Podróżowanie z Polskim Busem

Aktualizacja - Polski Bus został wchłonięty przez Flixbus.pl

Przy okazji niedawnej wycieczki do Gruzji część drogi (z Wrocławia do Warszawy i z powrotem) przemierzyliśmy autokarem Polski Bus, która w ostatnich latach stała się bardzo poważną konkurencją dla Polbus PKS, a nawet dla PKP. Przewagę nad konkurencją dają firmie bardzo okazyjne ceny biletów, bezpłatne wifi na pokładzie, klimatyzacja, czy darmowe przekąski na niektórych trasach. Z drugiej jednak strony za 30 zł z Wrocławia do Warszawy raczej nie należy oczekiwać cudów – miejsca na nogi jest bardzo mało, siedzenia są niezbyt wygodne, a czas podróży jest zazwyczaj dłuższy niż w przypadku kolei. Do tego dochodzą okazjonalne problemy, u nas był to problem z przekonaniem kierowcy do włączenia klimatyzacji (mimo wysokiej temperatury) czy niedziałające gniazdka.

PROCES REZERWACJI I PŁATNOŚĆ

Bilety można rezerwować przez Internet albo kupić w jednym z biur. Lista punktów, w których można nabyć bilet znajdziecie TUTAJ jednak pamiętajcie że w kilku punktach bilety za gotówkę dostaniecie tylko w dniu wyjazdu, a większość dolicza 5 zł do transakcji. Z kolei rezerwacja online jest darmowa. Strona internetowa jest przejrzysta i prosta w obsłudze, a płacić można zarówno kartą kredytową, jak i przelewem bankowym.

Ceny są naprawdę niskie i nie mam tutaj na myśli każdorazowej puli 10 pierwszych biletów za 1 zł. Nawet dzień przed wyjazdem można czasem znaleźć bilety np. z Wrocławia do Warszawy za 20-40 zł. W cenie biletu, oprócz wifi, klimatyzacji, gniazdek czy toalet są również dwa bagaże – jeden podręczny, a drugi podstawowy dopuszczalnej wadze 20 kg i wymiarach walizki podróżnej, który umieszczany jest w luku bagażowym.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ

Jedyną rzeczą o której musicie pamiętać jest wydrukowanie potwierdzenia zakupu biletu, które należy okazać przy wejściu na pokład oraz podczas ewentualnej kontroli.

SIATKA POŁĄCZEŃ I FLOTA

Polski Bus łączy ze sobą największe miasta w Polsce. Oprócz tego przewoźnik operuje również na trasach zagranicznych umożliwiając tani dojazd do Berlina, Pragi, Wiednia czy Bratysławy. Wszystkie połączenia obsługiwane są przez belgijskie autobusy Van Hool, które występuję w wersjach jedno- i dwupoziomowych (Odpowiednio na 70 i 89 pasażerów). Przewoźnik dysponuje łącznie 68 pojazdami.

STANDARD

Na pewno nie można narzekać na wyposażenie dodatkowe czyli klimatyzację, gniazdka, bezpłatne wifi czy okazjonalne poczęstunki. Nie mniej jednak nie zawsze wszystko jest sprawne, a ilość miejsca na nogi czy siedzenia same w sobie pozostawiają wiele do życzenia. W porównaniu do pociągu podróż polskim busem będzie na pewno dużo bardziej męcząca i niewygodna, jednak coś za coś. Płacąc kilka czy kilkanaście złotych za kilkuset kilometrową podróż nie można oczekiwać cudów.

O pomstę do nieba woła również sam proces sprawdzania biletów i wpuszczania pasażerów na pokład pojazdu. Ludzie tłoczą się i wpychają przed siebie, a kierowca przy każdym pasażerze szuka długiego kodu na kartce z listą rezerwacji! Wszystko trwa wieki!

SUBIEKTYWNA OCENA

 Z Polskim Busem jest trochę tak jak z budżetowymi liniami lotniczymi – niska cena, niski komfort. Mimo dość znaczących niedogodności (oraz pomimo ostatniej, tragicznej podróży), uważam że Polski Bus jest bardzo ciekawą alternatywą w kontekście taniego podróżowania, którą wszystkim polecam.


comments powered by Disqus
Tagi:
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ