Glasgow - przewodnik turystyczny

Glasgow

Glasgow to niesamowicie klimatyczne miasto. Foto: IMBiblio, flickr.com


Mimo że stolicą Szkocji jest Edynburg, to właśnie Glasgow jest największym miastem Szkocji i uważany jest za jego serce. To niezwykle klimatyczne miasto wypełnione wiekowymi budynkami i atrakcjami. Glasgow na weekend to świetny pomysł dzięki tanim lotom dostępnym z Polski.

Glasgow - informacje ogólne i notka historyczna

Historia Glasgow nie jest długa. Miasto postanowili założyć kupcy, którzy dorobili się majątku na transatlantyckim handlu. W XVIII wieku założyli bogate miasto kupieckie, które natychmiastowo stało się dla wielu mieszkańców wysp szansą na poprawę swojej sytuacji bytowej. Do miasta napływali ludzie z całych wysp, co spowodowało, że w ciągu 100 lat populacja Glasgow zwiększyła się dziesięciokrotnie. W mieście powstało wiele nowoczesnych budynków, rozbudowały się porty, powstało wiele zakładów przemysłowych. Napływ ludności spowodował powstanie największych slumsów w Europie, przez co Glasgow miało bardzo złą reputację. Nie ma już po tym śladu, miasto poradziło sobie z problemem, o czym może świadczyć uzyskanie wielu turystycznych nagród i tytułów dla Glasgow.

Dzisiaj Glasgow, mimo że nie jest stolicą Szkocji, jest jej najważniejszym i największym miastem. Zamieszkuje je 600 tysięcy mieszkańców, a całą aglomerację miejską 2,6 miliona ludzi, czyli ponad połowa populacji Szkocji.

Jak dolecieć do Glasgow

Jak tanio dolecieć do Glasgow?

Jak tanio dotrzeć do Glasgow? Do Glasgow tanie loty są ogólnodostępne.


Do Glasgow dolecimy z Polski tanimi liniami - zarówno Ryanair jak i Wizzair. Na chwilę pisania tego artykułu (1 lipca 2018r.) tanie loty do Glasgow startują z Katowic (Wizzair) oraz Ryanair z: Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Bydgoszczy i Berlina (o locie z Berlina mogą pomyśleć osoby z zachodniej Polski - wszystko na lotnisko Glasgow International Airport oraz do Rzeszowa na lotniskow Glasgow-Prestwick.

Kolejną możliwością dotarcia do Glasgow jest lot do Edynburga (z Polski lata tam Ryanair z Krakowa, Poznania, Katowic, Szczecina, Warszawy-Modlin, Wrocławia i Gdańska). Edinburgh Airport znajduje się 65 km od centrum Glasgow, można z niego łatwo dojechać do centrum.

Cena za loty do Glasgow (lub Edynburga) powinna wynieść 160-350 PLN. Wszystko, co droższe, uważam za nieatrakcyjne.

Glasgow - dojazd do centrum z lotniska

Glasgow obsługiwane jest przez dwa lotniska - Glasgow International Airport (GLA) i Glasgow Prestwick International Airport (PIK). Czasem tańszy może się jednak okazać lot do położonego 60 kilometrów od miasta Edinburgh International Airport (EDI).

Glasgow International Airport (GLA)

Lotnisko Glasgow International Airport - jak dojechać do centrum?


Główne lotnisko Glasgow, walczy z lotniskiem w Edynburgu o tytuł głównego lotniska Szkocji. Tutaj przylatują loty Ryanair z Polski. Lotnisko położone jest przy miasteczku Paisley, 13 kilometrów od centrum Glasgow.

Z lotniska Glasgow International Airport do centrum dojedziemy bez problemu busami. Jednym z nich jest Glasgow Shuttle. Autobus kursuje przez całą dobę. Cena to 6,5 GBP za kurs w jedną stronę, 9 GBP za kurs tam + powrót. Jeżeli podróżujemy w 4 osoby, jedna może jechać za darmo. Więcej informacji, rozkład jazdy oraz cennik: www.firstgroup.com/ukbus/glasgow/journey_planning/glasgow_shuttle. Tańsze busy (4 GBP w jedną stronę, 5 GBP tam + powrót) to linia 747 firmy FirstGroup.

Jest jeszcze jedna możliwość transportu, z zaliczeniem miasta Paisley. To kurs autobusem McGill's nr 66 z lotniska na dworzec kolejowy w Paisley (1,5 GBP, rozkład jazdy, bilet można kupić w informacji na lotnisku) i stamtąd przejazd pociągiem do Glasgow. Przejazd koleją do Glasgow kosztuje 3,2 GBP).

Oficjalna strona lotniska: www.glasgowairport.com

Glasgow Prestwick International Airport (PIK)

Lotnisko Glasgow Prestwick.


Glasgow Prestwick to małe lotnisko obsługujące w chwili obecnej wyłącznie linie Ryanair (i to nie wszystkie loty, np. loty z Polski lądują na Glasgow International Airport). Lotnisko położone jest około 50 kilometrów od Glasgow.

Lotnisko posiada własny dworzec, z którego ruszają pociągi do centrum Glasgow (od poniedziałku do soboty trzy pociągi na godzinę od 05:20 do 23:08, w sobotę 2 pociągi na godzinę od 08:50 do 23:07). Przejazd trwa około 50 minut. Normalna cena biletu to 7 GBP, jednak pokazując swój bilet lotniczy, otrzymamy 50% zniżkę. Z tego dworca kursują również pociągi do Edynburga (rozkład jazdy)

Oficjalna strona internetowa: www.glasgowprestwick.com

Edinburgh International Airport (EDI)

Lotnisko Edinburgh International Airport znajduje się 60 kilometrów od Glasgow i 16 kilometrów od centrum Edynburga. Do centrum dojedziemy na kilka sposobów:

Tramwaj

Uruchomiony niedawno tramwaj łączy lotnisko z centrum Edynburgu. Tramwaje kursują codziennie między 06:15 i 22:45 co około 10 minut. 5 GBP za kurs w jedną stronę, za przejazd tam + powrót 8 GBP. Osoby chcące oszczędzić trochę pieniędzy, mogą po wyjściu z lotniska iść prosto spacerem i przejść kilometr do stacji "Ingliston Park & Ride". Stąd cena tramwaju do centrum to 1,5 GBP.

Autobus

Spod lotniska można jechać linią 35 sieci autobusowej Lothian Buses (link do trasy i rozkładu jazdy). Cena przejazdu to 1,5 GBP. Kurs jest długi, (ponad 1,5h), prawie o godzinę dłuższy od kursu inną możliwością. Spod lotniska kursują również autobusy Air Link (link do strony), które jeżdżą przez całą dobę: co 10 minut w ciągu dnia i co 30 minut od północy do 5:00. Koszt przejazdu to 4,5 GBP za przejazd w jedną stronę, 7,5 GBP za kurs tam + powrót. Autobusy zatrzymują się na Waverley Bridge w centrum miasta.

Dojazd z Edynburga do Glasgow

Do Glasgow dojedziemy z Edynburga pociągiem (scotrail.co.uk), bilety dostępne są w różnych wariantach. Cena za bilet otwarty dam + powrót zaczyna się od 11,5 GBP, wszystko zależy od dnia i godziny odjazdu. Istnieje również możliwość dojazdu do Glasgow busem (cena biletu za kurs tam + powrót to 11,40 GBP) - citylink.co.uk

Jest jeszcze możliwość pojechania z lotniska w Edynburgu bezpośrednio do Glasgow (na stację Buchanan Bus Station). Jest to jednak najdroższa możliwość - kurs w jedną stronę kosztuje 11 GBP, nie ma zniżek za kurs tam + powrót.

Glasgow - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Glasgow

Komunikacja miejska w Glasgow - Glasgow jest dobrze skomunikowane.


Komunikacją miejską w Glasgow zarządza Strathclyde Partnership for Transport (SPT). Oficjalna strona internetowa: www.spt.co.uk. W mieście znajdziemy metro i autobusy.

Metro w Glasgow
W Glasgow znajdziemy jedną, poruszającą się po okręgu, linię metra. Funkcjonuje ona w dwie strony.

Metro w Glasagow - mapa

Metro jeździ co 4-8 minut w godzinach 06:30-23:45 (w niedzielę w godzinach 10:00-18:12). Cena za jeden przejazd to 1,6 GBP (3 GBP za przejazd tam + powrót). 4 GBP kosztuje bilet całodniowy.

Busy
Najbardziej rozbudowaną sieć w Glasgow ma firma First Group. Tutaj możesz zobaczyć mapę z trasami autobusów. Koszt pojedynczego biletu to 1,2 GBP (przejazd maksymalnie pięciu przystanków) lub 2 GBP (powyżej 5 przystanków). 4,3 GBP za bilet całodniowy. Istnieje sporo rodzajów biletów i zniżek - sprawdź pełen cennik. Dwie inne firmy podróżujące po Glasgow to MC Gill's www.mcgillsbuses.co.uk i Stage Coach - www.stagecoachbus.com

Kolej miejska
Rozbudowana, obsługująca obszary podmiejskie i miasteczka pod Glasgow. Trasy oraz cennik na stronie www.scotrail.co.uk

Smartcard
Jeżeli do Glasgow przyjechaliśmy na kilka dni i mamy zamiar korzystać dużo z komunikacji miejskiej, powinniśmy zaopatrzyć się w kartę "Smartcard". Kupimy ją za 3 GBP na każdej stacji metra. Kartę zasila się gotówką i podróżując, przykłada się ją do czytników przy wsiadaniu i wysiadaniu. Karta automatycznie pobiera opłatę ze środków na niej zgromadzonych. Posiadając kartę otrzymujemy zniżkę na każdy przejazd metrem (1,4 GBP), bilet całodniowy (2,7 GBP), a dodatkowo, możemy kupić na kartę bilety na dłuższe okresy czasowe (13 GBP za tygodniowy, 50 GBP za 28 dni, 250 GBP za 6 miesięcy i 400 GBP za rok). Dodatkowo możemy kupić całodniowe bilety na przejazdy autobusami, czy kolej miejską. Więcej informacji oraz pełen cennik: www.spt.co.uk/travelcards

Noclegi w Glasgow

noclegi w Glasgow

Tanie noclegi w Glasgow. Czy łatwo je znaleźć?


W Glasgow noclegi są dość drogie. Za noc w dwuosobowym pokoju zapłacimy od 190zł. Dużo tańszy jest nocleg w pokojach wieloosobowych w hostelach. Cena za wynajęcie łóżka na noc zaczyna się od 45 złotych.

Do wyszukania noclegów w Glasgow polecam poniższą wyszukiwarkę:

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Atrakcje Glasgow

Sprawdź darmowe atrakcje miasta Glasgow. Dowiedz się, jakie są atrakcje Glasgow.


Glasgow to świetne miejsce na zwiedzanie, muzea można zwiedzać za darmo, a większość atrakcji jest niedaleko siebie.

Głównym placem Glasgow jest George Square. Znajdziemy tam m.in. Glasgow City Chambers, w którym znajduje się dzisiaj siedziba rady miasta, oraz dużo innych, wiekowych i zabytkowych budynków. Obok placu znajdziemy Glasgow Cross, skrzyżowanie kilku ulic, będących prawdziwym, średniowiecznym centrum Glasgow. Ze skrzyżowania startuje ulica Trongate (jedna z najstarszych w Glasgow), która po około 400 metrach przechodzi w Argyle Street, przechodząca później w Buchanan Street, a następnie Sauchiehall Street - to główne ulice Glasgow. Argyle Street uznawana jest za Szkocki odpowiednik Oxford Street w Londynie - to najbardziej zakupowa część Glasgow. Obok niej znajdziemy stację kolejową Central Station, która sama w sobie jest atrakcją - to wielka i stara stacja wybudowana w 1879 roku.

800 metrów na północ od Glasgow Cross znajduje się katedra Glasgow Catedral, potężny, wiekowy budynek w stylu gotyckim. Przy katedrze znajduje się sporych rozmiarów, niesamowicie klimatyczny cmentarz - Glasgow Necropolis. Kilkadziesiąt metrów obok katedry znajduje się Provand's Lordship - to bardzo stary budynek (wybudowany w 1471 roku), do którego można wejść i zobaczyć jak wyglądał dom w Glasgow w 1700 roku. Wstęp darmowy.

Glasgow to również ciekawe, darmowe muzea, m.in. Galeria Kelvingrove Art Gallery and Museum (znajduje się na terenie parku Kelvingrove, którym warto pospacerować, a w dodatku, obok parku znajduje się Glasgow University z przepięknym, zamkowym budynkiem), Museum of Transport (nazywany obecnie Riverside Museum) czy Glasgow Science Center (ten niestety płatny) - wszystkie położone niecały kilometr od siebie. Pośrodku między Science Centre i muzeum transportu znajduje się Clyde Audytoriu, sala koncertowa zbudowana w 1997 roku. Jest to jeden z najbardziej znanych budynków w Glasgow, kojarzący się trochę z Operą w Sydney. Inne darmowe muzea to m.in. Gallery of Modern Art, Glasgow Police Museum (położone obok George Square).

Glasgow na sportowo

Glasgow to niesamowite miejsce dla osób interesujących się futbolem. To jedno z miejsc, w którym rodziła się piłka nożna. Grają tu między innymi:

Celtic F.C. - utytułowany, znany klub, który dostarczył Polakom wiele radości (występy Artura Boruca i Macieja Żurawskiego w jego barwach) oraz smutków (walkower Legii Warszawa w dwumeczu z Celtikiem w 2014 roku). Celtic Glasgow gra na stadionie Celtic Park (informacje o zwiedzaniu: www.celticfc.net/pages/tours). Stadion można zwiedzać codziennie w godzinach: 11:00, 12:00, 13:45, 14:30. Bilet kosztuje 10 GBP (dorośli) i 6 GBP (osoby poniżej 12-go roku życia).

Rangers F.C. (popularni "Glasgow Rangers", najbardziej utytułowany klub w historii świata), grający na stadionie Ibrox Stadium. Oficjalna strona internetowa: www.rangers.co.uk. Stadion można zwiedzać w piątki, soboty i niedziele. Bilet kosztuje 10 GBP dla dorosłych, 5,5 GBP dla dzieci, rodzinny (dwóch dorosłych + dwójka dzieci) 27 GBP. Dzieci poniżej 5-go roku życia wchodzą za darmo.

Queen's Park F.C. -najstarszy szkocki klub, założony w 1867 roku, grający na stadionie narodowym Hampden Park. Oficjalna strona internetowa stadionu: www.hampdenpark.co.uk. Na stronie znajdziemy dokładną lokalizację stadionu oraz sposoby dotarcia do niego. Tour po stadionie kosztuje 8 GBP (dorośli), 3,5 GBP (osoby poniżej 16-go roku życia). Odbywa się codziennie o 11:00, 12:30, 14:00 i 15:00 (o ile nie ma w tych godzinach meczu). Na stadionie funkcjonuje Scottish Football Museum - muzeum szkockiego futbolu. Oficjalna strona muzeum: www.scottishfootballmuseum.org.uk. Muzeum czynne jest codziennie w godzinach 10:00-17:00 (w niedzielę 11:00-17:00). Wstęp do muzeum kosztuje 8 GBP (dorośli), 3,5 GBP (osoby poniżej 16-go roku życia). Można kupić bilet na zwiedzanie stadionu i muzeum - 12 GBP dorośli, 5 GBP osoby poniżej 16-go roku życia).

Jedzenie w Glasgow

Dowiedz się więcej o szkockiej kuchni. Gdzie jeść w Glasgow?


Wizyta w Glasgow może być rajem dla podniebienia, pod warunkiem, że... mamy dużo pieniędzy. Glasgow to prawdopodobnie najbardziej uznane miejsce na kulinarnej mapie Wielkiej Brytanii. To rodzinne miasto Gordona Ramseya oraz innych, znanych w świecie kucharzy. Wykwintne restauracje, z daniami za, w przeliczeniu, ponad 100 PLN nie pozwolą nam o nim szybko zapomnieć. To również świetne miejsce na odwiedzenie pubów, napicie się ciemnego piwa albo whiskey.

Ja jednak polecam stołowanie się gotowymi potrawami w supermarketach, które są zdecydowanie najtańsze.

Glasgow - wskazówki praktyczne

praktyczne informacje o Glasgow

Glasgow - wskazówki praktyczne.


- wstęp do większości muzeów w Glasgow jest darmowy
- stolica Szkocji, Edynburg znajduje się zaledwie 70 kilometrów od Glasgow. Łatwo dojedziemy tam busem
- jeżeli interesuje nas historia i chcemy zobaczyć ważne dla Szkotów miejsce, powinniśmy wybrać się do Stirling. To położone niecałe 50km od Glasgow miasteczko, które jest dla Szkotów jednym z najważniejszych miejsc w ich historii. To tutaj William Wallace, znany dzisiaj jako Braveheart rozbił anglików w bitwie w 1297 roku i zdobył zamek Sterling, odnosząc jeden z największych sukcesów w powstaniu przeciw Anglii. Do Stirling dojedziemy z Bachanan Bus Station liniami MegaBus (www.megabus.com) i CityLink (www.citylink.co.uk) - przejazd kosztuje około 7 GBP w jedną stronę

Glasgow - przydatne linki

Przydatne strony o Glasgow

Glasgow - przydatne strony.www.peoplemakeglasgow.com - oficjalna, turystyczna strona Glasgow

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023


Tagi: Glasgow   Szkocja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ