Bangalore - przewodnik turystyczny

Bangalore

Bangalore to tłoczne i głośne miasto. Foto: Ryan, flickr.com


Bangalore to trzecie (po Mumbaju i Delhi) największe miasto Indii. Od kilkunastu lat znane jako indyjskie zagłębie IT, co spowodowało niesamowity rozwój miasta - populacja miasta zwiększyła się w ciągu ostatnich 15 lat dwukrotnie. Od 2006 roku miasto zmieniło nazwę na Bengaluru, jednak nie jest ono zbyt popularne.

Bangalore - notka historyczna

Bengaluru zostało założone w 1537 roku przez Wielkich Mogołów. Dzisiaj miasto nazywane jest Doliną Krzemową Indii - Bengaluru jest indyjskim centrum sektora zaawansowanych technologii, miejsce jest siedzibą wielu nowoczesnych firm oraz organizacji. Jest zarazem jednym z największych miast w Indiach. Bengaluru zamieszkane jest przez 12 milionów mieszkańców.

Jak dotrzeć do Bangalore

Jak tanio dotrzeć do Bangalore?


Do Indii pojawiają się często promocję na loty z Europy - cena wynosi wtedy około 1200 PLN. Mi udało się polecieć do Indii za 1130 PLN. Chcąc udać się do Indii warto więc szukać promocji lotniczych i dostosować do nich termin swojego wyjazdu. Rzadko kiedy pojawiają się promocje do Bangalore, jednak nie jest to problem. Do Bangalore bez problemów możemy dojechać koleją lub polecieć samolotem. Nie ma większych problemów ze znalezieniem lotów za 100 PLN w jedną stronę (więcej w rozdziale "loty wewnątrz Indii" w moim przewodniku po Indiach). Podróż pociągiem jest oczywiście bardziej czasochłonna niż lot samolotem, jednak kolej w Indiach dostarcza niesamowitych doświadczeń (piękne widoki, interakcja z Hindusami), a w dodatku jest bardzo tania. Więcej o kolei w Indiach dowiesz się w naszym artykule „kolej w Indiach”.

Bangalore - dojazd do centrum z lotniska

Dojazd z lotniska do Bangalore.


Bangalore obsługiwane jest przez lotnisko KempeGowda International Airport (BLR). Lotnisko położone jest w Devanahalli, około 30 kilometrów od dworca głównego Bangalore. Lotnisko uruchomiono w 2008 roku, jest nowoczesne i uznawane za najlepsze w Indiach.

Do miasta możemy dojechać autobusem za cenę, w zależności od kierunku i odległości, do 250 RS.

W mieście świetnie funkcjonuje UBER, którym można dojechać z lotniska. Lokalny odpowiednik to Ola Cabs (www.olacabs.com). Miasto próbowało walczyć z Uberem i Ola Cabs, nawet przez chwilę usługi były nielegalne, jednak mimo to ludzie korzystali z nich. W chwili obecnej wszystko jest legalne, a przy lotnisku znajduje się specjalnie wyznaczony punkt odbioru dla Ubera i Ola Cabs.

Bangalore - komunikacja miejska

Bangalore - komunikacja miejska.


Bangalore posiada metro, które po Delhi jest drugim największym systemem metra w Indiach. Dwuliniowa sieć ma 42,3km długości. Po mieście poruszają się również autobusy, jakość sieci autobusowej jest wysoka, jednak podróżowanie samo w sobie jest skomplikowane, trzeba znać numer pojazdu i miejsce, w którym chcemy wysiąść, ciężko znaleźć mapę systemu. Pomóc może nam planner podróży: http://www.narasimhadatta.info/bmtc_query.html. Jeżeli chcemy podróżować autobusami to bardzo pomocną stroną jest artykuł w angielskiej wersji Wikipedii.

Oczywiście niezwykle popularnym sposobem transportu są tuk tuki.

Jak już wspomniałem, po mieście można podróżować UBERem, oraz Ola Cabs (www.olacabs.com).

Noclegi w Bangalore

Gdzie tanio spać w Bangalore?


Noclegi w Bangalore są bardzo tanie. Za nocleg w dwuosobowym pokoju w stolicy Dominikany zapłacimy od około 20 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 16 PLN.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne (Booking, Agoda itp.) i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie.

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Atrakcje Bangalore

Atrakcje Bangalore.


Bangalore Palace, Tipu Sultan's Palace - wiekowe pałace, jedne z największych atrakcji miasta.

Vidhana Soudha - okazały budynek rządowy wybudowany w 1951 roku. W mieście znajduje się również Vikasa Soudha - bliźniaczy budynek wybudowany w 2005 roku.

Cubbon Park - duży, ładny park, wewnątrz którego znajdziemy Seshadari Iyer Memorial, interesujący budynek, w którym obecnie znajduje się biblioteka, a także okazały budynek Sądu Najwyższego.

Bull Temple, ISKCON Hare Krishna Temple, Banaswadi Hanuman Temple - okazałe świątynie

St. Francis Xavier's Cathedral - kościół wybudowany przez Brytyjczyków, największy w mieście. Wartym odwiedzenia jest również Holy Trinity Church.

Shiva Temple - ogromna rzeźba Shivy.

Gandhi Bazaar - wiekowy, duży bazar.

Bangalore - wskazówki praktyczne

Bangalore - wskazówki praktyczne.


- jak w większości Indii, w Bangalore znajdziemy tysiące przydrożnych kramów sprzedających jedzenie. Kupujmy tam, gdzie kupują lokalni, oni wiedzą najlepiej, u kogo najlepiej kupować jedzenie

Bangalore - przydatne linki

Bangalore - przydatne strony.


www.kstdc.co - oficjalna strona stanu Karnataka, którego Bangalore jest stolicą (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021


Tagi: Bangalore   Indie  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ