Peru - przewodnik turystyczny

Peru

Peru to niezwykłe miejsce. Foto: David Stanley, flickr.com


Peru jest trzecim największym państwem Ameryki Południowej (po Brazylii i Argentynie). Słynie przede wszystkim z Machu Picchu - ruin miasta Inków, które położone są na wysokości ponad 2000 m.n.p.m. To zróżnicowany i piękny kraj, który jest największym skupiskiem Indian na świecie. Do dzisiaj Indianie stanowią około 45% ludności kraju. Poznajmy lepiej Peru!

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
Lima przewodnik turystyczny

 

INFORMACJE OGÓLNE

PERU (Republika Peru)

Populacja

ok. 30 mln

Stolica

Lima

Strefa czasowa

UTC/GMT-5
(12:00 w Polsce = 06:00 w Peru)

Waluta

Nowy Sol Peruwiański (PEN)
1 PEN = 1,13 PLN
1 EUR = 4,24 PEN
1 USD = 3,62 PEN
(25.06.2020)

Język

hiszpański, słaba znajomość angielskiego

Główne miasta

Lima, Arequipa, Trujillo, Chiclayo, Iquitos, Piura, Cusco, Chimbote, Huancayo

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Peru to trzecie co do wielkości państwo w Ameryce Południowej.


- opłata wyjazdowa wynosi około 25 USD
- należy bardzo uważać na wwożenie produktów spożywczych do Peru. Jest to surowo zakazane!
- w porównaniu do innych krajów Ameryki Południowej Peru jest stosunkowo tanie
- komunikacja praktycznie tylko w języku hiszpańskim, który jednak różni się od wersji europejskiej, znajomość angielskiego bardzo słaba (około 5% społeczeństwa)
- bankomaty i kantory ogólnodostępne w miastach i miasteczkach (oczywiście pomijając prowincje i tereny górzyste). Jest to kraj dość dobrze rozwinięty. Najlepiej mieć ze sobą dolary lub euro i na miejscu wymienić je na sole (w banku lub kantorze)
- znak miejscowej waluty to $ - nie mylić z dolarem amerykańskim
- nie należy wymieniać waluty na ulicy od tzw. cinkciarzy
- w miastach nie ma problemu z dostępem do Internetu, liczne hotspoty w hostelach i hotelach
- zasięg w telefonach praktycznie wszędzie, jednak ceny połączeń do Polski w roamingu bardzo wysokie. Zaleca się korzystanie z budek tzw. locutorius, z których bardzo tanio możemy dzwonić za granicę. Zazwyczaj są one zebrane w jednym pomieszczeniu, często przy kafejkach internetowych, można z nich dzwonić za ok. 1,3 PLN za minutę
- w Peru, podobnie jak np. w Hiszpanii w ciągu dnia od godziny 12-13 do 15-16 większość sklepów, biur, banków itd. jest pozamykanych (siesta)
- Peruwiańczycy to bardzo pomocni ludzie, nie bójmy się prosić ich o pomoc. Duża część społeczeństwa jest analfabetami, więc mogą być problemy z odczytywaniem map, adresów itd.
- przed zrobieniem zdjęcia miejscowym warto zapytać o pozwolenie, często oczekują oni za to drobnej opłaty
- w Peru tak jak w Polsce dominującą religia jest katolicyzm
- należy uważać na naciągaczy, nieuczciwych taksówkarzy oraz kieszonkowców
- należy bardzo uważać na kradzieże, które są tu prawdziwą plagą!
- należy przestrzegać podstawowych zasad znanych nam z innych krajów tropikalnych. Nie spożywajmy wody z kranu, napoje w restauracjach pijmy bez lodu, dokładnie myjmy warzywa i owoce zanim je spożyjemy, nie jedzmy produktów niewiadomego pochodzenia, nie stołujmy się w miejscach o wątpliwej reputacji

WIZA DO PERU

Wiza do Peru nie jest wymagana.


Obywatele RP zwolnieni są z obowiązku wizowego jeżeli wybierają się do Peru na okres poniżej 90 dni. Łącznie obywatele RP mogą przebywać na terenie Peru do 183 dni na przestrzeni 365 dni.

JAK DOTRZEĆ DO PERU

Jak dotrzeć do Peru?


Tanie loty do Peru nie zdarzają się często. W przeciągu ostatnich lat była tylko jedna promocja na loty do Peru bezpośrednio z Europy za mniej niż 1500 PLN. Bezpośrednio z Europy dolecimy do kraju m.in. z Madrytu (AirEuropa, www.aireuropa.com, Iberia, www.iberia.com), Paryża (AirFrance, www.airfrance.com), Londynu (British Airways, www.britishairways.com), Amsterdamu (KLM, www.klm.com). Ciężko znaleźć normalną cenę niższą niż 2500 PLN.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

transport w Peru

Peru to najciekawsze państwo w Ameryce Południowej.


Peru jest wbrew pozorom jednym z najciekawszych państw w Ameryce Południowej. Mimo, że stosunkowo łatwo jest się tam dostać, to już o wiele trudniej jest poruszać się wewnątrz kraju. Większość dróg to gruntowe trakty, których przejazdowość w dużej mierze zależna jest od pory. Sieć stacji benzynowych jest niesamowicie skromna. Kolej składa się z 5 połączeń. Bardzo dobry pomysł na podróżowanie po Peru to samolot, który lata do wszystkich dużych miast w Peru. Jeżeli jednak chcemy eksplorować bardziej dzikie tereny, będziemy skazani na autobus albo samochód.

               Loty wewnątrz Peru

Loty i lotniska w Peru

W Peru działa 18 lotnisk.


W Peru jest około 18 działających lotnisk. Dwa najważniejsze to lotniska w Limie oraz w Arequipie. Głównymi przewoźnikami działającymi na terenie Peru są zagraniczne są LATAM Airlines (www.latam.com, wcześniej znane pod nazwą LAN Airlines) oraz TACA (www.avianca.com).

Przykładowe ceny lotów w jedną stronę (z miesięcznym-dwumiesięcznym wyprzedzeniem):
Lima – Cuzco - 64 EUR
Lima – Chiclayo - 125 EUR
Lima – Arequipa - 75 EUR
Lima - Trujillo - 72 EUR
Lima - Iquitos - 82 EUR
Lima - Piura (miasto niedaleko granicy z Ekwadorem) - 94 EUR
Lima - Tacna (miasto niedaleko granicy z Boliwią i Chile) - 121 EUR

Warto obserwować linie Viva Air Peru (vivaair.com), które należą do syna właściciela Ryanair. Sieć ma się stać tanimi liniami w Ameryce Południowej. Na chwilę obecną sieć lata na wielu trasach w Kolumbii, natomiast w Peru lata jedynie z lotniska w Limie do stolicy Kolumbii, Bogoty.

               Drogi w Peru

drogi w Peru

W Peru policja często wyłudza od turystów łapówki.


Zwiedzanie Peru drogami może być niezapomnianą przygodą. Przede wszystkim daje to możliwość zobaczenia naturalnych krajobrazów, które nie zostały jeszcze „przetworzone” przez przemysł turystyczny. W Peru są 3 główne drogi biegnące z północy na południe: całkowicie asfaltowa Panamericana przebiegająca przez cały kraj, Carretera de la Sierra i CarreteraMarginal de la Selva. Dwie pozostałe odbijają bardziej w stronę wschodu, jednak są to już częściowo drogi gruntowe. Wszystkie wspomniane trasy są częściowo płatne i są ze sobą połączone około 20 mniejszymi drogami biegnącymi z zachodu na wschód. Jadąc do Peru nie zapomnijcie o konieczności posiadania międzynarodowego prawa jazdy!

Oprócz kilku głównych traktów, większość tras w Peru to drogi gruntowe. Trudne warunki automatycznie wymuszają na kierowcach ograniczenie prędkości. Niezbędne będzie również auto z napędem na cztery koła, szczególnie w okresie od listopada do kwietnia, na który przypada pora deszczowa. Warto również posiadać przy sobie aktualne mapy oraz na bieżąco śledzić komunikaty drogowe.

Kolejnym, niespotykanym u nas problemem jest paliwo, a w zasadzie jego powszechny brak. Wybierając się w dłuższą trasę należy zaopatrzyć się w jak najwięcej benzyny (albo ropy). Po pierwsze, stacje należą do rzadkości, a nawet jeżeli uda nam się taką znaleźć to i tak często może zdarzyć się, że i tak nie będzie na niej paliwa lub będzie zamknięta. Poza tym często będziemy poruszać się na dużych wysokościach, a w takich warunkach samochód będzie spalał naprawdę dużo paliwa!

Jeżeli chodzi o przepisy, to są one podobne do tych obowiązujących w Europie czy USA. Niestety miejscowi kierowcy interpretują je dość dowolnie więc kierowcy powinni być bardzo ostrożni, a na zakrętach czy w niejasnych sytuacjach trąbić. Poza tym często zdarzają się kontrole policyjne, dlatego dobrze jechać z kimś, kto zna język i będzie potrafił targować się z mundurowymi, którzy często próbują wyłudzać od turystów łapówki.

               Kolej w Peru

Kolej w Peru

Bilety kolejowe w Peru warto kupować z wyprzedzeniem.


Peru posiada kilka firm kolejowych, które oferują przewóz osobowy. Planując podróż pociągiem bilet warto kupić z wyprzedzeniem, przynajmniej 24h przed odjazdem - kupując bilet przed odjechaniem może się okazać, że wszystkie zostały już wyprzedane. Podróżnicy zalecają kupowanie biletów w pierwszej klasie lub w wagonie barowym. Druga klasa, mimo, że tańsza, możliwe, że będzie bardzo niekomfortowa - Peruwiańczycy wożą ze sobą ogromne bagaże i praktycznie pewnym jest, że będziemy jechali w znacznym ścisku.

Mimo istnienia kilku sieci kolejowych, sieć połączeń wcale nie jest duża. Przewoźnicy kolejowi w Peru:

PeruRail (www.perurail.com), sieć oferująca przejazdy pasażerskie na liniach:
- Cuzco - Machu Picchu (przez Urubamba i Ollantaytambo) (najtańszy bilet: 70 USD lub 65 USD przy zakupie od razu biletów w dwie strony)
- Cuzco - Puno
Co ważne, stacja Cuzco, Poroy, znajduje się kilkanaście kilometrów poza miastem, można dojechać na nią taksówką

IncaRail (www.incarail.com) - przewoźnik oferujący przejazd z Ollantaytambo do Machu Piccu. Podróż trwa niecałe 80 minut i kosztuje od 55 USD za przejazd w jedną stronę.

Ferrocarriles Central Andino SA (www.ferrocarrilcentral.com.pe) - linia, która kilka razy w roku jeździ z Limy do Huancayo. W chwili pisania tych słów (7 lipca 2018) na stronie znajdowała się informacja, że następny pociąg odjedzie 26 lipca, 10 i 30 sierpnia, 6 września oraz 1 i 23 października. Cena za przejazd w dwie strony zaczyna się od 450 PEN (niecałe 500 PLN).

Linia Ferrocarril Central Andino jest najwyższą linią kolejową w Ameryce Południowej i drugą najwyższą na świecie. Podróż trwa 11 godzin, jednak długi czas podróży zrekompensowany jest zapierającymi dech w piersiach widokami. Jest to jedna z trzech kultowych i najpiękniejszych tras na świecie, stawiana na równi z Orient Expressem oraz Koleją Transsyberyjską. Co najciekawsze zaprojektował ją 150 lat temu Polak, Ernest Malinowski, który jest bohaterem narodowym Peru.

               Autobusy / autokary

transport w Peru

Niektóre główne drogi w Peru są asfaltowe.


Peru posiada rozległą sieć połączeń autobusowych. Po kraju porusza się wiele większych i mniejszych firm autobusowych. Te najbardziej znane to m.in. Cruz del Sur, QuickLlama, Peru Hop, Expreso Cial czy ITTSA. Z powodu dużego rozbicia rynku, do wyszukania odpowiedniego przejazdu warto skorzystać z usług wyszukiwarek internetowych.

Niektóre główne drogi, szczególnie te na wybrzeżu są asfaltowe, jednak duża część to drogi gruntowe, które w porze deszczowej są często nieprzejezdne. Podróże międzymiastowe opierają się głównie na komunikacji autobusowej. Bilet dobrze kupić przynajmniej jeden dzień przed wyjazdem, aby być pewnym tego że będą jeszcze wolne miejsca. Jeżeli odłożymy to na dzień wyjazdu, może się okazać że nie ma już wolnych miejsc. Na większość terminali oddzielnie kupuje się bilet, a oddzielnie płaci specjalny podatek w wysokości 1 – 1,5 SOL.

Jeżeli chodzi o autobusy same w sobie, to nie sprzyjają one podróżnym mającym więcej niż 180 cm wzrostu. Siedzenia są zazwyczaj mniejsze niż w Europie czy Stanach, dlatego idealnie jest albo zająć miejsce z przodu, obok kierowcy albo z tyłu. Autobusy pierwszej klasy wyposażone są w wideo, a podróżnym serwowane są posiłki. Dobrze jest zabrać ze sobą stopery do uszu, ponieważ filmy wyświetlane są dość głośno. Oprócz tego upewnijcie się czy Was bagaż jest wodoodporny. Jest to istotne szczególnie w przypadku podróży w Andach, podczas której walizki podróżują na dachu pojazdu. Unikajcie przewoźników, którzy pozwalają wsiadać i wysiadać podróżnym poza głównymi stacjami. Jest to niebezpieczne ze względu na ryzyko napadu rabunkowego oraz na zagrożenie komunikacyjne, ponieważ kierowcy potrafią zatrzymać się dosłownie na środku drogi. Najlepiej korzystać z usług takich przewoźników jak Cruz del Sur, Peru Hop, Linea, Movil Tours, CIAL, OLTURSA, Ormeño, TEPSA oraz ITTSA. Informacji na temat biletów, autobusów, rozkładów itd. Najlepiej szukać najpierw w hotelu albo przez nowopowstałą stronę internetową www.redbus.pe (znane wcześniej jako www.busportal.pe), gdzie możemy znaleźć wszystkie potrzebne informacje oraz możemy kupić online bilety na przejazdy „bezpiecznymi” autobusami. Strona dostępna jest m.in. w języku angielskim. Inną stroną, która pomoże nam wyszukać przejazdy w Peru jest www.latinbus.com oraz www.andestransit.com.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki dotyczące Peru

Machu Picchu to miejsce do którego warto pojechać.


- nie jest znane pochodzenie nazwy Peru. Są 3 hipotezy - słowo może pochodzić od lokalnego słowa "biru" (rzeka), wodza indiańskiego Beru, który zapytany przez konkwistadorów o nazwę kraju, nie zrozumiał pytania i podał swoje imię lub od dawnej nazwy tych terenów - Pelu
- prezydentem Peru był od 28 lipca 2016 do 23 marca 2018 roku Pedro Pablo Kuczynski - potomek żydowskiego lekarza z Wielkopolski
- W Peru, podobnie jak w innych krajach położonych na południowej półkuli, pory roku są odwrotne do naszych
- narodową potrawą Peru jest cuy, czyli...  świnka morska
- W sercu peruwiańskiej, amazońskiej dżungli znajduje się liczące niecałe 500 tysięcy mieszkańców miasto Iquitos - do miasta nie prowadzi żadna droga ani kolej, jedyny sposób, w jaki można się do niego dostać to samolot lub statek
- Peru jest państwem, w którym ocalała i funkcjonuje do dzisiaj największy odsetek ludności indiańskiej
- najsłynniejszą atrakcją Peru jest Machu Picchu, położone na wysokości ponad 2000 m.n.p.m. starożytne miasto Inków, które położone jest niedaleko miasteczka Cuzco, które stanowi bazę wypadową w przypadku chęci odwiedzenia Machu Picchu

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony dotyczące Peru

Przydatne strony o Peru.


www.peru.travel – oficjalny turystyczny portal Peru (ENG)

www.busportal.pe/ - wyszukiwarka połączeń kolejowych w Peru

Nasze artykuły na temat Peru:
Peru - nasi na końcu świata - czy Peru można zwiedzać tanio? (wywiad)


 

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Peru  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ