Tanzania - przewodnik turystyczny - jak dolecieć i jak poruszać się na miejscu

Tanzania

Mara w Tanzanii. Foto: imke.sta, flickr.com


Tanzania może się większości skojarzyć z Kilimandżaro - największą górą Afryki (5895 m n.p.m.) oraz Zanzibarem - wyspą, która była przed laty brytyjską kolonią, a dzisiaj jest znanym kurortem z pięknymi plażami. Tanzania oferuje jednak więcej - wspaniałą naturę oraz zabytki umieszczone na liście UNESCO.

INFORMACJE OGÓLNE

TANZANIA (Zjednoczona Republika Tanzanii)

Populacja

około 54 mln

Stolica

Dodoma

Strefa czasowa

UTC/GMT +3
(12:00 w Polsce = 13:00 w Tanzanii)

Waluta

Szyling tanzański (TZS)
1 PLN = 607 TZS
1 EUR = 2602 TZS
1 USD = 2282 TZS
(13.08.2018)

Język

suahili, angielski

Główne miasta

Dar es Salaam, Mwanza, Arusha, Dodoma, Mbeya, Morogoro, Tanga, Kahama, Tabora, Zanzibar City, Kigoma, Sumbawanga, Kasulu

INFORMACJE PRAKTYCZNE

W Tanzanii znajduje się najwyższa góra Afryki - Kilimandżaro.


- słaby dostęp do bankomatów
- w ostatnich latach obserwuje się coraz większy ruch fundamentalistów islamskich na terenach Tanzanii. Rząd prowadzi działania mające zapobiec potencjalnym atakom terrorystycznym
- służby Tanzanii ostrzegają przed popularnym sposobem kradzieży - osoby przejeżdżające na skuterach wyrywają torebki

JAK DOLECIEĆ DO TANZANII

loty

Tanzania to dość popularny kierunek.


Tanzania jest dość popularnym kierunkiem dla turystów, co powoduje, że ciekawe oferty można znaleźć w ofertach biur podróży. Warto śledzić stronę www.biletylotnicze.itaka.pl, która oferuje bilety na loty czarterowe - często zdarzają się loty do Zanzibaru za około 1600 PLN.

WIZA DO TANZANII

Wiza

Wiza do Tanzanii.


Obywatele polscy zobowiązani są do wyrobienia wizy do Tanzanii. Wizę można otrzymać na lotnisku. Jej koszt to 50 USD. Mimo, że oficjalnie nie jest to obowiązkowe, służby mogą wymagać okazania książeczki z potwierdzeniem szczepienia przeciwko żółtej febrze. Jeżeli jej nie posiadamy, szczepienie można zrobić na miejscu za 50 USD. Przed wyjazdem warto sprawdzić aktualne informacje na stronie ambasady Tanzanii w Berlinie: www.tanzania-gov.de.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Podróżowanie wewnątrz Tanzanii.


Po Tanzanii można podróżować autokarem, samolotem lub koleją. Rozwiń poniższe zakładki, aby dowiedzieć się więcej:

          Loty wewnątrz Tanzanii

Loty wewnątrz Tanzanii.


Po Tanzanii lata kilku przewoźników, między innymi narodowy przewoźnik, Air Tanzania (www.airtanzania.co.tz), Air Viva (www.air-viva.com) oraz FastJet (www.fastjet.com). Przykładowe ceny:
Dar es Salaam - Kilimanjaro - 91 USD (FastJet)
Dar es Salaam - Arusha - 190 USD (Air Viva)
Dar es Salaam - Kigoma - 122 USD (Air Tanzania)
Dar es Salaam - Mwanza - 85 USD (Air Tanzania)

          Drogi

Stan dróg w Tanzanii jest bardzo niski.


Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, w Tanzanii obowiązuje ruch lewostronny. Warunki jazdy ciężkie, lokalni kierowcy nie przestrzegają przepisów, stan dróg niski.

          Autokary w Tanzanii

Przejazdy autokarowe w Tanzanii.


Tanzania posiada rozległą sieć autobusów. Autobusy to przeważnie wiekowe, nadniszczone pojazdy, z wyłączeniem turystycznej trasy Dar es Salaam - Moshi (Kilimandżaro) - Arusza (Arusza National Park), po której poruszają się wysokiej klasy pojazdy (turyści polecają autobusy firmy Dar Express.

Po Dar es Salaam poruszają się małe busiki - Dala-Dalas. Trasa zapisana jest z przodu pojazdu. Przejazdy są tanie, około 300 TZS (50 groszy). Po mieście jeżdżą również tuk tuki.

          Kolej w Tanzanii

Kolej

Kolej w Tanzanii.


Po Tanzanii porusza się dwóch przewoźników - Tanzania Railways Corporation (TRC) oraz TAZARA (www.tazarasite.com). TRC oferowało przejazdy do wielu największych miast Tanzanii, jednak ze względu na fatalny stan infrastruktury większość przejazdów zawieszono. W chwili obecnej najważniejszą trasą jest 40-godzinny przejazd z Dar es Salaam do Kigoma, czyli trasa ze wschodu na zachód kraju.

Współwłaścicielem TAZARY jest sąsiadująca z Tanzanią Zambia. Przewoźnik oferuje przejazdy z Dar es Salaam do New Kapiri-Mposhi w Zambii oraz kolej podmiejską w Dar es Salaam.

Niedługo w Tanzanii mają się rozpocząć ogromne inwestycje w kolej. Kraj zostanie połączony koleją z sąsiednimi państwami, a wewnątrz państwa nastąpi naprawa zrujnowanych tras oraz pojawią się nowe kierunki. W dużej części realizacje projektów będą wspierane przez Chiny. Niestety większość tras ma być budowana z myślą o transporcie towarowym.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki

Dzisiejsza Tanzania przez wiele lat była pod panowaniem arabskim.


- dzisiejsze tereny Tanzanii odkryli dla Europy Portugalczycy, jednak szybko zostali wyparci przez Arabów, którzy utworzyli na jego terenach sułtanat. W XIX wieku tereny zostały podzielone między Niemcy (Tanganika) a Wielką Brytanię Zanzibar. 9 grudnia 1961 roku niepodległość uzyskała Tanganika, a 10 grudnia 1963 roku Zanzibar. 26 kwietnia 1964 kraje połączyły się w jeden - Zanzibar
- Zanzibar jest położoną na wschód od kraju wyspą liczącą ponad 600 tysięcy mieszkańców. Wyspa jest jedną z największych atrakcji Tanzanii
- według statystyków, położone wewnątrz Tanzanii miasto Der es Salaam będzie w 2100 roku drugim największym (po Lagos, stolicy Nigerii) największym miastem na świecie, liczącym 76 milionów mieszkańców
- w Zanzibarze, we wpisanym na listę UNESCO miasteczku Stone Town urodził się 5 września 1946 roku Freddie Mercury

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony

Przydatne strony o Tanzanii.


www.tanzaniatourism.go.tz - oficjalna, turystyczna strona Tanzanii

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Tanzania  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ