Brazylia - przewodnik turystyczny

Brazylia, panorama Rio De Janeiro

Plaża Copacabana w Rio de Janeiro - jedna z najbardziej znanych plaż na świecie.


Brazylia to największe państwo Ameryki Południowej i piąty największy kraj świata. Jest niesamowicie zróżnicowany, znajdziemy w nim nie tylko Puszczę Amazońską, ale również i lasy deszczowe, wodospady, góry i piękne plaże. Słynie z doskonałej piłki nożnej i słynnego karnawału. Nie ma się co dziwić, że Brazylia jest wysoko na liście marzeń wielu osób.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
KurytybaRio de Janeiro

Brazylia - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 209,5 miliona
Stolica Brasilia
Strefa czasowa UTC/GMT -1 do -4 - lato
UTC/GMT -2 do -5 - zima
Waluta Real brazylijski (BRL)
1 BRL = 0,69 PLN
1 EUR = 6,54 BRL
1 USD = 5,56 BRL

(07.10.2020)
Język portugalski brazylijski
Główne miasta Sao Paulo, Rio De Janeiro, Brasilia, Salvador, Fortaleza, Belo Horizonte, Manaus, Kurytyba, Recife, Porto Alegre

Brazylię odkryli Portugalczycy w 1500 roku. Portugalia rozpoczęła zakładanie kolonii oraz integrację z Indianami, którą bardzo szybko zastąpili zmuszaniem do niewolniczej pracy i terrorem. Pierwszą gałęzią gospodarki tych terenów stały się drzewa brezylkowe, z których europejczycy pozyskiwali czerwony barwnik - brazylinę. Od nazwy drzew, paubrasilia, powstała nazwa państwa.

Przez następne wieki kolonia rosła w siłę, zasiedlali ją imigrancji z Europy oraz przywożeni siłą czarnoskórzy niewolnicy. Brazylia była ogromnym producentem brazyliny, trzciny cukrowej, bawełny, złota i diamentów. Na przełomie XVIII i XIX wieku niektóre państwa Ameryki osiągały niepodległość, ruchy wyzwoleńcze zaczęły rodzić się również w Brazylii. Gdy Portugalia walczyła z Francją, która ruszyła w 1807 roku na Lizbonę, rządzący Portugalią Jan IV postanowił, wraz z całym dworem, ukryć się w Brazylii. Gdy Europa toczyła walki, Jan IV rozbudowywał Rio de Janeiro. Po upadku Napoleona nie zamierzał wracać do Europy, a Brazylię uczynił równorzędnym królestwem powołując Zjednoczone Królestwo Portugalii, Brazylii i Algarve. Króla zmuszono do powrotu do Portugalii w 1821 roku, ten pozostawił jednak w Brazylii swojego syna, Pedro, którego uczynił regentem. Portugalia cofnęła korzystne dla Brazylii prawa, co spotkało się z buntem Pedro, który 7 września 1822 roku ogłosił niepodległość Brazylii. Dzięki zręcznej polityce Wielkiej Brytanii, dla której wojna Brazylii z Portugalią była bardzo niekorzystna, udało się przekonać Portugalię do uznania niepodległości Brazylii w zamian za dwa miliony funtów.

Pedro, a następnie jego syn rządzili Brazylią, powiększając ją o tereny należące do przyległych państw. Przeprowadzano reformy, kraj stał się głównym eksporterem kawy na świecie i mimo wielu buntów i konfliktów z sąsiadami rozwijał się. W 1889 roku w wyniku przewrotu obalono Cesarza, a Brazylię ogłoszono republiką. W kraju zniesiono niewolnictwo przez co potrzebowano ludności do pracy. Do Brazylii zaproszono Europejczyków, obiecując im ziemię i atrakcyjne kredyty. Spowodowało to "gorączkę brazylijską", do Brazylii przypłynęło ponad 5 milionów imigrantów, w tym kilkaset tysięcy Polaków. Brazylia błyskawicznie rozwijała się, do czasu kryzysu 1929 roku, który spowodował spadek cen kawy i załamanie się brazylijskiego rynku. To spowodowało przewroty wojskowe i dyktaturę, od której zaczęto odchodzić dopiero w latach osiemdziesiątych. Dzisiaj Brazylia jest amerykańskim gigantem toczonym przez wiele problemów - biedę, bezrobocie i korupcję. To jednak przepiękny kraj ze wspaniałymi mieszkańcami - nie bez powodu wielu Brazylijczyków uważa, że najwięcej czasu podczasu tworzenia Ziemi, Bóg poświęcił na Brazylię.

Informacje praktyczne

- jeżeli przyjeżdżasz do Brazylii z Boliwii, Kolumbii lub Peru, będziesz musiał okazać Żółtą Książeczkę z potwierdzeniem szczepienia przeciwko żółtej febrze; prócz tego nie ma innych obowiązkowych szczepień, ale są zalecane: przeciw żółtaczce typu A i B, błonicy, tężcowi, polio, zapaleniu opon mózgowych, tyfusowi, żółtej febrze i wściekliźnie

Wiza do Brazylii

Wiza do Brazylii nie jest wymagana.


Obywatele RP nie mają obowiązku wyrabiania wizy, jeżeli zamierzają przebywać w Brazylii krócej niż 90 dni. Jeżeli chcemy zostać w kraju dłużej i mamy zamiar na przykład studiować albo pracować, niezbędne będzie wyrobienie wizy. Przy wjeździe i wyjeździe z kraju nie obowiązują żadne opłaty.

Znajomość języka angielskiego

Brazylijczycy posługują się językiem portugalskim. Wiele osób myśli, że hiszpański i portugalski jest do siebie podobny. Nie, nie jest. Różnica między portugalskim a hiszpańskim jest co najmniej taka, jak różnica między językiem polskim, a językiem rosyjskim lub czeskim. Brazylijczyk nie zrozumie, jak bedziesz mówić do niego po hiszpańsku. Co więcej, może się zdarzyć, że osoba, do której będziesz mówił po hiszpańsku poczuje się obrażona. Sporo osób w Brazylii zwraca uwagę na swój język. Nie mówi, że jest to język portugalski, ale brazylijski. Może się zdarzyć, że zostanie Ci uprzejmie zwrócona uwaga, jeżeli będziesz mówić do Brazylijczyka po hiszpańsku. Przygotuj się na to, że w Brazylii praktycznie nikt nie mówi po angielsku. Znalezienie osoby mówiącej po angielsku w Brazylii jest dla turysty bardzo trudne, nawet w dużych miastach.

Bankomaty i gotówka

Walutą w Brazylii jest real brazylijski (BRL, w całej Brazylii, we wszystkich sklepach i lokalach oznaczany jako R$). 1 real dzieli się na 100 centavos.

W większych i mniejszych miastach nie ma problemu ze znalezieniem bankomatów i płatnością polskimi kartami. Revolut w Brazylii działa bez problemu. W trakcie kilkumiesięcznego pobytu w Brazylii polskiej karty i karty Revolut nie przyjęło mi tylko kilka razy. Revolutem zdarzało mi się nawet płacić w małych sklepach w mniejszych miejscowościach (jeżeli oferowały możliwość płatności kartą, co nie zawsze było możliwe). Niektóre bankomaty oferują wypłatę gotówki bez opłaty za usługę (Bradesco, Banco do Brasil). Większość bankomatów ma dzienny limit wypłat wynoszący 1000 R$ na kartę. Najbardziej zaufane są bankomaty w bankach, duża część z nich jest pod kamerami i ochroną.

Jeżeli jedziemy na prowincję, warto wziąć ze sobą trochę więcej gotówki. W małych wioskach kilkukrotnie miałem sytuację, że nie było jak wypłacić ani wymienić gotówki.

Bezpieczeństwo w Brazylii

Brazylia uchodzi za jedno z bardziej niebezpiecznych państw dla turystów. Statystycznie dochodzi tutaj do wielkiej ilości przestępstw. Brazylia, obok Meksyku i innych krajów Ameryki Południowej i Centralnej to miejsca, w którym statystycznie masz największą szansę na bycie napadniętym lub okradzionym. Zdarzają się tu również porwania oraz napady z bronią i morderstwa. Dla przykładu kiedyś dochodziło do takich napadów w Rio de Janeiro na pieszym szlaku wiodącym do figury Chrystusa. W kraju dochodzi codziennie do prawie 200 zabójstw. Większość z nich związana jest z narkotykami lub ma podłoże rabunkowe. Rocznie w Brazylii ginie około 65 tysięcy osób. Wiadomo jednak, że takie demonizowanie nie ma sensu, tragedia może nam się przydarzyć wszędzie. Warto jednak pamiętać, żeby w Brazylii bardzo mocno na siebie uważać, nie spacerować nocą po ciemnych uliczkach, unikać dzielnic biedy oraz nie epatować złotymi wisiorkami czy drogim sprzętem elektronicznym. Od lat Brazylia walczy z przestępczością w kraju. Obecny prezydent, Jair Bolsonaro od 2019 roku przeprowadza w kraju rewolucyjne zmiany, zwiększające uprawnienia policji i ich możliwość korzystania z broni. W świetle prawa przestępstwa karane są coraz bardziej, a aparat państwowy stara się w ten sposób zyskiwać coraz większy autorytet. Ciężko jednak o autorytet, kiedy jednym z największych problemów urzędników i służb państwowych jest korupcja.

W Brazylii musisz się liczyć z tym, że będą próbowali Cię oszukać na każdym kroku. Pamiętajmy, że Brazylia jest biednym krajem, w którym bardzo wiele osób musi kombinować, aby przeżyć. Mimo że Brazylijczycy są wspaniałymi i pomocnymi ludźmi, nigdy nie wiesz, kiedy ktoś będzie chciał Ciebie, typowego Gringo, oszukać na jakąś kwotę. Może się to zdarzyć wszędzie, z przypadków przerobionych przeze mnie - w kantorze (próba wydania za małej kwoty), na dworcu (wmawianie dodatkowych, zmyślonych opłat za bilet, jest to dosyć częste dlatego polecam znać ceny przejazdów, więcej o tym w dalszej części tekstu), w sklepie (wydawanie reszty, podawanie za wysokich cen), w barze (zawyżona cena), w kiosku (dodatkowa opłata za papierosy sprzedawane turyście) i tak dalej... Spotkasz się z tym na każdym kroku.

Brazylia to również zagrożenie płynące z natury - ostre słońce (stosuj kremy do opalania) oraz zwierzęta i owady, które potrafią uprzykrzyć życie. Uważaj.

Telefon w Brazylii i dostęp do internetu

Będąc w Brazylii warto zaopatrzyć się w lokalną kartę prepaid. W Brazylii znajdziemy czterech operatorów sprzedających karty prepaid - Claro, Vivo, TIM i Oi. Ze względu na zasięg i łatwość zakupienia warto skupić się wyłącznie na Claro lub TIM. O ile TIM zdaje się iść mocniej w nowoczesne technologie (większe niż Claro pokrycie kraju 4G/LTE), o tyle Claro pokrywa zasięgiem 3G większy obszar kraju niż TIM. Z Claro miałem zasięg nawet na prowincji na południu Brazylii.

Karty prepaid nie należą do drogich, ja kupiłem kartę Claro za 25 BRL. Karty są dostępne w większości kiosków. Kierując się zakupem karty sprawdź, jakie są aktualnie promocje (plakaty reklamowe z aktualną ofertą znajdują się praktycznie w każdym sklepie. Zakup zestawu z kartą sim kosztuje około 10-30 BRL z czego większość z wydanej na zestaw kwoty znajduje się na karcie jako doładowanie. Dla przykładu. Kupiłem zestaw z kartą sim za 25 BRL. Po aktywacji karty na koncie miałem już 20 BRL. Telefon doładujemy w salonach firmowych, znacznej części spożywczych i kiosków (zazwyczaj oznaczone są naklejkami sieci telefonicznych na wejściu) oraz w aptekach.

Podobnie jak w Polsce, kartę predaid należy w Brazylii aktywować. Jeżeli tego nie zrobimy, karta nie będzie działać. Jak aktywować kartę prepaid w Brazylii? Niestety nie da się zrobić tego przez telefon. Próbowałem osobiście. Mimo że w internecie można znaleźć informacje o możliwości aktywacji karty sim przez telefon, dla turysty nie ma takiej możliwości. Turysta musi aktywować kartę w firmowym salonie lub placówkach współpracujących z siecią. Ze znalezieniem takiego nie będzie problemu - w Brazylii jest dużo sklepów telefonicznych, sprzedających telefony i karty prepaid. Sporo również oficjalnych salonów, są praktycznie w każdej galerii handlowej, wystarczy wpisać w Google Maps, aby znaleźć najbliższe biuro. Przy aktywacji musisz okazać paszport, aktywacji dokona pracownik. Najlepiej przez kupnem karty spytaj, czy od razu aktywują (port. ativacao, wymowa "aciwasą").

Telefon doładowuje się w kioskach i salonikach, doładowujesz wybraną przez siebie kwotą i ta w całości załadowana jest na kartę, nie ma za doładowanie żadnych opłat. Aby dokonać aktywacji musisz podać swój brazylijski numer telefonu. Najlepiej zachowaj starter, na nim są wszystkie informacje. Pamiętaj, że każdy stan Brazylii ma własny numer kierunkowy dlatego doładowując konto w innym stanie, niż zakupiłeś starter, musisz podać numer kierunkowy (jest zapisany na starterze). Pakiety danych kupuje się przez wysyłanie smsów, w broszurce dołączonej do startera wszystko jest opisane, powinieneś sobie poradzić nawet nie znając języka portugalskiego. Informacja dla lepszej orientacji: będąc w Brazylii wydawałem na telefon około 10 RS (10 PLN) tygodniowo. 1 GB danych kosztował 4,99 RS i był ważny 7 dni.

Gdzie jeść w Brazylii

Brazylijczycy uwielbiają jeść obiad w restauracjach, w których płaci się za wagę posiłku. Takie restauracje nazywają się "por quilo", w większych miastach jest ich od zatrzęsienia. Są to restauracje z bufetem, gdzie nakładamy na talerz to, na co mamy ochotę. Wybór dań jest najróżniejszy, w Kurytybie trafiłem na restaurację z kuchniami świata, a na prowincji trafiłem do restauracji, w której na bufecie był jedynie ryż, feijoada (gulasz z fasoli) i bataty. Cena za jedzenie liczona jest zazwyczaj na dwa sposoby: albo płaci się za wagę nałożonego jedzenia, albo za dostęp do bufetu (wtedy możemy robić dokładki). Cena za jedzenie jest zależna od miejsca, w którym jesteśmy, orientacyjne, mocno umowne widełki to 15-50 BRL za kilogram lub 20-25 BRL za dostęp do bufetu. Co się bardziej opłaca? Zależy od tego, ile jesz. Ja jestem duży i dużo jem, dlatego bardziej opłacał mi się dostęp do bufetu.

Drugim typem restauracji, do których chodzą Brazylijczycy to rodizio. To droższe restauracje, w których podaje się świeże churrasco (mięso z grilla). O ile do restauracji por quilo chodzi się regularnie, o tyle wizyta w rodizio to coś na specjalną okazję. Liczmy, że wydamy tutaj minimum dwa razy więcej pieniędzy niż w por quilo.

Dużo lokalnych przekąsek dostępnych jest w marketach oraz przydrożnych sklepikach. Mowa m.in. o coxinhas, pastel (wyjęte z głębokiego oleju krokiety z nadzieniem) czy pao de queijo - serowych kuleczkach dostępnych na ulicy. Popularne są również budki z hot-dogami (cachorro-quente), które Brazylijczycy mają w najróżniejszych rodzajach - są to tradycyjne hot-dogi wkładane do rozciętej półki, wypełniane najróżniejszym nadzieniem i przeważnie zapiekane.

Jeżeli masz ochotę na fast food, idź do lokalnego! W całej Brazylii znajdziesz sieć Bob's. To lokalny odpowiednik McDonald's, założony w 1952 roku, najpopularniejszy bar szybkiej obsługi w Brazylii. W całym kraju znajdziesz prawie 1500 lokali sieci.

Napiwki w Brazylii

W większości restauracji zobaczymy na rachunku, że do zamówienia zostało doliczone 10% za usługę. Traktowane jest to jako napiwek wobec czego Brazylijczycy nie oczekują od Ciebie napiwku. Mimo to w wielu restauracjach jest tak, że opłata ta trafia nie do pracowników, a do właściciela. Obsługa ucieszy się, jeżeli dasz im napiwek.

Transport wewnątrz Brazylii

Teoretycznie w Brazylii można poruszać się każdym środkiem transportu, jednak w praktyce warto brać pod uwagę autobus, wypożyczone auto albo samolot. Siatka połączeń lotniczych obejmuje praktycznie cały kraj, natomiast autobusem dojedziemy w jeszcze bardziej „niedostępne” tereny bez martwienia się o auto. Z kolei siatka połączeń kolejowych została zniszczona przez wojskowy reżim, przez co w całym kraju funkcjonuje tylko parę połączeń.

Loty wewnątrz Brazylii

Siatka połączeń lotniczych pokrywa całą Brazylię.


Siatka połączeń lotniczych pokrywa całą Brazylię. Większość lotów podzielona jest na dwa etapy z międzylądowaniem (najczęściej w Sao Paulo albo w Brasilii). Większość lotniska obsługiwana jest przez firmę Infrareo. Firma posiada bardzo dobrą stronę w języku angielskim, co bardzo ułatwia podróż europejskim podróżnym. Brazylijski rynek lotniczy zmienił się w przeciągu ostatniej dekady nie do poznania. Dwie największe obecnie spółki to TAM i Gol, które posiadają 80% udziałów w rynku. Inne, mniejsze linie oferujące połączenia krótsze pomiędzy mniejszymi lotniskami to m.in.: WebJet (wchłonięte przez GOL), Avianca, Azul i TRIP. Oprócz tego ofertę dopełniają Pantanal (wchłonięte przez TAM) i Puma (linia upadła). Strony linii lotniczych są mocno zawodne, a angielska wersja językowa pozostawia często wiele do życzenia. Mimo to, warto próbować dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie przewoźnika, a wyszukiwarkę lotów wykorzystać tylko do szybszego znalezienia korzystniejszych połączeń.

Ceny połączeń rezerwowanych z miesięcznym wyprzedzeniem (cena za loty w dwie strony):
Rio de Janeiro – Porto Alegre - 522 PLN
Rio de Janeiro – Maunas - 1400 PLN
Rio de Janeiro - Kurytyba - 450 PLN
Porto Alegre – Salvador - 1400 PLN

Sao Paulo - Kurytyba - 260 PLN

Jeżeli planujemy więcej podróży pomiędzy brazylijskimi miastami warto wziąć pod uwagę BrazilianAir Pass. 4-biletowy pass kosztuje od 580 USD, natomiast 9-biletowy można dostać za mniej więcej 1150 USD. Decydując się na takie rozwiązanie pamiętajmy o wykupieniu go przed przylotem do Brazylii. Oprócz tego będziemy musieli również udowodnić, że mamy kupiony już bilet powrotny. Na koniec jeszcze jedna ważna rada: wiele lotów wewnątrz kraju to połączenia międzynarodowe z przesiadkami, więc może się zdarzyć tak, że Wasz lot był wcześniej połączony z innym lotem z poza Brazylii. W takim układzie załoga samolotu będzie dawać wszystkim pasażerom do wypełnienia druk imigracyjny. Jeżeli raz już go wypełniliście, to nie róbcie tego znowu! Po prostu pokażcie przy odprawie poprzedni.

Drogi w Brazylii i przepisy drogowe

Brazylia posiada najdłuższą sieć dróg w całej Ameryce Południowej.


Brazylia posiada najdłuższą sieć dróg w całej Ameryce Południowej. Szczególnie dobrze rozwinięte są trasy na wschodzie, wybrzeżu i południu kraju. Gorzej jest w przypadku terenów położonych bardziej na zachód, w okolicach Amazonki. Tam najlepiej wybierać się tylko dobrym terenowym autem, być wyposażonym w dokładne mapy oraz na bieżąco słuchać komunikatów drogowych. Drogi prowadzące w okolicach Amazonki oraz jej dorzeczach są często zupełnie nieprzejezdne w porze deszczowej, od listopada do marca.

Wypożyczanie aut jest w tym kraju dość popularne i ułatwia zwiedzanie miejsc niedostępnych samolotem czy pociągiem bez konieczności dostosowywania się do bardzo umownych rozkładów autobusów. Wypożyczalnie samochodów funkcjonują na takich samych warunkach jak w Europie czy w Stanach. Jeżeli nie bierzemy auta przez internet, lepiej będzie unikać wypożyczalni na lotnisku. Ceny pomiędzy centrum, a np. lotniskami bardzo się różnią (na niekorzyść lotnisk).

Jeżdżąc po tamtejszych drogach trzeba pamiętać o ostrożności. Przemoc wśród kierowców, agresywny styl jazdy czy nagminne łamanie przepisów to tutaj chleb powszedni. Brazylijscy kierowcy jeżdżą szybko, często wyprzedzają i rzadko respektują czerwone światło, szczególnie w nocy. Jest to poniekąd powiązane z innym zagrożeniem czyhającym na kierowców w Brazylii. Stojąc na światłach jest dość prawdopodobne, że nagle ktoś z ulicy podbiegnie do auta i albo będzie chciał nas okraść, porwać albo wysadzić z samochodu. Oczywiście nie należy przesadnie popadać w panikę, aczkolwiek trzeba mieć się na baczności i ryglować drzwi oraz zamykać okna. Oprócz tego wszystkie cenne rzeczy powinny zniknąć z widoku.

Kolej w Brazylii

Kolei w Brazylii została praktycznie doszczętnie zniszczona. Pasażerom pozostaje do wyboru tylko parę pociągów, które w dużej mierze stanowią trasy turystyczne. Sieć jest niesamowicie rozbita, praktycznie każda trasa obsługiwana jest przez inną firmę. Dalekobieżne pociągi są zaledwie 2. Brazylia posiada bardzo ambitny plan rekonstrukcji kolei. Czy to się jednak uda? Na temat kolei w Brazylii przygotowaliśmy osobny artykuł: kolej w Brazylii.

Autokary i autobusy w Brazylii

autokary

Dalekobieżne autobusy to popularny, tani i wygodny środek transportu.


Sieć autobusowa jest w Brazylii mocno rozbudowana. To tani (o ile nie kupujemy najdroższych biletów) i wygodny sposób transportu wewnątrz Brazylii. Pamiętajmy, że Brazylia jest ogromnym krajem, przez co warto spojrzeć przed podróżą na czas przejazdu - niektóre przejazdy mogą zająć ponad dobę! Przeważnie każde miasto powyżej 100 000 mieszkańców ma jeden duży dworzec autokarowy (niektóre miasta mają ich kilka). Dworce zlokalizowane są na obrzeżach miast.

Ilość firm przewozowych jest bardzo duża, dlatego, aby rozeznać się i znaleźć odpowiedni środek transportu najlepiej skorzystać z rządowej wyszukiwarki połączeń - ANTT (www.antt.gov.br, tylko wersja portugalska) lub z prywatnej wyszukiwarki z dostępnym językiem angielskim - BuscaOnibus (www.buscaonibus.com.br) i BrasilByBus (www.brasilbybus.com). Z roku na rok bilety coraz większej ilości przewoźników można zakupić poprzez internet. W niektórych przypadkach wciąż trzeba jednak udać się po odbiór biletu na dworzec, lub, za dodatkową opłatą (około 5 BRL - około 5 PLN) wskazać miejsce noclegowe, do którego ma zostać dostarczony. U niektórych przewodników systemy biletowe wyglądają podobnie jak u linii lotniczych - im większe wyprzedzenie, tym bilety mogą być tańsze.

W większości przypadków autobusy podzielone są na 3 klasy: Regular, Executive i First Class. Najniższa klasa często nie ma klimatyzacji. Ponadto Executive i First Class oferują więcej miejsca na nogi. Autobusy jadące ponad 4 godziny wyposażone są w łazienkę, a kierowcy robią co kilka godzin postój na jedzenie.

Przykładowe ceny:
Sao Paulo - Rio de Janerio - 94 BRL (6h jazdy)
Sao Paulo - Curitiba - 65 BRL (6h jazdy)
Rio de Janeiro - Belo Horizonte - 109 BRL (7:30h jazdy)
Porto Alegre - Florianopolis - 98 BRL (8:10h jazdy)

Brazylia - ciekawostki

ciekawostki dotyczące Brazylii

w Brazylii aż 19 miast liczy ponad milion mieszkańców.


- w Brazylii aż 19 miast liczy ponad milion mieszkańców
- Brazylijczycy uwielbiają sport. Najpopularniejsza jest oczywiście piłka nożna, ale także siatkówka
- ośrodkami życia towarzyskiego są w Brazylii liczne kawiarnie, miejscowi uwielbiają spędzać tu czas, oglądając mecze piłkarskie lub żywo dyskutując
- karnawał w Brazylii odbywa się każdego roku. Data jest ruchoma - zabawa trwa pięć dni i kończy się w środę popielcową
- ponad połowa społeczeństwa brazylijskiego jest poniżej 25 roku życia
- inne symbole Brazylii to m.in. samba, kawa, telenowele, futbol
- warto wybrać się także do brazylijskiej dyskoteki, wrażenia gwarantowane! (polecam szczególnie mężczyznom, bo Brazylijczycy są bardzo nachalni w stosunku do kobiet z Europy)

Brazylia - przydatne linki

przydatne strony o Brazylii

Przydatne strony dotyczące Brazylii.


www.serraverdeexpress.com.br - strona internetowa Serra Verde Express

www.latam.com - strona internetowa linii lotniczych LATAM (dawniej TAM Airlines)

www.voegol.com.br - strona internetowa linii lotniczych Gol

www.voeazul.com.br - strona internetowa linii lotniczych Azul

www.avianca.com.br - strona internetowa linii lotniczych Avianca

www.voetrip.com.br - strona linii lotniczych Trip

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020


Tagi: Brazylia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ