Kostaryka - przewodnik turystyczny - jak dolecieć i jak poruszać się na miejscu

Kostaryka

Ballena National Park w Kostaryce. Foto: Korf-Adri, flickr.com


Kostaryka zyskała swą nazwę od hiszpańskich kolonistów, którzy uważali, że znajdą tu złoto. Dlatego nazwali to miejsce Costa Ricą, co oznacza bogate wybrzeże. Kraj sąsiaduje z Nikaraguą na południu i Panamą na południu. Wschód i Zachód to Morze Karaibskie i Ocean Atlantycki - łączna linia brzegowa Kostaryki wynosi 1290 metrów.

INFORMACJE OGÓLNE

KOSTARYKA (Republika Kostaryki)

Populacja

około 5 mln

Stolica

San Jose

Strefa czasowa

UTC/GMT - 6
(12:00 w Polsce = 04:00 w Kostaryce)

Waluta

Colon (CRC)
100 CRC = 0,65 PLN
1 EUR = 656 CRC
1 USD = 565 CRC
(02.08.2018)

Język

hiszpański

Główne miasta

San Jose, Cartago, Puerto Limón, Alajuela, Heredia, Cinco Esquinas, Desamparados, Liberia, Puntarenas, San Vincente, Barranca

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Kostaryka położona jest w strefie aktywności sejsmicznej. Ponadto posiada aktywne wulkany.


- Kostaryka jest terenem wyżynno-górzystym, znajduje się w strefie aktywności sejsmicznej i posiada liczne wulkany, z czego część jest nadal aktywna

JAK DOLECIEĆ DO KOSTARYKI

loty

Promocja na loty do Kostaryki - czy pojawiają się często?


Niestety rzadko kiedy pojawiają się promocje na loty do Kostaryki. W ciągu ostatnich 4 lat było to może 5-6 przypadków, kiedy loty do Kostaryki z Hiszpanii kosztowały około 1500 PLN. Poza promocją, najtańsze loty znajdziesz Hiszpanii (Iberia) oraz okazjonalnie w ofercie Thomas Cook (www.thomascook.com) i Condor Airlines (www.condor.com).

WIZA DO KOSTARYKI

Wiza

Wiza do Kostaryki nie jest wymagana, jeżeli jedziemy na krócej, niż 90 dni.


Obywatele RP zwolnieni są z posiadania wizy do Kostaryki, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 90 dni. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy po dacie wjazdu. Przy wjeździe wymagane jest okazanie biletu powrotnego, ponadto służba graniczna może nakazać nam pokazanie posiadania środków na pobyt. Należy mieć na uwadze, że obowiązuje opłata wylotowa, 29 USD, płatne w gotówce. Opłata wyjazdowa przy przejściach lądowych wynosi 5 USD.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Po Maroko najlepiej poruszać się pociągiem.


Kostaryka przejawia bolączki znacznej części krajów Ameryki Centralnej, Południowej i Karaibów - górskie, trudne tereny, kolej doprowadzona do ruiny, fatalny stan dróg... Na szczęście jest to dość mały kraj (niecała 1/6 powierzchni Polski), którego miasta i atrakcje turystyczne połączone są ze sobą sprawną siecią autokarową, a każde duże miasto posiada lotnisko, do którego lata jeden z lokalnych przewoźników.

               Loty wewnątrz Kostaryki

Kostaryka posiada dość rozbudowaną sieć połączeń wewnątrz kraju.


Kostaryka jest małym krajem, jednak mimo to posiada loty wewnętrzne. Jeszcze do niedawna obsługiwały je dwie linie - Nature Air oraz Sansa Airlines (www.flysansa.com). W 2017 roku dwa samoloty Nature Air uległy katastrofie, przez co rząd Kostaryki nakazał im odwołać wszystkie loty. Taka sytuacja pozostaje do dzisiaj. Po kraju lata jedynie Sansa Airlines. Przykładowe ceny lotów:

San Jose - Liberia - 70 USD
San Jose - Limon - 71 USD
San Jose - Puerto Jimenez - 111 USD

               Drogi

W Kostaryce większość dróg nie ma nazw.


Stan dróg bardzo przeciętny, a w wielu miejscach bardzo słaby. Większość ulic w kraju (z wyłączeniem stolicy i kilku przypadków w większych miastach) nie posiada swoich nazw, dlatego orientacja opiera się na odległości od znanych budynków i atrakcji. Wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Wynajem samochodu i skutera bardzo drogi, zwłaszcza wliczając w to dodatkowe, obowiązkowe ubezpieczenie.

Rygorystycznie przestrzegany kodeks drogowy - oczywiście tylko w odniesieniu do turystów. Jeżeli podróżujesz po Kostaryce własnym lub wypożyczonym samochodem, którym wjechałeś z sąsiadującego kraju, musisz bezwzględnie przestrzegać zadeklarowanego czasu pobytu. Jeżeli spóźnisz się chociażby o jeden dzień, przy wyjeździe zarekwirują Ci auto lub nakażą uiścić opłatę celną w wysokości ceny samochodu.

               Kolej w Kostaryce

Kolej w Kostaryce praktycznie nie funkcjonuje.


Kostaryka posiadała dość rozbudowaną sieć połączeń kolejowych, która, podobnie jak w pozostałych krajach Ameryki Środkowej i Południowej, została doprowadzona do ruiny. W chwili obecnej trwają pracę nad przywróceniem znaczenia kolei w Kostaryce, przewodzi jej państwowa spółka, Incofer. W ostatnim czasie ruszyło kilka marginalnych, nic nie znaczących dla turysty przejazdów.

               Autokary w Kostaryce

Autokary w Kostaryce.


W Kostaryce funkcjonuje rozbudowany system połączeń autokarowych. Do większości dużych miast i atrakcji turystycznych kraju są ze stolicy co najmniej dwa odjazdy dziennie - rano i w południe. Przejazdy są tanie (z jednego końca kraju na drugi 7 USD), biletów nie można kupić przez internet, trzeba ruszyć na konkretny dworzec - w samej stolicy jest ich kilka, każdy odpowiada za transport w innym kierunku kraju. W rozeznaniu się w przejazdach pomoże strona www.horariodebuses.com, która magazynuje rozkłady jazdy autokarów w krajach amerykańskich.

Jeżeli podróżujemy w kilka osób, pomyślmy nad prywatnym transportem - nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem osób, które zawiozą nas swoim prywatnym busikiem. Wariant opłacalny już w przypadku podróżowania w 3 osoby. Innym sposobem jest podróż prywatnym busem, który przyjedzie do Ciebie pod Twoje miejsce noclegowe i zawiezie do upragnionego celu. O taki sposób transportu pytaj w swoim hotelu/hostelu.

CIEKAWOSTKI

Indianie zamieszkujący przed wiekami Kostarykę zostali praktycznie w całości wymordowani przez Hiszpanów.


- Kostarykę odkrył w 1502 roku Krzysztof Kolumb. W wyniku kolonizacji terenów wymordowano praktycznie wszystkich Indian zamieszkujących tereny dzisiejszej Kostaryki
- Kostaryka ma najniższy wskaźnik analfabetyzmu na Półkuli Zachodniej

- w Kostaryce znaleziono kilkaset starannie wykonanych kamiennych kul, które znane są lokalnie pod nazwą Las Bolas. Najstarsze liczą około 1400 lat. Największa kula liczy prawie 2,5 metra średnicy i waży 16 ton. Rdzenni mieszkańcy Kostaryki rzeźbili je od około 200 roku przed naszą erą do czasu spotkania z Europejczykami. Nie wiadomo w jakim celu powstały, Hiszpanie wierzyli, że w ich wnętrzu znajduje się złoto, przez co zniszczono wiele z nich, oczywiście niczego w środku nie znajdując
- nazwa waluty Kostaryki, Colón, pochodzi od Krzysztofa Kolumba (z hiszp. Cristóbal Colón)

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Kostaryce.


www.costarica.org - strona internetowa jednej z agencji turystycznych na Kostaryce. Wiele rozbudowanych, przydatnych informacji

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Kostaryka  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ