Białoruś - przewodnik turystyczny

Białoruś to jeden z najbliższych i najbardziej wpisanych w naszą historię krajów. To pasjonująca historia, nasza historia - pisząc w skrócie, przez setki lat na tych terenach była Polska. Z dobrych czasów niewiele jednak zostało. Z doniesień medialnych słychać wyłącznie o niechęci Białorusinów do Polaków i reżimie Łukaszenki. Newsy z TV mają jednak to do siebie, że potrafią być przesadzone i przekłamane. Białoruś to część naszej ciężkiej i wspaniałej historii, bliskie nam miasta, interesujący ludzie i fantastyczny, dziki klimat - zaraz obok Polski.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
Mińsk

Białoruś - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 9,5 miliona
Stolica Mińsk
Strefa czasowa UTC +3
(12:00 w Polsce = 14:00 w Białorusi)
Waluta rubel białoruski (BYR)
1 BYR = 1,46 PLN
1 EUR =  3,10 BYR
1 USD = 2,62 BYR

(06.11.2020)
Język białoruski, rosyjski
Główne miasta Mińsk, Homel, Mohylew, Witebsk, Grodno, Brześć, Bobrujsk, Baranowicze, Borysów, Pińsk, Orsza, Mozyrz, Nowopołock

Tereny dzisiejszej Białorusi wchodziły od IX wieku w skład Rusi Kijowskiej. Po rozbiciu dzielnicowym państwa, rozwijały się na tych terenach księstwa, które z czasem zaczęły żyć własnym życiem, powodując upadek Rusi w 1240 roku. Wykorzystała to Litwa, która podbiła większość księstw i z czasem włączyła je w swoje granice. Po Unii z Polską tereny białorusi weszły w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W 1696 językiem Białorusinów stał się język polski, który wyparł język ruski.

Po rozbiorach Polski (ostatni 1795) tereny dzisiejszej Białorusi trafiły do Rosji, która od razu zaczęła rusyfikować społeczeństwo. Białorusini brali udział w powstaniu styczniowym i listopadowym, jednak na przełomie XIX i XX wieku elita polityczna zaczęła myśleć o Białorusi jako odrębnym narodzie wywodzącym się z podbitych w dawnej przeszłości księstw. Duża w tym zasługa Rosjan, którzy wymordowali zwolenników powrotu do Rzeczypospolitej. Białoruś ogłosiła niepodległość w 1918 roku. Po wojnie prowadzonej razem z Polakami i pokonaniu Rosjan w 1920 roku w wyniku podpisanego pokoju ryskiego terenami Białorusi Polska podzieliła się z Rosją. Po wybuchu II wojny światowej Białoruś została reaktywowana przez ZSRR. Białoruś stała się suwerennym narodem w 1990 roku. Od 1994 roku prezydentem Białorusi pozostaje Alaksandr Łukaszenka.

Informacje praktyczne

- po wyborach prezydenckich w 2020 roku, które wygrał Aleksandr Łukaszenka, w kraju dochodzi do ogromnych protestów, które spotykają się ze zdecydowaną reakcją służb, zaleca się zachowanie rozwagi i nie brania udziału w demonstracjach

Wiza do Białorusi

wiza do Białorusi

Wiza do Białorusi jest wymagana.


Wjeżdżając na teren Białorusi musimy mieć wizę oraz wykupione ubezpieczenie. Są trzy rodzaje wiz: tranzytowa (typ B, umożliwia tranzyt przez kraj), krótkoterminowa (typ C, do 90-ciu dni) i długoterminowa (typ D, powyżej 90-ciu dni).

Wypełniony wniosek o wizę do Białorusi (który można ściągnąć tutaj: wniosek o wizę do Białorusi) z jednym paszportowym zdjęciem składamy w jednym z konsulatów: w Białej Podlaskiej, Gdańsku lub Białymstoku (dokładne adresy i godziny przyjęć: http://poland.mfa.gov.by/pl/kunsulaty).

Wizę można wyrobić w trybie pięciodniowym, lub, dodatkowo płatnym, 48 godzinnym. Cena wizy krótkoterminowej to 25 EUR lub 50 EUR (tryb 48h) dla wizy jednokrotnego wjazdu, 35 lub 60 EUR dla wizy dwukrotnego wjazdu lub 60/85 EUR dla wizy wielokrotnego wjazdu. Pełen cennik na wszystkie rodzaje wiz znajduje się na stronie ambasady Białorusi: http://poland.mfa.gov.by/docs/taryfa_op%C3%A5_at_konsularnych_2015.pdf

Od 27.07.2018 obywatele Polski, którzy lądują na lotnisku w Mińsku, mogą przebywać na terenie Białorusi bez wizy przez okres 30 dni. Możliwość ta jest niedostępna dla osób, które lecą z Rosji lub przesiadkowo do Rosji. Dodatkowo od 10 listopada 2019 roku dwie najcześniej odwiedzane prze Polaków strefy, Kanał Augostowski oraz Brześć, można odwiedzić bez wizy. Więcej informacji oraz wymagania podane są na stronie ambasady - https://www.gov.pl/web/dyplomacja/bialorus

Szczegółowe informacje na temat wymagań wizowych, rodzajów wiz i spraw wizowych znajdziemy na rozbudowanej, wyczerpującej stronie Ambasady Republiki Białoruś: www.poland.mfa.gov.by.

Język i znajomość języka angielskiego

Językiem urzędowym w Białorusi jest język białoruski i rosyjski. Język białoruski jest bardzo podobny do rosyjskiego. Mimo to mówi nim niewielu Białorusinów. Mimo że w badaniach niewiele ponad 50% osób przyznało, że białoruski jest ich językiem ojczystym, w rzeczywistości po białorusku mówi się w niewiele ponad 20% gospodarstw domowych, z czego większość z nich znajduje się na wschodzie kraju. To wynik rusyfikacji, jakiej byli poddawani Białorusini. Dla wielu z nich wskazanie za język ojczysty białoruskiego jest gestem patriotycznym. Dodatkowo badania te były robione ponad 10 lat temu. Znajomość białoruskiego jest dzisiaj z pewnością jeszcze mniejsza. Mamy killku znajomych Białorusinów, wszyscy mówią po rosyjsku i nie znają białoruskiego Jadąc do Białorusi spodziewaj się języka rosyjskiego na ulicach, sklepach, w muzeach i na znakach oraz tablicach informacyjnych.

Język angielski nauczany jest w szkołach. Po angielsku mówi sporo młodych ludzi, w dużych miastach nie powinno być problemu ze znalezieniem osób mówiących po angielsku.

Gotówka i bankomaty

Walutą Białorusi jest rubel białoruski (BYR). 1 rubel dzieli się na 100 kopiejek. 1 lipca 2016 roku przeprowadzono denominację białoruskiego rubla. 1 nowy rubel jest równy 10 000 starych rubli białoruskich. Wszystko z powodu dużej inflacji. W tym tysiącleciu jest to już druga denominacja waluty. W Białorusi istnieje prawo zakazujące dokonywania płatności obcymi walutami. Poza kilkoma, wyłączonymi miejscami (jak np. niektóre stacje benzynowe), wszystkich transakcji należy dokonywać lokalną walutą. Bankomaty i kantory powszechnie dostępne, nie ma problemów z polskimi kartami płatniczymi. W kantorach zostaną nam wymienione jedynie nieskazitelne banknoty, wszelkie mocne wygniecenia, przetarcia lub ślady długopisu spowodują, że banknot nie zostanie od nas przyjęty.

Bezpieczeństwo

Pomijając obecną sytuację wynikającą z protestów w związku z wyborami wygranymi w 2020 roku przez Łukaszenkę i masowymi protestami, Białoruś jest bezpiecznym krajem. Przestępczość pospolita nie jest powszechna, wszystko z powodu surowego aparatu państwowego. Problemem Białorusi nie jest również korupcja, którą władze zajęły się kilka lat temu, ustalając twarde prawo, mówiące o tym, że za przyjęcie łapówki idzie się bezwzględnie do więzienia. Z tego powodu próby wymuszenia łapówki przez milicję odeszły do przeszłości.

Jak dotrzeć do Białorusi

loty do Białorusi

Do Białorusi można tanio dojechać.


Do Białorusi dostaniemy się busem, pociągiem lub samolotem. Najdroższą możliwością jest samolot, najtańszy - bus lub pociąg.

Do Białorusi dolecimy z Warszawy polskim LOTem (standardowa cena to około 400 PLN) lub narodowymi liniami białoruskimi - Belavia (www.belavia.by). W Belavii cena biletów wzrasta wraz ze zbliżaniem się terminu lotu. Kupując bilety miesiąc-dwa przed odlotem, powinniśmy bez problemu złapać najniższą cenę za loty - 85 USD.

Autokarem dojedziemy do Białorusi m.in. z Warszawy (Mińsk, Brześć, Witebsk) lub Lublina (Brześć). Przejazdy oferuje m.in. Ecolines (ecolines.net). Szukając biletów z wyprzedzeniem nie powinniśmy mieć problemów z kupieniem biletów za około 100 PLN w jedną stronę.

Do Białorusi dotrzemy pociągami. Przewozy Regionalne oferują przejazdy na trasach Biała Podlaska - Brest-Centralnyj (25,90 PLN), Białystok - Grodno (29,90 PLN), Ełk - Grodno (41,90 PLN), Kuźnica Białostocka - Grodno (16,90 PLN), Małkinia - Grodno (41,90 PLN), Terespol - Brest-Centralnyj (16,90 PLN). Ceny za przejazd w jedną stronę. Przejazd powrotny kosztuje tyle samo, nie ma żadnych zniżek. Więcej informacji: hwww.przewozyregionalne.pl/node/18385

Transport wewnątrz Białorusi

Najlepszym środkiem transportu w Białorusi są autokary, marszrutki oraz kolej. Wszystko jest w dość dobrej cenie, nie powinniśmy mieć problemu z podróżowaniem po Białorusi.

Marszrutki i autobusy w Białorusi

Po Białorusi możemy podróżować autokarami lub marszrutką. W miastach znajdują się dworce autobusowe, tam kupimy bilety i zapoznamy się z ofertą przewoźników autokarowych. Cena za przejazd nie powinna przekroczyć 100 000 BYR (22 PLN) dla najdłuższych podróży.

Drugą formą transportu w Białorusi są marszrutki. To kilkuosobowe, prywatne busy podróżujące po kraju i po miastach. Bus porusza się na ustalonych z góry trasach, marszrutka może zatrzymać się i wypuścić nas w dowolnym miejscu, wystarczy poprosić kierowcę o stop. Tak samo, jeżeli zobaczymy marszrutkę, machając kierowcy możemy ją zatrzymać i wsiąść do środka. Przejazdy marszrutkami w Białorusi są tańsze od przejazdów autokarem.

Kolej w Białorusi

Kolej w Białorusi

Kolej w Białorusi.


Narodowym przewoźnikiem w Białorusi jest państwowe Белорусская железная дорога, tłumaczone jako Biełaruskaja czyhunka, lub po prostu Belarusian Railway.

Bilety można kupować online do dwóch miesięcy naprzód. Oficjalny system sprzedaży internetowej: www.poezd.rw.by.

KOLEJ W BIAŁORUSI - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy: Trzecia klasa Car with regular seats Reserved-berth seats Compartment car Sleeping car VIP car
Mińsk - Brześć 4h 37 800
(8,4 PLN)
58 000
(12,9 PLN)
58 000
(12,9 PLN)
80 300
(17,8 PLN)
- -
Mińsk - Orsza 2,5h - 44 100
(9,8 PLN)
- - - -
Mińsk - Mohylew 3h 30 500
(6,8 PLN)
47 300
(10,5 PLN)
47 300
(10,5 PLN)
65 200
(14,5 PLN)
- -
Mińsk - Homel 5h - - 52 600
(11,7 PLN)
72 900
(16,2 PLN)
- -
Mińsk - Grodno 5h 37 800
(8,4 PLN)
37 800
(8,4 PLN)
- 80 300
(17,8 PLN)
- -
Brześć - Homel 9,5h 51 900
(11,5 PLN)
- 79 300
(17,6 PLN)
110 100
(24,5 PLN)
- -
Brześć - Witebsk 14h 67 600(15 PLN) - 103 700
(23 PLN)
143 700
(31,9 PLN)
- -

Jak widać, podróżowanie koleją nie należy do najdroższych.

Drogi i przepisy drogowe w Białorusi

Drogi w Białorusi

Drogi w Białorusi.


Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, Polscy kierowcy mogą poruszać się samochodem posiadając przy sobie polskie prawo jazdy. Wymagane jest również posiadanie zielonej karty. Należy liczyć się z częstymi kontrolami milicji.

W 2013 roku ruszył w Białorusi system płatnych dróg, nazywający się BELTOLL (oficjalna strona: www.beltoll.by). Ceny pobierane są za przejazd autostradą. Stawka wynosi 0,04 EUR za kilometr, co oznacza, że płatnymi autostradami koszt przejazdu wyniesie mniej więcej:

Brześć - Mińsk 14 EUR
Pograniczny - Mińsk 12 EUR
Mińsk - Orsza 9 EUR
Mińsk - Mohylew 8 EUR

Mapa z zaznaczonymi płatnymi trasami znajduje się tutaj. Rejestracji możemy dokonać na oficjalnej stronie internetowej BELTOLL. Po rejestracji, wjeżdżając na teren Białorusi należy wypożyczyć urządzenie pokładowe (OBU), które zostanie zamontowane w naszym samochodzie i naliczać będzie opłaty drogowe. Urządzenia znajdziemy w Miejscach Obsługi Klienta, które dostępne są m.in. niedaleko przejść granicznych z Polską. Kaucja wynosi 25 EUR (dla samochodów osobowych poniżej 3,5 tony, płatne w rublach białoruskich). Urządzenie trzeba z góry doładować (za minimum 25 EUR).

Cena paliwa w dniu pisania artykułu (06.11.2015): benzyna 95 oktanów 2,64 PLN, ropa 2,73 PLN.

Kuchnia białoruska

Kuchnia białoruska jest podobna do polskiej kuchni. Tłusta i ciężkostrawna. I bardzo smaczna. Królują w niej ziemniaki (nazywane lokalnie "bulbą"), podawane na dziesiątki sposobów, m.in. w postaci placków ziemniaczanych (draniki), ziemniaczanych, wypiekanych babek, czy ziemniaczanych kiszek (jelito wołowe wypełnione ziemniakami i mięsem). Bardzo popularne są dania mączne, z których najpopularniejsze, obok tradycyjnych pierogów i naleśników to czeburek (smażony pieróg z mięsem), kołduny i pielmieni (malutkie pierogi z mięsem).

Używane w kuchni warzywa i przyprawy podobnie jak w Polsce. Podobnie jest również z zupami, które je się w kraju naszych sąsiadów. Góruje barszcz i żur. Podobna zgoda panuje z napojami, zwłaszcza alkoholowymi. Białorusini piją sporo piwa, ale zdecydowanie bardziej wolą wódkę.

Białoruś - ciekawostki

ciekawostki o Białorusi

Białoruś - ciekawostki.


- z powodu ogromnej ilości ziemniaków, jaką spożywają Białorusini, ich przezwisko na wschodzie to "bulbasze" (od białoruskiego słowa bulba - ziemniak). Słowo ma identyczne znaczenie co polskie "cebulaki". Przezwisko uznawane jest za obraźliwe, jednak znajomi i przyjaciele regularnie używają go w stosunku do siebie

Białoruś - przydatne linki

Przydatne strony o Białorusi

Dowiedz się więcej o Białorusi.


www.belarus.by - oficjalna strona miasta (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020


Tagi: Białoruś  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ