Bruksela - przewodnik

Stare miasto w Brukseli

Bruksela jest stolicą Unii Europejskiej.


O ile Nowy Jork kojarzy się ze stolicą świata, o tyle Bruksela powinna kojarzyć się ze stolicą Europy. To duże i kosmopolityczne miasto, w którym co trzeci mieszkaniec to obcokrajowiec. To bogate miejsce o bardzo ciekawej historii. Miejsce, w którym swoją siedzibę ma nie tylko Unia Europejska i podległe jej instytucje (jak Parlament Europejski czy Komisja Europejska), ale i NATO, Euroatom czy Benelux. Bruksela to świetne miejsce na weekendowy, tani wypad z Polski. 

JAK DOTRZEĆ DO BRUKSELI

Jak najlepiej dojechać do Brukseli?

Jak tanio dotrzeć do Brukseli?


Do Brukseli najszybciej i najtaniej jest polecieć samolotem. Z największych miast Polski latają tanie linie lotnicze do Brukseli.

Z Polski można dolecieć z:
- Warszawy (Ryanair, Wizzair)
- Gdańska (Wizzair)
- Krakowa (Ryanair)
- Lublina (Wizzair)

Przeciętna cena, za którą można dostać bilety, to 100-200 PLN, chociaż zdarzają się promocje, kiedy za jeden lot możemy zapłacić jedynie 9 PLN.

Miasto obsługują dwa porty lotnicze: Bruksela i Charleroi. Samoloty tanich linii lotniczych docierają na lotnisko Charleroi. Samoloty Wizzair i  Ryanair z Polski dolatują na lotnisko Charleroi. Mieszkańcy Polski zachodniej mogą pomyśleć nad lotem z Berlina, skąd Ryanair lata na bliższe lotnisko w Brukseli - Brussel Airport.

TRANSPORT LOTNISKO - CENTRUM

lotniska w Brukseli

W Brukseli są dwa lotniska.


W Brukseli znajdują się dwa lotniska. Zlokalizowany niedaleko centrum, główny port lotniczy miasta - Brussel Airport oraz oddalone poza miasto lotnisko w Charleroi. Aby dowiedzieć się, jak dojechać z lotniska do centrum Brukseli, spradź poniższe zakładki.

                    Brussels Airport (BRU)

Z lotniska w Brukseli do centrum najtaniej dojedziemy autobusami.


Brussels Airport (BRU) to główne lotnisko Brukseli. Do dzisiaj wiele osób mówi na to lotnisko posługując się starymi nazwami - Zaventem (z tego powodu, że lotnisko położone jest w mieście Zaventem) lub Brussels National. Oficjalna strona internetowa lotniska Brussels Airport: www.brusselsairport.be.

Z lotniska w Brukseli do centrum najtaniej dojedziemy autobusami: 

De Lijn
Najszybsze i praktycznie najtańsze rozwiązanie. Autobusy przedsiębiorstwa De Lijn (nr 272 i 471) kursują co 30-60 min do Brussels' North Station (stacja autobusowa położona niedaleko centrum). Nocny bus 620 zatrzymuje się przy stacji metro Yser/IJzer. Kurs kosztuje 3 EUR u kierowcy. Kierowca wydaje resztę. Busy odjeżdżają z poziomu 0 lotniska - wyjście na tym poziomie prowadzi wprost na dworzec autobusowy lotniska.

STIB-MIVB
Do centrum z lotniska Brukseli dojedziemy busami STIB-MIVB, operatora komunikacji miejskiej w Brukseli. Do centrum kurusją dwa, ekspresowe busy - 12 (kursujący w poniedziałek - piątek do godziny 20:00) i 21 (weekendy i poniedziałek - piątek po godzinie 20:00). Autobusy zatrzymują się m.in. na stacji Schuman, gdzie możemy przesiąść się do metra linii 1 i 5. Kurs do tej stacji trwa około 30 minut. Koszt biletu to 4.5 EUR przy zakupie z automatu przy przystanku (automaty zlokalizowane są zaraz przy wyjściu z lotniska) lub 6 EUR w autobusie. Busy ruszają z poziomu 0 lotniska.

Do centrum Brukseli możemy również dojechać koleją. Stacja kolei znajduje się na poziomie -1 lotniska, pociąg kursuje co 15 minut i dojeżdża do centrum w 15-20 minut. Najniższa cena za kurs (2 klasa) to 8,5 EUR (łączony bilet powrotny 14,6 EUR, podróż pierwszą klasą 10,3 EUR.

Jest jednak sposób na dużo tańsze dotarcie koleją do Brukseli (2,9 EUR w jedną stronę). Wystarczy wyjść z lotniska i dojść pieszo (niecałe 2 km) do stacji kolejowej Zaventem położonej w centrum miasta Zaventem.

                    Brussels South Charleroi Airport (CRL)

Lotnisko Charleroi w Brukseli

Charleroi znajduje się 46 kilometrów od centrum Brukseli.


Lotnisko Charleroi położone jest w mieście Charleroi, niecałe 60km od centrum Brukseli. Z Charleroi do centrum Brukseli dojedziemy autobusem lub pociągiem.

Autobus
Dwie najtańsze możliwości to
- Euro Coach Shuttle (www.voyages-lelan.be). Bus jedzie około godziny czasu, zatrzymuje się przy stacji kolejowej Bruksela Południe. Koszt biletu to 10 EUR (przez internet lub u kierowcy), lub 16 EUR za przejazd tam+powrót (bilet dostępny wyłącznie w internecie).
-  Brussels City Shuttle (www.brussels-city-shuttle.com). Jedzie około godziny, stop przy stacji Bruksela Południe. Cena biletu zależna jest od wyprzedzenia z jakim je kupujemy i ilością sprzedanych biletów na dany kurs. Taniej przez internet. Cena biletu wynosi 5-14 EUR za kurs w jedną stronę, nie ma zniżek dla biletów tam+powrót. Cena przy zakupie u kierowcy wynosi 17 EUR.

Bus + pociąg
Do Brukseli możemy dojechać pociągiem ze stacji kolejowej w Charleroi. Na lotnisku w automatach możemy kupić łączony bilet na bus do dworca i bilet kolejowy do Brukseli. Koszt łączonego biletu to 14, EUR. Pociąg jeździ co godzinę. Czas przejazdu kolei to 60 min, busa na dworzec 20 min.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

komunikacja miejska w Brukseli

Jak tanio poruszać się po Brukseli?


Komunikacja miejska w Brukseli zarządzana jest przez przedsiębiorstwo STIB-MIVB. W Brukseli znajdziemy 4 linie metra, tramwaje i autobusy.

Metro w Brukseli - mapa
Metro w Brukseli, kliknij na zdjęcie aby powiększyć. Foto: STIB-MIVB

Metro w Brukseli to 4 linie - 1, 2, 5 i 6. Numeracja nie jest ciągła z powodu przebudowy i rozwoju sieci komunikacji miejskiej. Do systemu metro zaliczają się jeszcze 3 trasy szybkich tramwajów (nazwanych "Chromo") - linie 3, 4 i 7.

Autobusy i tramwaje kursują po całym mieście, nie ma większych problemów z poruszaniem się po stolicy Belgii. Sieć tramwajowa liczy 19 linii i prawie 140km - to jedna z największych sieci tramwajowych na świecie.

Ceny biletów:
pojedynczy bilet (nazywany jump 1) - 2,1 EUR w automacie, 2,5 EUR u kierowcy (busa lub tramwaju, bilet na metro kupimy wyłącznie w automacie).
Jump 5 - 5 przejazdów, 8 EUR
Jump 10 - 10 przejazdów, 14 EUR
Jump 24, 48 i 72h - kolejno 7,5 EUR, 14 EUR, 18 EUR. Bilet upoważnia do nielimitowanego poruszania się wszystkimi środkami transportu. Ważny również dla linii 12 i 21 (lotnisko).

Więcej informacji oraz duże mapy każdego ze środków transportu w Brukseli dostępne są na oficjalnej stronie przewoźnika - www.stib-mivb.be.

KARTA MIEJSKA

Karta miejska w Brukseli - Brussels Card

Karta miejsca w Brukseli nosi nazwę Brussels Card. Foto: visit.brussels


Karta miejska w Brukseli nazywa się "Brussels Card". Posiadając kartę mamy możliwość wejścia bez dodatkowych opłat do prawie 40 największych, płatnych atrakcji miasta oraz otrzymamy zniżki do niektórych sklepów i restauracji. Niestety, ale karta miejska Brukseli zmieniła niedawno ofertę i nie jest już tak atrakcyjna, jak wcześniej, kiedy posiadając kartę można było podróżować "w cenie" komunikacją miejską miasta. Teraz, aby móc korzystać z komunikacji miejskiej w cenie karty, musimy dokupić kartę z pakietem "STIB", co podnosi łączną cenę za kartę i sprawia, że nie jest ona opłacalna, jeżeli nie mamy zamiaru intensywnie zwiedzać.

Ceny i rodzaje kart (w nawiasie cena za kartę powiększoną o "STIB"):
24 godziny – 24 EUR (31,5 EUR)
48 godzin – 32 EUR (46 EUR)
72 godziny – 39 EUR (57 EUR)

Kartę można kupić w największych muzeach oraz niektórych punktach w mieście. Można również kupić ją w internecie. Więcej informacji, w tym spis miejsc, które będziemy mogli odwiedzić bez dodatkowych opłat, znajduje się na oficjalnej stronie karty: https://visit.brussels/en/article/brussels-card-how-does-it-work.

BRUKSELA - NOCLEGI

Noclegi w Brukseli

Gdzie tanio spać w Brukseli?


Bruksela posiada rozbudowaną bazę noclegową. Nie oznacza to jednak, że hotele i hostele są w stolicy Belgii tanie. Najtańszy nocleg to około 70 PLN (łóżko w wieloosobowym dormie) lub około 200 PLN za dwuosobowy pokój.

W Brukseli przeważają hotele i hostele o średnim i wysokim standardzie. Należy pamiętać o jak najszybszym wykupieniu noclegu. Im bliżej wyjazdu będziemy rezerwować, tym droższy będzie nocleg.

Jeżeli chcesz zobaczyć gdzie spaliśmy w Brukseli i które miejsce polecamy, a które odradzamy, sprawdź artykuł: Noclegi Bruksela - polecane i odradzane.

NAJTAŃSZE NOCLEGI

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Brukseli!

Porównuj oferty z setek stron rezerwacyjnych i oszczędzaj nawet do 80%

WINE & DINE

Jedzenie w Brukseli

Dowiedz się więcej o belgijskiej kuchnii. Foto: Shutterstock


Kuchnia belgijska podobno należy do najwykwintniejszych w Europie i ustępuje tylko francuskiej. Kraj ten uchodzi za ojczyznę frytek, które je się tutaj z majonezem. Belgowie gustują też w owocach morza, zwłaszcza w małżach. Połączeniem tych dwóch są mule z frytkami (moules et fritest’). Należy też wspomnieć choćby o takich daniach jak zając w piwie (lapin a la biere), czy gulasz wołowy (carbonnade). Oczywiście nie może obejść się bez czekolady. Tysiące rodzajów tego smakołyku kusi z witryn licznych sklepów tylko z tym asortymentem. I to praktycznie w każdej uliczce Brukseli. Warto wejść i choćby popatrzeć na istne czekoladowe dzieła sztuki. Jeżeli nie będziemy chcieli wydawać kroci na czekoladę, możemy uraczyć się tańszym miejscowym smakołykiem – goframi!

Jeśli chodzi o trunki to belgijską specjalnością są piwa. Warzy się tu wiele rodzajów tego napoju. Od piw orzeźwiających, białych, przez różne piwa smakowe z dodatkiem owoców, po słynne piwa trapistów i opackie.

                    Polecane miejsca

polecane miejsca w Brukseli

Sprawdź jakie lokale w mieście polecamy. Foto: sheraton.com


Polecamy LES BRASSINS przy Rue Keyenveld 36. Oferuje m.in. słynnego zająca w piwie wiśniowym za 13 €, do tego wiele gatunków win. Więcej na: www.lesbrassins.com/en/presentation

Frytki znajdziemy na każdym kroku w ulicznych stoiskach. Najlepsze podobno są na Placu Jourdan, gdzie w rozbudowanym kiosku sprzedaje je już trzecie pokolenie rodziny Antoine Desmeta. Wokół placu są liczne knajpki, gdzie też znajdziemy dobre jedzenie.

WARTE ODWIEDZENIA

Atrakcje w Brukseli.


Bruksela to miasto pełne kontrastów. Znajdziemy tutaj ekskluzywne kwartały sąsiadujące z enklawami artystów, dzielnice biurowo-handlowe obok skupisk ludności afrykańskiej. Stolica dzieli się na Górne Miasto skupione wokół Place Royale, frankofilską dzielnicę oraz Dolne Miasto wokół Grand Place handlowe, zabytkowe centrum. Na każdym kroku zobaczymy ciekawe zabytki, tłumy różnokolorowych mieszkańców, stare kamienice i nowoczesne biurowce. Jest tutaj wiele miejsc, które zobaczymy za darmo.

Na początku maja w czasie Festiwalu Europejskiego unijne instytucje otwierają swoje drzwi dla zwiedzających. Można wstąpić w progi Parlamentu (zwiedzanie cały rok od poniedziałku do czwartku o 10.00 i 15.00 oraz w piątki o 10.00), Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Komitetu Regionów.

Z kolei od marca do października (oprócz niedziel) odbywa się na Grand-Place barwny i pachnący niewielki targ kwiatowy. W grudniu zastępuje go jarmark bożonarodzeniowy z pięknymi ozdobami, upominkami, wyrobami rękodzielniczymi oraz ciepłą strawą i napojami. Warto również wybrać się do Le Falstaff. Jest to wspaniały przykład belgijskiej secesji, a także dawna mekka intelektualistów i artystów. Można z niej podziwiać fasadę giełdy towarów wartościowych ozdobioną amorkami.

Oprócz tego warto przyjść wieczorem również na Petite Rue des Bouchers. Jest to „uliczka rzeźników” nazwa nawiązuje do sklepów mięsnych działających tutaj w czasach średniowiecza, dziś znajdują się tu głównie eleganckie galerie. W porze kolacji poczujemy tu kosmopolityczną naturę Belgii.

                    Pozostałe atrakcje

Atrakcje Brukseli

Mini - Europa to miejsce, które warto zobaczyć w Brukseli. Wejście oczywiście za darmo. Foto: flickr.com


W Brukseli znajduje się również wiele innych muzeów oraz miejsc wartych odwiedzenia, gdzie za wstęp nie zapłacimy nic, albo w najgorszym wypadku niewiele. Poniżej przedstawiamy Wam skróconą listę:

Muzeum medycyny i farmacji – wstęp wolny
Centrum Badań i Studiów Sztuk plastycznych – wstęp wolny
Eksperymentarium fizyczne – wstęp wolny dla turystów indywidualnych w środy 14.00-17.00
Ogród botaniczny Jean Massart – wstęp wolny
Muzeum – biblioteka Michel de Ghelderode – wstęp wolny
Sala Salvadora Allende – wstęp wolny
Muzeum Zoologiczne i Antropologiczne – wstęp wolny
Muzeum Banku Narodowego Belgii – wstęp wolny w weekendy oraz w lipcu i sierpniu
Królewskie Muzea Sztuki i Historii – wstęp wolny w pierwszą środę miesiąca od 13.00
Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych – wstęp wolny w pierwszą środę miesiąca od 13.00
Królewskie Muzeum Wojska i Militariów – wstęp wolny
Muzeum Policji – wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji
Wiels Contemporary Art Centre – wstęp wolny w pierwszą środę miesiąca
Muzeum Żydowskie w Belgii – wstęp wolny w pierwszą niedzielę miesiąca


Oprócz tego warto zajrzeć do Miasta ze szkła i Mini-Europy. Miasto ze szkła to pełne rzadkich i pięknych roślin ogrody botaniczne i szklarnie przy pałacu władców w Laeken (północna dzielnica Brukseli) tworzą cudowną atmosferę, której dodatkową atrakcję stanowi przedziwne Atomium. Z kolei Mini-Europę tworzy kompleks z przeszło 350 miniaturami słynnych budowli państw Unii Europejskiej. Polskę reprezentuje gdański Dwór Artusa i posąg Neptuna. W parku są też miniaturowe rzeki, koleje i drzemiący Wezuwiusz. 

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

Wskazówki praktyczne dotyczące zwiedzania Brukseli

Brukselę najlepiej odwiedzić wiosną.


- Belgia ma dobrze rozwinięty system dróg i bezpłatnych, oświetlonych autostrad oraz gęstą sieć tanich połączeń kolejowych
- warto wziąć ze sobą rower (Belgia jest niewielka i można wiele miejsc zwiedzić jeżdżąc na dwóch kółkach)
- latem nie można tu liczyć na zbyt wiele upalnych i słonecznych dni. Niebo jest często zachmurzone, opadów jest półtorakrotnie więcej niż w Polsce. Dość często zdarzają się intensywne, nawałnicowe opady. Średnia temperatura stycznia wynosi 18°C
- zakupy w Belgii ze spokojem można robić między 10:00 a 18:00, a w piątki nawet i dłużej. Obsługa w banku trwa między 9:00 a 16:00 (należy pamiętać jednak, że gdzieniegdzie obowiązuje ok. godzinna przerwa na lunch)
- częstym zwyczajem jest zostawianie 0,5 - 1 Euro napiwku bileterkom w teatrach czy kinach.    Nawet w bezpłatnych publicznych toaletach zostawia się 0,3 - 0,5 napiwku dla pani, która tego pilnuje

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Brukseli.


www.brussels.irisnet.be/ – oficjalny portal Brukseli w językach angielskim, francuskim, flamandzkim

www.brusselsmuseums.be/fr/index.php – 100 muzeów na jednej stronie w językach angielskim, francuskim, flamandzkim

www.resto.be/ware/index.jsp?lg=EN – restauracje w Belgii w języku angielskim

www.stib.be – strona internetowa przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej w Brukseli

www.visitbrussels.be – strona programu dla turystów Visit Brussels

www.charleroi-airport.com/ - strona lotniska Charleroi

- nasza relacja z Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017


comments powered by Disqus
Tagi: Bruksela   Belgia  

Autor publikacji

Mateusz Jakubowski

Pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik dobrej kuchni, cudownej Azji, no i oczywiście dobrej muzyki.

 


Nasz kanał na YouTube


Facebook

 
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2018 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ