Kantor internetowy - czy to się opłaca?

Internetowy Kantor

Czy opłaca się korzystać z usług kantorów internetowych?


Kantory internetowe i konta walutowe pojawiły się na polskim rynku kilka lat temu. Nadeszła w końcu chwila, kiedy i ja zainteresowałem się usługą kont walutowych oraz kantorów internetowych. Czy korzystając z tych możliwości można zaoszczędzić w podróży? Jak najbardziej. Ile i w jakich przypadkach? Sprawdźmy…

W Polsce większość banków oferuje możliwość założenia konta walutowego. Czym jest takie konto? Jest to rachunek bankowy w walucie w obcej, który prowadzony jest przez bank. Masz złotówkowe konto w banku i kartę do niego? Konto walutowe jest tym samym, tylko że z obcą walutą. Najpopularniejszymi walutami na kontach walutowych jest amerykański dolar (USD), funt brytyjski (GBP), frank szwajcarski (CHF) i euro (EUR). Posiadając takie konto oszczędzamy na przewalutowaniach. Załóżmy, że kupujemy bilety w wyszukiwarce, w której należy płacić w dolarach. Jeżeli zapłacimy kartą należącą do konta prowadzonego w złotówkach, bank automatycznie przeliczy złotówki na dolary. Zazwyczaj po wysokim, niekorzystnym kursie. Jeżeli natomiast posiadamy konto walutowe i mamy na nim dolary, zostaną one pobrane z naszego konta bez żadnych przewalutowań.

Jak znaleźć najlepsze konto walutowe?

Wystarczy rozejrzeć się w internecie. W sieci istnieją strony internetowe prowadzące rankingi kont walutowych. Znajdziemy w nich zestawienie i porównanie wszystkich kont. Dla zobrazowania sytuacji na rynku – nie ma problemów ze znalezieniem bezpłatnego konta walutowego oferującego darmowe wydanie karty. Są również konta oferujące darmową wypłatę z bankomatów. Banki zarabiają w tych przypadkach na kursie walut oraz ewentualnie za brak używania karty, lub pobierają prowizję za wypłaty z bankomatu.

Jak zasilić konto walutowe gotówką?

Posiadając konto walutowe, możemy wymieniać walutę w banku i zasilać nią swoje konto. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kursy banków nie są najlepszymi z dostępnych na rynku. Dużo lepiej jest wymieniać gotówkę w kantorach internetowych. Lider rynku, internetowykantor.pl oferuje niższy kurs od ofery banków. Jak reklamuje się sam serwis, dzięki różnicy w kursach, klienci internetowykantor.pl mogą z każdą transakcją oszczędzić do 6% w porównaniu do kursów bankowych. Jak to działa? Wystarczy założyć konto w serwisie, wybrać walutę i ilość gotówki, jaką chcemy wymienić. Potrzebną kwotę przesyłamy ze swojego rachunku złotówkowego do internetowykantor.pl i wskazujemy swój numer konta walutowego. Przeważnie po kilku minutach wybrane przez nas pieniądze pojawiają się na naszym koncie.

Czy da się w ten sposób trochę zaoszczędzić?

Ile realnie jesteśmy w stanie oszczędzić korzystając z konta walutowego i kantorów internetowych? Postanowiłem policzyć. Na potrzeby tekstu wykorzystałem dwie najlepsze na tą chwilę oferty banków, najkorzystniejszą ofertę kantoru online oraz najkorzystniejszą ofertę kantoru w moim Szczecinie.

Gdybym w momencie pisania tego tekstu potrzebował wymienić polską walutę na 1000 EUR, to:
- w kantorze zapłacę 4310 PLN
- w banku A zapłacę 4429,8 PLN
- w banku B zapłacę 4410,6 PLN
- wypłacając pieniądze z niemieckiego bankomatu (mieszkam przy granicy) używając swojej normalnej karty zapłacę 4434,5 PLN
- kupując w kantorze internetowym zapłacę 4264,9 PLN

Ile oszczędzamy?

Korzystając z usług kantoru internetowego, przy wymianie 1000 EUR oszczędzamy 145,7 PLN w stosunku do najlepszej oferty wymiany walut w banku oraz 45,1 PLN w stosunku do wymiany w kantorze.

Nie jest to jednak maksimum, jakie możemy oszczędzić. Korzystając z kantorów online możemy „wyciągnąć” jeszcze lepszy kurs i zaoszczędzić więcej pieniędzy. Kantory internetowe posiadają możliwość ustalenia stawki, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za daną walutę. W ten sposób, automatycznie zakupimy ustaloną ilość danej waluty, jeżeli jej cena spadnie poniżej ustawionego przez nas progu. Gdybyśmy mieli ustawioną tą metodę, to kilkanaście dni wcześniej zakupilibyśmy euro w kursie 4.2523, czyli 1000 EUR mielibyśmy w cenie 4252,3 PLN. Oznacza to, że zaoszczędzilibyśmy w ten sposób 158,3 PLN w stosunku do najlepszej oferty wymiany walut w banku oraz 57,7 PLN w stosunku do wymiany w kantorze.

Nowa usługa - wymiana i przelew

internetowykantor.pl ruszył właśnie z nową, ciekawą usługą jednoczesnej wymiany  walut i przelewów krajowych i zagranicznych. Warto o niej wspomnieć ponieważ w pewnych przypadkach może być przydatna dla podróżników. Od tej pory nie musimy mieć konta walutowego aby wymienić walutę przez internet i zrobić przelew na zagraniczne konto. Wystarczy skorzystać z usług internetowykantor.pl, gdzie bez posiadania konta walutowego możemy wymienić walutę i zlecić jej przelew na podane przez nas konto. Przelewy można robić w aż 19 walutach, będą one bezpłatne dla większości polskich banków. Koszt przelewu euro do krajów Unii Europejskiej to zaledwie 5 PLN.

Czy warto założyć konto walutowe i korzystać z usług wymiany walut przez internetowe kantory? Warto, możemy na tym zaoszczędzić. Należy jednak zwrócić uwagę na to, jak duże będą to oszczędności. Jeżeli podróżujemy mało i bardzo ekonomicznie, może się okazać, że najlepiej będzie po prostu wybrać się do kantoru. Jeżeli podróżujemy często i wydajemy na miejscu sporo gotówki, konto walutowe i korzystanie z internetowych kantorów da nam realną, dużą oszczędność.


Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ