Niezwykłe miejsca na świecie - część 1

Niezwykłe miejsca na świecie

Niezwykłe miejsca na świecie.


Na świecie są setki fascynujących miejsc, które nie są znane większej ilości społeczeństwa. Postanowiliśmy zrobić listę niezwykłych miejsc na świecie. Postaramy się skupić na mniej znanych miejscach, tak, aby nie pisać sztampowo o Wieży Eiffla czy egipskich piramidach. Na końcu każdej części cyklu opisujemy dodatkowo jedno niezwykłe miejsce prosto z Polski. No to lecimy!

Glow Worm Caves, Nowa Zelandia

Glow Worm Caves w Nowej Zelandii

Glow Worm Caves - świecąca jaskinia w Nowej Zelandii. Foto: Donnie Ray Jones, flickr.com


Niesamowite, świecące w ciemnościach jaskinie są wielką atrakcją turystyczną Nowej Zelandii. Wszystko za sprawą poczwarek muchówki Arachnocampa luminosa, która poluje na inne owady, wabiąc je światłem. Muchówki wiją sobie gniazda, podobne do hamaków. Siedzą sobie w nich wygodnie i wydzielają coś jakby lepką świecącą nitkę, która wabi inne owady. Po przyklejeniu się owada do nici, muchówka, niczym wytrawny wędkarz, wciąga nitkę do swojego hamaka i rozpoczyna konsumpcję.

Kryształowa Jaskinia w Naica, Meksyk

Jaskinia Naica w Meksyku

Naica, Meksyk. Foto: quiquefepe, flickr.com


Jaskinia jest częścią czynnej kopalni ołowiu, srebra i cynku, znajdującej się na półpustynnym terenie gór Naica, około 100 km od meksykańskiego miasta Chihuahua. Kopalnia słynie z największych, odkrytych dotąd kryształów gipsu, które są jednocześnie jednymi z największych minerałów na świecie. Dostęp do kryształów graniczy z cudem – warunki klimatyczne w jaskini to dla człowieka punkt graniczny – temperatura wynosi tutaj ok. 65,5 °C, co w połączeniu z bardzo dużą wilgotnością powietrza czyni ludzki mechanizm chłodzenia ciała bezużytecznym. Osoby wchodzące do jaskini noszą kombinezony obwieszone lodem i oddychają przez maski podłączone do zasobników z tlenem, co i tak nie gwarantuje przeżycia – do tej pory w kopalni życie straciła jedna osoba.

Lac Retba – Rzeka Retba, Senegal

jezioro Retba

Niesamowite jezioro Retba. Foto: Jeff Attaway, flickr.com


Słone Jezioro położone 20 km na wschód od stolicy Senegalu – Dakaru. Niesamowity różowy kolor wody to efekt działalności sinic i zawartych w wodzie minerałów. Co ciekawe, odcień różu zmienia się w zależności od kąta padania promieni słonecznych!


Polskie miejsce:

Jezioro Szmaragdowe, Szczecin

Szczecin Jezioro Szmaragdowe

Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie


Podobnie jak Senegal, Polska też ma swoje kolorowe jezioro! Jezioro Szmaragdowe to jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce, posiadających dodatkowo niesamowitą historię powstania. Jezioro jest sztuczne, powstało w wyniku… Wypadku. Od 1862 roku mieściła się tutaj kopalnia kredy. W 1925 roku pracujący w niej górnicy natrafili podczas drążenia jednego z tunelów na podziemny zbiornik wodny, który w ciągu kilku godzin zalał całą kopalnie i stworzył jezioro, które widzimy dzisiaj. Kolor wody to skutek zawartości węglanu wapnia, pochodzącego z rozpuszczania kalcytu. Przy słonecznej pogodzie jezioro odkrywa przed nami swoją przeszłość - gdy słońce jest nad "Szmaragdowym", a woda jest spokojna, będziemy mieli okazję zobaczyć na dnie zalaną kopalnie, włącznie z wagonikami kolejki, którymi transportowano urobek do pobliskiej fabryki.

Czytaj również: niezwykłe miejsca na świecie - część 2


comments powered by Disqus
Tagi:
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ