Tanzania - przewodnik turystyczny - jak dolecieć i jak poruszać się na miejscu

Tanzania

Mara w Tanzanii. Foto: imke.sta, flickr.com


Tanzania może się większości skojarzyć z Kilimandżaro - największą górą Afryki (5895 m n.p.m.) oraz Zanzibarem - wyspą, która była przed laty brytyjską kolonią, a dzisiaj jest znanym kurortem z pięknymi plażami. Tanzania oferuje jednak więcej - wspaniałą naturę oraz zabytki umieszczone na liście UNESCO.

Tanzania - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 56,3 miliona
Stolica Dodoma
Strefa czasowa UTC/GMT +3
(12:00 w Polsce = 13:00 w Tanzanii)
Waluta Szyling tanzański (TZS)
1 PLN = 604 TZS
1 EUR = 2726 TZS
1 USD = 2320 TZS

(15.10.2020)
Język suahili, angielski
Główne miasta Dar es Salaam, Mwanza, Arusha, Dodoma, Mbeya, Morogoro, Tanga, Kahama, Tabora, Zanzibar City, Kigoma, Sumbawanga, Kasulu

Wcześniej na terenie Tanzanii istniały dwa kraje - Sułtanat Zanzibaru i Tanganika. Oba kraje wywodziły się z ludu Suahili i mówiły tym samym językiem. W 1885 Niemcy zajęły siłą oba kraje i podzieliły się nimi z Wielką Brytanią. Tanganika stała się niemiecką kolonią, a Zanzibar angielską. Z powodu intensywnej eksploatacji mieszkańców oraz zasobów kolonii wybuchały w niej krwawo tłumione bunty. Po I wojnie światowej Tanganika trafiła w ręce Brytyjczyków. Tanganika odzyskała niepodległość w 1961 roku, a Zanzibar 2 lata później. Ze względu na podobieństwa kulturowe, gospodarcze, polityczne oba kraje postanowiły się połączyć. Ich nowa nazwa, Tanzania, pochodzi od pierwszych sylab nazw obu krajów: TANganika+ZANzibar.

Niepodległa Tanzania zwróciła się w kierunku socjalizmu. Kraj popadł w ruinę, a w lepiej rozwiniętym Zanzibarze pojawiły się ruchy separatystyczne. Pod koniec lat 80. przywrócono wolny rynek. Mimo to sytuacja w kraju jest ciężka. Tanzania należy do jednego z najsłabiej zurbanizowanych i najbiedniejszych państw na świecie.

Informacje praktyczne

Wiza do Tanzanii

Wiza

Wiza do Tanzanii.


Obywatele polscy zobowiązani są do wyrobienia wizy do Tanzanii. Wizę można otrzymać na lotnisku. Jej koszt to 50 USD. Mimo, że oficjalnie nie jest to obowiązkowe, służby mogą wymagać okazania książeczki z potwierdzeniem szczepienia przeciwko żółtej febrze. Jeżeli jej nie posiadamy, szczepienie można zrobić na miejscu za 50 USD. Przed wyjazdem warto sprawdzić aktualne informacje na stronie ambasady Tanzanii w Berlinie: www.tanzania-gov.de.

Znajomość języka angielskiego

Językiem, którym mówi 90% mieszkańców Tanzanii jest suahili. Język angielski jest drugim językiem urzędowym, jednak jego znajomość jest bardzo mała, bardziej używa się go w urzędach czy sądach. Osoby mówiące po angielsku możesz znaleźć w turystycznych rejonach, jednak nie licz, że znajdziesz ich bez problemu.

Gotówka i bankomaty

Walutą Tanzanii jest szyling. Walutę można wymieniać w kantorach, najlepiej mieć ze sobą amerykańskie dolary lub euro. Kantory posiadają różny kurs na różne banknoty - im wyższy banknot, tym lepszy kurs. Dolary amerykańskie wydane przed 2007 rokiem nie są przyjmowane. Nie zostaną od nas przyjęte banknoty w jakikolwiek sposób zniszczone lub popisane.

Na atrakcjach turystycznych oraz w większości hoteli wymaga się płacenia dolarami. Niektóre miejsca noclegowe przyjmą jednak od nas walutę lokalną.

Staraj się mieć dużo lokalnych banknotów o małych nominałach. Niewydawanie reszty jest w Tanzanii normą.

W Tanzanii jest słaby dostęp do bankomatów. Znajdują się w turystycznych lokalizacjach oraz w największych miastach. Większość bankomatów pobiera prowizję przy wypłacie pieniędzy wynoszącą do 5 USD. Revolut w Tanzanii działa bez problemów.

Bezpieczeństwo

Ze względu na biedę w kraju przestępstwa w Tanzanii są dość pospolite. W dużych miastach i na bazarach, dworcach oraz w tłocznych miejscach zmorą są kieszonkowcy. Zdarzają się również napady rabunkowe na turystów (zwłaszcza nocą). Dużym problemem są taksówkarze, z których znaczna część jest spod ciemnej gwiazdy. Zaleca się podróżowanie wyłącznie z poleconym taksówkarzem - pytaj w miejscach, w których śpisz, na pewno znają jakiegoś zaufanego taksówkarza. Służby Tanzanii ostrzegają turystów przed popularnym sposobem kradzieży w kraju - osoby przejeżdżające na skuterach wyrywają torebki. Kolejnym problemem Tanzanii jest korupcja - może się zdarzyć, że policjant, albo osoba podszywająca się pod niego będzie próbowała wymusić od Ciebie łapówkę. Udawaj wtedy głupiego, poproś o kontakt z ambasadą lub zaangażuj do rozmowy postronne osoby.

W wielu miejscach Tanzanii nie ma chodników, trzeba iść drogą. Uważaj wtedy na samochody, które zgodnie z prawem, mają pierwszeństwo.

W ostatnich latach obserwuje się coraz większy ruch fundamentalistów islamskich na terenach Tanzanii. Rząd prowadzi działania mające zapobiec potencjalnym atakom terrorystycznym.

Jak dolecieć do Tanzanii

loty

Tanzania to dość popularny kierunek.


Tanzania jest dość popularnym kierunkiem dla turystów, co powoduje, że ciekawe oferty można znaleźć w ofertach biur podróży. Warto śledzić stronę www.biletylotnicze.itaka.pl, która oferuje bilety na loty czarterowe - często zdarzają się loty do Zanzibaru za około 1600 PLN.

Transport w Tanzanii

Po Tanzanii można podróżować autokarem, samolotem lub koleją.

Loty wewnątrz Tanzanii

Loty wewnątrz Tanzanii.


Po Tanzanii lata kilku przewoźników, między innymi narodowy przewoźnik, Air Tanzania (www.airtanzania.co.tz), Air Viva (www.air-viva.com) oraz FastJet (www.fastjet.com). Przykładowe ceny:
Dar es Salaam - Kilimanjaro - 91 USD (FastJet)
Dar es Salaam - Arusha - 190 USD (Air Viva)
Dar es Salaam - Kigoma - 122 USD (Air Tanzania)
Dar es Salaam - Mwanza - 85 USD (Air Tanzania)

Autokary w Tanzanii

Przejazdy autokarowe w Tanzanii.


Tanzania posiada rozległą sieć autobusów. Autobusy to przeważnie wiekowe, nadniszczone pojazdy, z wyłączeniem turystycznej trasy Dar es Salaam - Moshi (Kilimandżaro) - Arusza (Arusza National Park), po której poruszają się wysokiej klasy pojazdy (turyści polecają autobusy firmy Dar Express.

Po Dar es Salaam poruszają się małe busiki - Dala-Dalas. Trasa zapisana jest z przodu pojazdu. Przejazdy są tanie, około 300 TZS (50 groszy). Po mieście jeżdżą również tuk tuki.

Drogi i przepisy drogowe

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, w Tanzanii obowiązuje ruch lewostronny. Warunki jazdy ciężkie, lokalni kierowcy nie przestrzegają przepisów, stan dróg niski.

Kolej w Tanzanii

Kolej

Kolej w Tanzanii.


Po Tanzanii porusza się dwóch przewoźników - Tanzania Railways Corporation (TRC) oraz TAZARA (www.tazarasite.com). TRC oferowało przejazdy do wielu największych miast Tanzanii, jednak ze względu na fatalny stan infrastruktury większość przejazdów zawieszono. W chwili obecnej najważniejszą trasą jest 40-godzinny przejazd z Dar es Salaam do Kigoma, czyli trasa ze wschodu na zachód kraju.

Współwłaścicielem TAZARY jest sąsiadująca z Tanzanią Zambia. Przewoźnik oferuje przejazdy z Dar es Salaam do New Kapiri-Mposhi w Zambii oraz kolej podmiejską w Dar es Salaam.

Niedługo w Tanzanii mają się rozpocząć ogromne inwestycje w kolej. Kraj zostanie połączony koleją z sąsiednimi państwami, a wewnątrz państwa nastąpi naprawa zrujnowanych tras oraz pojawią się nowe kierunki. W dużej części realizacje projektów będą wspierane przez Chiny. Niestety większość tras ma być budowana z myślą o transporcie towarowym.

Tanzania - ciekawostki

ciekawostki

Dzisiejsza Tanzania przez wiele lat była pod panowaniem arabskim.


- dzisiejsze tereny Tanzanii odkryli dla Europy Portugalczycy, jednak szybko zostali wyparci przez Arabów, którzy utworzyli na jego terenach sułtanat. W XIX wieku tereny zostały podzielone między Niemcy i Wielką Brytanię
- Zanzibar jest położoną na wschód od kraju wyspą liczącą ponad 600 tysięcy mieszkańców. Wyspa jest jedną z największych atrakcji Tanzanii
- według statystyków, położone wewnątrz Tanzanii miasto Der es Salaam będzie w 2100 roku drugim największym (po Lagos, stolicy Nigerii) największym miastem na świecie, liczącym 76 milionów mieszkańców
- w Zanzibarze, we wpisanym na listę UNESCO miasteczku Stone Town urodził się 5 września 1946 roku Freddie Mercury
- w Tanzanii znajduje się najwyższa góra Afryki - Kilimandżaro

Tanzania - przydatne linki

przydatne strony

Przydatne strony o Tanzanii.


www.tanzaniatourism.go.tz - oficjalna, turystyczna strona Tanzanii

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020


Tagi: Tanzania  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ