Bułgaria - przewodnik

Bułgaria - Sofia, stolica kraju

Sofia, stolica Bułgarii.


Bułgaria to od kilku lat bardzo popularny kierunek, nie tylko budżetowych podróżników, ale również i turystów, szukających czegoś nowego i rezygnujących z wyjazdów do północnej Afryki (Tunezja, Egipt). Bułgaria to doskonały kierunek dla każdego - znajdziemy tu m.in. piękne plaże, świetną pogodę, dużo zróżnicowanej natury oraz dobre jedzenie.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
BurgasSofia

INFORMACJE OGÓLNE

BUŁGARIA

Populacja

7,2 mln

Stolica

Sofia

Strefa czasowa

UTC +2 - zima
UTC +3 - lato
(12:00 w Warszawie = 13:00 w Bułgarii)

Waluta

Lew (BGN)
1 BGN = 2,25 PLN
1 EUR = 1,95 BGN
1 USD = 1,74 BGN
(13.08.2020)

Język

Bułgarski

Główne miasta

Sofia, Plovdiv (Płowdiw), Warna, Burgas, Ruse, Stara Zagora, Plewen, Sliwen

Zalecane szczepienia tężec + polio

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne o Bułgaria

Bułgaria należy do UE.


- Bułgaria wchodzi w skład Unii Europejskiej, dzięki czemu do kraju wjedziemy z dowodem osobistym/paszportem
- Bułgaria słynie z pięknych plaż nad Morzem Czarnym - na wybrzeżu znajdują się dwa lotniska - w Burgas i Varnie
- w Bułgarii gesty kiwania głową są odwrotne - nasze "nie" znaczy u Bułgarów "tak", a kiwanie głową na "tak" znaczy w Bułgarii: "nie"

JAK DOLECIEĆ DO BUŁGARII

loty do Bułgarii

Z Polski dolecimy do Bułgarii tanimi liniami lotniczymi.


Do Bułgarii dolecimy tanimi liniami z Polski - do Burgas kursuje Wizzair z Warszawy i Katowic (cena za bilety 300-600zł).

Warto poszukać jeszcze lotów do Sofii z Mediolanu, Londynu, Brukseli, Paryża, Eindhoven lub wziąć pod uwagę lot z Londynu do Płowdiw. Do wszystkich powyższych miast dolecimy z polski tanimi liniami. Sumując loty do jednego z powyższych, europejskich państw i loty do Sofii (lub Płowdiwu) powinniśmy zapłacić ok. 400-600 PLN za wszystkie loty.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

jak poruszać się po Bułgarii

Transport publiczny w Bułgarii.


W Bułgarii nie będziemy mieli problemów z transportem, zarówno lądowym jak i lotniczym. Poniżej znajdziesz zakładki z opisami konkretnych sposobów transportu w Bułgarii.

                    Loty

loty wewnątrz Bułgarii

Loty wewnątrz Bułgarii.


Wewnątrz Bułgarii kursują loty między Sofią, Burgas i Varną, obsługiwane przez krajowego przewoźnika, Bulgaria Air (air.bg). Cena za lot rozpoczyna się od ok. 150zł.

                    Autobusy

autokarem po Bułgarii

Autokarem po Bułgarii.


Podróżowanie autokarem to najlepszy sposób na podróżowanie po Bułgarii. Znajdziemy tu wiele połączeń, dzięki czemu nie będziemy mieli dużych problemów z dotarciem tam, gdzie chcemy.

Strona, na której znajdują się rozkłady busów kursujących po Bułgarii, znajdziemy tutaj: www.avtogari.info/index_en.php lub tutaj: http://www.bgrazpisanie.com/en. Po wpisaniu miasta startu i miasta docelowego, wyświetli się nam lista połączeń i nazwy przewoźników. Bilety kupujemy na miejscu.

Przykładowe ceny:
Sofia - Varna: 33 BGN , 55 BGN za trasę tam+powrót (7-8h jazdy)
Sofia - Burgas: 28 BGN, 45 BGN za trasę tam+powrót (6,5h jazdy)
Sofia - Płowdiw: 14 BGN, 25 BGN za trasę tam+powrót (2h jazdy)
Varna - Burgas: 14 BGN, 24 BGN za trasę tam+powrót (2,5h jazdy)
Varna - Sofia: 33 BGN, 57 BGN za trasę tam+powrót (6-7h jazdy)

                    Kolej w Bułgarii

Kolej w Bułgarii.


Bułgaria, ze względu na swoje położenie, jest ważnym przystankiem kolejowym, łączącym Europę z Azją. Posiada ponad 4300 km linii kolejowych. Oficjalnym przewoźnikiem są Bułgarskie Koleje Państwowe. Bilety można kupić online na oficjalnej stronie internetowej przewoźnika: www.bdz.bg/en. Z Bułgarii można również wygodnie pojechać koleją do Turcji. Na temat kolei w Bułgarii przygotowałem osobny, rozbudowany artykuł: kolej w Bułgarii.

                    Drogi i wypożyczenie samochodu

Drogi w Bułgarii

Drogi w Bułgarii.


Po Bułgarii możemy podróżować samochodem posiadając polskie prawo jazdy, które jest respektowane. Jeżeli mamy zamiar przyjechać do Bułgarii nie swoim samochodem, musimy mieć notarialnie poświadczone i przetłumaczone pełnomocnictwo.

Stan dróg jest dobry, kultura ruchu gorsza niż w Polsce. Płatnymi autostradami dojedziemy z zachodu kraju i np. z Sofii na wybrzeże. Ceny benzyny są minimalnie niższe niż w Polsce.

KUCHNIA BUŁGARSKA

kuchnia bułgarska

Dowiedz się więcej o kuchni bułgarskiej.


Kuchnia bułgarska to niesamowita mieszanka - w Bułgarii, graniczącej z Turcją i państwami śródziemnomorskimi, na przestrzeni wieków stworzył się ciekawy miks kuchni europejskiej z turecką i śródziemnomorską.

Najciekawsze potrawy to banica (nadziewany, wypalany placek), gjuwecz (gulasz), lutenica (właściwie to nie potrawa, ale gęsta pasta z papryki, pomidorów i bakłażanów, którą podaje się jako sos do mięs lub np. zalewa się nim bób), kebabcze (grillowane mięso na patyku), czy tarator (bułgarska odmiana chłodnika). Najpopularniejszą przystawką są bułgarskie sery, które są jednym z towarów eksportowych Bułgarii. Można jeść je same, lub w kompozycjach, z których najpopularniejszą jest sałatka szopska (pomidor, papryka, ogórki, cebula i tarty, słony ser szopski).

Z deserów koniecznie trzeba spróbować pochodzącej z Turcji bakławy lub chałwy, bądź wywodzącej się bezpośrednio z Bułgarii mekici - płynny placek przypominający swoim wyglądem polskiego pączka.

Całość najlepiej zwieńczyć napiciem się rakiji, słynnej na cały świat, bułgarskiej wódki lub bozy - lekko sfermentowanym, pszenicznym napojem z niską zawartością alkoholu (około 1%). Miłośnicy wina powinni spróbować, słynnego, wytrawnego wina mavrud.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Bułgarii

Bułgaria - ciekawostki.


- Bułgaria jest miejscem, w którym powstała cyrylica - przyjmuje się, że wynaleźli ją (prawdopodobnie w X wieku n.e.) uczniowie Cyryla i Metodego - misjonarzy działających na ziemiach słowiańskich
- Bułgaria to stolica róż - wytwarza się tutaj około połowę światowej produkcji olejku różanego
- w 1444 roku pod Warną miała miejsce ogromna bitwa, gdzie Polacy (broniący Europy przez Turcją) zostali pokonani przez kilkukrotnie większą armię Turków. W bitwie zabito polskiego króla, Władysława III, syna Władysława Jagiełły, odcinając mu głowę. Na polu bitwy znajduje się pomnik-mauzoleum Władysława III Warneńczyka, który jest dla Bułgarów bohaterem narodowym

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Bułgarii

Dowiedz się więcej o Bułgarii.


www.bulgariatravel.org - oficjalna, turystyczna strona Bułgarii

nasza relacja z Bułgarii (2013)

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Bułgaria  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ