Edynburg - przewodnik turystyczny

Edynburg - stare miasto

Edynburg to wiekowe, interesujące miasto. Foto: Małgorzata Gaudysińska, flickr.com


Od prawie 600 lat Edynburg jest stolicą Szkocji. To miasto, które jest niesamowicie podzielone - z jednej strony starówka, czyli w rzeczywistości duże, wybudowane we wczesnym średniowieczu Old Town, a z drugiej strony New Town - dzielnica wybudowana w XVIII wieku po to, aby odciążyć Old Town i poprawić jakość życia mieszkańców miasta, którzy tłoczyli się w średniowiecznych zabudowach, w ścisku i bez kanalizacji.

JAK NAJTANIEJ DOTRZEĆ DO EDYNBURGA

Jak tanio dotrzeć do Edynburga?


Do Edynburga dolecimy z kilku polskich lotnisk (dzięki Ryanair). Innym sposobem na dotarcie do miasta jest lot do Glasgow (które położone ok 74 km od Edynburga) i stamtąd transport do Edynburga. Do Glasgow dolecimy z Polski tanimi liniami - zarówno Ryanair jak i Wizzair. Więcej w artykule Glasgow - przewodnik turystyczny.

Cena za loty do Glasgow (lub Edynburga) powinna wynieść 160-350zł. Wszystko, co droższe, uważam za nieatrakcyjne.

TRANSPORT LOTNISKO - CENTRUM - Edinburgh International Airport (EDI)

Lotnisko Edinburgh International Airport.


Edynburg obsługiwany jest przez lotnisko Edinburgh International Airport (EDI), które znajduje się 16 km od centrum Edynburga i 60km od Glasgow. Do centrum dojedziemy na kilka sposobów:

Tramwaj

Uruchomiony niedawno tramwaj łączy lotnisko z centrum Edynburgu. Tramwaje kursują codziennie między 06:15 i 22:45 co około 10 minut. 5 GBP za kurs w jedną stronę, za przejazd tam + powrót 8 GBP. Osoby chcące oszczędzić trochę pieniędzy, mogą po wyjściu z lotniska iść prosto spacerem i przejść kilometr do stacji "Ingliston Park & Ride". Stąd cena tramwaju do centrum to 1,5 GBP.

Autobus

Spod lotniska można jechać linią 35 sieci autobusowej Lothian Buses (link do trasy i rozkładu jazdy). Cena przejazdu to 1,5 GBP. Kurs jest długi, (ponad 1,5h), prawie o godzinę dłuższy od kursu inną możliwością. Spod lotniska kursują również autobusy Air Link (link do strony), które jeżdżą przez całą dobę: co 10 minut w ciągu dnia i co 30 minut od północy do 5:00. Koszt przejazdu to 4,5 GBP za przejazd w jedną stronę, 7,5 GBP za kurs tam + powrót. Autobusy zatrzymują się na Waverley Bridge w centrum miasta.

Dojazd z Edynburga do Glasgow

Do Glasgow dojedziemy z Edynburga pociągiem (scotrail.co.uk), bilety dostępne są w różnych wariantach. Cena za bilet otwarty dam + powrót zaczyna się od 11,5 GBP, wszystko zależy od dnia i godziny odjazdu. Istnieje również możliwość dojazdu do Glasgow busem (cena biletu za kurs tam + powrót to 11,40 GBP) - citylink.co.uk

Jest jeszcze możliwość pojechania z lotniska w Edynburgu bezpośrednio do Glasgow (na stację Buchanan Bus Station). Jest to jednak najdroższa możliwość - kurs w jedną stronę kosztuje 11 GBP, nie ma zniżek za kurs tam + powrót.

KOMUNIKACJA MIEJSKA W EDYNBURGU

komunikacja miejska w Edynburgu

Większość atrakcji miasta położona jest niedaleko siebie.


Komunikacja publiczna w Edynburgu opiera się na autobusach i kolei podmiejskiej. Jest dość skromna, jeżeli porównamy ją z Londynem czy nawet z Glasgow. Na szczęście większość atrakcji miasta leży obok siebie, spokojnie możemy zwiedzić miasto pieszo (jest to nawet zalecane), aczkolwiek jest kilka miejsc, do których powinniśmy dojechać komunikacją miejską.

Po mieście kursują autobusy dwóch firm - należące do miasta Lothian Buses (www.lothianbuses.co.uk) oraz należące do prywatnej firmy First Bus (www.firstgroup.com). Obie firmy korzystają z tych samych przystanków autobusowych, jednak ich trasy i bilety są inne. Lothian uchodzi za głównego przewoźnika, posiada ponad 50 linii autobusowych. Cena za bilet na przejazd zaczyna się od 1,6 GBP (taka sama cena w obydwu liniach). Za cenę od 4 GBP (Lothian Buses) lub od 5,80 GBP (First Bus) można kupić bilety dzienne. First Bus posiada aplikację, planner podróży, który pomoże nam ustalić trasy przejazdu. 

NOCLEGI W EDYNBURGU

noclegi w Edynburgu

Gdzie tanio spać w Edynburgu?


Baza noclegowa w Edynburgu jest rozbudowana. Za noc w dwuosobowym pokoju zapłacimy od około 185 PLN, natomiast za łóżko w pokoju wieloosobowym zapłacimy od 40 PLN.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne (Booking, Agoda itp.) i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie.

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Kwatery prywatne w Edynburgu

Polecam rozejrzeć się za prywatnymi kwaterami na Airbnb. Więcej o kwaterach prywatnych w artykule kwatery prywatne.

EDYNBURG - WARTE ODWIEDZENIA

co warto zobaczyć w Edynburgu

Sprawdź darmowe atrakcje miasta.


Głównymi dzielnicami, jeżeli chodzi o zabytki i atrakcje miasta, są dzielnice Old Town i New Town. Jednym z największych zabytków Szkocji jest położony na starym mieście Zamek w Edynburgu. Nieopodal znajduje się Scottish National Gallery, National Museum of Scotland, cmentarz Greyfriars Kirkyard, katedra St Giles' Cathedral, The Real Mary King's Close i The University of Edinburgh. Kilkadziesiąt metrów dalej położony jest Scott Monument, a trochę dalej znajduje się budynek parlamentu i pałac Palace of Holyroodhouse, przy którym położony jest Holyrood Park na terenie którego znajduje się Arthur's Seat, najwyższe wzniesienie Edynburgu. Ze względu na nieduże odległości, wszystkie powyższe atrakcje możemy zwiedzić w trakcie pieszej wycieczki.

Dwa kilometry na południe od Holyrood Park znajdują się piękne ruiny zamku Craigmillar Castle. 

Ciekawą i unikatową miejscówką w Edynburgu jest położona obok Zamku Camera Obscura & World of Illusions - rozbudowane centrum iluzji. Ponadto miasto posiada ZOO oraz ogród botaniczny.

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

Edynburg - wskazówki praktyczne.


- w większości przypadków nie opłaca się zakup karty turystycznej. W Edynburgu do większości muzeów wstęp jest darmowy, a komunikację miejską możemy ograniczyć do tego stopnia, że zakup karty będzie dla nas nieopłacalny

PRZYDATNE STRONY

Edynburg - przydatne strony.


www.edinburgh.org - oficjalna strona miasta (ENG)

Nasze artykuły na temat Edynburga:
tymczasowo brak

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Edynburg   Szkocja  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ