Rzym - przewodnik

Rzym - opis państwa. Foto: Javier de la Rosa, flickr.com


Podobno wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. W tym przewodniku również nas poniosą ku stolicy Włoch, do centrum religijnego, w którym starożytność przeplata się z współczesnością. Do miasta, w którym znajduje się największa na świecie ilość zabytków.  Do „Wiecznego Miasta” od wieków kuszącego turystów pozostałościami po Imperium Rzymskim. Tylko tu można udać się na spacer drogami, którymi niegdyś chadzali najwięksi rzymscy patrycjusze, filozofowie, wojskowi, apostołowie oraz papieże.

Przeczytaj także: Darmowe atrakcje Rzymu
 

DOJAZD DO RZYMU

loty do Rzymu

Jak tanio dotrzeć do Rzymu? Foto: bhmpics.com


Wybierz odpowiedni środek transportu i dowiedz się jak najtaniej dostać się do Rzymu.

                    Loty

Rzym loty

Do Rzymu najlepiej dostać się samolotem. Foto: Shutterstock


Oszczędność czasu i pieniędzy wpływa na to, iż większość podróżnych wybiera samolot. W okolicy stolicy Włoch znajdują się dwa lotniska: główne włoskie lotniko Fiumicino oraz Ciampino. Lotnisko Ciampino (CIA) to miejsce lądowania linii „LOW COST” i lotów czarterowych. Z Polski (oraz z Berlina) do Rzymu latają tacy przewodnicy jak:

Z Poznania - Ryanair, Wizzair
Z Warszawy - Ryanair, Wizzair
Z Katowic - Wizzair
Z Wrocławia - Ryanair
Z Gdańska - Wizzair
Z Krakowa - Ryanair
Z Berlina - Easyjet, AirBerlin

Niestety część z tych połączeń obsługiwana jest tylko w sezonie (wiosna - lato).

Ciekawe promocje i loty w dobrej cenie oferują także narodowe linie polskie LOT oraz włoskie Alitalia. Latają one z Okęcia na Fiumicino.

Przykładowe ceny lotów w jedną stronę zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Dobra cena za lot w dwie strony to ok. 250 - 300zł.

                     Inne

samochodem do Rzymu

Alternatywny dojazd do Rzymu. Foto: Flickr


SAMOCHÓD

Samochód wybierają z reguły turyści, którzy zamierzają zwiedzić więcej Włoskich miast, bądź wybrali się w eurotrip. Do Rzymu trzeba pokonać ponad 1000 km z Polski.

Trasy:

- Droga przez Słowację i Austrię (Cieszyn, kierunek Eadcy, Bratysława, obwodnica na Volfsthal- ku Austrii, trasą E58 do Wiednia – do autostrady południowej A2, Graz, Klagenfurt i Villach, granica Włoch)

- Czechy i Austria (Frydek-Mistek droga E462, Ołomuniec, Brno, drogą E461 do przejścia granicznego w Mikulovie, drogą B7 do Wiednia- autostrada A2, Graz, Klagenfurt i Villach, granica Włoch)

- We Włoszech (droga A23, autostrada Alpe-Adria, Udine, autostrada A4 Wenecja – Triest, Padwa-autostrada A13 w kierunku Bolonii, przed Bolonią - autostrada A1, Rzym).

POCIĄG

Z Polski do Rzymu nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego, co powoduje konieczność przesiadki we Wiedniu. Podróż trwa około 18 godzin. Bilet do stolicy Włoch kosztuje około 400 zł w jedną stronę.

AUTOKAR

Międzynarodowi przewoźnicy oferują przejazdy autokarowe do Rzymu i innych miast we Włoszech. Podróż autobusem wyposażonym w WC, klimatyzację, pochylane fotele, barek oraz wiele innych udogodnień nie wpływa jednak na dyskomfort spowodowany długą podróżą ok. 24-28 godzin. Cena przejazdu to koszt około 250-300 zł w jedna stronę.

TRANSPORT LOTNISKO - CENTRUM

Rzym dojazd z lotniska

W Rzymie są dwa duże lotniska. Foto: adsoftheworld.com


Wybierz odpowiednie lotnisko z listy i dowiedz się jak najtaniej dostać się z niego do centrum Rzymu i na odwrót.

                    Rzym Fiumicino

Fiumicino lotnisko

Jak tanio dotrzeć do centrum Rzymu? Foto: Shutterstock


Lotnisko "Leonardo da Vinci" (Fiumicino) jest  oddalone od Rzymu o 32 km. Można łatwo do niego dojechać autostradą A91 Rzym-Fiumicino biegnącą przez Grande Raccordo Anulare. Istnieją cztery terminale na "Leonardo da Vinci" di Roma-Fiumicino Airport:

 • Terminal 1 - Alitalia loty krajowe i strefy Schengen - w code-share z AirOne, KLM i Air France(Sky-Team Alliance) - i Luxair i Air Italy

 • Terminal 2 - loty krajowe, Schengen i non-Schengen

 • Terminal 3 - loty krajowe, Schengen i non-Schengen

 • Terminal 4 - bezpośrednie loty do Stanów Zjednoczonych i Izraela

AUTOBUSY

Na oraz z lotniska Fiumicino do Rzymu można się przedostać autobusem. Jest to najtańsza możliwość. W tym przypadku możemy skorzystać z następujących przewoźników m.in.: ATRAL, COTRAL, SIT, Terravision, SCHIAFFINI. Najtaniej wychodzi skorzystanie z usług:

Cotral - autobusy tej linii znajdują się przed Terminalem 2 w hali przylotów.  Przystanek w Rzymie:

 • Piazza dei Cinquecento (z przodu Museo Nazionale Romano)- cena 4,50 euro (6,00 euro u kierowcy)

 • Roma Tiburtina- cena: 4,50 euro(6,00 euro u kierowcy)

 • Cornelia stacja linii A metra- cena: 3,10 euro (6,00 euro u kierowcy)

 • Eur-Magliana stacja linii B metra – cena: 2,50 euro (6,00 euro u kierowcy)

www.cotralspa.it

TAM - Bilety najlepiej kupić poprzez stronę internetową. Przy odpowiednim wyprzedzeniu za bilet w jedną stronę zapłacimy 4 EUR. Normalna cena to 5 EUR. Podróż trwa około 45 min. Więcej informacji na: http://www.tambus.it/index.php

Terravision - Autobusy znajdują się obok wyjść z terminalem 3 - przyloty. Usługa jest aktywna codziennie od poniedziałku do niedzieli. Bilety można kupić on-line lub w autobusie. Podróż trwa około 55 min., a autobusy kursują co 30 minut. Cena biletu: 4 euro (8 euro bilet w dwie strony, jeśli kupiony on-line), dzieci do lat 4 podróżują gratis, jeśli nie zajmują dodatkowego miejsca.Przystanek autobusowy w Rzymie: Dworzec Termini (Via Marsala). www.terravision.eu

POCIĄG


Dwa połączenia linii kolejowych z  lotniska Fiumicino: bezpośrednie połączenie z dworca kolejowego Termini i połączenie z metrem. Podróż "Leonardo Express" pomiędzy Stacją Główną Roma Termini a lotniskiem FCO  trwa około 30 minut. Kursy odbywają się w godzinach 05:52 – 23.30. Koszt tego rodzaju podróży to  14 euro, jeżeli bilet jest zakupiony u konduktora na peronie to 15 euro. Ulgi obowiązują jedynie dzieci do 12 roku życia. Bilet można zakupić w kasach obu dworców.

Rozkład jazdy ze stacji TERMINI do lotniska Fiumicino (oraz odwrotnie) znajduje się na stronie: http://www.trenitalia.com/

Alternatywa jest podróż linią Sabina-Fiumicino (FR1), która jeździ od godziny 06:00 do 23:00, co 15 minut w dni powszednie oraz co 30 minut w święta. Jest to pociąg osobowy zatrzymujący się w Tiburtina, Tuscolana, Ostiense, Trastevere.  Koszt to 8 euro. Zniżki takie sama jak w pociągu ekspresowym. Rozkład jazdy znajduje się na stronie http://www.fsitaliane.it/

                    Rzym Ciampino

Rzym Ciampino

Jak tanio dotrzeć do centrum Rzymu? Foto: Shutterstock


AUTOBUS

ATRAL - Łączy lotnisko Ciampino z dworcem Termini w zaledwie 40 minut. Koszt wynosi € 3,90 na jednego pasażera w jedną stronę lub 6.90 w dwie. Odjazd z przystanku autobusowego naprzeciwko wyjścia z hali przylotów, Brama 2. Więcej informacji na

Cotral - Przystanek w Rzymie:

 • Piazza dei Cinquecento (z przodu Museo Nazionale Romano)- cena 4,50 euro (7,00 euro u kierowcy)
 • Roma Tiburtina- cena: 4,50 euro(7,00 euro u kierowcy)
 • Cornelia stacja linii A metra- cena: 3,10 euro (7,00 euro u kierowcy)
 • Eur-Magliana stacja linii B metra – cena: 2,50 euro (7,00 euro u kierowcy)

www.cotralspa.it

Terravision - Autobusy znajdują się obok wyjść z terminalem 3 - przyjazdy. Usługa jest aktywna codziennie od poniedziałku do niedzieli. Bilety można kupić on-line lub w autobusie. Podróż trwa około 55 min., a autobusy kursują co 30 minut. Cena biletu: 4 euro (8 euro bilet w dwie strony, jeśli kupiony on line), dzieci do lat 4 podróżują gratis, jeśli nie zajmują dodatkowego miejsca. Przystanek autobusowy w Rzymie: Dworzec Termini (Via Marsala). Więcej informacji: www.terravision.eu

POCIĄG

Za 1 euro możemy dojechać autobusem do Ciampino, a stamtąd kontynuować już podróż pociągiem. Nie jest to jednak opłacalne, a do tego dosć czasochłonne.

Zdecydowanie polecamy na dojazd autobusem do centrum. Kilka euro za transfer z lotniska do centrum to rozsądna kwota. My korzystaliśmy z usług Terravision i byliśmy bardzo zadowoleni.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

komunikacja miejska w Rzymie

Metro w Rzymie funkcjonuje bez zarzutów.


Dobrze zorganizowana sieć autobusowa obsługiwana przez ATAC jest  tania, punktualna. Autobusy dzienne jeżdżą w godzinach od 6.00 do 24.00. Po 24.00 do godziny 5.00 kursują autobusy nocne obsługujące większą część miast.

Cennik:

BIT – bilet czasowy 75 min (1 przejazd metrem/pociągiem + dowolna liczba przejazdów innymi środkami komunikacji miejskiej do 75 minuty od skasowania)- koszt 1,50 euro.

MULTIBIT – bilet odpowiadający pięciu biletom BIT- koszt 5,00 euro.

BIG – bilet jednodniowy, dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej do północy dnia skasowania -koszt 6,00 euro.

BTI – bilet trzydniowy -koszt 16,50 euro (dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej do północy trzeciego dnia od dnia skasowania, licząc dzień skasowania jako pierwszy).

CIS - bilet tygodniowy -koszt 24,00 Euro (dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej do północy siódmego dnia od dnia skasowania, licząc dzień skasowania jako pierwszy).

Abonament miesięczny osobisty – przypisany do konkretnej osoby i ważny na jeden konkretny miesiąc kalendarzowy - koszt 35 euro

Abonament miesięczny wolny – nie przypisany do danej osoby i ważny na jeden konkretny miesiąc kalendarzowy - koszt 55 euro

Obowiązuje 100% ulga dla dziecka do 10 roku życia.

Dodatkowe informacje na stronie: http://www.atac.roma.it/


Rozkład jazdy znajduje się na stronie: http://infopoint.atac.roma.it/bw.asp?lingua=ENG

TRAMWAJ

W Rzymie znajdziemy cztery linie tramwajowe, kursujące w centrum.

METRO

Metro w Rzymie to dwie linie, które tworzą kształt X. Metro linii B kursuje w dni powszednie od 5.30 do 23.30 (w soboty do 24.30), linia A przez cały tydzień kursuje do godziny 21.00. Metro odjeżdża w godzinach szczytu co 3–4 minuty, a poza nim, co 8–10 minut. Kilka stacji zlokalizowanych jest dogodnie dla turystów (Termini – główny węzeł obu linii, a także stacje przy Koloseum, Piazza Barberini i Schodach Hiszpańskich).

KARTA MIEJSKA

Rzym karta miejska

Karta miejska może być dobrą inwestycją. Foto: Shutterstock


Jeżeli zamierzamy duzo zwiedzać w Rzymie opłacić może się inwestycja w kartę miejską. Najepszym wyborem będzie kupno karty Roma Pass, dzieki której możemy przez trzy dni za darmo korzystać z komunikacji miejskiej, za darmo odwiedzić dwie atrakcje turystyczne,  do kolejnych mieć zniżki oraz często wejście bez kolejki. Karta taka to wydatek 34 euro, więc warto przed wyjazdem policzyć czy będzie to dla nas korzystne. Zamówić ją możemy przez internet lub w punktach informacji turystycznej w mieście.

Więcej informacji na stronie http://www.romapass.it/.

NOCLEGI

Rzym noclegi

Gdzie tanio spać w Rzymie?


Rzym posiada bogatą bazę noclegową, ale niestety również dość drogą. Tani nocleg w centrum to koszt około 100zł od osoby. Oczywiście jednak dla chcącego nic trudnego i można znaleźć nocleg w dobrej cenie. Sprawdza się tutaj reguła – im dalej od centrum tym taniej. W tym przewodniku przygotowaliśmy dla Was kilka tanich noclegów:

                    Hotele

Rzym hotele

Polecane hotele w Rzymie. Foto: flickr.com


W Rzymie znajdziemy całą gamę hoteli. Jest ich tu bardzo dużo i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Nie powinniśmy także narzekać na ceny, które często są niższe niż w innych głównych miastach Europy. Pokój dwuosobowy w Rzymie możemy znaleźć już od ok. 140zł. Polecane hotele:

Hotel Kristi* - jednogwiazdkowy obiekt w centrum Rzymu. Jego główn zalety to wspaniała lokalizacja oraz najniższe ceny. Pokój dwuoosobowy już od 140zł.

Albergo Marechiaro** - usytuowany tuż obod dworca Termini, oferuje pokoje z łazienką w cenie od 160zł.

Polecamy także trzygwiazdowy obiekt Regina Margherita w dobrej lokalizacji, oferujący dość często okazyjne ceny.

                    Hostele

Rzym hostele

Polecane hostele w Rzymie. Foto: flickr.com


Ciężko zdecydować się na polecenie jednogo/dwóch hosteli w Rzymie. Podobnie jak obiektów o wyższym standardzie jest ich tu bardzo dużo i na każdą kieszeń. Ceny noclegów zaczynają się już od kilku euro za noc. Warte rozważenia są hostele t.j. The Yellow, Bijou Rome, Salvador B&B oraz Wow Colosseum.

                    Kwatery prywatne

Bardzo ciekawym rozwiązaniem kwestii noclegu jest skorzystanie z oferty wimdu.pl. Serwis oferuje możliwość rezerwacji prywatnych mieszkań (całych lub samego pokoju) od prywatnych osób. Wimdu jest niezwykle popularne na świecie (ponad 3 000 000 osób wykupiło już nocleg przez ten serwis). Popularność serwisu spowodowana jest niewątpliwie cenami za noclegi, które są dużo niższe od cen noclegu w hotelu czy hostelu. Cena za noc w Rzymie zaczyna się już od 50 złotych! Wimdu.pl - sprawdź sam!

NAJTAŃSZE NOCLEGI

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Rzymie!

Porównuj oferty z setek stron rezerwacyjnych i oszczędzaj nawet do 80%

                    Inne

Rzym jak nocować

Alternatywą dla hoteli i hosteli mogą być np. campingi. Foto: Annuradha Ratnaweera, flickr.com


Bardzo popularnym wyborem jeżeli chodzi o noclegi nie tylko w Rzymie, ale i całych Włoszech są campingi. Możemy tu wynająć domek, bungalow lub namiot. Często są to bardzo nowoczesne ośrodki z basenami, Wi-fi oraz innymi udogodnieniami. Warto wspomnieć o:

Camping Village - jedyny kemping położony tak blisko historycznego centrum Rzymu. Obiekt oferuje zakwaterowanie w wolno stojących domkach oraz odkryty basen. Ośrodek Village Roma oddaje do dyspozycji gości domki i klimatyzowane bungalowy. Na terenie obiektu znajduje się dobrze zaopatrzony supermarket, pralnia oraz kantor wymiany walut. Jak widać wszystko czego możemy potrzebować. Ceny już od kilkudziesięciu złotych za osobę/noc.

Flaminio Village Bungalow Park - oferujący zakwaterowanie w bungalowach w rozsądnej cenie.

WINE & DINE

Rzym co jeść

Dowiedz się więcej o włoskiej kuchnii. Foto: Shutterstock


W Rzymie nie trzeba się martwić znalezieniem przyjemnego miejsca do jedzenia. Ugasić głód i zaspokoić pragnienie popularnym i zarazem prostym jedzeniem  można  w wielu miejscach. Od trattorii rodzinnych, poprzez pizzerie, do restauracji. Kuchnia oparta na świeżych warzywach, makaronie, ziołach, oliwie z oliwek, owocach morza, serze, skorupiakach oraz pizzy przyciąga wielu koneserów smaku. Co można zjeść w Rzymie:

 • Makaron Cacio e pepe: makaron, oliwa z oliwek, sera pecorino i sos pieprz czarny
 • Pasta e ceci: zupa z makaronem i ciecierzycą , doprawiona rozmarynem
 • Makaron all'arrabbiata: makaron w sosie pomidorowym, cebula i czerwone papryki chili
 • Pomodori con riso: Pomidory nadziewane ryżem, zapiekane i podawane z pieczonymi ziemniakami
 • Fiori di zucca: Kwiaty cukinii, smażone w głębokim tłuszczu i wypełnione mozzarellą i anchois.
 • Filetti di baccala: pieczony filet solonego dorsza.
 • Suppli:  smażone krokiety z ryżu z sosem bolońskim, wypełniony serem mozzarella.
 • Pasta alla Carbonara: słynne spaghetti serwowane w sosie, którego głównymi składnikami są jaja, "guanciale" (boczek), czarny pieprz i ser pecorino.
 • Gnocchi alla Romana: kluski z kaszy mannej, masła, sera i gałki muszkatołowej.
 • Coda alla Vaccinara: ogonowa duszone do miękkości na maśle, w pikantnym sosie pomidorowym
 • Trippa alla Romana: Flaki w kremowym sosie pomidorowym, podawane posypane serem pecorino
 • Pajata: jelita jagnięcie w sosie pomidorowym, wykorzystywane także  jako posypka do makaronu ("rigatoni con pajata")
 • Porchetta: prosię pieczone w  ziołach, przyprawione czosnkiem oraz pieprzem czarnym
 • Abbacchio alla scottadito: pieczone kotleciki jagnięce  serwowane gorące (dla dzieci)

                    Polecane miejsca

Rzym polecane miejsca

Sprawdź jakie lokale w Rzymie polecamy. Foto: sheraton.com


Rzym nie należy do tanich miast jeżeli chodzi o jedzenie na mieście. Średni koszt obiadu z napojem we włoskiej knajpie to 10 euro. Miasto pełne jest jednak miejsc, w których możemy przekąsić coś na szybko. Ciepłe kanapki, bagietki, pizza w kawałkach nie uszczuplą za bardzo naszego budżetu. W mieście znajdziemy też supermarkety np. Carrefour gdzie niewielkim kosztem możemy kupić coś do zjedzenia.

Miejscami obfitymi w restauracje i puby są Trastevere, Ostiense (Via Libetta, Capo de’Fiori) oraz San Lorenzo. Jeśli masz ochotę spróbować dobrej oraz taniej pizzy, pasty czy  Porchetta w Rzymie polecamy udać się do Sfizio Pizza przy Via GiovanniGiolitti 77 na rogu z Via Gioberti. Cena waha się od 5 do 15 euro.
W Restauracji Archetto (Adres: Via dell'archetto, 26) średni wydatek na osobę wynosi ok. 12-13 euro. Położona nieopodal Placu Weneckiego i Via del Corso kusi turystów 100 różnymi typami spaghetti, przygotowanych według typowych recept rzymskich oraz z regionu Lacjum. Restauracja Rugantino (Adres: 6/a/b/c, v. Vigne S. Matteo) oferuje menu turystyczne w cenie 9 euro (danie główne, drugie danie, wodę i chleb).

W Rzymie są także miejsca, w których można napić się lampkę wina przy dobrej muzyce. Zaliczaja się między innymi do nich takie restauracje jak: El Sofa, El Moud, El Artú Café, Wine Time. El Sofa jest barem, w którym można delektować się wyrafinowanymi winami i koktajlami przy muzyce chill out. Odbywają się tutaj wystawy artystyczne i spektakle. Do winna można skosztować Carpaccio z mięsa i ryby, kozi ser z pieprzem. El Moud (Via Capo d’Africa, 6) położona jest niedaleko Koloseum. Idealne miejsce, by skosztować kuchni restauracji, z daniami włoskimi i orientalnymi oraz wypić lampkę wina przy muzyce w stylu lounge i chill out.  El Artú Café można tu napić się piwa, koktajli i wina w antycznym domu parafialnym kościoła Santa María w Trastevere, w pobliżu Placu Sant’Egidio. Wine Time to miejsce dla miłośników dobrej kuchni i dobrego wina. W cieplejsze dni ze stolików wystawionych na dworze można podziwiać panoramę Castel Sant’Ángelo (Zamku Świętego Anioła).

WARTE ODWIEDZENIA

Rzym co warto zobaczyć

Sprawdź darmowe atrakcje Rzymu. Foto: flickr.com


Rzym jest miastem, które można zwiedzać pieszo. Najważniejsze atrakcje turystyczne miasta są stosunkowo blisko siebie. Choć na mapie nie wydaje się to tak blisko w rzeczywistości całe centrum można spokojnie obejść jednego dnia.

Rzymem można się zachwycić nie wydając na bilety wstępu ani grosza. Jeżeli nie lubimy zwiedzać sami możemy skorzystać z darmowej wycieczki z przewodnikiem. Startują one każdego dnia o 17.30 z Piazza di Spagna i trwają około 2 godzin. Więcej informacji na: www.newromefreetour.com/index.php.

Główne atrakcje takie jak: Koloseum, Fontanna di Trevo, Plac św. Piotra, Schody Hiszpańskie, Pantheon, Campo de' Fiori, Forum Romanum, Piazzza Navona i wiele wiele więcej są dostępne nieodpłatnie. Jako, że nie jesteśmy typowym poradnikiem nie będziemy wymieniać najważniejszych zabytków w Rzymie, a jedynie sposoby na to jak zwiedzać je taniej lub za darmo.

W muzeach i galeriach państwowych otrzymamy bilety gratis dla dzieci i młodzieży w wieku do lat 18 oraz dla osób po 65 roku życia (obywatele UE oraz krajów, które zawarły umowy specjalne z Republiką Włoską), osób niepełnosprawnych z UE oraz jednego opiekuna (zaświadczenie, że należy do organizacji zajmującej się osobami niepełnosprawnymi).

                    Watykan

Rzym dojazd do Watykanu

Będąc w Rzymie trzeba odwiedzić Watykan. Foto: Dennis Jarvis, flickr.com


Będąc w Rzymie koniecznie trzeba zobaczyć Watykan. Do tej enklawy dojedziemy metrem A (stacja Ottaviano San Pietro). Wejście na plac świętego Piotra jest bezpłatne i, mimo częstych tłumów, nie ma z tym żadnego problemu. Należy się liczyć z wielką kolejką przy wejściu do Muzeum Watykańskiego i Kaplicy Sykstyńskiej. Wejście do obydwu jest płatne, z wyłączeniem każdej pierwszej niedzieli miesiąca w godzinach 9:30 - 12:00, kiedy obiekty są dla turystów za darmo (spodziewajmy się wtedy gigantycznych kolejek).

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

praktyczne informacje o Rzymie

Rzym najlepiej odwiedzić wiosną lub jesienią.


- należy bardzo uważać na złodziei i naciągaczy, szczególnie w ruchliwych dzielnicach miasta
- poczta otwarta od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-19.30
- sklepy i firmy usługowe są czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-13.00 i 16.00-19.00, część sklepów jest zamknięta w sobotnie popołudnia i w poniedziałki rano

- we Włoszech trwa walka z piratami drogowymi, poprzez wzmożoną kontrolę prędkości i trzeźwości kierowców. Kontrole policji nasilają się szczególnie w sezonie, latem
- TELEFONY ALARMOWE: 
Carabinieri - 112 
Polizia - 113 
Vigili del Fuoco (Straż Pożarna) - 115 
Emergenza Sanitaria (Pogotowie Ratunkowe) - 118 
Questura (Komenda Główna Policji) - 06-46861 
Vigili Urbani (Policja Drogowa) - 06-67691 
Soccorso Stradale (Pomoc Drogowa) - 116 
Croce Rossa (Czerwony Krzyż) - 06-5510
- w sklepach i restauracjach obowiazują ceny stałe. Natomiast w tańszych hotelach lub poza sezonem należy się targować. Warto również negocjować ceny usług, szczególnie przy straganach, przy wypożyczeniu sprzetu lub przewodnika (zwłaszcza poza sezonem)

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony o Rzymie

Dowiedz się więcej.


www.rome.info - informacje dla turystów wybierających się do Rzymu

http://infopoint.atac.roma.it/bw.asp?lingua=ENG - komunikacja miejska

www.rzym.it - polska strona o Rzymie i Watykanie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013


comments powered by Disqus
Tagi: Rzym   Włochy  

REKLAMA

Nasz kanał na YouTube


Facebook

 

REKLAMA
Booking.com

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2017 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ