Kolej w Bułgarii - poradnik

Sofia - Dworzec Główny - Sofia Central Station

Sofia Central Station - dworzec główny w Sofii.


Bułgaria posiada rozwiniętą kolej. Patrząc na powierzchnię kraju, zagęszczenie siecią kolejową (około 4300 km) jest niewiele mniejsze niż w Polsce. Podróżowanie koleją w Bułgarii jest tanie i komfortowe, ale bardziej czasochłonne niż podróż autokarem. Bułgaria, ze względu na swoje położenie, jest ważnym przystankiem kolejowym, łączącym Europę z Azją.  Z Sofii możemy pojechać pociągiem do tureckiego Stambułu.

Nad przejazdem koleją powinniśmy się zastanowić, jeżeli chcemy przemieścić się na trasie Sofia - Varna, Sofia - Bourgas lub jeżeli chcemy z Bułgarii dostać się do Turcji. W tych przypadkach prawdopodobnie będą to najlepsze rozwiązania.

Oficjalnym przewoźnikiem są Bułgarskie Koleje Państwowe (BDZ). Bilety można kupić online na oficjalnej stronie internetowej przewoźnika: www.bdz.bg/en. System nie posiada wszystkich tras, a jedynie te najpopularniejsze, międy dużymi miastami. Przewoźnik deklaruje na swojej stronie internetowej, że oferta będzie z czasem rozszerzana. Bilety można kupować na miesiąc przed odjazdem. Zakupiony bilet otrzymamy na maila, nie musimy go drukować, wystarczy, że będziemy mieli go w telefonie.

Przykładowe ceny z przejazd koleją w Bułgarii:

 

 

Cena biletu (w PLN wg kursu z dnia 08.06.2018: 1 BGN = 2,15 PLN)

Trasa pociągu

Długość jazdy

pierwsza klasa

druga klasa

Sofia - Varna

7h
(543km)

85 PLN
(39,40 BGN)

113 PLN
52,35 BGN (kurs tam+powrót)

68 PLN
(31,80 BGN)

90 PLN
41,95 BGN (kurs tam+powrót)

Sofia - Burgas

7,5h
(450km)

55 PLN
(25,5 BGN)

81 PLN
37,80 BGN (kurs tam+powrót)

44 PLN
(20,40 BGN)

65 PLN
30,30 BGN (kurs tam+powrót)

Sofia - Płowdiw

3h
(156km)

24 PLN
(11,3 BGN)

39 PLN
18,10 BGN (kurs tam+powrót)

19 PLN
(9 BGN)

31 PLN
14,2 BGN (kurs tam+powrót)

Burgas - Varna 4,5h
(218 km)
-

21 PLN
(9,90 BGN)

38 PLN
17,80 BGN (kurs tam+powrót)

Jeżeli podróżujemy w 3-6 osób, możemy kupić bilety grupowe, dające zniżkę 15% na osobę. Kupując od razu bilet powrotny otrzymamy 10% zniżki. A co najważniejsze, posiadając kartę ISIC, uzyskamy zniżkę 50% na bilety kolejowe w Bułgarii. Dzieci do lat 7 podróżują za darmo.

Z Bułgarii do Turcji pociągiem

Stambuł położony jest około 600 kilometrów od Sofii. Dojedziemy do niego autokarem (za około 30 EUR w jedną stronę) lub pociągiem za cenę od 36 BGN (niecałe 80 PLN). Pociąg odjeżdża z Sofia Central Station, w zależności od pory roku (pełen rozkład jazdy) o 21:00 lub 21:15. Do Stambułu dojeżdżamy o 6:42 lub 7:40. W chwili obecnej, już po przekroczeniu granicy Tureckiej, tory są remontowane i końcowy fragment trasy (około 100 km) pokonuje się autokarem (wszystko jest w cenie biletu). Ze względu na remont trasy nie kursują pociągi z kuszetkami, mimo, że taka informacja jest w rozkładach i na wielu stronach internetowych. Do czasu ukończenia remontu, prawdopodobnie kursuje wyłącznie pociąg z takimi przedziałami, jak na poniższym zdjęciu. Taką informację uzyskałem w kasie biletowej i informacji na Sofia Central Station.

Sofia - Istanbul train, pociąg z Sofii do Stambułu

Pociąg z Sofii do Stambułu.


Z dziennikarskiego obowiązku muszę dodać, że w trakcie naszego przejazdu mieliśmy niemiłą sytuację. Cztery, może pięć przystanków za Sofią do pociągu wsiadło około 10 osób, młodych Turków. część w kapturach, dwóch w bandankach na twarzy. Chodzili bez celu po pociągu, byli bardzo głośni i nie mieli biletów. Czuliśmy się z partnerką bardzo niekomfortowo, tym bardziej, że co jakiś czas jeden z nich siadał obok nas i mówił, w zasadzie sam do siebie, że jest prawdziwym Niemcem i jedzie do rodziny. Siedzący obok starszy Turek próbował z nim rozmawiać i delikatnie go wyprosić. Kilka razy nas opuszczał i wracał po kilku chwilach. Na szczęście z 10 minut później pociąg się zatrzymał, weszła do niego policja i przegoniła towarzystwo. Starszy Turek powiedział, że czasem zdarzają się grupy imigrantów, które próbują w ten sposób dojechać do Turcji bez opłat. Domyślam się, że była to jednak marginalna sytuacja, dlatego bez żadnych oporów polecam Wam przejazd pociągiem z Sofii do Stambułu.


comments powered by Disqus
Tagi: Bułgaria  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ