Niezwykłe miejsca na świecie - część 3
Niezwykłe miejsca na świecie.
Na świecie są setki fascynujących miejsc, które nie są znane większej ilości społeczeństwa. Postanowiliśmy zrobić listę niezwykłych miejsc na świecie. Postaramy się skupić na mniej znanych miejscach, tak, aby nie pisać sztampowo o Wieży Eiffla czy egipskich piramidach. Na końcu każdej części cyklu opisujemy dodatkowo jedno niezwykłe miejsce prosto z Polski. No to lecimy!
Poprzednie części: Niezwykłe miejsca na świecie: część 1, część 2,
Grota Jeita (Jeita Grotto), Liban
Grota Jeita w Libanie. Foto: Nguyen Tan Tin, flickr.com
Położona około 20 km od Bejrutu grota została odkryta w 1836 roku przez amerykańskiego misjonarza, Williama Thomsona. Jaskinia ma ponad 9 kilometrów długości, można ją zwiedzić łodzią.
Waterfall Island, Paragwaj
Waterfall Island w Paragwaju Leonora (Ellie) Enking, flickr.com
Niedaleko słynnego Iguazu Falls znajduję się Waterfall Island – perła Paragwaju.
Waterfall Island w Paragwaju Ian Gampon, flickr.com
Tysiące turystów przyjeżdża tutaj każdego roku aby nacieszyć oczy tym oto widokiem przepięknej, zielonej wyspy otoczonej wodospadami.
Jaskinie Mogao, Chiny
Wejście do kompleksu Mogao. Foto: Dan Lundberg, flickr.com
Jeden z najpiękniejszych kompleksów jaskiń stworzonych przez człowieka. Mogao to 492 jaskinie wykute w skalnym urwisku nieopodal miasta Dunhuang znajdującego się w prowincji Gansu.
Jedna z dziesiątek rzeźb w Mogao. Foto: Kevin Walsh, flickr.com
Początki tego miejsca sięgają IV w. p.n.e. – stworzenie całego, znanego dzisiaj kompleksu trwało ponad tysiąc lat! Jaskinie pokryte są w środku malowidłami i rzeźbami – Mogao to jedno z największych skupisk malowideł ściennych na świecie.
Jedna z jaskiń Mogao w środku. Foto: Xuan Che, flickr.com
Polskie miejsce
Kościół w Żeliszowie (Śląsk)
Kościół w Żeliszowie. Foto: Jakub Purej, www.qbanez.wordpress.com
Żeliszów to wioska położona około 20 kilometrów od Bolesławca. Nie różniłaby się niczym od tysiąca innych wsi, gdyby nie fakt, że znajduję się w niej kościół zaprojektowany przez samego Carla Langhansa – twórcę Bramy Brandenburskiej w Berlinie!
Wnętrze kościoła w Żeliszowie. Foto: Jakub Purej, www.qbanez.wordpress.com
Kościół (ewangelicki) powstał w 1797 roku. Daleko mu od typowego kościoła, bardziej wygląda jak pałacowa sala – wystarczy spojrzeć na fotografie. Po wojnie kościół popadł w ruinę – do dzisiaj nie zrobiono z nim absolutnie nic. W chwili obecnej rozkradzione zostało wszystko, co posiadało jakąkolwiek wartość, a sam kościół grozi zawaleniem.
Wnętrze kościoła w Żeliszowie. Foto: Jakub Purej, www.qbanez.wordpress.com
Chyba nie trzeba przekonywać o walorach kościoła stworzonego przez twórcę Bramy Brandenburskiej – w Niemczech zrobiono by z kościoła wielką atrakcję turystyczną. Nasi rządzący jednak tego nie dostrzegają. Jeżeli chcecie zobaczyć przykład polskiej niegospodarności i administracyjnej głupoty – zapraszamy na Śląsk. Byle szybko, bo może się zawalić!