Bułgaria - przewodnik turystyczny
Sofia, stolica Bułgarii.
Bułgaria to od kilku lat bardzo popularny kierunek, nie tylko budżetowych podróżników, ale również i turystów, szukających czegoś nowego i rezygnujących z wyjazdów do północnej Afryki (Tunezja, Egipt). Bułgaria to doskonały kierunek dla każdego - znajdziemy tu m.in. piękne plaże, świetną pogodę, dużo zróżnicowanej natury oraz dobre jedzenie.
Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
BUŁGARIA - SPIS TREŚCI
Bułgaria - informacje ogólne i rąbek historii
Populacja | około 6,9 miliona |
---|---|
Stolica | Sofia |
Strefa czasowa | UTC +2 - zima UTC +3 - lato (12:00 w Warszawie = 13:00 w Bułgarii) |
Waluta | Lew (BGN) 1 BGN = 2,31 PLN 1 EUR = 1,96 BGN 1 USD = 1,67 BGN (04.11.2020) |
Język | bułgarski |
Główne miasta | Sofia, Plovdiv (Płowdiw), Warna, Burgas, Ruse, Stara Zagora, Plewen, Sliwen |
W VI wieku tereny dzisiejszej Bułgarii podbił chan bułgarski. W 681 oficjalnie założono państwo Bułgarii. W 1018 roku część Bułgarii została podbita przez Bizancjum. W 1398 roku reszta kraju została podbita przez Imperium Osmańskie. Po klęsce Turcji w wojnie z Rosją 3 marca 1878 postanowiono przywrócić istnieje Bułgarii. W 1912 roku wybuchły wojny bałkańskie, w wyniku których sąsiadujące z Bułgarią państwa wydarły jej znaczną część jej terenów. To spowodowało, że do I i II wojny światowej Bułgarzy przystąpili po stronie państw centralnych i osi. Po wojnie kraj trafił do strefy ZSRR. Po upadku komunizmu kraj zaczął się rozwijać. W 2004 wstąpił do NATO, a w 2007 do Unii Europejskiej.
Informacje praktyczne
- Bułgaria słynie z pięknych plaż nad Morzem Czarnym - na wybrzeżu znajdują się dwa lotniska - w Burgas i Varnie
- w Bułgarii gesty kiwania głową są odwrotne - nasze "nie" znaczy u Bułgarów "tak", a kiwanie głową na "tak" znaczy w Bułgarii: "nie"
Warunki wjazdu
Bułgaria wchodzi w skład Unii Europejskiej i jest kandydatem do strefy Schengen, dzięki czemu do kraju wjedziemy z dowodem osobistym lub paszportem.
Język i znajomość języka angielskiego
W Bułgarii mówi się po bułgarsku. Język zapisuje się cyrylicą, przez co warto poznać przed wyjazdem alfabet, bardzo pomoże to w czytaniu znaków i informacji. Język angielski jest znany wśród młodych ludzi. Według badań Komisji Europejskiej, 25% Bułgarów zadeklarowało, że zna język angielski w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację. 25% Bułgarów włada również biegle językiem rosyjskim, zwłaszcza starsi ludzie. Głównym, obcym językiem jest jednak język turecki, którym posługuje się część Bułgarów tureckiego pochodzenia.
Gotówka i bankomaty
Walutą Bułgarii jest lew. 1 lew dzieli się na 100 stotinek. Waluta jest powiązana z euro w kursie 1 EUR = 1,95583 BGN. Gotówkę można wymieniać w bankach (gorsza prowizja, czasem dodawana jest opłata za usługę) i kantorach, których w miastach i turystycznych okolicach jest całkiem sporo.
Bankomaty powszechnie dostępne, nie ma problemów z polskimi kartami płatniczymi. Revolut w Bułgarii działał mi bez problemu.
Bezpieczeństwo
Pod względem bezpieczeństwa Bułgaria jest bardzo podobnym państem do Polski. Turysta zagrożony jest standardową, pospolitą przestępczością, taką jak kradzieże kieszonkowe.
Jak dotrzeć do Bułgarii
Z Polski dolecimy do Bułgarii tanimi liniami lotniczymi.
Do Bułgarii dolecimy tanimi liniami z Polski - do Burgas kursuje Wizzair z Warszawy i Katowic (cena za bilety 300-600zł).
Warto poszukać jeszcze lotów do Sofii z Mediolanu, Londynu, Brukseli, Paryża, Eindhoven lub wziąć pod uwagę lot z Londynu do Płowdiw. Do wszystkich powyższych miast dolecimy z polski tanimi liniami. Sumując loty do jednego z powyższych, europejskich państw i loty do Sofii (lub Płowdiwu) powinniśmy zapłacić ok. 400-600 PLN za wszystkie loty.
Transport wewnątrz Bułgarii
Transport publiczny w Bułgarii.
W Bułgarii nie będziemy mieli problemów z transportem, zarówno lądowym jak i lotniczym. Poniżej znajdziesz zakładki z opisami konkretnych sposobów transportu w Bułgarii.
Loty wewnątrz Bułgarii
Loty wewnątrz Bułgarii.
Wewnątrz Bułgarii kursują loty między Sofią, Burgas i Varną, obsługiwane przez krajowego przewoźnika, Bulgaria Air (air.bg). Cena za lot rozpoczyna się od ok. 150zł.
Busy i autokary w Bułgarii
Autokarem po Bułgarii.
Podróżowanie autokarem to najlepszy sposób na podróżowanie po Bułgarii. Znajdziemy tu wiele połączeń, dzięki czemu nie będziemy mieli dużych problemów z dotarciem tam, gdzie chcemy.
Strona, na której znajdują się rozkłady busów kursujących po Bułgarii, znajdziemy tutaj: www.avtogari.info/index_en.php lub tutaj: http://www.bgrazpisanie.com/en. Po wpisaniu miasta startu i miasta docelowego, wyświetli się nam lista połączeń i nazwy przewoźników. Bilety kupujemy na miejscu.
Przykładowe ceny:
Sofia - Varna: 33 BGN , 55 BGN za trasę tam+powrót (7-8h jazdy)
Sofia - Burgas: 28 BGN, 45 BGN za trasę tam+powrót (6,5h jazdy)
Sofia - Płowdiw: 14 BGN, 25 BGN za trasę tam+powrót (2h jazdy)
Varna - Burgas: 14 BGN, 24 BGN za trasę tam+powrót (2,5h jazdy)
Varna - Sofia: 33 BGN, 57 BGN za trasę tam+powrót (6-7h jazdy)
Kolej w Bułgarii
Kolej w Bułgarii.
Bułgaria, ze względu na swoje położenie, jest ważnym przystankiem kolejowym, łączącym Europę z Azją. Posiada ponad 4300 km linii kolejowych. Oficjalnym przewoźnikiem są Bułgarskie Koleje Państwowe. Bilety można kupić online na oficjalnej stronie internetowej przewoźnika: www.bdz.bg/en. Z Bułgarii można również wygodnie pojechać koleją do Turcji. Na temat kolei w Bułgarii przygotowałem osobny, rozbudowany artykuł: kolej w Bułgarii.
Drogi w Bułgarii
Drogi w Bułgarii.
Po Bułgarii możemy podróżować samochodem posiadając polskie prawo jazdy, które jest respektowane. Jeżeli mamy zamiar przyjechać do Bułgarii nie swoim samochodem, musimy mieć notarialnie poświadczone i przetłumaczone pełnomocnictwo.
Stan dróg jest dobry, kultura ruchu gorsza niż w Polsce. Płatnymi autostradami dojedziemy z zachodu kraju i np. z Sofii na wybrzeże. Ceny benzyny są minimalnie niższe niż w Polsce.
Kuchnia bułgarska
Dowiedz się więcej o kuchni bułgarskiej.
Kuchnia bułgarska to niesamowita mieszanka - w Bułgarii, graniczącej z Turcją i państwami śródziemnomorskimi, na przestrzeni wieków stworzył się ciekawy miks kuchni europejskiej z turecką i śródziemnomorską.
Najciekawsze potrawy to banica (nadziewany, wypalany placek), gjuwecz (gulasz), lutenica (właściwie to nie potrawa, ale gęsta pasta z papryki, pomidorów i bakłażanów, którą podaje się jako sos do mięs lub np. zalewa się nim bób), kebabcze (grillowane mięso na patyku), czy tarator (bułgarska odmiana chłodnika). Najpopularniejszą przystawką są bułgarskie sery, które są jednym z towarów eksportowych Bułgarii. Można jeść je same, lub w kompozycjach, z których najpopularniejszą jest sałatka szopska (pomidor, papryka, ogórki, cebula i tarty, słony ser szopski).
Z deserów koniecznie trzeba spróbować pochodzącej z Turcji bakławy lub chałwy, bądź wywodzącej się bezpośrednio z Bułgarii mekici - płynny placek przypominający swoim wyglądem polskiego pączka.
Całość najlepiej zwieńczyć napiciem się rakiji, słynnej na cały świat, bułgarskiej wódki lub bozy - lekko sfermentowanym, pszenicznym napojem z niską zawartością alkoholu (około 1%). Miłośnicy wina powinni spróbować, słynnego, wytrawnego wina mavrud.
Bułgaria - ciekawostki
Bułgaria - ciekawostki.
- Bułgaria jest miejscem, w którym powstała cyrylica - przyjmuje się, że wynaleźli ją (prawdopodobnie w X wieku n.e.) uczniowie Cyryla i Metodego - misjonarzy działających na ziemiach słowiańskich
- Bułgaria to stolica róż - wytwarza się tutaj około połowę światowej produkcji olejku różanego
- w 1444 roku pod Warną miała miejsce ogromna bitwa, gdzie Polacy (broniący Europy przez Turcją) zostali pokonani przez kilkukrotnie większą armię Turków. W bitwie zabito polskiego króla, Władysława III, syna Władysława Jagiełły, odcinając mu głowę. Na polu bitwy znajduje się pomnik-mauzoleum Władysława III Warneńczyka, który jest dla Bułgarów bohaterem narodowym
Bułgaria - przydatne linki
Dowiedz się więcej o Bułgarii.
www.bulgariatravel.org - oficjalna, turystyczna strona Bułgarii
nasza relacja z Bułgarii
Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020