Najciekawsze programy stażowe i wolontariackie dla młodych

Staże zagraniczne

Najciekawsze staże zagraniczne


Po około 20 latach od upadku żelaznej kurtyny Polacy coraz częściej zaczęli pozwalać sobie na zagraniczne wyjazdy i to nie tylko w celu zarobkowym. Początkowo tłumnie zdobywaliśmy Grecję, Hiszpanię, Cypr, Tunezję czy Egipt. Obecnie coraz więcej wyjeżdżamy poza granice Europy. W przypadku ludzi młodych jest to możliwe w dużej mierze dzięki programom wolontariackim i stażowym nastawionych głównie na studentów/świeżo upieczonych absolwentów. Jeżeli szukacie czegoś dla siebie, ale nie potraficie odnaleźć się w gąszczu możliwości, zapraszam do przeczytania mojego rankingu. Skupiłem się na najlepszych, najpewniejszych i co najważniejsze na tych programach, które wymagają najmniejszego wkładu finansowego.

ERASMUS STUDIA

Erasmus to jeden z najpopularniejszych programów wyjazdowych dla europejskich studentów umożliwiający studiowanie w jednym z 33 krajów. Studenci mogą spędzić na wymianie semestr bądź cały rok akademicki. Na wielu uczelniach zagranicznych studentów obowiązuje język angielski, jednak w Niemczech, Austrii, Włoszech, Hiszpanii czy Portugalii często trzeba władać jeszcze drugim, ponieważ nie wszystkie przedmioty są tam wykładane po angielsku. Udział w Erasmusie nie wymaga od uczestnika początkowego wkładu finansowego, a uczelnia macierzysta wypłaca co miesiąc studentowi stypendium. W przypadku polskich uniwersytetów stypendium nie wystarczy na pokrycie wszystkich wydatków, aczkolwiek zazwyczaj pokrywa ich większą część. Na miejscu studentom pomagają specjalnie stworzone komórki dla studentów z wymiany oraz organizacja ESN, która zajmuje się również organizacją czasu wolnego erasmusów. W programie może teoretycznie wziąć udział każdy student, jednak liczba miejsc jest ograniczona więc wszystko w praktyce zależy od średniej ze studiów. Wszystkie informacje na temat terminów składania wniosków, niezbędnych dokumentów oraz uczelni partnerskich znajdziecie na swoich uniwersytetach w biurze współpracy zagranicznej.

Więcej na: www.erasmus.org

ERASMUS PRAKTYKI

Obok studiów program Erasmus przewiduje również udział w praktyce w zagranicznym przedsiębiorstwie, placówce naukowo-badawczej, organizacji non-profit czy innej instytucji. Stażów nie można odbyć w instytucjach unijnych oraz polskich placówkach dyplomatycznych. Wyjazd może być zorganizowany przez uczelnie albo bezpośrednio przez konsorcjum, którego członkowie zawierają porozumienie w celu pozyskania miejsc do odbywania zagranicznej praktyki dla swoich studentów. Pamiętajcie, że praktyka powinna być powiązana z kierunkiem studiów. Praktyki trwają zazwyczaj parę miesięcy i są świetną okazją na poznanie innego kraju oraz zdobycie cennego doświadczenia zawodowego. Praktykant Erasmusa (podobnie jak student biorący w wymianie) również otrzymuje od fundacji stypendium, które w dużej mierze pokrywa podstawowe wydatki.

Więcej na: www.erasmus.org

CAMP AMERICA

Camp America to program wakacyjny działający podobnej zasadzie jak Work & Travel, z tym że wymagający od uczestników mniejszego wkładu finansowego. Jest on skierowany głównie do studentów, którzy chcą połączyć wakacyjną pracę ze zwiedzaniem Stanów. Uczestnicy pracują na letnich campach bądź też w resortach, a same zadania są dość zróżnicowane zaczynając od stanowisk na kuchni, po pracę w roli instruktora czy opiekuna dzieci. Praca trwa około 2 miesięcy, a za zarobione przez ten czas pieniądze uczestnicy mogą wyruszyć w kilkutygodniową podróż po kraju. Opłata dla CA wynosi niecałe 2500 zł. W cenie znajduje się bilet w dwie strony, wyżywienie i zakwaterowanie na miejscu oraz ubezpieczenie. Nie obejmuje jednak kosztów związanych z procedurą wizową. Organizatorzy zapewniają również stałą pomoc w razie jakichkolwiek problemów.

Więcej na: www.campamerica.pl

Wolontariat AIESEC

Wolontariat oferowany przez międzynarodową, studencką organizację AIESEC skierowany jest do maturzystów, studentów oraz absolwentów wszystkich uczelni. Programy oparte są na współpracy ze szkołami oraz innymi organizacjami pozarządowymi. Wolontariaty odbywają się praktycznie na całym świecie, a najpopularniejsze tematy są związane m.in.: z profilaktyką HIV, edukacją międzykulturową, prawami człowieka i ochroną środowiska. Rekrutacja składa się z kilku kroków i opiera się głównie na rozmowie z przedstawicielem AIESEC oraz teście językowym. Jeżeli kandydat przejdzie pozytywnie cały proces musi uiścić opłatę w wysokości 300 zł, aby otrzymać 3 miesięczny dostęp do bazy praktyk (co ciekawe organizacja zastrzega, że jeżeli w tym czasie kandydat nie znajdzie nic dla siebie, pieniądze zostaną mu zwrócone!) Następnie pozostaje już tylko wybranie interesującego programu i dogadaniu szczegółów. Wolontariat trwa od 6 do 18 tygodni lub od 6 miesięcy do 1,5 roku. Mimo, że dostęp do bazy kosztuje niewiele, to uczestnik musi z własnej kieszeni pokryć koszty przelotów, ewentualnych szczepień oraz ubezpieczenia. Wprawdzie większość organizacji zapewnia wolontariuszom zakwaterowanie i wyżywienie lub przekazuje kieszonkowe wystarczające na pokrycie tych kosztów, jednak warto zabrać ze sobą trochę dodatkowych pieniędzy. Wolontariat AIESEC jest fantastycznym doświadczeniem, źródłem nowych przyjaźni oraz bardzo mocnym punktem w CV. Wydawać by się mogło, że po zsumowaniu kosztów które trzeba dodatkowo uiścić taki wyjazd jest drogim przedsięwzięciem, jednak porównując ceny wolontariatów oferowanych przez prywatne firmy, oferta AISEC jest szalenie atrakcyjna.

Więcej na: www.aisec.org

Praktyki zagraniczne AIESEC

AIESEC oferuje trzy rodzaje praktyk zawodowych: biznesowe, techniczne oraz edukacyjne. Oferta skierowana jest do osób po III roku studiów oraz do absolwentów (do 2 lat po studiach i przed 30. rokiem życia). Praktyki zagraniczne AISEC umożliwiają zdobywanie doświadczenia w największych firmach na świecie (tj. Toshiba, TATA, Microsoft czy Google). Co ważne są one płatne, a pensja za staż powinna pokrywać wszystkie niezbędne koszty życia w danym kraju. Głównym warunkiem uczestnictwa w procesie rekrutacyjnym jest minimum 4 – miesięczne doświadczenie w branży do której aplikujemy oraz wykształcenie kierunkowe (tzn. że np. absolwent bibliotekarstwa nie będzie mógł wziąć udziału w praktyce technicznej). Poza tym udział w programie jest trochę droższy aniżeli w przypadku wolontariatu bo kosztuje 400 zł. Warto również wziąć pod uwagę długość trwania praktyk który wynosi od 3 do 18 miesięcy, przy czym ich łączna długość nie może przekroczyć 3 lat. Naszym zdaniem, jeżeli ktoś decyduje się na praktyki AISEC to warto wyjechać na dłuższy okres, bowiem podobnie jak w przypadku wolontariatu, bardzo korzystnie wygląda to w CV i wyróżnia nas spośród innych kandydatów.

Więcej na: www.aisec.org

World wide opportunities on organic farms

WWOOF jest specyficznym programem wolontariackim, gdzie uczestnicy pracują na farmach uprawiających żywność organiczną za nocleg i wyżywienie. Jest to świetna alternatywa dla osób szukających doświadczenia w tej wąskiej dziedzinie rolnictwa, jednak na pewno nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że dzięki tej organizacji można wyjechać na kilka lub nawet kilkanaście tygodni na drugi koniec świata poznając (oprócz tajników uprawy żywności organicznej) kulturę oraz życie w wybranym regionie od podszewki. Korzystają z tego zarówno backpackerzy podróżujący dookoła świata, osoby łączące przyszłość z rolnictwem, jak i ci którzy szukają ciekawego i w miarę taniego sposobu na spędzenie wakacji.

Więcej na: www.wwoof.org     

Praca dorywcza w podróży

Oprócz stron z ofertami wolontariatów czy stażów istnieją również wortale na których znajdziecie dorywcze oferty pracy z całego świata skierowane głównie do podróżników, którzy albo celowo przemieszczają się jak najmniejszym kosztem, albo źle obliczyli swoje możliwości finansowe i brak gotówki na dobre uziemił ich na drugim końcu świata.

Więcej na: www.seasonaljobs.com

Powyższe pozycje to tylko wierzchołek góry lodowej, jeżeli chodzi o możliwość wyjazdu w ogóle. Warto jednak wziąć pod uwagę, że większość z dostępnych na rynku programów jest piekielnie droga, dlatego w pierwszej kolejności radzę zainteresować się tymi ofertami, które są w jakimś stopniu dotowane/wspierane przez rządy bądź organizacje pozarządowe, bowiem nie ma praktycznie możliwości aby wyjechać na program wolontariacki/stażowy totalnie za darmo, jednak jeżeli znacie jakieś inne możliwości o których nie wspomniałem, zapraszam do dyskusji!


o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ