Ocena linii lotniczych - Ryanair

Loty i transport

Ryanair - kultowy tani przewoźnik.


Zaryzykuję stwierdzenie, że irlandzkie linie lotnicze Ryanair są najpopularniejsze w Europie. Sam znam Ryanair lepiej niż jakiegokolwiek innego przewoźnika, bowiem latałem z nim nie raz i nie dwa. W wielu aspektach daleko mu do klasy światowej, ale mimo to w jednej, bardzo istotnej kwestii bije konkurencje na głowę – niskie ceny lotów.

PROCES REZERWACJI I PŁATNOŚĆ

Cały proces rezerwacji opiera się głównie na stronie internetowej www.ryanair.com. Nawet odprawę robi się przez Internet (Można wprawdzie kupić bilet na lotnisku albo w Centrum Rezerwacji, ale patrząc ekonomicznie jest to nieopłacalne). Szata graficzna nie powala na kolana ale interfejs strony jest prosty i przejrzysty (ostatnio zmieniono nawet irytujące zabezpieczenie antybotowe). Rezerwowanie lotów przez ich stronę jest banalnie proste. System sam przeprowadza nas przez kolejne etapy aż do momentu płatności. Pamiętajcie, że za loty Ryanair można płacić tylko kartą kredytową albo debetową (karta musi być wypukła). Przelew czy płatność kartą płatniczą nie wchodzą w tym przypadku w grę.

DODATKOWE OPŁATY

Ryanair jest wariantem typu lowcost, więc musicie nastawić się na to, że w cenie biletu dostaniecie tylko 10 kg bagażu podręcznego oraz losowe miejsce w samolocie. Wszystko inne, zaczynając od dużego bagażu, a kończąc na ubezpieczeniu czy pierwszeństwie wejścia na pokład jest obarczone dodatkową opłatą. Osobiście wychodzę z założenia, że po to lecę tanimi liniami ażeby zapłacić za transport jak najmniej dlatego jedyna rzeczą, którą w ekstremalnych sytuacjach kupuję to dodatkowy bagaż. Innych opcji nigdy nie brałem i nikogo do tego nie zachęcam bo jest to strata pieniędzy.

Dodatkowo przyjdzie Wam również zapłacić za… transakcję kartą kredytową. Wprawdzie od niedawna jest to symboliczna kwota wynosząca 2 % ceny, aczkolwiek zawsze nie zawsze było tak dobrze. Dotychczas trzeba było doliczać około 26 zł za osobę w jedną stronę (czyli średnio trzeba było jeszcze doliczyć ponad 50 zł do ceny biletów).

Co do bagażu – Jak już wspomniałem w ramach biletu Ryanair gwarantuje każdemu pasażerowi możliwość wniesienia na pokład 10 kg bagażu podręcznego o wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm. Jeżeli nieznacznie przekroczycie te wartości to zazwyczaj nikt z obsługi nie powinien Wam nic powiedzieć. Jeżeli 10 kg to dla Was za mało, będziecie musieli dokupić bagaż rejestrowany. Ryanair dopuszcza dokupienie maksymalnie dwóch sztuk 15 kg albo 20 kg bagażu. Cena zależy od odległości, wagi oraz tego czy jest to 1. Czy 2. Z kolei bagaż rejestrowany. Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.ryanair.com/pl/pl/Przydatne-informacje/centrum-pomocy/warunki-i-postanowienia#article-termsandconditionsar

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ

Przede wszystkim należy pamiętać o odprawie. W przypadku tanich linii lotniczych odprawę robi się online na stronie przewoźnika najpóźniej 4 godziny przed odlotem samolotu. Odprawa online jest darmowa, jednak jeżeli nie zdążymy to pozostaje już tylko odprawa na lotnisku przy bramce, która kosztuje 60 EUR.

Kolejna sprawa to bagaż. W cenę biletu wliczony jest tylko 10 kg bagaż podręczny. Za bagaż rejestrowany trzeba dodatkowo zapłacić.

Szukasz tanich biletów? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem LOTY - poradnik

Na koniec nie zapomnicie o tym, że aby kupić bilety przez internet potrzebna jest karta kredytowa, a na pokład samolotu nie wolno wnosić opakowań z płynami i żelami, których objętość przekracza 100 ml (chyba że zostały kupione już w strefie wolnocłowej).

SIATKA POŁĄCZEŃ I FLOTA

Ryanair jest obsługiwany przez 186 lotnisk w większości europejskich krajów (oraz w Maroko), a flota składa się z 304 Boeingów 737 – 8AS, które praktycznie cały czas są w powietrzu. W Polsce irlandzkimi liniami lotniczymi można polecieć z Gdańska, Wrocławia, Szczecina, Warszawy, Krakowa, Bydgoszczy, Łodzi, Katowic, Lublina i Rzeszowa.

STANDARD

Ryanair jest przewoźnikiem niskobudżetowym, więc nie ma co liczyć na luksusy - za posiłki czy napoje trzeba dodatkowo płacić. Wiele do życzenia pozostawia również komfort. Wąskie siedziska oraz mało przestrzeni na nogi dadzą się we znaki nawet niewysokim pasażerom. Bilety nie są zazwyczaj przydzielone do konkretnego siedzenia (opcja płatna) co powoduje że w myśl zasady „kto pierwszy ten lepszy” ludzie tłoczą się przy wejściach byleby tylko za wszelką cenę zająć lepsze miejsce. Brak numeracji miejsc jest związany również z inną, dość kłopotliwą kwestią – Ryanair sprzedaje zazwyczaj więcej biletów niż jest miejsc w samolocie, bowiem bardzo często zdarza się że parę osób rezygnuje z lotu. Niestety, sam byłem świadkiem sytuacji w której na pokład nie wpuszczono kilku ostatnich pasażerów z powodu braku miejsc, mimo że mieli kupiony bilet. Wprawdzie linie lotnicze to rekompensują, ale pasażer może zapomnieć o tym że doleci do celu tego samego dnia.

SUBIEKTYWNA OCENA

Ryanair to taki podniebny PKS. Osobiście traktuję tę linię jak zło konieczne. Maszyny są wprawdzie niewygodne i nie ma co mówić w tym przypadku o jakimkolwiek komforcie, ale jest to tak naprawdę jedyny środek transportu który w miarę tanio i szybko zabierze nas na drugi koniec Europy.


Tagi: Ryanir   loty  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ