Brazylia - przewodnik turystyczny

Brazylia, panorama Rio De Janeiro

Plaża Copacabana w Rio de Janeiro - jedna z najbardziej znanych plaż na świecie.


Brazylia to największe państwo Ameryki Południowej i piąty największy kraj świata. Jest niesamowicie zróżnicowany, znajdziemy w nim nie tylko Puszczę Amazońską, ale również i lasy deszczowe, wodospady, góry i piękne plaże. Słynie z doskonałej piłki nożnej i słynnego karnawału. Nie ma się co dziwić, że Brazylia jest wysoko na liście marzeń wielu osób.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
KurytybaRio de Janeiro

INFORMACJE OGÓLNE

BRAZYLIA

Populacja

ok. 208 mln

Stolica

Brasilia

Strefa czasowa

UTC/GMT -1 do -4 godz. lato
UTC/GMT -2 do -5 godz. zima

Waluta

Real brazylijski (BRL)
1 BRL = 0,91 PLN
1 EUR = 4,73 BRL
1 USD = 4,37 PLN
(20.02.2020)

Język

portugalski, bardzo słaba znajomość angielskiego

Główne miasta

Sao Paulo, Rio De Janeiro, Brasilia, Salvador, Fortaleza, Belo Horizonte, Manaus, Kurytyba, Recife, Porto Alegre

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne dotyczące Brazylii

Brazylia to republika demokratyczna.


- Brazylia jest piątym krajem na świecie pod względem ludności oraz powierzchni
- Brazylijczycy posługują się językiem portugalskim (podobny do hiszpańskiego), duże problemy z porozumiewaniem się po angielsku (tylko w turystycznych miastach)
- Brazylia należy do niebezpiecznych krajów, zdarzają się próby kradzieży, napadów, porwań. Omijać należy zwłaszcza dzielnice ubóstwa
- pamiętajmy o zalecanych szczepieniach przed wylotem (przeciw żółtaczce typu A i B, błonicy, tężcowi, polio, zapaleniu opon mózgowych, tyfusowi, żółtej febrze i wściekliźnie)
- w miastach nie ma większych problemów z używaniem kart płatniczych. Najpopularniejsze są karty Visa, najlepiej wypukłe (kredytowe)
- warto mieć przy sobie trochę gotówki na nieprzewidziane sytuacje, nie wszędzie można płacić kartą
- ceny w Brazylii są dość wysokie, podstawowe artykuły są nieco droższe niż w Polsce, oczywiście najdrożej jest w Rio, w mniejszych miasteczkach dużo taniej
- najtańszym i dość komfortowym środkiem transportu po kraju są autobusy, dość dobrze rozwinięta jest także sieć połączeń lotniczych
- zwyczajowo powinno się zostawiać napiwki za dobrą obsługę. To bardzo ważne!

- miejscowi są bardzo przyjaźnie nastawieni i otwarci, chętnie pomagają turystom. W Brazylii nie da się nie zauważyć wszechobecnego luzu. Tu nikomu się nie spieszy

WIZA DO BRAZYLII

Wiza do Brazylii nie jest wymagana.


Obywatele RP nie mają obowiązku wyrabiania wizy, jeżeli zamierzają przebywać w Brazylii krócej niż 90 dni. Jeżeli chcemy zostać w kraju dłużej i mamy zamiar na przykład studiować albo pracować, niezbędne będzie wyrobienie wizy. Przy wjeździe i wyjeździe z kraju nie obowiązują żadne opłaty.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Warto rozważyć podróż autobusem.


Teoretycznie w Brazylii można poruszać się każdym środkiem transportu, jednak w praktyce warto brać pod uwagę autobus, wypożyczone auto albo samolot. Siatka połączeń lotniczych obejmuje praktycznie cały kraj, natomiast autobusem dojedziemy w jeszcze bardziej „niedostępne” tereny bez martwienia się o auto. Z kolei siatka połączeń kolejowych została zniszczona przez wojskowy reżim, przez co w całym kraju funkcjonuje tylko parę połączeń.

                    Loty

Siatka połączeń lotniczych pokrywa całą Brazylię.


Siatka połączeń lotniczych pokrywa całą Brazylię. Większość lotów podzielona jest na dwa etapy z międzylądowaniem (najczęściej w Sao Paulo albo w Brasilii). Większość lotniska obsługiwana jest przez firmę Infrareo. Firma posiada bardzo dobrą stronę w języku angielskim, co bardzo ułatwia podróż europejskim podróżnym. Brazylijski rynek lotniczy zmienił się w przeciągu ostatniej dekady nie do poznania. Dwie największe obecnie spółki to TAM i Gol, które posiadają 80% udziałów w rynku. Inne, mniejsze linie oferujące połączenia krótsze pomiędzy mniejszymi lotniskami to m.in.: WebJet (wchłonięte przez GOL), Avianca, Azul i TRIP. Oprócz tego ofertę dopełniają Pantanal (wchłonięte przez TAM) i Puma (linia upadła). Strony linii lotniczych są mocno zawodne, a angielska wersja językowa pozostawia często wiele do życzenia. Mimo to, warto próbować dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie przewoźnika, a wyszukiwarkę lotów wykorzystać tylko do szybszego znalezienia korzystniejszych połączeń.

Ceny połączeń rezerwowanych z miesięcznym wyprzedzeniem (cena za loty w dwie strony):
Rio de Janeiro – Porto Alegre - 522 PLN
Rio de Janeiro – Maunas - 1400 PLN
Rio de Janeiro - Kurytyba - 450 PLN
Porto Alegre – Salvador - 1400 PLN

Sao Paulo - Kurytyba - 260 PLN

Jeżeli planujemy więcej podróży pomiędzy brazylijskimi miastami warto wziąć pod uwagę BrazilianAir Pass. 4-biletowy pass kosztuje od 580 USD, natomiast 9-biletowy można dostać za mniej więcej 1150 USD. Decydując się na takie rozwiązanie pamiętajmy o wykupieniu go przed przylotem do Brazylii. Oprócz tego będziemy musieli również udowodnić, że mamy kupiony już bilet powrotny. Na koniec jeszcze jedna ważna rada: wiele lotów wewnątrz kraju to połączenia międzynarodowe z przesiadkami, więc może się zdarzyć tak, że Wasz lot był wcześniej połączony z innym lotem z poza Brazylii. W takim układzie załoga samolotu będzie dawać wszystkim pasażerom do wypełnienia druk imigracyjny. Jeżeli raz już go wypełniliście, to nie róbcie tego znowu! Po prostu pokażcie przy odprawie poprzedni.

                    Drogi

Brazylia posiada najdłuższą sieć dróg w całej Ameryce Południowej.


Brazylia posiada najdłuższą sieć dróg w całej Ameryce Południowej. Szczególnie dobrze rozwinięte są trasy na wschodzie, wybrzeżu i południu kraju. Gorzej jest w przypadku terenów położonych bardziej na zachód, w okolicach Amazonki. Tam najlepiej wybierać się tylko dobrym terenowym autem, być wyposażonym w dokładne mapy oraz na bieżąco słuchać komunikatów drogowych. Drogi prowadzące w okolicach Amazonki oraz jej dorzeczach są często zupełnie nieprzejezdne w porze deszczowej, od listopada do marca.

Wypożyczanie aut jest w tym kraju dość popularne i ułatwia zwiedzanie miejsc niedostępnych samolotem czy pociągiem bez konieczności dostosowywania się do bardzo umownych rozkładów autobusów. Wypożyczalnie samochodów funkcjonują na takich samych warunkach jak w Europie czy w Stanach. Jeżeli nie bierzemy auta przez internet, lepiej będzie unikać wypożyczalni na lotnisku. Ceny pomiędzy centrum, a np. lotniskami bardzo się różnią (na niekorzyść lotnisk).

Jeżdżąc po tamtejszych drogach trzeba pamiętać o ostrożności. Przemoc wśród kierowców, agresywny styl jazdy czy nagminne łamanie przepisów to tutaj chleb powszedni. Brazylijscy kierowcy jeżdżą szybko, często wyprzedzają i rzadko respektują czerwone światło, szczególnie w nocy. Jest to poniekąd powiązane z innym zagrożeniem czyhającym na kierowców w Brazylii. Stojąc na światłach jest dość prawdopodobne, że nagle ktoś z ulicy podbiegnie do auta i albo będzie chciał nas okraść, porwać albo wysadzić z samochodu. Oczywiście nie należy przesadnie popadać w panikę, aczkolwiek trzeba mieć się na baczności i ryglować drzwi oraz zamykać okna. Oprócz tego wszystkie cenne rzeczy powinny zniknąć z widoku.

                    Pociągi

Kolej w Brazylii została doszczętnie zniszczona.


Kolei w Brazylii została praktycznie doszczętnie zniszczona. Pasażerom pozostaje do wyboru tylko parę pociągów, które w dużej mierze stanowią trasy turystyczne. Sieć jest niesamowicie rozbita, praktycznie każda trasa obsługiwana jest przez inną firmę. Dalekobieżne pociągi są zaledwie 2. Brazylia posiada bardzo ambitny plan rekonstrukcji kolei. Czy to się jednak uda? Na temat kolei w Brazylii przygotowaliśmy osobny artykuł: kolej w Brazylii.

                    Autobusy / autokary

autokary

Dalekobieżne autobusy to popularny, tani i wygodny środek transportu.


Sieć autobusowa jest w Brazylii mocno rozbudowana. To tani (o ile nie kupujemy najdroższych biletów) i wygodny sposób transportu wewnątrz Brazylii. Pamiętajmy, że Brazylia jest ogromnym krajem, przez co warto spojrzeć przed podróżą na czas przejazdu - niektóre przejazdy mogą zająć ponad dobę! Przeważnie każde miasto powyżej 100 000 mieszkańców ma jeden duży dworzec autokarowy (niektóre miasta mają ich kilka). Dworce zlokalizowane są na obrzeżach miast.

Ilość firm przewozowych jest bardzo duża, dlatego, aby rozeznać się i znaleźć odpowiedni środek transportu najlepiej skorzystać z rządowej wyszukiwarki połączeń - ANTT (www.antt.gov.br, tylko wersja portugalska) lub z prywatnej wyszukiwarki z dostępnym językiem angielskim - BuscaOnibus (www.buscaonibus.com.br) i BrasilByBus (www.brasilbybus.com). Z roku na rok bilety coraz większej ilości przewoźników można zakupić poprzez internet. W niektórych przypadkach wciąż trzeba jednak udać się po odbiór biletu na dworzec, lub, za dodatkową opłatą (około 5 BRL - około 5 PLN) wskazać miejsce noclegowe, do którego ma zostać dostarczony. U niektórych przewodników systemy biletowe wyglądają podobnie jak u linii lotniczych - im większe wyprzedzenie, tym bilety mogą być tańsze.

W większości przypadków autobusy podzielone są na 3 klasy: Regular, Executive i First Class. Najniższa klasa często nie ma klimatyzacji. Ponadto Executive i First Class oferują więcej miejsca na nogi. Autobusy jadące ponad 4 godziny wyposażone są w łazienkę, a kierowcy robią co kilka godzin postój na jedzenie.

Przykładowe ceny:
Sao Paulo - Rio de Janerio - 94 BRL (6h jazdy)
Sao Paulo - Curitiba - 65 BRL (6h jazdy)
Rio de Janeiro - Belo Horizonte - 109 BRL (7:30h jazdy)
Porto Alegre - Florianopolis - 98 BRL (8:10h jazdy)

CIEKAWOSTKI

ciekawostki dotyczące Brazylii

w Brazylii aż 19 miast liczy ponad milion mieszkańców.


- w Brazylii aż 19 miast liczy ponad milion mieszkańców
- Brazylijczycy uwielbiają sport. Najpopularniejsza jest oczywiście piłka nożna, ale także siatkówka
- ośrodkami życia towarzyskiego są w Brazylii liczne kawiarnie, miejscowi uwielbiają spędzać tu czas, oglądając mecze piłkarskie lub żywo dyskutując
- karnawał w Brazylii odbywa się każdego roku. Data jest ruchoma - zabawa trwa pięć dni i kończy się w środę popielcową
- ponad połowa społeczeństwa brazylijskiego jest poniżej 25 roku życia
- inne symbole Brazylii to m.in. samba, kawa, telenowele, futbol
- warto wybrać się także do brazylijskiej dyskoteki, wrażenia gwarantowane! (polecam szczególnie mężczyznom, bo Brazylijczycy są bardzo nachalni w stosunku do kobiet z Europy)

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony o Brazylii

Przydatne strony dotyczące Brazylii.


www.serraverdeexpress.com.br - strona internetowa Serra Verde Express

www.latam.com - strona internetowa linii lotniczych LATAM (dawniej TAM Airlines)

www.voegol.com.br - strona internetowa linii lotniczych Gol

www.voeazul.com.br - strona internetowa linii lotniczych Azul

www.avianca.com.br - strona internetowa linii lotniczych Avianca

www.voetrip.com.br - strona linii lotniczych Trip

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Brazylia  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ