Rezerwacja hosteli - kiedy i jak zarezerwować?

Nocleg

Hostele to oszczędność. A często również i dobre warunki!


Kiedy najlepiej wykupić nocleg? Są dwie szkoły – albo rezerwujesz z dużym wyprzedzeniem, albo szukasz na miejscu. Wszystko w zależności od kierunku, w który się wybierasz. Jeżeli jedziesz do rozwiniętego kraju, rozwiniętego miasta albo na wakacje wyruszasz w sezonie – szukaj z wyprzedzeniem. W dużych, rozwiniętych miastach normą jest, że tanie noclegi są wykupowane z wyprzedzeniem przez innych. W sezonie wakacyjnym może być podobnie również i w innych, mniej rozwiniętych miejscach.

Sytuacja zmienia się, jeżeli wybieramy się do biedniejszych krajów. O ile czujemy się na siłach, możemy szukać noclegu na miejscu. W biednych krajach zdarza się, że część właścicieli miejsc noclegowych nie ma dostępu do internetu, przez co nie reklamuje się w nim. Nocleg w takim miejscu możemy wykupić wyłącznie na miejscu (zazwyczaj za niższą cenę niż w inne okoliczne noclegi w okolicy, które reklamują się online). Niestety wariant ten z każdym rokiem staje się coraz bardziej skomplikowany i na miejscu możemy usłyszeć cenę dużo wyższą niż w internecie, ponieważ w większości miejsc świata jest już powszechny dostęp do sieci i totalnie komercyjne podejście do turystów, którzy w znacznej części świata są postrzegani jako „maszynka do robienia pieniędzy”, z której można coś uszczknąć dla siebie.

Nawet, jeżeli nocleg będzie w danym miejscu za 10 USD (cena za jaką można zarezerwować go przez internet), spodziewaj się, że usłyszysz dużo wyższą cenę, na przykład 20 USD i recepcjonista za nic nie będzie chciał zejść do normalnej ceny. Będziesz musiał ostro negocjować. Na tanich Filipinach przerabiałem to w grudniu 2016 roku. Na potrzeby tego tekstu chciałem określić, w ilu odwiedzonych przeze mnie miejscach, w których można wykupić nocleg w internecie, usłyszę wyższą cenę za wykupienie noclegu na miejscu. Na pięć miejsc noclegowych wyższą cenę usłyszałem wszędzie. Standardowo o 10-15 USD więcej niż w przypadku zakupu noclegu przez internet. Eksperyment skończył się w lokalizacji nr 5, w której dwie recepcjonistki przekonywały mnie, że nie da się zejść z ceny, bo to najniższa stawka, za jaką można kupić nocleg w tym miejscu. Na ich oczach kupiłem nocleg u nich, tylko że przez internet, 15 USD taniej. Skończyło się na uśmiechach: „Dzisiaj punkt dla ciebie, turysto, jutro będzie punkt dla mnie”. Zupełnie inaczej było w Gruzji kilka miesięcy wcześniej. Było poza sezonem i bez problemu wykupiłem na miejscu noclegi nawet o połowę taniej niż w internecie. Podawanie wyższych cen niż te, które były online było sprawą naprawdę marginalną.

Co robić? Sam musisz podjąć decyzję, powyżej podałem Ci argumenty zarówno za bukowaniem przez internet (Filipiny), jak i kupowaniem noclegów na miejscu (Gruzja). Niezależnie od tego, czy lecimy do drogiego, czy do taniego kraju, polecam Ci jednak mieć wykupiony nocleg na pierwszą noc. Pozwoli to uniknąć stresów związanych z początkiem wyjazdu i zagubieniem po wylądowaniu. Dzięki wykupionej pierwszej nocy będziesz mógł po wylądowaniu spokojnie kierować się od razu do konkretnego, wykupionego wcześniej miejsca.

A gdzie szukać tanich noclegów? O tym w następnych artykułach w dziale noclegi.


Tagi:
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ