Singapur - przewodnik turystyczny

Singapur - panorama

Singapur to piękne i bogate państwo. Foto: Juan Campderros-i-Canas, flickr.com


Singapur to, zaraz obok Japonii, najbardziej rozwinięty kraj Azji. Mimo, że jego powierzchnia jest większa zaledwie o niecałą połowę od Warszawy, zamieszkuje go ponad 5 milionów osób. Singapur to piękne, przepełnione bogactwem miejsce.

Singapur - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 6 milionów
Stolica Singapur
Strefa czasowa UTC + 8
(12:00 w Polsce = 19:00 w Singapurze)
Waluta dolar singapurski (SGD)
1 SGD = 2,90 PLN

1 USD = 1,37 SGD
1 EUR = 1,60 SGD

(31.10.2020)
Język angielski, mandaryński, malajski, tamilski

Pierwsze państwo powstało na terenach Malezji w XV wieku (sułtanat Malakki). Państwo rozszerzało swoje zasięgi, jednak z czasem na wyspach Malezji powstały nowe, mniejsze państewka. Jedno z nich, sułtanat Johor, wydzierżawił w 1819 roku Singapur Wielkiej Brytanii, jako placówkę handlową. W 1826 Wielka Brytania postanowiła Singapur odkupić na stałe. W XIX wieku większość małych państw Malezji stało się koloniami brytyjskimi. Po II wojnie światowej Brytyjczycy utworzyli ze wszystkich państw Malezji jeden organizm - Federację Malajską. Singapur nie został jednak wciągnięty do federacji, ponieważ był dla Brytyjczyków kluczowym portem. Od 1948 roku w Malezji trwało powstanie przeciwko kolonizatorom. W 1957 roku Malezja uzyskała niepodległość. W 1965 roku odłączył sie od niej Singapur, który stał się odrębnym krajem.

Dzisiejszy Singapur jest drugim po Japonii, najbardziej rozwiniętym krajem Azji. Większość gospodarki opiera się na elektronice, a niskie podatki powodują, że Singapur jest domem dla setek ogólnoświatowych firm branży technologicznej.

Informacje praktyczne

- Singapur nie jest miejscem do którego warto wybrać się na cały, samodzielny wyjazd. Dużo lepiej "zaliczyć" Singapur razem z "okolicą", np. Malezją; nie powinno to być żadnym problemem - Singapur jest jednym z najważniejszych portów przesiadkowych, dzięki czemu bez problemu uda nam się kupić tanie bilety lotnicze z lotniska w Singapurze.

- w Singapurze bardzo rygorystycznie dba się o porządek w mieście i w środkach transportu publicznego, w których zakazane jest zarówno picie jak i jedzenie. Za łamanie zakazu (oraz za inne występki przeciwko czystości, tj. wyrzucanie niedopałek po papierosach lub żucie gumy (tak!)) konsekwentnie wystawiane są mandaty

- najtańszą dzielnicą jest Chinatown - znajdziemy tutaj najtańsze miejsca noclegowe oraz najtańsze jedzenie

- zalecane szczepienia w Singapurze: WZW A + B; brak szczepień obowiązkowych

Wiza do Singapuru

Wiza do Singapuru

Wiza do Singapuru.


Obywatele RP chcący udać się do Singapuru, nie potrzebują wizy, jeżeli ich pobyt będzie trwał krócej niż 90 dni. Paszport podróżującego musi być ważny minimum 6 miesięcy w dniu wjazdu. Podróżny musi posiadać przy sobie bilet powrotny jako dowód, że opuści kraj.

Język i znajomość języka angielskiego

Singapur posiada cztery języki urzędowe: angielski, malajski, mandaryński oraz tamilski. Najczęściej używanym językiem jest język angielski. Według oficjalnych, rządowych badań, najczęściej używanym językiem w domach w Singapurze jest właśnie język angielski. Język ten używany jest również w szkolnictwie, rządzie, sądach i biznesie. Znając język angielski nie będziemy mieli problemów z komunikacją.

Gotówka i bankomaty

Walutą Singapuru jest dolar singapurski (SGD). W handlu na miejscu oznaczany jest jako SGD, S$, lub po prostu jako $. 1 dolar singapurski dzieli się na 100 centów. Gotówkę można wymieniać w bankach i kantorach, nie ma problemu z ich znalezieniem, przyjmij, że kantor znajduje się w każdym centrum handlowym.

W Singapurze funkcjonuje znany nam dobrze podatek VAT, nazywający się podatkiem GST. Podatek wynosi 7%. W sklepach podane ceny są cenami ostatecznymi, po doliczonym podatku. Inaczej jest jednak w części hoteli i restauracji. Niektóre z nich podają cenę ostateczną (zapisane jest to jako cena NETT), natomiast niektóre mają zwyczaj podawania ceny bez podatku, szukaj wtedy przy cenie dodatkowej informacji oznaczonej plusem. Również w restauracjach może się zdarzyć, że cena będzie posiadać znaczki ++. Oznacza to, że do ceny zostanie dodany podatek GST 7% oraz opłatę za usługę (obowiązkowy napiwek) 10%.

Bankomaty i płatność kartą powszechnie dostępna. Nie powinno być problemów z polskimi kartami. Revolut w Singapurze działa bez problemu. Aktualnie bank, który nie pobiera prowizji za wypłatę z bankomatu jest UOB (United Overseas Bank).

Bezpieczeństwo

Singapur należy do jednych z najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Przestępczość pospolita prawie tu nie występuje. Lokalne prawo jest w większości przypadków przestrzegane, a policja ma autorytet.

Gniazdka elektryczne w Singapurze

W Singapurze występują wtyczki elektryczne G, czyli takie same jak w Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że lecąc do Singapuru będziemy musieli kupić przejściówki. Większość miejsc noclegowych posiada jednak przejściówki.

Jak dolecieć do Singapuru

Jak dojechać do Singapuru

Dotarcie do Singapuru nie należy do najtańszych.


Niestety, ale loty do Singapuru są przeważnie drogie. Za loty z Europy do Singapuru zapłacimy standardowo ponad 2000 PLN. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie szukanie lotów do Tajlandii, do której często pojawiają się promocje (zwłaszcza do Bangkoku za mniej niż 1500 PLN). Stamtąd bez problemu dolecimy do Singapuru tanimi liniami, jak chociażby AirAsia za ok 70 USD (inne linie warte przejrzenia - Tigerair, Jetstar, Scoot, Firefly).

Noclegi w Singapurze

Noclegi w Singapurze

Gdzie tanio spać w Singapurze?


Noclegi w Singapurze są droższe niż w pozostałych częściach Azji. Nie oznacza to jednak, że są wyjątkowo drogie - przykładowo, cena za nocleg (łóżko w wieloosobowym pokoju) zaczyna się od około 32 PLN. Pokój dwuosobowy kosztuje od 80 PLN.

Dużo tańsze są w Singapurze kwatery prywatne - polecam rozejrzeć się za prywatnymi kwaterami na portalach Airbnb. Więcej o kwaterach prywatnych w artykule kwatery prywatne. Na Airbnb można znaleźć noclegi w centrum Singapuru za niecałe 40 PLN za dwuosobowy pokój.

Jeżeli chcesz zobaczyć, w których miejscach w Singapurze spaliśmy i które polecamy, a które nie, odwiedź "Noclegi Singapur - polecane i odradzane".

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Singapurze!

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Lotnisko w Singapurze

Jak dojechać do centrum Singapuru

Transport z lotniska do centrum Singapuru.


Singapur posiada dwa lotniska, z czego jedno z nich - Seletar Airport (XSP), nie interesuje nas w ogóle - w chwili obecnej lądują na nim wyłącznie prywatne samoloty. Międzynarodowym, głównym lotniskiem jest Changi Airport (SIN).

Changi Airport to jeden z największych i najważniejszych portów lotniczych w Azji. Liczba pasażerów korzystających z tego lotniska przekracza rocznie 50 milionów osób! To nowoczesne, trzyterminalowe lotnisko, które, według ankiet podróżników, uważane jest za jedno z najlepszych lotnisk świata. Oficjalna strona internetowa lotniska: www.changiairport.com

Sposoby na transport z lotniska Changi Airport do centrum Singapuru:

Metro (sieć Singapore MRT - Mass Rapid Transit) - zielona linia (nr 3 - East West Line) kursuje z lotniska (stacja znajduje się między terminalem 2 i 3) do centrum. W godzinach 5:31 - 23:18. Kurs do miasta trwa około 30 minut i kosztuje 1,9 SGD.

Bus - kursują sprzed wejść na poszczególne terminale w godzinach 6:00 - 23:59. Koszt to około 2 SGD, długość jazdy - 1h.

Jeżeli na lotnisku lądujemy po północy, za transport do centrum zapłacimy więcej. Najtańszą możliwością jest udanie się do  Ground Transport Desk (stoisko dostępne na każdym terminalu, oferujące transport do miasta) i wykupienie przejazdu. Najtańszy wariant kosztuje 9 SGD (miejsce w vanie + 1 walizka na bilet). Ground Transport Desk funkcjonuje 24/7, a ich pojazdy ruszają z lotniska co 30 minut.

Transport wewnątrz Singapuru

Bardzo dobry stan dróg. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane - polskie prawo jazdy jest uznawane do 12 miesięcy pobytu w Singapurze. Nie opłaca się jednak wynajmować samochodu - Singapur jest zaledwie o połowę większy od Warszawy (małe odległości między punktami wartymi odwiedzenia), ponadto jest dobrze skomunikowany, a wjazd własnym samochodem do centrum jest płatny.

Komunikacja miejska w Singapurze

Transport publiczny w Singapurze

Jak poruszać się wewnątrz Singapuru? Komunikacja miejska Singapuru.


Singapur posiada rozbudowaną i dobrze rozplanowaną komunikację miejską. Bez problemu dojedziemy nią w interesujące nas miejsca.

Komunikacja miejska w Singapurze mapa
Komunikacja miejska w Singapurze.
Kliknij aby powiększyć.

Metro (MRT - metro i LTR - lekka kolej miejska)

Koszt biletu zależy od odległości jaką pokonujemy (wynosi od 0,8 do 2,2 SGD). Bilety (zaprogramowane karty) kupujemy w automatach dostępnych na stacji. 0,1 SGD depozytu doliczane jest do biletu - depozyt zwracany jest po ukończeniu przez nas trasy).

Busy

Rozbudowana trasa z typowym "azjatyckim" problemem - ciężko jest znaleźć przystanki i rozeznać się w trasie przejazdu. Bardzo dużym ułatwieniem będzie skorzystanie ze strony internetowej, umożliwiającej zaplanowanie trasy (wyszukuje busy po wpisaniu skąd dokąd chcemy jechać: gothere.sg).

Karta EZ-Link

Jeżeli do Singapuru jedziesz na dłużej, powinieneś zastanowić się nad kupnem karty EZ-Link. Jest to karta zasilana gotówką, która automatycznie zostaje odliczana po przyłożeniu karty do czytnika w pojeździe (należy to zrobić przy wsiadaniu i wysiadaniu). Dzięki karcie możemy poruszać sie metrem i busami. EZ-Link można kupić na stacjach metra i na lotnisku. Posiadanie karty daje nam zniżkę 15% na każdym bilecie. Należy jednak zastanowić się, czy posiadanie karty nam się opłaci - kosztuje ona 12 SGD, z czego 7 SGD trafia na naszą kartę i możemy wydać tą kwotę na podróże, natomiast 5 SGD to bezzwrotny koszt za kartę. Karta jest ważna przez 5 lat.

Atrakcje Singapuru

Singapur, mimo małego rozmiaru, posiada sporo atrakcji. Co ważne, wiele z nich jest darmowe!

Najbardziej znanym miejscem w Singapurze jest Marina Bay, zatoka, w której ujrzymy m.in. Marina Bay Sands (słynny budynek z basenem na samej górze). Spacer zatoką, zarówno w ciągu dnia jak i wieczorem, z pewnością zapadnie w pamięć.

Gardens By The Bay - słynne ogrody ze zdjęcia powyżej, jeden z symboli Singapuru. Położone obok Marina Bay. Oficjalna strona: www.gardensbythebay.com.sg

Singapore Botanic Gardens - ciekawy park położony niedaleko centrum. Wstęp darmowy, godziny otwarcia 5:00 - 24:00. Oficjalna strona internetowa: www.sbg.org.sg

Osoby z bardziej zasobnym portfelem mogą pomyśleć o oceanarium (największe na świecie) oraz wielkim zoo. W Singapurze znajduje się wyspa Sentosa (www.rwsentosa.com), na której znajdziemy wiele (drogich) atrakcji, m.in. park zabaw, Universal Studios, czy wspomniane oceanarium.

Kuchnia singapurska

Singapur, będąc miastem portowym, ma bardzo różnorodną kuchnie. W Singapurze zjemy m.in. wyśmienitą kuchnię indyjską, malezyjską czy chińską. Co ciekawe, na przestrzeni setek lat, powyższe kuchnie wymieszały się ze sobą, tworząc różne, hybrydowe mieszanki. Najpopularniejszą z nich jest kuchnia nyonya, która, pisząc w skrócie, jest kuchnią chińską przyprawianą w sposób malajski. Najpopularniejszą potrawą Singapuru zdaje się być Lamak - intensywna zupa na bazie mleczka kokosowego.

Singapur - ciekawostki

ciekawostki o Singapurze

Singapur jest niepodległym państwem od 1965.


- Singapur wchodził w skład Malezji. Od 1965 jest jednak niepodległym państwem
- w Singapurze guma do żucia jest zakazana. Jedyne jej legalne formy to gumy pomagająca rzucić palenie, dostępne wyłącznie w aptekach. Nielegalne jest również samo wwożenie gum do Singapuru

Singapur - przydatne linki

Przydatne strony o Singapurze

Dowiedz się więcej o Singapurze.


www.yoursingapore.com - oficjalna strona Singapuru

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020


Tagi: Singapur  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ