Mongolia - przewodnik turystyczny - jak dolecieć i jak poruszać się na miejscu

Mongolia

Ułan Bator. Foto: Francisco Anzola, flickr.com


Mongolia to kraj z niesamowitą historią. Jako ogromne Imperium Mongolskie siało spustoszenie w większości Azji i znacznej części Europy. Swoje złote lata miała w XIII wieku - była wtedy jednym z największych państw w historii świata. Dzisiaj po dawnej świetności pozostały już tylko ślady. Mimo że kraj jest pięć razy większy od Polski, zamieszkują go zaledwie 3 miliony osób.

INFORMACJE OGÓLNE

MONGOLIA

Populacja

około 3 mln

Stolica

Ułan Bator (Ulaanbaatar)

Strefa czasowa

UTC/GMT +7 i +8
(12:00 w Polsce = 17:00 lub 18:00 w Mongolii)

Waluta

Tugrik mongolski (MNT)
1 PLN = 651 MNT
1 EUR = 2789 MNT
1 USD = 2446 MNT
(13.08.2018)

Język

mongolski

Główne miasta

Ulaanbaatar, Erdenet, Darkhan, Choibalsan, Moron, Nalaikh, Bayankhongor

INFORMACJE PRAKTYCZNE

W Ułan Bator panuje dość spora przestępczość.


- Mongolia dzieli się ajmaki (mongolski odpowiednik województw) oraz somon (odpowiednik powiatów)
- w Mongolii jest bardzo krótka jesień i wioska (po około miesiącu). Lato i zima trwa natomiast około 5 miesięcy. Należy spodziewać się temperatur powyżej 30 stopni C. - zarówno na plusie jak i minusie
- w Ułan Bator obowiązuje całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych

JAK DOLECIEĆ DO MONGOLII

loty

Loty do Mongolii.


Do Mongolii latają narodowe linie mongolskie, MIAT Mongolian Airlines (www.miat.com)

Niestety rzadko trafiają się promocje do Mongolii. Mimo to polecam śledzić portale Fly4Free i inne. Jeżeli  będziemy odwiedzać te serwisy, możemy trafić na loty z Europy za mniej niż 2000 PLN.

WIZA DO MONGOLII

Wiza

Wiza do Mongolii jest wymagana.


Obywatele polscy muszą posiadać wizę, jeżeli chcą się udać do Mongolii w celach turystycznych. Wiza kosztuje 60 lub 70 EUR (wiza 30-dniowa jednokrotnego lub dwukrotnego wjazdu) lub 40 USD za 5-dniową wizę tranzytową. Ambasada Mongolii znajduje się w Warszawie, więcej informacji: www.ambasadamongolii.pl.

Od strony rosyjskiej jedyną granicą, jaką możemy przekroczyć bez uzyskiwania dodatkowych zgód, jest Altanbulag. Jeżeli podróżujemy koleją, to międzynarodowe przejścia kolejowe znajdują się w Sukhbaatar (granica rosyjsko-mongolska oraz w  ZamynUud (chińsko-mongolska).

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Mongolia jest ogromna, co utrudnia podróżowanie.


Mongolia jest ogromnym państwem zamieszkanym przez garstkę osób. Na terenie pięć razy większym od Polski mieszkają zaledwie 3 miliony osób, czyli mniej więcej tyle, co w aglomeracji warszawskiej. Ilość dróg jest ograniczona, podobnie jak przejazdów autobusowych. Po kraju latają wewnętrzni przewoźnicy, jednak siatka połączeń nie jest rozbudowana.

          Loty wewnątrz Mongolii

Po Mongolii lata dwóch przewoźników.


Po Mongolii lata dwóch przewoźników:  Aero Mongolia (www.aeromongolia.mn) i Hunnu Air. Do niedawna była trzecia linia, Eznis Airways, ale w 2017 roku zawiesiła loty. Linia ogłaszała, że w maju 2018 roku przywróci loty, ale do chwili obecnej (sierpień 2018) nie zrobiła tego.

Przykładowe ceny za loty wewnątrz Mongolii:
Ułan Bator - Hovd - 520 PLN (Hunnu Air), 600 PLN (Aero Mongolia)
Ułan Bator - Ulaangom - 450 PLN (Hunnu Air)
Ułan Bator - Choibalsan - 250 PLN (Hunnu Air)

          Drogi

Drogi w Mongolii potrafią ciągnąć się w nieskończoność.


Aby poruszać się samodzielnie samochodem do Mongolii wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Pamiętajmy o rozmiarach kraju - Mongolia jest około 5 razy większa od Polski i zamieszkują ją zaledwie 3 miliony mieszkańców - dystanse potrafią być ogromne.

          Autokary w Mongolii

Przejazdy autokarowe w Mongolii.


Podróżowanie autokarem może być dość skomplikowane. Autobusy jeżdżą między stolicami ajmaków (mongolski odpowiednik województw) oraz, wewnątrz ajmaków, do poszczególych somon (odpowiednik powiatów). Niestety w większości przejazdów między ajmakami wygląda to tak, że z danej stolicy jadą autobusy wyłącznie do Ułan Bator. Autobusy opisane są przeważnie nazwą ajmaków oraz bardziej szczegółowo, napisem ajmak + somon lub ajmak + somon + nazwa miasta. W znalezieniu odpowiedniego autobusu pomogą miejscowi. Bardzo pomocne będzie posiadanie nazwy miasta, do którego chcemy się dostać, zapisanego w języku mongolskim.

Większość miast posiada dworzec autobusowy, Ułan Bator posiada dwa. Po kraju poruszają się dwa rodzaje autokarów - duże, tradycyjne, oraz microbusy. Duże poruszają się przeważnie na dłuższych trasach i warto kupić na nie bilet dzień wcześniej. Bilety kupujemy w kasach na dworcach, nie można płacić kartą.

          Kolej w Mongolii

Kolej

Kolej Mongolska rozpoczyna się w Ułan Bator.


Narodowym przewoźnikiem w Mongolii jest UBTZ (www.ubtz.mn). Strona oferuje możliwość zakupu biletów online, jednak poruszanie się po niej jest skomplikowane, mimo, że jest dostępna wersja angielska, jej większość jest w rzeczywistości w języku rosyjskim. Sieć kolejowa liczy w Mongolii niecałe 2000 kilometrów. Wszystkie przejazdy przebiegają przez Ułan Bator. Ze stolicy kursują pociągi do Darkhan, Sukhbaatar, Erdenet, Zamyn-Üüd, Choir i Sainshand. Kolej jest powolna i stara, po torach poruszają się w większości kilkudziesięcioletnie radzieckie wagony. Przejazdy są tańsze oraz powolniejsze od autokarów. Podział na klasy jest identyczny jak w kolei rosyjskiej, przeczytasz o niej w artykule kolej w Rosji.

Do Mongolii dojedziemy koleją z Moskwy - trasa Moskwa - Ułan Bator to tak zwana Kolei Transmongolska, która jest odłamem Kolei Transsyberyjskiej. Kolej dojeżdża aż do Pekinu.

Mongolia przy wsparciu Rosji przeprowadza wielkie inwestycje w rodzimą kolej. W chwili obecnej kraj można przejechać z północy na południe. Budowana jest druga trasa, dzięki której przejedziemy kraz ze wschodu na zachód. Linia ma być gotowa w 2020 roku, jednak na chwilę obecną wiadomo, że będzie spore opóźnienie.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki

Mongolia była niesamowicie potężnym krajem.


- Mongołowie mogą pochwalić się niezwykłą ekspansją na przestrzeni wieków. W XIII wieku zdobyli Chiny i rządzili tam przez prawie 100 lat (Dynastia Yuan), a ponadto zdobyli również m.in. Ruś, dzisiejszy Afganistan, Irak, Iran czy Tybet
- połowa mieszkańców Mongolii mieszka w stolicy - Ułan Bator. Państwo liczy ponad 3 miliony mieszkańców, jednak na świecie jest łącznie prawie 9 milionów Mongołów. Prawie 6 milionów z nich mieszka w Chinach, w Mongolii Zewnętrznej - regionem należącym historycznie do Mongolii.
- po zdobyciu Kijowa w XIII wieku Mongołowie ruszyli dalej i prowadzili z Polską 3 wojny, dwie zwycięskie i trzecią, ostateczną, wygraną przez Polaków

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony

Przydatne strony o Mongolii.


www.mongolia.travel - oficjalna, turystyczna strona Mongolii

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Mongolia  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ