Kolej w Brazylii - poradnik

Kolej w Brazylii, dworzec w Kurytybie

Kolej w Brazylii. Dworzec w Kurytybie - kiedyś ważny węzeł komunikacyjny, dzisiaj przerobiony na muzeum i centrum handlowe.


Kolei w Brazylii ma bardzo długą historię. Pierwszą trasę, późniejszą słynną Leopoldinę otwarto 30 kwietnia 1854 roku. Pierwsze koleje miejskie powstały w Rio de Janeiro w 1888 roku. Kolejne trasy budowano jednak oszczędnie, przy różnym podejściu i w różnych technologiach, co zaowocowało tym, że kolej w Brazylii jest bardzo zróżnicowana, normą są niepołączone ze sobą odcinki oraz różne rozstawy szyn, przez co ujednolicenie kolei jest praktycznie niemożliwe.

Kryzys kolejnictwa w Brazylii przyszedł, podobnie jak na reszcie kontynentu, w drugiej połowie ubiegłego wieku. Cała kolej w Brazylii została znacjonalizowana, jednak pomysł upaństwowienia i zrobienia z kolei branży przynoszącej zyski nie wypalił. Bardzo szybko zaczęto zamykać kolejne odcinki kolei. W 2000 roku po kraju nie kursowała już żadna dalekobieżna linia. Podjęto decyzję, że w Brazylii bardziej opłaca się inwestować w transport lotniczy. Jest to zresztą niedrogi sposób na podróżowanie wewnątrz Brazylii. W końcu, na przełomie wieków podjęto, aby państwową spółkę, RFFSA, podzieloną już między władze stanowe, uprywatnić. Jej majątek sprzedano wielu firmom, które po kilku lub kilkunastu latach w większości uznały, że nie opłaca im się kontynuować działalności.

Pasażerom pozostaje tylko kilka tras, z których większość to trasy turystyczne. Większość z nich znajduje się na wybrzeżu Brazylii, gdzie mieszka większość Brazylijczyków. Najdłuższą trasą pasażerską jest obsługiwana przez VALE (Companhia Vale do Rio Doce) kolej Estrada de Ferro Carajás (EFC), jeżdżąca na północy kraju, z  Sao Luis do Carajas (niecałe 900 km). Drugą dalekobieżną trasą jest obsługiwana również przez VALE trasa z Belo Horizonte do Vitoria (524 km w 12h przejazdu, cena przejazdu to 70 BRL (około 70 PLN) za klasę Executivo (klimatyzacja, więcej miejsca) lub 46 BRL za klasę Economica.

Reszta pociągów to trasy turystyczne. Najbardziej znaną jest pociąg Serra Verde Express (www.serraverdeexpress.com.br), który kursuje codziennie z miasta Kurytyba (Curitiba) do Parangua. Trasa liczy około 150 kilometrów, po drodze ujrzymy przepiękną scenerię. Bilety w dwie strony kosztuje około 50 USD. A najpopularniejszą Trem do Corcovado (www.tremdocorcovado.rio), kolej w Rio de Janeiro, która w 20 minut (za 75 BRL, około 75 PLN oraz 62 BRL w tygodniu poza wakacjami) wwozi pasażerów pod pomnik Jezusa.

Rząd Brazylii prowadzi obecnie projekt budowy linii szybkiej kolei między Rio de Janeiro a Sao Paulo. Planowo linia ma zostać otwarta w 2020 roku. Szybka kolej ma również łączyć Brasilię. Szanse na to są jednak minimalne, temat budowy utknął w papierach i nie widać jakiegokolwiek postępu.


Tagi: Brazylia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ