przewoźnikiem w regionach Ramla i Lod.

Nateev Express - działa w regionach Netanya i Hadera a także w Upper Galilee.

Kavim - działa w regionach Petah Tikva i Kiryat Ono a także w regionie Gush Dan.

Metrodan - obsługuje podróżnych w Beer Sheva.

Nazareth United Bus Services - działa w Nazarecie.

Illit - obsługuje połączenia do Beitar Illit.

KUCHNIA IZRAELSKA

kuchnia izraelska

Kuchnia Izraelska.


Kuchnia żydowska to, pisząc w skrócie, oryginalne połączenie kuchni śródziemnomorskiej, arabskiej i tureckiej. Najpopularniejsze dania kuchni żydowskiej to m.in. humus (pasta z ciecierzycy), falafel (smażone kulki, najczęściej z ciecierzycy), shawarma (grilowane mięso) i pita (charakterystyczne chlebki).

CIEKAWOSTKI

Izrael ciekawostki

Planując wyjazd do Izraela pamiętajmy o sobotnim szabasie.


- Skomplikowana jest historia powstania dzisiejszego państwa Izrael. Na terenach kraju istniała Palestyna, która do czasu zakończenia I wojny światowej wchodziła w skład imperium osmańskiego. Już od końca XIX wieku ruch syjonistyczny spotęgował osadnictwo żydowskie na biblijnych terenach Palestyny, chcąc odrodzić swój kraj. Po pokonaniu Turków przez Brytyjczyków nastąpiło powolne przekazywanie władzy na terenami Żydom, którzy byli mniejszością na tych terenach. 
- Izrael posiada największa liczbę muzeów przypadających na mieszkańca
- Izrael to jedyna demokracja na Bliskim Wschodzie
- Izrael ma największą koncentrację firm technologicznych na świecie, nie wliczając Doliny Krzemowej
- klej na znaczku pocztowym w Izraelu jest koszerny

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony o Izraelu

Przydatne strony o Izraelu.


www.goisrael.com – oficjalna, turystyczna strona Izraela (ENG)

www.rail.co.il/EN/ - strona internetowa Israel Railways

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Izrael  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ