Kostaryka - przewodnik turystyczny

Kostaryka

Ballena National Park w Kostaryce. Foto: Korf-Adri, flickr.com


Kostaryka zyskała swą nazwę od hiszpańskich kolonistów, którzy uważali, że znajdą tu złoto. Dlatego nazwali to miejsce Costa Ricą, co oznacza bogate wybrzeże. Kraj sąsiaduje z Nikaraguą na południu i Panamą na południu. Wschód i Zachód to Morze Karaibskie i Ocean Atlantycki - łączna linia brzegowa Kostaryki wynosi 1290 metrów.

Kostaryka - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 5 milionów
Stolica San Jose
Strefa czasowa UTC/GMT - 6
(12:00 w Polsce = 04:00 w Kostaryce)
Waluta Colon (CRC)
100 CRC = 0,64 PLN
1 EUR = 713 CRC
1 USD = 603 CRC

(21.10.2020)
Język hiszpański
Główne miasta San Jose, Cartago, Puerto Limón, Alajuela, Heredia, Cinco Esquinas, Desamparados, Liberia, Puntarenas, San Vincente, Barranca

Gdy w 1502 roku do wybrzeży Kostaryki dotarł Krzysztof Kolumb, tubylcy przyjęli go bardzo przyjaźnie. Europejczyk zobaczył, że posiadają wiele złota. Z tego powodu miejsce zostało przez niego nazwane Costa Rica (hiszp. bogate wybrzeże). Indianie nie spodziewali się, że nowi przybysze z czasem wymordują prawie całą ich populację. Kostaryka odzyskała niepodległość w 1821 roku. Przez wiele dziesięcioleci borykała się z problemami rywalizujących ze sobą ugrupowań. Doświadczyła wojny domowej i konfliktów z sąsiadami. Dopiero w latach 70. kraj wrócił na właściwe tory, a jego gospodarka zaczęła iść do przodu. Dzisiaj Kostaryka patrzy na przyszłość z nadzieją, tym bardziej, że staje się coraz bardziej popularna dla turystów, którzy zostawiają w niej swoje pieniądze.

Informacje praktyczne

- Kostaryka jest terenem wyżynno-górzystym, znajduje się w strefie aktywności sejsmicznej i posiada liczne wulkany, z czego część jest nadal aktywna

Wiza do Kostaryki

Wiza

Wiza do Kostaryki nie jest wymagana, jeżeli jedziemy na krócej, niż 90 dni.


Obywatele RP zwolnieni są z posiadania wizy do Kostaryki, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 90 dni. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy po dacie wjazdu. Przy wjeździe wymagane jest okazanie biletu powrotnego, ponadto służba graniczna może nakazać nam pokazanie posiadania środków na pobyt. Należy mieć na uwadze, że obowiązuje opłata wylotowa, 29 USD, płatne w gotówce. Opłata wyjazdowa przy przejściach lądowych wynosi 5 USD.

Znajomość języka angielskiego

W Kostaryce mówi się po hiszpańsku. Hiszpański kostarykański posiada kilka rzeczy, które różnią go od znanego nam hiszpańskiego. Główne różnice to, podobnie jak w Argentynie i kilku innych krajach latynoski, zamiast tu ("ty") mówi się vos, a w niektórych regionach "usted" oraz lokalne słowa, które pochodzą od znajdujących się tu społeczności i na stałe weszły do kostarykańskiego języka. Dwa słowa, które usłyszysz najczęściej, to: taunis (ok, super) i maje (zwrot do drugiej osoby, coś jak polski "ziomek").

Sporo osób mówi po angielsku, zwłaszcza w turystycznych okolicach. Znaleźć osobę mówiącą po angielsku będzie na Kostaryce łatwiej niż w sąsiednich krajach.

Gotówka i bankomaty

Walutą Kostaryki jest colon (CRC). Colon to po hiszpańsku Kolumb - waluta została nazwana na jego cześć. 1 colon dzieli się na 100 centymów. Kostaryka jest najdroższym krajem Ameryki Środkowej. Ceny są niewiele niższe od tych w Zachodniej Europie. Walutę można wymieniać w kantorach lub bankach. Polecane są banki państwowe (np. Banco Nacional), w których są lepsze kursy niż w pozostałych bankach.

Bankomaty są powszechnie dostępne, nie powinno być problemów z polskimi kartami płatniczymi. Bankomaty pobierają prowizję za wypłatę pieniędzy, około 2-3% wypłacanych pieniędzy. Dodatkowo pobierają kilkuprocentową prowizję za przewalutowanie. Revolut w Kostaryce działa bez problemu. Płatność kartą możliwa w znacznej części miejsc.

W większości kraju można płacić dolarami amerykańskimi. W chwili pisania tych słów (październik 2020) 1 USD można było wymienić w państwowym banku na około 603 CRC. Wielu sprzedawców traktuje jednak USD w prostym przeliczniku 1 USD = 500 CRC. Zanim zapłacisz amerykańskimi dolarami, zapytaj się o ich kurs.

Bezpieczeństwo

W Kostaryce, podobnie jak w innych krajach okolicy, pospolita przestępczość jest dużo bardziej powszechna niż w Europie. Nie powinno nam się jednak nic stać, jeżeli zachowamy podstawowe środki ostrzożności. Nie zaleca się podróżowania nocą z miasta do miasta, podobnie jest z pieszymi spacerami - unikaj ich, nocą jest szczególnie niebezpiecznie - ulice są puste i łatwo paść ofiarą. Unikaj afiszowania się z cennymi przedmiotami, nie trzymaj nic w tylnych kieszeniach i uważaj na kieszonkowców.

Jak dolecieć do Kostaryki

loty

Promocja na loty do Kostaryki - czy pojawiają się często?


Niestety rzadko kiedy pojawiają się promocje na loty do Kostaryki. W ciągu ostatnich 4 lat było to może 5-6 przypadków, kiedy loty do Kostaryki z Hiszpanii kosztowały około 1500 PLN. Poza promocją, najtańsze loty znajdziesz Hiszpanii (Iberia) oraz okazjonalnie w ofercie Thomas Cook (www.thomascook.com) i Condor Airlines (www.condor.com).

Transport w Kostaryce

Kostaryka przejawia bolączki znacznej części krajów Ameryki Centralnej, Południowej i Karaibów - górskie, trudne tereny, kolej doprowadzona do ruiny, fatalny stan dróg... Na szczęście jest to dość mały kraj (niecała 1/6 powierzchni Polski), którego miasta i atrakcje turystyczne połączone są ze sobą sprawną siecią autokarową, a każde duże miasto posiada lotnisko, do którego lata jeden z lokalnych przewoźników.

Loty wewnątrz Kostaryki

Kostaryka posiada dość rozbudowaną sieć połączeń wewnątrz kraju.


Kostaryka jest małym krajem, jednak mimo to posiada loty wewnętrzne. Jeszcze do niedawna obsługiwały je dwie linie - Nature Air oraz Sansa Airlines (www.flysansa.com). W 2017 roku dwa samoloty Nature Air uległy katastrofie, przez co rząd Kostaryki nakazał im odwołać wszystkie loty. Taka sytuacja pozostaje do dzisiaj. Po kraju lata jedynie Sansa Airlines. Przykładowe ceny lotów:

San Jose - Liberia - 70 USD
San Jose - Limon - 71 USD
San Jose - Puerto Jimenez - 111 USD

 

Drogi i przepisy drogowe

W Kostaryce większość dróg nie ma nazw.


Stan dróg bardzo przeciętny, a w wielu miejscach bardzo słaby. Większość ulic w kraju (z wyłączeniem stolicy i kilku przypadków w większych miastach) nie posiada swoich nazw, dlatego orientacja opiera się na odległości od znanych budynków i atrakcji. Wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Wynajem samochodu i skutera bardzo drogi, zwłaszcza wliczając w to dodatkowe, obowiązkowe ubezpieczenie.

Rygorystycznie przestrzegany kodeks drogowy - oczywiście tylko w odniesieniu do turystów. Jeżeli podróżujesz po Kostaryce własnym lub wypożyczonym samochodem, którym wjechałeś z sąsiadującego kraju, musisz bezwzględnie przestrzegać zadeklarowanego czasu pobytu. Jeżeli spóźnisz się chociażby o jeden dzień, przy wyjeździe zarekwirują Ci auto lub nakażą uiścić opłatę celną w wysokości ceny samochodu.

Kolej w Kostaryce

Kolej w Kostaryce praktycznie nie funkcjonuje.


Kostaryka posiadała dość rozbudowaną sieć połączeń kolejowych, która, podobnie jak w pozostałych krajach Ameryki Środkowej i Południowej, została doprowadzona do ruiny. W chwili obecnej trwają pracę nad przywróceniem znaczenia kolei w Kostaryce, przewodzi jej państwowa spółka, Incofer. W ostatnim czasie ruszyło kilka marginalnych, nic nie znaczących dla turysty przejazdów.

 

Busy i autokary w Kostaryce

Autokary w Kostaryce.


W Kostaryce funkcjonuje rozbudowany system połączeń autokarowych. Do większości dużych miast i atrakcji turystycznych kraju są ze stolicy co najmniej dwa odjazdy dziennie - rano i w południe. Przejazdy są tanie (z jednego końca kraju na drugi 7 USD), biletów nie można kupić przez internet, trzeba ruszyć na konkretny dworzec - w samej stolicy jest ich kilka, każdy odpowiada za transport w innym kierunku kraju. W rozeznaniu się w przejazdach pomoże strona www.horariodebuses.com, która magazynuje rozkłady jazdy autokarów w krajach amerykańskich.

Jeżeli podróżujemy w kilka osób, pomyślmy nad prywatnym transportem - nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem osób, które zawiozą nas swoim prywatnym busikiem. Wariant opłacalny już w przypadku podróżowania w 3 osoby. Innym sposobem jest podróż prywatnym busem, który przyjedzie do Ciebie pod Twoje miejsce noclegowe i zawiezie do upragnionego celu. O taki sposób transportu pytaj w swoim hotelu/hostelu.

Kostaryka - ciekawostki

Indianie zamieszkujący przed wiekami Kostarykę zostali praktycznie w całości wymordowani przez Hiszpanów.


- Kostarykę odkrył w 1502 roku Krzysztof Kolumb. W wyniku kolonizacji terenów wymordowano praktycznie wszystkich Indian zamieszkujących tereny dzisiejszej Kostaryki
- Kostaryka ma najniższy wskaźnik analfabetyzmu na Półkuli Zachodniej

- w Kostaryce znaleziono kilkaset starannie wykonanych kamiennych kul, które znane są lokalnie pod nazwą Las Bolas. Najstarsze liczą około 1400 lat. Największa kula liczy prawie 2,5 metra średnicy i waży 16 ton. Rdzenni mieszkańcy Kostaryki rzeźbili je od około 200 roku przed naszą erą do czasu spotkania z Europejczykami. Nie wiadomo w jakim celu powstały, Hiszpanie wierzyli, że w ich wnętrzu znajduje się złoto, przez co zniszczono wiele z nich, oczywiście niczego w środku nie znajdując
- nazwa waluty Kostaryki, Colón, pochodzi od Krzysztofa Kolumba (z hiszp. Cristóbal Colón)

Kostaryka - przydatne linki

Przydatne strony o Kostaryce.


www.costarica.org - strona internetowa jednej z agencji turystycznych na Kostaryce. Wiele rozbudowanych, przydatnych informacji

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020


Tagi: Kostaryka  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ