Varanasi - przewodnik turystyczny

ghaty w Varanasi

Varanasi to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie!


Varanasi, święte miasto hinduizmu i zarazem jedno z najstarszych miast na Ziemi. Magiczne miejsce, gdzie życie toczy się wokół świętej rzeki, Gangesu. Codziennie nad jej brzegami tysiące hindusów zażywa rytualnych kąpieli, robi pranie, modli się, myje zęby… A nieopodal pali się ciała zmarłych Hindusów, a szczątki i prochy wrzuca się bezpośrednio do Gangesu. To właśnie tutaj ujrzysz Indie w prawdziwym wydaniu, które pokochasz, albo znienawidzisz.

Varanasi - notka historyczna

Najstarsze wykopaliska wskazują na to, że tereny Varanasi były zamieszkane od 1800 roku p.n.e. Uznaje się, ze od tego czasu istniało miasto, co daje Varanasi tytuł jednego z najstarszych, wciąż istniejących miast na świecie. Varanasi jest jednym z miejsc, w których powstał buddyzm. Tutaj Budda wygłosił jedną ze swoich przemów, która zapoczątkowała religię. Hindusi wierzą, że Varanasi jest świętym miejscem, w którym Ganga zstąpiła na Ziemię, aby oczyścić ją z grzechów. Już w VII wieku  Xuanzang, chiński podróżnik, który odwiedził Varanasi opisywał, jak bardzo religijne jest to miasto. Varanasi było równocześnie ważnym ośrodkiem przemysłowym, słynącym z jedwabiu, kości słoniowej, perfum i rzeźbiarstwa. Przez następne wieki Varanasi było najważniejszym centrum religijnym Indii, którym pozostało do dzisiaj.

Znaczenie Varanasi dla Hinduizmu

Varanasi położone jest nad Gangesem - świętą rzeką hinduizmu. Hindusi wierzą, że rzeka jest ucieleśnieniem bogini Gangi, która zstąpiła z nieba aby zmyć grzechy z ludzkości. Modlitwy o jej zejście i oczyszczenie świata z grzechu trwały tysiąc lat. Gdy Ganga schodziła na ziemię, ludzie bali się się, że siła jej upadku spowoduje zagładę Ziemi. Aby tego uniknąć, na chwilę przed jej upadkiem Śiwa złapał ją w swoje włosy - w ten sposób Ganga rozlała się między włosami na siedem części, tworząc tym samym współczesny Ganges i jego dorzecza. Kult Gangi trwa do dzisiaj. Hindusi wierzą, że kąpiel w jej wodach zmywa grzechy, dlatego do Varanasi zjeżdżają rokrocznie miliony Hindusów z całych Indii, aby zanurzyć się w otchłani Gangesu. Marzeniem każdego wyznawcy hinduizmu jest śmierć nad tą świętą rzeką, w tym właśnie mieście. Zmarłych pali się na ghatach (schody prowadzące do Gangi), a ich szczątki wrzuca się do rzeki - ma to zapewnić pomyślność i lepszą karmę w następnym wcieleniu.

Spodziewaj się, że to co zobaczysz w Varanasi zostanie w Twojej pamięci na zawsze. Całymi dniami na ghatach płoną święte ogniska, w których pali się zmarłych. Ulice nieopodal Gandesu usiane są zmarłymi, którzy odziani w odświętne szaty czekają na swoją kolej. Odwiedzenie Varanasi jest w zdecydowanej czołówce najbardziej niesamowitych miejsc, jakie widzieliśmy.

Jak dotrzeć do Varanasi

jak dojechać do Varanasi

Jak dotrzeć do Varanasi?


Do Varanasi nie dolecimy bezpośrednio z Europy. Polecam lecieć do Delhi albo Mumbaju, do których pojawiają się czasem promocję na loty z Europy - cena wynosi wtedy około 1200 PLN (mi udało się polecieć do Indii za 1130 PLN). Chcąc udać się do Indii warto więc szukać promocji lotniczych i dostosować do nich termin swojego wyjazdu.

Do Varanasi można dolecieć praktycznie z każdego większego miasta w Indiach. Indyjskie tanie linie lotnicze (Air India, IndiGo, Jet Airways, JetKonnect, SpiceJet) oferują loty już za około 150 PLN w jedną stronę. Prócz tego, do Varanasi dolecimy z Kathmandu (Nepal, Buddha Air), Colombo (Sri Lanka, Mihil Lanka) oraz z Bangkoku (Tajlandia, Thai Airways).

Lotnisko w Varanasi - Varanasi Airport, przemianowane w 2005 roku na Lal Bahadur Shastri International Airport, położone jest 25 kilometrów od centrum Varanasi. Z lotniska można dojechać do centrum wykupując prepaid taxi za około 800rs.

Do Varanasi dojedziemy również, praktycznie z każdego zakątka Indii, pociągiem. Podróż koleją jest oczywiście bardziej czasochłonna niż lot samolotem, jednak kolej w Indiach dostarcza niesamowitych doświadczeń (piękne widoki, interakcja z Hindusami), a w dodatku jest bardzo tania. Dla przykładu, podróż z Mumbaju do Varanasi (1482 km, 26 godzin podróży) w klasie „Sleeper” to koszt 27zł. Z dworców w Varanasi można dojechać do centrum tuk tukiem za około 150rs. Więcej o kolei w Indiach dowiesz się w naszym artykule „kolej w Indiach”.

Varanasi - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Varanasi

Podstawą transportu w Varanasi są riksze i tuk tuki.


Podstawą transportu w Varanasi, podobnie jak w większości Indii, są taksówki, riksze i tuk tuki. Transport taksówką do dowolnego punktu w mieście nie powinien kosztować więcej niż 200rs, tuk tukiem 150rs, a rikszą maksymalnie 40-70rs. Należy pamiętać, że wszystkie powyższe środki transportu mają zakaz wstępu do starego miasta, także na ghaty będziemy musieli podejść pieszo.

Noclegi w Varanasi

noclegi w Varanasi

Gdzie tanio spać w Varanasi?


W okolicach Gangesu znajduje się wiele miejsc, w których można się zatrzymać. Polecamy szukać noclegu na miejscu – z powodu problemów z dostępem do Internetu w Indiach, większość miejsc noclegowych można wykupić wyłącznie na miejscu. Oczywiście w portalach rezerwacyjnych jest spora ilość hoteli czy hosteli w Varanasi, jednak ich cena jest dużo wyższa, niż gdybyśmy bukowali je na miejscu.

Wszystkim, którzy chcą jednak mieć spokój zapewnić sobie nocleg jeszcze przed przyjazdem do Varanasi, polecam hotel „ALKA”, zlokalizowany nad Gangą, przy Meer ghat, kilkadziesiąt metrów od kremacyjnego Manikarnika Ghat i Dashashwamedh ghat, gdzie odbywa się codziennie ceremonia Ganga Aarti. Z hotelowego tarasu rozpościera się przepiękny widok na Ganges i najbliższe ghaty. Najniższa cena za dwuosobowy pokój to 600rs.

Jeżeli nie chcesz szukać noclegu na miejscu, sprawdź przy pomocy naszej wyszukiwarki noclegi w Varanasi:

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Atrakcje Varanasi

Atrakcje Waranasi

Co warto zobaczyć w Varanasi.


Największą atrakcją Varanasi są bez wątpienia ghaty – charakterystyczne schody prowadzące do Gangi. Poszczególne ghaty przylegają do siebie, każdy ma swój styl i swoją historię. To na nich toczy się życie tego miasta. Długie godziny można stracić na spacerowaniu po ghatach i podglądaniu życia codziennego mieszkańców Varanasi oraz pielgrzymów przybyłych do miasta. Opis wszystkich ghatów (w jęz. ang.) dostępny jest na oficjalnej stronie Varanasi: Varanasi.nic.in. Kolejnym miejscem, gdzie możemy podglądać mieszkańców i „chłonąć” Indie wszystkimi zmysłami, są wąskie uliczki starego miasta. Bardzo łatwo się w nich zgubić, ale to właśnie cały urok tego miejsca!

Obowiązkiem każdego, kto odwiedzi to miasto, jest wybranie się na ceremonię Ganga Aarti (Gangarati). Jest to przepiękna ceremonia poświęcona Gandze. Krótki filmik z Ganga aarti dostępny jest na naszym kanale na YouTube: Ganga aarti. Ceremonia zaczyna się codziennie o zachodzie słońca (około 18:00), trwa godzinę. Ganga aarti odbywa się na ghacie Dashashwamedh, skąd niedaleko jest do Manikarnika ghat, miejsca, gdzie na stosach pali się ciała Hindusów. To kolejny obowiązkowy punkt na mapie Varanasi. Przerażający i piękny zarazem, budzący na pewno skrajne emocje i zapadający na zawsze w pamięć. Jeżeli chcecie poczytać więcej o Manikarnika ghat i o tym, dlaczego marzeniem każdego hindusa jest dokonanie żywota w tym świętym miejscu, zapraszam do mojej relacji z Varanasi.

Kolejną obowiązkową rzeczą do zrobienia w Varanasi jest rejs łódką wzdłuż ghatów. Wynajęcie dwuosobowej łodzi wraz z „wiosłowym” na wyłączność kosztuje 150rs (75rs/osoba). Aby znaleźć wolną łódź wystarczy pojawić się na ghatach – łódź sama nas znajdzie. Dzięki temu będziemy mogli poobserwować od strony rzeki tętniące życiem ghaty oraz niesamowitą, chaotyczną zabudowę, która dopiero od tej strony ukazuje swój monumentalizm.

Varanasi to również świątynie – polecam ozdobioną erotycznymi rzeźbami Nepal Temple (wstęp 15rs) oraz Vishwanath Temple, znane jako Golden Temple, którą zobaczymy niestety wyłącznie z zewnątrz – wstęp do niej mają wyłącznie Hindusi, jednak możecie próbować szczęścia i prosić ochronę o wpuszczenie – czasem się udaje.

Varanasi - wskazówki praktyczne

wskazówki praktyczne dotyczące Varanasi

W Varanasi należy uważać na oszustów.


- Ganga (Ganges) to święta rzeka Hinduizmu, która jest zarazem najbardziej zanieczyszczonym zbiornikiem świata! Nie próbuj się w niej kąpać – bakterie kałowe coli przekraczają tutaj dopuszczalne normy ponad 150 tysięcy razy. Poza tym kąpanie się turystów w Gandze jest źle postrzegane przez miejscowych
- stare miasto to labirynt bardzo wąskich uliczek wciśniętych między ciasną zabudowę mieszkalną. Bardzo łatwo się w nim zgubić

- marihuana jest w Varanasi legalna, ale jej legalnego zakupu można dokonać jedynie w rządowych sklepach. Pod żadnym pozorem nie podejmuj rozmowy z dilerami, którzy będą cię zaczepiać!
- Varanasi to nocą bardzo niebezpieczne miejsce. Uliczki starego miasta są w większości nieoświetlone dlatego wystrzegaj się chodzenia tam po zmroku
- większość hoteli w celach bezpieczeństwa zamykana jest o 22:00 i otwierana w godzinach porannych. Miej to na uwadze!
- na Manikarnika ghat, miejscu palenia zwłok, nie próbuj nawet wyciągać aparatu fotograficznego, może się to skończyć linczem
- jak w całych Indiach, tak i w Varanasi należy uważać na oszustów - targujmy się, cenę za usługę ustalajmy na początku, bądźmy ostrożni w kontaktach z miejscowymi
- Varanasi słynie z jedwabiu – sklepy z nim spotkasz na każdym kroku
- O ile Indie słyną z Lassi (mleczny napój wzbogacany dodatkami, głównie owocami), o tyle Varanasi słynie z Bhang Lassi – lassi wymieszanego z marihuaną lub haszyszem. Bardzo popularny jest tutaj betel - używka na bazie tytoniu i przypraw. Podobnie jak w większości kraju, najpopularniejsze jest w Varanasi szybkie, uliczne jedzenie

Varanasi - przydatne linki

przydatne strony o Varanasi

Dowiedz się więcej o Varanasi.


Varanasi.nic.in – oficjalna strona Varanasi. Dużo cennych informacji, opis wszystkich Ghatów. Dostępna w języku angielskim.

Nasza relacja z Varanasi

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023


Tagi: Varanasi   Indie  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ