Kurytyba (Curitiba) - przewodnik turystyczny

Ogród botaniczny w Kurytybie

Ogród botaniczny to jedna z największych atrakcji Kurytyby.


Licząca około 2 miliony mieszkańców Kurytyba jest stolicą stanu Parana, znanego z położonego na jej terenie Parku Narodowego Iguacu, gdzie na granicy Brazylii, Paragwaju i Argentyny znajduje się kilkadziesiąt wodospadów, w tym słynny Wodospad Iguazu. To także największe w Brazylii skupisko Polonii.

Kurytyba - notka historyczna

Kurytyba została założona w 1654 roku. Miasto rozwijało się głównie dzięki emigracji z Europy, zwłaszcza emigracji niemieckiej, włoskiej oraz emigracji polskiej. W mieście znajduje się sporo polskich organizacji i instytucji społecznych, a jedną z głównych atrakcji jest polski park Jana Pawła II.

Dzisiaj Kurytyba jest stolicą stanu Kurytyba i największym jej miastem. W Kurytybie mieszkają dwa miliony mieszkańców.

Jak dotrzeć do Kurytyby

Jak tanio dolecieć do Kurytyby?


Do Kurytyby najtaniej będzie dotrzeć z Rio de Janeiro (dalszy kierunek) lub Sao Paulo (bliższy kierunek), do których trafiają się promocje lotnicze. Do Kurytyby z Sao Paulo dojedziemy za około 65 BRL (około 65 PLN) w około 6 godzin, natomiast z Rio de Janeiro dojedziemy do Kurytyby za cenę od 169 BRL w około 10-14 godzin. Więcej o zakupie biletów autokarowych w Brazylii i o lotach do Brazylii w artykule Brazylia - przewodnik turystyczny.

Z obu miast możemy również polecieć do Kurytyby samolotem. Loty do Kurtyby z Rio de Janeiro za 55 EUR w jedną stronę i z Sao Paulo do Kurytyby za 42 EUR oferuje Azul Brasilian Airlines. Jeszcze tańsze loty z Sao Paulo do Kurytyby oferuje GOL (www.voegol.com.br/en).

Kurytyba - dojazd do centrum z lotniska

Lotnisko w Kurytybie położone jest niecałe 20 km od centrum miasta.


Lotnisko Kurytyby, Aeroporto Afonso Pena, położone jest niecałe 20 kilometrów od centrum miasta. Do miasta możemy dojechać autobusami (2,80 za przejazd autobusem Aeroporto - nr 280), autokarem (bardziej komfortowe, ale kosztuje 10 BRL), UBERem za około 30-40 BRL lub taksówką za około 60 BRL. Rozkład jazdy autobusów i autokarów: http://www.aeroportocuritiba.net/en/curitiba-airport-bus-service.

Kurytyba - komunikacja miejska

Kurytyba posiada przejrzystą komunikację miejską.


Komunikacja publiczna w Kurytybie to autobusy, BRT - Bus Rapid Transist. Koszt przejazdu to 2,70 BRL. Prawie 50% taniej w niedzielę. Po centrum poruszają się specjalne autobusy "touristic route". System komunikacji autobusowej jest w Kurytybie niesamowicie ciekawy - jest zrobiony na wzór metra, przystanki w kształcie tuby, odjazd pojazdu co kilka minut, osobne wejście i wyjście, a same autobusy poruszają się po specjalnie wydzielonym pasie. Dzięki temu rozwiązaniu korki w Kurytybie nie należą do największych.

Warto pamiętać, że UBERem dojedziemy do większości atrakcji za kilka BRL.

Noclegi w Kurytybie

Gdzie tanio spać w Kurytybie?


Kurytyba posiada rozbudowaną bazę noclegową. Noc w dwuosobowym pokoju zaczyna się od ceny 60 PLN, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym to koszt od około 25 PLN za osobę.

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Atrakcje Kurytyby

Co warto zobaczyć w Kurytybie?


Na wstępie należy pamiętać, że większość atrakcji Kurytyby jest zamknięta w poniedziałki. Wtedy też nie jeździ autobus po turystycznej trasie.

Pope’s woods (Bosque Papa João Paulo II) - park pamięci Polaków, w którym znajdziemy m.in. 7 domów, w których zobaczymy, jak w Brazylii żyli polscy emigranci. Jako, że Kurytyba była wielkim ośrodkiem imigracji, znajdziemy tu również park pamięci Ukrainy (Tingüi Park), Niemiec (German Woods), Portugalii (Portugal Woods) oraz Arab Memorial, będące biblioteką.

Jednym z serc miasta jest plac Praca Tiradentes, przy którym znajduje się Katedra Kurytyby. Są to tereny starego miasta, znajdziemy tu wiele zabytków i ciekawych miejsc w niedużej odległości, m.in. Paço da Liberdade (Pałac Wolności, dawny urząd miejski), Igreja da Ordem - jeden z najstarszych kościołów w mieście, Memorial de Curitiba, Sociedade Garibaldi (Pałac Garibaldiego), przyległe do niego ruiny Ruínas de São Francisco i położone po drugiej stronie ulicy muzeum regionu, Museu Paranaense.

Ogród botaniczny (Botanical Garden of Curitiba) - niezwykle okazały, jeden z symboli miasta.

Park Barigui - położony na krawędzi miasta park, który uważam, że jest jednym z "must see" Kurytyby. Park położony jest nad jeziorem, z którego widać piękną panoramę Kurytyby, a co najważniejsze... w parku żyją kapibary, czyli największe na świecie gryzonie. Spotkamy je przeważnie grzejące się w śłońcu przy jeziorze.

Merces Tower (Panoramic Tower) - najwyższy punkt widokowy w mieście.

Ordem Rosacruz - muzeum egipskie - dziwnie to brzmi, ale naprawdę znajdziemy takowe muzeum w Kurytybie.

Będąc w Kurytybie warto wybrać się w podróż koleją Serra Verde Express (www.serraverdeexpress.com.br) do położonego około 60 km dalej miasteczka Morretes. Koszt to 85 BRL za klasę ekonomiczną do 265 BRL za klasę de luxo.

Kurytyba - wskazówki praktyczne

Uważaj na złodziei.


- w Kurytybie warto spróbować polskiej kuchni. W mieście znajdziemy kilka lokali z polskim jedzeniem - dwa najpopularniejsze z nich znajdują się obok Parku Jana Pawła II (Restauracja Krakowiak) oraz kilkaset metrów od tego parku (Tadeu Rei do Pierogi)
- należy pamiętać, że miasto leży na południowej półkuli, gdzie ciepła pora roku trwa od grudnia do marca, wtedy też są najdroższe bilety, ponieważ Brazylijczycy mają wakacje
- pamiętajmy o ochronie ciała przed zdradliwym tropikalnym słońcem

- jak to w Brazylii, nie zaleca się nocnych wypadów w ciemne dzielnice, zrób wszystko, aby nie eksponować wartościowych przedmiotów

Kurytyba - przydatne linki

Przydatne strony internetowe o Kurytybie i Brazylii.


www.curitiba-travel.com.br - oficjalny portal Kurytyby (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2023


Tagi: Kurytyba   Brazylia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ