Mińsk - przewodnik turystyczny

Białoruś, Mińsk. Foto: dennis jarvis, flickr.com


Mińsk jest stolicą, a także największym miastem Białorusi. Mieszkają w nim prawie 2 miliony obywateli. W mieście znajdziemy wiele zabytków, które sięgają polskiej historii. Mimo, że do stolicy naszych sąsiadów nie mamy tak daleko, Mińsk wciąż pozostaje miastem nieodkrytym przez Polskich turystów. Pora to zmienić!

JAK NAJTANIEJ DOTRZEĆ DO MIŃSKA

Jak tanio dotrzeć do Mińska?


Do Mińska dojedziemy koleją PKP (3 osobowe przedziały z kuszetkami) z Polski, za cenę około 100 EUR za przejazdy w obie strony (więcej informacji) lub dojedziemy autokarem Ecolines (za cenę od około 300 PLN za przejazd w dwie strony) z Warszawy lub Białegostoku.

Jeżeli mamy trochę więcej czasu, to będziemy w stanie dotrzeć do Mińska za około 100-120 PLN. Z Polski musimy udać się do Terespola i stamtąd pojechać pociągiem do Brześcia. Z Brześcia jeździ codziennie kilka pociągów do Mińska.

Od dnia 9 lutego 2017 roku zniesiony został obowiązek wizowy (otrzymamy pozwolenie na bezwizowy pobyt na terenie Białorusi na okres 5 dni) m.in. dla Polaków, którzy przylecą do Białorusi na lotnisko w Mińsku.

TRANSPORT LOTNISKO - CENTRUM - National Airport Minsk (MSQ)

Dojazd z lotniska do centrum Mińska.


Do centrum Mińska (na dworzec główny) dojedziemy z lotniska busem 300e, poruszającym się co około 30 minut. Koszt przejazdu to 4,5 BYN (około 1 PLN). Przejazd do centrum trwa niecałą godzinę.

Z lotniska do centrum Mińska dojedziemy również koleją, która rusza z lotniska 5 razy w ciągu dnia (rozkład jazdy na stronie białoruskich kolei - http://www.rw.by/en/). Koszt przejazdu to 3,5 BYN

KOMUNIKACJA MIEJSKA W MIŃSKU

Mińsk - komunikacja miejska.


Po Mińsku możemy poruszać się metrem, autobusami, tramwajami i trolejbusami. Jeszcze do niedawna poruszanie się samodzielnie po mieście mogło sprawiać problemy. Przystanki i stacje metra oznaczone były wyłącznie w języku rosyjskim i białoruskim. Dodatkowo wiele z przystanków nazywa się inaczej po białorusku i inaczej po rosyjski. Ponad dekadę temu wprowadzono jednak urzędową transliterację białoruskich nazw geograficznych alfabetem łacińskim, przez co przystanki, stacje metra oraz wiele znaków w mieście opisanych jest również poprzez transliterację.

W Mińsku znajduje się metro (2 linie, czerwona (Maskoŭskaja) i niebieska (Aŭtazavodskaja). Metro, podobnie jak inne środki transportu publicznego w Mińsku, porusza się w godzinach 05:30-00:30. Praktycznie każda stacja metra, ze względu na wystrój, jest warta odwiedzenia.

Poruszanie się autobusami, tramwajami i trolejbusami po Mińsku jest tanie (około 1 PLN). Trasy przejazdów dostępne w internecie są tylko w języku białoruskim lub rosyjskim, dlatego polecam aplikację na system Android, która jest w języku angielskim: https://play.google.com/store/apps/details?id=minskguide.org.

NOCLEGI W MIŃSKU

Gdzie tanio spać w Mińsku?


Mińsk posiada dość tanią bazę noclegową. Za noc w dwuosobowym pokoju zapłacimy od około 60 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 30 PLN.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne (Booking, Agoda itp.) i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie.

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

MIŃSK - WARTE ODWIEDZENIA

Sprawdź darmowe atrakcje miasta.


Najważniejszą katolicką świątynią jest Archikatedra Imienia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku oraz XVII-wieczny, prawosławny sobór św. Piotra i Pawła.

Mińsk posiada atrakcyjne place - Independence Square, October Square, Victory Square i Yakub Kolas Square.

Tym co zwraca uwagę w Mińsku, są przepiękne budynki. Warto zobaczyć kamienice: Janickiego, Kostrowieckiej, Abrampolskiego, Unichowskiego oraz pałace: Wańkowiczów (łącznie 3 w mieście), dwór Lubańskich. Znanym miejscem jest Dom Rządowy Republiki Białorusi - monumentalny symbol władzy.

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

Mińsk - wskazówki praktyczne.


- jeżeli do Mińska przylecisz samolotem, poświęć chwilę na lotnisko - przed wejściem znajdują się zabytkowe samoloty, warto na nie spojrzeć

PRZYDATNE STRONY

Mińsk - przydatne strony.


www.belarus.by/en/travel/belarus-life/minsk-attractions - zakładka o Mińsku na oficjalnej stronie miasta (ENG)

Nasze artykuły na temat Mińska:
tymczasowo brak

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Mińsk   Białoruś  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ