Niezwykłe miejsca na świecie - część II

Niezwykłe miejsca na świecie

Niezwykłe miejsca na świecie.


Na świecie są setki fascynujących miejsc, które nie są znane większej ilości społeczeństwa. Postanowiliśmy zrobić listę niezwykłych miejsc na świecie. Postaramy się skupić na mniej znanych miejscach, tak, aby nie pisać sztampowo o Wieży Eiffla czy egipskich piramidach. Na końcu każdej części cyklu opisujemy dodatkowo jedno niezwykłe miejsce prosto z Polski. No to lecimy!

Poprzednie części: CZĘŚĆ I

Zatoka Carpentaria, Australia

Tajemnicze chmury powojowe. Foto: Mick Petroff


Odwiedzający to urokliwe miejsce w Australii, przy dużej dozie szczęścia, będą mogli zobaczyć jeden z niewyjaśnionych dziwów świata ukazujący się ponad zatoką – chmury powojowe. Sposób ich powstawania nie jest znany. Chmury unoszą się ok. 1-2 km nad ziemią, osiągają do 1000 km długości i poruszają się z prędkością ok. 60 km/h.

Grota Fingala (Fingal's Cave), Szkocja

Grota Fingala. Foto: AJ Algieri-Crispin, flickr.com


Pochodzenia wulkanicznego, jedna z najpiękniejszych morskich jaskiń w Europie. Znajduje się na niezamieszkanej wyspie Staffa w Szkocji (archipelag Hebrydy). Ściany groty uformowane zostały przez sześciokątne kolumny bazaltowe tworzące widok rodem z filmów SF.

Grota Fingala w Szkocji

Grota Fingala. Foto: Magnus Hagdorn, flickr.com


Idealne kształty to wynik naturalnego procesu - ochładzanie się powierzchni gorącej lawy spowodowało jej pękanie według heksagonalnego wzoru. Na wyspę Staffa można się dostać łodzią – od kwietnia do października kursują one z miasteczka Oban oraz wysp Mull lub z Iony.

Aogashima, Japonia – zamieszkały wulkan

Wulkan Aogashima

Wulkan Aogashima. Foto: Norio NAKAYAMA, flickr.com


Najrzadziej zaludnione miejsce w Japonii. Na 6 km kwadratowych przebywa około 200 osób. Aogashima to najbardziej wysunięta na południe, znajdująca się na Morzu Filipińskim, część archipelagu wysp Izu. Administracyjnie wyspa należy do Tokio (chociaż od stolicy Japonii dzieli ją 358 kilometrów). Wyspa ma wymiary 2,5 km na 3,5 km, tropikalny klimat sprawia, że jest to istny raj na ziemi. Jeżeli dla kogoś nie jest atrakcją sam fakt mieszkania na wyspie, może wybrać się na nią, aby zobaczyć wiele unikatowych gatunków ptaków. Ostatnia poważna erupcja tego wulkanu miała miejsce w 1785 roku – zginęło wtedy 140 spośród 327 ówczesnych mieszkańców.


Polskie miejsce:

Krzywy Las, Gryfino (Zachodniopomorskie)

Krzywy las w Gryfinie.


Na terenie nadleśnictwa Gryfino znajduje się 1,7 ha terenu, na którym rośnie około 400 zdeformowanych sosen. Każda z nich wygięta jest pod kątem 90° około 20 cm nad ziemią. Drzewa zostały zasadzone około 1930 roku. Nikt nie ma pojęcia, dlaczego wszystkie są zdeformowane. Najpopularniejsza teoria głosi, że jest to wynik celowej działalności człowieka – zdeformowane drzewa mogły trafić np. do zakładów stolarskich i tam zostać przerobione na sanie, łodzie, bądź meble.


Tagi:
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ