Szkocja - przewodnik turystyczny

Glasgow

Glasgow to niesamowicie klimatyczne miasto. Foto: IMBiblio, flickr.com


Pokryta górami, średniowiecznymi zamkami i zagmatwaną, bogatą historią. Szkocja. Jedno z państw składających się na Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. To znakomite i dość niedoceniane miejsce na podróż. Poznaj lepiej kraj, w którym możesz napić się lokalnej whisky, zobaczyć mężczyzn w spódnicach i posłuchać niesamowitej melodii szkockich dud. 

EdynburgGlasgow

Szkocja - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 5,4 miliona
Stolica Edynburg
Strefa czasowa UTC +0 - zima
UTC +1 - lato
(12:00 w Warszawie = 11:00 w Szkocji)
Waluta funt szterling
1 GBP = 4,89 PLN
(22.09.2020)
Język szkocki, angielski
Główne miasta Glasgow, Edynburg, Aberdeen, Dundee, Paisley, East Kilbride, Livingston, Hamilton

Historia Szkocji to historia walki. Państwo powstało w IX wieku, kiedy Kenneth MacAlpin zjednoczył Szkotów i utworzył wspólne królestwo. Od XIII wieku najeżdżana przez Anglików, ostatecznie, mimo kilku sukcesów, utraciła niepodległość. Na początku XVII wieku Szkocja została połączona z Anglią unią personalną. Nastroje separatystyczne są w Szkocji obecne do dzisiaj. 18 września 2014 roku odbyło się referendum w sprawie odłączenia się Szkocji od Wielkiej Brytanii. 55% Szkotów opowiedziało się jednak za pozostaniem w Królestwie. Czy zmieni się to po wyjściu Anglików z Unii Europejskiej? Czas pokaże...

Informacje praktyczne

- w Szkocji, podobnie jak w całej Wielkiej Brytanii, występują trzybolcowe gniazdka elektryczne

- Szkocja boryka się z problemem owada o nazwie Highland midge. To maleńkie muszki, które żywią się krwią. Gryzą tak niemiłosiernie i występują w tak wielkiej ilości, że naukowcy prowadzą badania na temat tego, jak można się tego szkodnika pozbyć. Midge przynosi Szkocji duże szkody w turystyce, a pogryzienie przez nie uprzykrza życie większości turystów, zwłaszcza w sezonie letnim. Jeżeli jedziesz do Szkocji, zaopatrz się na miejscu w supermarkecie w odpowiedni środek, znajdziesz go bez problemu, na okładce będzie napisane, że to środek przeciwko midge

Warunki wjazdu do Szkocji

Polacy mogą wjechać do Szkocji posługując się ważnym paszportem lub dowodem osobistym. Na terenie kraju można przebywać do 90 dni od daty wjazdu.

Znajomość języka angielskiego

Mimo posiadania własnego języka, tylko niecałe 25% Szkotów mówi po szkocku. W wyniku wielowiekowej przynależności do Anglii, większość Szkotów zaczęła posługiwać się językiem angielskim, a sam język szkocki został zanglikanizowany, przez co znaczna część osób mówiących po szkocku mówi w rzeczywistości w nieformalnie zmieszanym języku szkocko-angielskim. Takim językiem mówi się na przykład w Glasgow, Edynburgu czy Dundee, przez co turyście, nawet znającemu dobrze język angielski, może być momentami ciężko ze zrozumieniem swojego rozmówcy. 

Jak dotrzeć do Szkocji

Według szacunków w Szkocji mieszka ponad 100 tysięcy Polaków. co powoduje, że loty między Polską a Szkocją cieszą się dużą popularnością. Korzysta z tego Ryanair i Wizzair, które oferują dużo lotów między krajami.

Tanie loty z Polski do Szkocji (wszystkie loty obsługuje Ryanair lub Wizzair):

Glasgow - Bydgoszcz, Warszawa, Wrocław (Ryanair), Gdańsk, Poznań, Warszawa, Lublin, Katowice (Wizzair)
Edynburg - Gdańsk, Kraków, Poznań (Ryanair)
Aberdeen - Gdańsk, Warszawa (Wizzair)

Cena, jaką możemy "trafić" na loty do Szkocji zaczyna się już od 200zł!

Transport wewnątrz Szkocji

Transport publiczny w Szkocji jest bardzo rozbudowany. Dostępna jest kolej i busy, którymi można podróżować naprawdę tanio. Dostępne są również połączenia lotnicze i promowe, którymi dostaniemy się na szkockie wyspy.

Loty wewnątrz Szkocji

Szkocja jest małym krajem (około 1/4 powierzchni Polski), przez co z ekonomicznego punktu widzenia loty wewnątrz kraju są nieopłacalne. Lotów jest jednak całkiem sporo, jednak ich ceny nie należą do niskich. Ciężko jest znaleźć lot poniżej 100 GBP. Czasem może się jednak okazać, że będzie to najtańsze rozwiązanie, zwłaszcza, jeżeli chcemy dostać się na jedną z kilku tysięcy szkockich wysp.

Połączenia wykonywane są przez linię Loganair, która latała do niedawna pod banderą Flybe, jednak linia ta zakończyła działalność w lutym 2019 roku. Z tego powodu wewnątrz Szkocji można latać pod banderą Loganair.

Loty wewnątrz Szkocji - przykładowe ceny:

Glasgow - Stornoway (Hebrydy): od 88 GBP
Glasgow - Sumburgh (Szetlandy): od 110 GBP
Edynburg - Kirkwall (Orkady): od 102 GBP

Kilka połączeń oferuje również British Airways (www.britishairways.com). Głównym portem lotniczym obsługującym loty wewnątrz Szkocji jest Glasgow.

Drogi w Szkocji i przepisy drogowe

Szkocja jest dobrze skomunikowana, posiada dobrej jakości drogi w większości kraju. Należy pamiętać, że w Szkocji ruch jest lewostronny. Teren Szkocji jest bardzo górzysty, co będzie przekładać się na czas podróżowania. Drogi potrafią być bardzo kręte, co powoduje, że podczas trasy dorabiamy sporo kilometrów. W Szkocji policja jest bardzo restrykcyjna, wszelkie łamanie przepisów jest surowo karane, a mandaty naprawdę wysokie - za samo przekroczenie prędkości możemy dostać w przeliczeniu około 25 tysięcy złotych kary! W Szkocji jest mało autostrad, w zasadzie są jedynie przy dużych miastach. Nie ma winiet, ani opłat drogowych. Ostatnie z opłat drogowych, jakie były w Szkocji (za przejazd kilkoma mostami), wycofano kilka lat temu.

Najważniejsze przepisy drogowe w Szkocji

- w Szkocji, podobnie jak w całej Wielkiej Brytanii, ruch jest lewostronny

- jadąc autostradą lub dwupasmową drogą szybkiego ruchu, pas wyprzedzania to pas prawy

- jadąc rondem należy swój przejazd zasygnalizować kierunkowskazem: lewy, jeżeli przejedziemy więcej jak połowę ronda, prawy, jeżeli będziemy skręcać w pierwszej połowie ronda, bez kierunku, jeżeli będziemy jechać prosto

- dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy: 0,5 promila

Ograniczenia prędkości:

  • Teren zabudowany: 30 mph (miles per hour) = 48 km/h
  • Drogi jednopasmowe: 60 mph (96 km/h)
  • Drogi dwupasmowe: 70 mph (112 km/h)
  • Autostrady: 50 mph (112 km/h)

Cena paliw i stacje benzynowe w Szkocji

Poza dużymi miastami ilość stacji paliw jest dużo mniejsza niż w Polsce. Cena paliwa w Szkocji należy do jednych z najwyższych w Europie. W chwili pisania tego artykułu litr benzyny bezołowiowej 95 kosztował 1,18 GBP, a litr oleju napędowego 1,10 GBP.

Kolej w Szkocji

Kolej w Szkocji to przeważnie najszybszy środek transportu po kraju. Głównym przewoźnikiem kolejowym w Szkocji jest ScotRail (www.scotrail.co.uk). Sieć kolejowa jest rozbudowana, kolej dociera do większości głównych miast w Szkocji. Na oficjalnej stronie internetowej możemy kupić bilety online z wyprzedzeniem do 3 miesięcy przed planową datą odjazdu.

KOLEJ W SZKOCJI - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY (cena w PLN, sprawdzane na 3 miesiące przed odjazdem)
Trasa: Długość jazdy: Cena:
Glasgow - Edynburg 1h 12,5 GBP
(73 PLN)
Glasgow - Aberdeen 2:30h 5 GBP
(29 PLN)
Glasgow - Dundee 1:20h 5 GBP
(29 PLN)
Edynburg - Aberdeen 2:30h 13,7 GBP
(80 PLN)
Edynburg - Dundee 1:30h 10 GBP
(58 PLN)
Edynburg - Londyn 5h od 25 GBP
(145 PLN)
Glasgow - Londyn 5h od 30 GBP
(174 PLN)

O ile na popularną trasę Glasgow - Edynburg nie w większości przypadków nie ma różnicy, czy kupimy bilet w dniu odjazdu czy na miesiąc przed - cena zazwyczaj będzie taka sama, o tyle dla reszty przejazdów wyprzedzenie z jakim kupimy bilet, będzie ogromnie ważne. Im szybciej kupimy bilet, tym będzie on tańszy. Bilety kupione na kilkadziesiąt godzin przed odjazdem potrafią być kilkukrotnie droższe od biletów kupionych np. na miesiąc przed planowanym odjazdem.

Autokary i Autobusy w Szkocji

Podróż autobusem po Szkocji trwa dłużej niż pokonanie tej samej trasy koleją. Jest jednak znacznie taniej. Dwóch największych przewoźników to Citylink (www.citylink.co.uk) i Megabus (www.megabus.com). Megabus jest zdecydowanie tańszy. Szukając biletów nawet z niedużym, kilkutygodniowym wyprzedzeniem, nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem biletów Megabusa za mniej niż 5 GBP. Bilety można kupić online.

KOLEJ W SZKOCJI - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY (cena w PLN, sprawdzane kilka tygodni przed planowanym odjazdem)
Trasa: Długość jazdy: Citylink Megabus
Glasgow - Edynburg 1:20h 7,5 GBP
( PLN)
1 GBP
Glasgow - Aberdeen 4h 31 GBP
( PLN)
4 GBP
Glasgow - Dundee 2h 16,60 GBP
( PLN)
1 GBP
Edynburg - Aberdeen 3h 31 GBP
(80 PLN)
1 GBP
Edynburg - Dundee 1:30h 16,60 GBP
( PLN)
1 GBP
Edynburg - Londyn 5h - od 25 GBP
(145 PLN)
Glasgow - Londyn 5h - od 25 GBP
(145 PLN)

Obydwie firmy współpracują ze sobą i wzajemnie posiadają swoje trasy w internetowych wyszukiwarkach połączeń. Cena jednak często jest oszukana i inna, zawyżane są zwłaszcza ceny Minibusa na stronie Citylink. Zalecane jest szukanie biletów na oficjalnej stronie Minibusa.

Promy w Szkocji

Promy łączą w Szkocji stały ląd z większymi wyspami. Głównymi operatorami są:Caledonian MacBrayne (www.calmac.co.uk) – łączy zachodnie wybrzeże z ClydeNorthLink Ferries (www.northlinkferries.co.uk) – Łączy Aberdeen i Scrabster z Orkney i ShetlandPentland Ferries (www.pentlandferries.co.uk) i John O’Groats Ferries (www.jogferry.co.uk) – łączą Orkney ze stałym lądemOrkney Ferries (www.orkneyferries.co.uk) i Shetland Island Council (www.shetland.gov.uk/ferries) – Obie firmy przewożą pasażerów pomiędzy Orkney i Shetland

Szkocja - ciekawostki

ciekawostki dotyczące Szkocji

Glasgow nazywane jest europejską stolicą "nożowników".


- Szkocja kojarzy się wielu z whisky, kiltem i dudami. Whisky pochodzi prawdopodobnie z Irlandii i stamtąd trafiła do Szkocji. Kilt to natomiast narodowy, męski strój Szkotów. Dudy to narodowy instrument, który w czasach średniowiecznych popularny był w całej Europie, również w Polsce
- narodowym bohaterem Szkocji jest William Wallace, dowódca powstania przeciwko Anglii z XIII wieku, którego świat poznał powszechnie dzięki filmowi "Braveheart". Co ciekawe, prawdopodobnie bezpośrednim impulsem jaki porwał Wallaca do buntu przeciwko Anglii nie było zabójstwo jego żony, a odebranie mu przez angielskich zbrojnych ryb, które złowił (nielegalnie)
- w szkockim Glasgow odbył się pierwszy międzynarodowy mecz w piłkę nożną - 30 listopada 1872 roku reprezentacja Szkocji zremisowała z Anglią 0:0
- w granicach Szkocji znajduje się kilka archipelagów wysp, m.in. Hebrydy, Orkady i Szetlandy
- jeżeli mamy zamiar zwiedzać Szkocję samochodem, zaopatrzmy się w namiot i śpiwory - w całej Szkocji możemy spotkać pola kempingowe, niektóre płatne i z zapleczem w postaci pryszniców, baru i zadbanych łazienek (płatne około 20 GBP za dobę), niektóre darmowe, jedynie z publiczną toaletą i z zachętą do wrzucenia kilku funtów "co łaska" do pojemnika na wjeździe

Szkocja - przydatne linki

przydatne strony o Szkocji

Przydatne strony dotyczące Szkocji.


www.visitscotland.com - oficjalna, turystyczna strona Szkocji (ENG)

www.scotrail.co.uk/ - strona internetowa linii kolejowych FirstScotrail

www.citylink.co.uk/ - strona internetowa linii autobusowych CityLink

uk.megabus.com - strona internetowa linii autobusowych MegaBus

www.calmac.co.uk/ - strona internetowa Caledonian MacBrayne

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020


Tagi: Szkocja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ