Wietnam - przewodnik turystyczny
Zatoka Halong w Wietnamie.
Większości osób Wietnam kojarzy się z wojną wietnamską, którą toczono z Amerykanami w latach 1965-73. Tymczasem kraj posiada wiele atutów, dzięki którym rozkocha w sobie podróżników i turystów miłujących Azję. To nie tylko wspaniała, zróżnicowana przyroda, pyszna kuchnia i gościnni mieszkańcy – to także uwielbiane przez nas niskie ceny!
Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
WIETNAM - SPIS TREŚCI
Wietnam - informacje ogólne i rąbek historii
Populacja | około 96 milionów |
---|---|
Stolica | Hanoi |
Strefa czasowa | UTC + 7 godz. (12:00 w Polsce = 17:00 w Wietnamie) |
Waluta | dong wietnamski (VND) 1000 VND = 0,16 PLN 1 PLN = 6268 VND 1 USD = 22837 VND 1 EUR = 26792 VND (21.10.2020) |
Język | wietnamski |
Główne miasta | Ho Chi Minh (daw. Sajgon), Hanoi, Hajfong (wiet. Hải Phòng), Da Nang, Can Tho, Bien Hoa, Nha Trang, Vinh, Hue |
Państwo wietnamskie zaczęło formować się w I tysiącleciu p.n.e. W II wieku p.n.e. zostało podbite przez Chiny. Po przeprowadzeniu kilku powstań Wietnam odzyskał niepodległość w VII wieku n.e. Kraj oraz kultura wietnamska rozwijała się na przestrzeni następnych wieków. w XIX wieku Wietnam najechali Francuzi. Pod koniec stulecia Wietnam, wraz z Kambodżą i Laosem został przemianowany na Indochiny Francuskie. W kraju szybko pojawiły się nastroje niepodległościowe. Po wybuchu II wojny światowej Francuzi zgodzili się na kontrolowanie Wietnamu przez Japonię. Ho Chi Minh utworzył wyzwoleńczą partyzantkę, która rozpoczęła powstanie narodowe, które przyniosło wyzwolenie północnej części kraju i ogłoszenie powstania Demokratycznej Republiki Wietnamu.
Po wojnie Francuzi przywrócili swoją władzę w pozostałej części kraju. W 1946 władze Ho Chi Minha zostały obalone i przeszły do wojny partyzanckiej. Francja, przy wsparciu USA poniosła ogromne straty i zdecydowała się porzucić plany o ponownym posiadaniu Wietnamu Północnego. Zamiast tego, w posiadanym przez siebie Wietnamie Południowym utworzyła konkurencyjne, niekomunistyczne państwo, Republikę Wietnamu. W wyniku spisku dyplomatycznego Amerykanów i CIA władzę w Republice Wietnamu przejęli amerykańscy agenci. Nic już nie stało na przeszkodzie, żeby sprowadzić Amerykanów do Wietnamu i podjąć walkę o cały kraj. Wojna wietnamska wybuchła w 1955 roku i trwała aż do 1975 roku. W wyniku ogromnych starć i oporu Wietnamczyków Amerykanie postanowili wycofać się z wojny. W ten sposób podzielony Wietnam połączył się pod nazwą Socjalistyczna Republika Wietnamu. Ze skutkami wojny musi się zmagać do dzisiaj - Amerykanie stosowali agresywną i wymierzoną w cywilów politykę - bombardowano szkoły i szpitale, masakrowano bezbronne wioski, na cały kraj zrzucano napalm, chcąc wypalić roślinność i pozbawić Wietnamczyków pożywienia. Szczególną krzywdę wyrządził "agent orange" - płyn zawierający herbicydy wymieszane z dioksynami, rozpylany na terenie całego kraju, powodujący obumieranie roślin i zmiany toksyczne w ludzkich organizmach. Z tego powodu duża część wietnamczykow (około 5 milionów) jest niepełnosprawna - w wyniku mutacji do dzisiaj rodzą się w Wietnamie zdeformowane dzieci.
Mimo to Wietnam radzi sobie dzisiaj bardzo dobrze. Jego gospodarka pędzi do przodu. Po wprowadzeniu liberalnych reform w 1986 roku kraj jest na drodze bardzo szybkiego rozwoju. Samo PKB kraju wzrosło w tym czasie trzykrotnie. Wietnamczyków żyjących w skrajnym ubóstwie jest dzisiaj... podobna ilość co w Polsce. Jedną z potężnych gałęzi gospodarki jest turystyka. Wietnam odwiedziło w 2019 roku 18 milionów turystów. Od lat liczba turystów w kraju powiększa się o około 15-20% w skali roku.
Informacje praktyczne
- Wietnam jest państwem komunistycznym. Unikaj rozmów dotyczących polityki
- z powodu znacznego rozciągnięcia terytorium Wietnamu, w kraju występują 3 strefy klimatyczne
- Wietnam - zalecane szczepienia: japońskie zapalenie mózgu, dur brzuszny, WZW A+B i inne. Więcej informacji w artykule Wietnam - zalecane szczepienia
Wiza do Wietnamu
Wiza do wietnamu jest wymagana.
Uzyskanie wizy do Wietnamu stało się dużo łatwiejsze w 2017 roku, kiedy państwo wprowadziło testowo (na 2 lata) system e-wizy. Wniosek wypełniamy pod adresem https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/web/guest/home (potrzebujemy skanu zdjęcia paszportowego oraz strony głównej paszportu). Wiza kosztuje 25 USD (płatne kartą kredytową lub debetową po wypełnieniu wniosku) i wysyłana jest na podany we wniosku adres e-mail w przeciągu 3 dni. Wydawana jest na 30 dni.
Więcej o wizach do Wietnamu, ich rodzaje, ceny oraz dokumenty potrzebne do uzyskania wizy znajdziesz w osobnym artykule: wiza do Wietnamu.
Znajomość języka angielskiego
W wietnamie mówi się po wietnamsku. Ułatwieniem może być to, że alfabetem wietnamczyków jest alfabet łaciński, który wyparł zapisywanie wietnamskiego języka chińskimi znakami. Ze względu na ogromny rynek turystyczny, sporo mieszkańców Wietnamu zna język angielski. Dodatkowo język ten jest nauczany w szkołach, dzięki czemu zna go coraz więcej młodych ludzi. W dużych miastach na każdym kroku są biura turystyczne, w których są osoby anglojęzyczne. Nie ma również problemu z dogadaniem się po angielsku w hotelach i hostelach.
Gotówka i bankomaty
Walutą Wietnamu jest dong. Pieniądze można wymienić w kantorach lub bankach, dodatkowo znaczna część hoteli i hosteli oferuje usługę wymiany pieniędzy. Nim wymienisz gotówkę rozejrzyj się w kilku miejscach - kursy potrafią się bardzo mocno różnić. W wielu miejscach można płacić amerykańskimi dolarami - zwróć wtedy uwagę na kurs, może być niekorzystny.
Bankomaty powszechnie dostępne, nie ma problemów z polskimi kartami. Revolut w Wietnamie działa bez problemu. Większość bankomatów pobiera opłatę za wypłacenie pieniędzy wynoszącą 20 000 - 60 000 dongów (3-9 PLN). W większości bankomatów pojawia się informacja o opłatach i prowizjach z podaną dokładną kwotą, jaka zostanie nam naliczona. Karty kredytowe obciążone są dodatkowym podatkiem 3% o kwoty wypłacanych pieniędzy. Bankomaty nie pobierające prowizji: ACB, EXIMBANK, TP Bank, VP Bank.
Tam, gdzie nie ma podanych cen, miej się na baczność. Powszechnym jest zawyżanie cen dla turystów, może się to zdarzyć wszędzie, od hostelu po kawiarnie. Wietnamczycy nie odbierają tego jako coś złego, tylko jako sprawiedliwość społeczną, tłumaczoną tym, że Wietnam i tak jest tani, a turysta ma pieniądze.
Bezpieczeństwo
Wietnam uchodzi za bezpieczny kraj dla turystów. Oczywiście zdarzają się kradzieże kieszonkowe, jednak jest to domena większości krajów świata. Należy uważać na złodziei, zwłaszcza w środkach transportu zbiorowego – pociągach i autokarach, gdzie do kradzieży dochodzi najczęściej.
Jak dolecieć do Wietnamu
Loty do Wietnamu w dobrej cenie to rzadkość.
Ciężko trafić na promocję lotniczą do Wietnamu. Zazwyczaj taniej wychodzi kupno biletów lotniczych do Tajlandii (Bangkok), do której często zdarzają się promocje, a stamtąd możemy tanimi liniami lotniczymi dolecieć do Hanoi lub Ho Chi Minh (np. liniami VietJet za około 60 USD).
Transport w Wietnamie
Wietnam jest dobrze skomunikowany.
Wietnam jest dobrze skomunikowany. Wewnątrz kraju możemy podróżować samolotem (dobra i tania możliwość), autokarami (tania, aczkolwiek męcząca alternatywa) lub koleją, która posiada w zasadzie tylko jedną, istotną linie, ale przebiega ona przez cały kraj.
Loty w Wietnamie
W Wietnamie loty między miastami są dosyć tanie.
Wietnam posiada dobrą i całkiem tanią sieć połączeń lotniczych wewnątrz kraju. Po Wietnamie możemy podróżować linimi Vietnam Airlines, Jetstar Airways, VietJetAir (www.vietjetair.com) i Air Mekong (zakończył działalność w 2013 roku). Loty wewnątrz Wietnamu często okazują się tańsze niż jazda koleją. Warto mieć to na uwadze i starać się „trafić” na dobre loty. Przykładowo, bukując bilety z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, za lot w jedną stronę z Hanoi do Ho Chi Minh zapłacimy łącznie (wliczając opłaty) 18 USD (VietJetAir)!
Główne lotniska: Nha Trang, Da Nang, Hanoi, Ho Chi Minh, Buon Ma Thuot, Da Lat, Qui Nhon, Hai Phong (Hajfung), Vinh, Hue.
Drogi w Wietnamie
Wiele dróg w Wietnamie nie jest nawet oznakowana.
Stan dróg w Wietnamie pozostawia wiele do życzenia. Normą jest brak jakichkolwiek oznakowań, a dodatkowym problemem są miejscowi, którzy nie uznają zasad ruchu drogowego. Panuje prawo silniejszego, na drogach króluje wszechobecny chaos, a całości dopełniają tysiące jednośladów, które są tutaj niezwykle popularne, a Wietnamczycy wciskają się nimi gdzie popadnie. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest uznawane. Wynajęcie samochodu na wyłączność (bez kierowcy) jest praktycznie niemożliwe. Z kolei wynajęcie samochodu na dzień (z kierowcą) to koszt około 70 USD (8 godzin)
Odważni z pewnością odnajdą się w podróżowaniu wynajętym skuterem, który można wynająć na każdym kroku za około 100000-150000 VND (14zł - 22zł). Koszt benzyny to w przeliczeniu około 3,65zł, a diesel 3,28 zł (stan na 05.05.2014). Uwaga! Większość osób o tym nie wie, ale podróżowanie motorem po Wietnamie bez ważnego, wietnamskiego prawa jazdy, jest nielegalne. Jeżeli mamy w planach wynajęcie motoru, powinniśmy udać się po wydanie tymczasowego, wietnamskiego prawa jazdy do urzędów motoryzacyjnych – możemy to zrobić w Hanoi (adres: 83A Ly Thuong Kiet Street) i Ho Chi Minh (adres: Office of Transportation, 63 Ly Tu Trong Street, District 1). Ponadto, jadąc w Wietnamie motorem lub skuterem mamy obowiązek jazdy w kasku. Za dodatkową opłatą możemy go otrzymać w miejscu, w którym wynajmujemy pojazd.
Wietnamska policja bardzo chętnie zatrzymuje turystów, aby sprawdzić posiadanie wietnamskiego prawa jazdy. Gdy już się to zdarzy, warto być miłym i nie naprzykrzać się, zwłaszcza, jeżeli nie posiadamy wietnamskiego prawa jazdy. Parę dolarów powinno wystarczyć, aby w takim przypadku każdy zadowolony pojechał w swoim kierunku.
Autobusy i autokary w Wietnamie
Podróżowanie autokarem w Wietnamie jest popularne wśród miejscowych, a także wśród części turystów. Busy są tanie, a część z nich posiada możliwość rozłożenia foteli do pozycji poziomej lub miejsce do spania. Niestety, ale zły stan nawierzchni i wszechobecny, sparaliżowany ruch uliczny powoduje, że podróżowanie autokarem jest bardzo czasochłonne. Podróż z Ho Chi Minh do Hanoi (2 godziny samolotem, ok. 32h pociągiem) kosztuje około 132zł i trwa planowo 38,5h, jednak opóźnienie jest bardzo prawdopodobne. Odradzamy ten sposób podróżowania na dalekie dystanse. Warto jednak zastanowić się nad autokarami na krótszych trasach.
Jednym z najpopularniejszych przewoźników w Wietnamie jest Hoang Long (www.hoanglongasia.com/en/). Przykładowe ceny:
Hanoi – Hen (16h w podróży) – 390.000 VND (ok. 56zł)
Hanoi – Bac Giang (2h) – 140.000 VND (ok. 20zł)
Hanoi – Binh Dinh (22h) – 630.000 VND (ok. 91zł)
Ho Chi Minh – Hanoi (38,5h) – 920.000 VND (ok. 132zł)
Ho Chi Minh – Hue (24,5h) – 560.000 VND (ok. 81zł)
Kolej w Wietnamie
Kolej w Wietnamie (kliknij mapę aby powiększyć) |
Krajowym przewoźnikiem kolejowym w Wietnamie jest Vietnam Railways (wiet. Duong Sat Viet Nam). Z racji geografii (Wietnam jest wąski i długi), do dyspozycji mamy właściwie tylko jedną linię główną, ciągnącą się przez cały kraj, od Ho Chi Minh City do Hanoi. Cała trasa liczy 1726,2 kilometrów i przejechanie jej zajmuje około 32h podróży. Dzięki tej linii dotrzemy praktycznie w każdy rejon Wietnamu, skąd busami i taksówkami będziemy mogli dotrzeć do mniejszych destynacji.
Pociągi w Wietnamie dzielą się na 4 klasy:
Hard seat – bezprzedziałowy wagon z drewnianymi ławkami. Bez klimatyzacji. Nie polecany na dłuższe podróż
Soft seat – bezprzedziałowy wagon z wygodnymi siedzeniami. Może być z klimatyzacją, ale nie musi
Hard sleeper – przedziały z sześcioma kuszetkami, twardy materac, pościel w cenie bilet
Soft sleeper – najlepsza i najdroższa klasa pociągu w Wietnamie. 4 wygodne łóżka w przedziale, z materacem i zestawem pościeli
Możemy dzięki temu powiedzieć, że kolej w Wietnamie posiada dobry zasięg i dotrzemy dzięki niej do większości miejsc. Ceny za bilety kolejowe nie są wygórowane (jak na znane nam, europejskie standardy), jednak, mając na uwadze, że jesteśmy w Azji, nie są wcale takie tanie. Przykładowo, za podróż z Hanoi do Ho Chi Minh (Czyli z jednego końca kraju na drugi, około 34 godziny w podróży) zapłacimy około 280zł w najlepszej klasie – soft sleeper, a 190zł w klasie soft seat. Jako, że siatka lotów wewnątrz Wietnamu jest rozbudowana i dosyć tania, warto sprawdzić, czy bilety lotnicze nie okażą się tańsze od biletów kolejowych.
Bilety kupujemy bezpośrednio na dworcach, z dostępnością biletów nie powinno być na ogół problemów, chociaż w czasie trwania tet (wietnamski nowy rok) zdarza się, że wszystkie bilety są wykupione. Biletów nie da się kupić online bezpośrednio u przewoźnika. Można natomiast zrobić to na stronach pośredników, gdzie do ceny biletu zostanie nam doliczona prowizja. Jedną z zaufanych stron, gdzie można kupić bilety (zostaną do nas wysłane pocztą, dostarczone do hotelu w Wietnamie po naszym przyjeździe, albo wręczone nam osobiście na dworcu w Hanoi lub Ho Chi Minh): vietnam-railway.com. Przejrzystym i bezproblemowym pośrednikiem jest www.baolau.com, na którym kupimy również bilety kolejowe do Kambodży, Birmy, Laosu i Tajlandii.
Dzieci do lat czterech podróżują za darmo, między 5-9 rokiem życia 50% zniżki, dzieci powyżej 10 lat płacą pełną stawkę. Jeden dorosły może zabrać w podróż tylko jedno dziecko!
Kuchnia wietnamska
Dowiedz się więcej.
Z powodu wielowiekowych wpływów kulturowych, kuchnia wietnamska jest bardzo podobna do kuchni chińskiej. Wiele spotykanych w Wietnamie potraw znajdziemy również w Chinach. Tutaj również podstawą żywienia jest ryż oraz różne rodzaje makaronów, a jedzenie je się pałeczkami. Nie oznacza to jednak, że kuchnia wietnamska nie ma własnych cech i jest klonem kuchni chińskiej. Mimo dużego podobieństwa, sporo ją jednak różni. Największą różnicą w stosunku do kuchni chińskiej jest używanie sosu rybnego zamiast sosu sojowego. Do wielu potraw używa się cytrusów, np. limonki, trawy cytrynowej, a także sporej ilości świeżych ziół, zwłaszcza kolendry, bazylii i mięty.
Równie popularnymi składnikami jest w Wietnamie szpinak, szpinak wodny, czy liście wodnej rośliny limnocharis. W kuchni wietnamskiej widać znaczne wpływy francuskie, spowodowane czasami kolonialnymi. Produkty, które na stałe przeszły do kuchni wietnamskiej to m.in. mleko, śmietana, masło, pomidory, ziemniaki, chleb i kawa. Niezwykłą popularnością cieszą się tutaj szparagi, a także produkowane w Wietnamie wino. Powszechne jest również ciasto francuskie.
Pod względem kulinarnym Wietnam dzieli się na trzy części: północną (gdzie wpływy chińskie są najmocniejsze), centrum (wpływy francuskie, mnogość zastosowania warzyw i owoców) oraz południe, gdzie podstawę stanowią ryby i owoce morza.
W całym Wietnamie znajdziemy niezwykle popularne danie, nem - są to popularne u nas sajgonki, czyli farsz (przeważnie warzywny, mięsny lub rybny) zwijany w papier ryżowy i smażony na głębokim oleju. Popularny jest również surowy nem, podawany z różnymi sosami. Z kolei najpopularniejszą zupą jest phở, podawana w dwóch wariantach: phở bò (z wołowiną) i phở gà (z kurczakiem). Kolejną niezwykle popularną zupą jest Bún bò Huế (bun bo) – niezwykle aromatyczny rosół z makaronem ryżowym, masą ziół, przypraw i wołowiną, z dodatkiem trawy cytrynowej. Prym wiodą dania mięsne (najpopularniejszy jest kurczak, wołowina oraz kaczka) z woka przygotowywane metodą stir-fry. Warto spróbować również tradycyjnego Bánh xèo – dużego placka ryżowego z nadzieniem (mięso wieprzowe lub drobiowe z dodatkiem warzyw. Popularne są wszelkiego rodzaju sałatki, zwłaszcza Gỏi đu đủ - sałatka z papają, ziołami i mięsem.
W Wietnamie popularne jest kiszenie owoców oraz warzyw. Nie zdziw się, jeżeli zobaczysz, że miejscowi zajadają się kiszonym arbuzem.
Popularnymi napojami w Wietnamie jest herbata jaśminowa, ca phe (miejscowa kawa podawana z mlekiem i cukrem), sok z trzciny cukrowej oraz napój o smaku ptasiego gniazda. Jest to imitacja smaku gniazda salangów, z których robi się np. zupę, która cieszy się popularnością w Chinach.
Wietnam - ciekawostki
Ciekawostki dotyczące Wietnamu.
- Wietnam jest drugim (po Brazylii) największym producentem kawy na świecie.
- Wietnam graniczy z Kambodżą, Laosem i Chinami
- Wietnam ma podobną powierzchnię kraju do Polski i ponad dwa razy więcej mieszkańców
- około 85% Wietnamczyków to buddyści.
Wietnam - przydatne linki
Dowiedz się więcej.
Nasze artykuły dotyczące Wietnamu:
Zatoka Halong - Jak najlepiej dotrzeć do Zatoki Halong i wykupić wycieczkę statkiem? [PORADNIK]
Inne strony:
www.vietnamtourism.com – oficjalna strona ministerstwa turystyki, dużo przydatnych informacji
Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020
Wietnam
Zapraszam Cię do zakupu mojej książki - Encyklopedia Taniego Zwiedzania!
10 pomysłów na tani wyjazd do Europy
Rezerwacja noclegów - na co patrzeć, chcąc wybrać dobry nocleg? [PORADNIK]
Jedzenie w podróży - poradnik. Jak jeść tanio, na co zwrócić uwagę