Uzbekistan - przewodnik turystyczny

Uzbekistan, Taszkent

Uzbekistan, Samarkanda. Foto: Robert Wilson, flickr.com


Uzbekistan jest najbardziej zaludnionym państwem Środkowej Azji. Niestety, w chwili obecnej nie można tanio się do niego dostać. Warto jednak to zrobić. Uzbekistan to śliczny kraj, który jest jedną z kolebek cywilizacji - życie trwa tutaj już od około 50 000 lat.

Uzbekistan - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 33,8 miliona
Stolica Taszkent
Strefa czasowa UTC +5
(12:00 w Polsce = 15:00 w Uzbekistanie)
Waluta sum (UZS)
1 PLN = 2679 UZS
1 EUR = 12158 UZS
1 USD = 10361 UZS

(05.11.2020)
Język uzbecki, słaba znajomość angielskiego, dobra znajomość rosyjskiego
Główne miasta Tashkent, Namangan, Andijan, Samarkand, Fergana, Bukhara, Qarshi, Nukus, Jizzakh, Navoiy

Historia Uzbekistanu to historia wielu państw, które rządziły tymi terenami oraz wielu ludności, które zasiedlały te tereny. Uzbecy nie są właśnie nikim innym, jak jednym z ludów, które zaludniły tereny Uzbekistanu w XV wieku.

Informacje praktyczne

Uzbekistan ma problem z walutą. Najwyższym banknotem jest 5000 sumów (około 7 PLN). Można być pewnym, że waluta nie zmieści się nam do portfeli, ilość banknotów, jaką otrzymamy przy wymianie gotówki, będzie bardzo duża. Walutę najbardziej opłaca się wymieniać na bazarach

Wiza do Uzbekistanu

Wiza do Uzbekistanu

Wiza do Uzbekistanu jest wymagana.


Obywatele RP chcący udać się do Uzbekistanu zobowiązani są do posiadania wizy. Wizę wyrobimy w Ambasadzie Uzbekistanu w Warszawie. Wszelkie szczegółowe i aktualne informacje na temat wiz dostępne są na stronie internetowej ambasady: www.uzbekistan.pl.

Wiza dostępna jest w wielu wariantach: na 7 dni (60 USD), 15 dni (70 USD), 30 dni (80 USD), 3 miesiące (100 USD), 6 miesięcy (140 USD), 12 miesięcy (180 USD). Jest również wiza wielokrotnego wjazdu (6 miesięcy - 170 USD i 12 miesięcy - 270 USD) oraz wizy tranzytowe, na 24h (40 USD), 48h (45 USD), 72h (60 USD) i dwukrotnego wjazdu (70 USD).

2 września 2016 roku zmarł Islom Karimov, człowiek, który od 25 lat był prezydentem Uzbekistanu. Wybrany na jego miejsce Shavkat Mirziyoyev jest zwolennikiem otwarcia kraju na turystów. W związku z tym w najbliższym czasie spodziewane są duże zmiany dotyczące wiz. Jedną z pierwszych decyzji nowego prezydenta było złagodzenie wymagań wizowych dla wielu krajów, m.in. dla Polaków, którzy od 1 kwietnia 2016 roku objęci zostali ruchem bezwizowym, pod warunkiem... że osoba, która chce się dostać do Uzbekistanu skończyła 55 rok życia. Prawdopodobnie w 2018 roku Uzbekistan uruchomi internetowy system wizowy, co oznacza, że nie będzie już konieczna wizyta w ambasadzie czy konsulacie tego kraju.

AKTUALIZACJA NA 2019 ROK: Prezydent Uzbekistanu, Shavkat Mirziyoyev, podpisał dekret dotyczący zwiększenia ilości turystów w Uzbekistanie. Jednym z założeń dekretu jest zniesienie wiz dla obywateli 45 krajów, w tym Polski. Od 1 lutego 2019 roku Polacy nie będą potrzebowali wizy do Uzbekistanu, jeżeli ich pobyt będzie trwał krócej niż 30 dni.

Język i znajomość języka angielskiego

Językiem Uzbekistanu jest uzbecki. Jest to język z rodziny języków tureckich. W przeszłości Uzbecy korzystali z alfabetu arabskiego, który Rosjanie zamienili od 1940 roku na cyrylicę. W 2020 roku władzę podjęły decyzję, że w latach 2020 - 2030 nastąpi systematyczne przejście narodu na alfabet łaciński. W chwili obecnej w całym kraju używa się cyrylicy. Około 14% mieszkańców Uzbekistanu mówi również po rosyjsku.

Turyście ciężko znaleźć osoby mówiące po angielsku, w zasadzie jedyna szansa to spotkanie takich osób w hostelach lub turystycznych destynacjach.

Gotówka i bankomaty

Walutą Uzbekistanu jest sum. Uzbekistan ma z nim spory problem. Waluta jest bardzo słaba, a inflacja wynosi ponad 10% w skali roku. Z powodu inflacji siła nabywcza pieniądza maleje z każdym rokiem. Z tego powodu za istniejące banknoty z każdym rokiem można kupić coraz mniej. Doszło do tego, że najwyższy banknot Uzbekistanu (5000 UZS) był warty niecałe pół dolara. Z tego powodu rząd wprowadził w 2017 roku banknot 10000 oraz 50000 UZS, a w 2019 roku banknot 100 000 UZS, który wart jest niecałe 10 USD. Banknot 100 000 UZS jest spotykany rzadko, wypłacając pieniądze z bankomatu prawdopodobnym jest, że otrzymasz całą kwotę w banknotach 10 000 UZS (w listopadzie 2020 jeden banknot warty jest niecałe 4 PLN). Oznacza to, że w Uzbekistanie będziesz mieć portfel wypchany banknotami.

Walutę można wymieniać w kantorach lub u cinkciarzy, których ciężko nie znaleźć na bazarach i w tłocznych miejscach. Bankomaty dostępne w największych miastach, zdarzają się problemy z zagranicznymi kartami płatniczymi.

Bezpieczeństwo

Podobnie jak w innych państwach, w Uzbekistanie należy uważać na kieszonkowców i nie obnosić się z drogimi przedmiotami. Zdarza się, że turyści padają ofiarą napadów rabunkowych. Policja znana jest z tego, że zdarza się jej wymuszać łapówki.

Jak dolecieć do Uzbekistanu

Uzbekistan - jak dojechać

Jak dotrzeć do Uzbekistanu?


Do Uzbekistanu nie dolecimy tanio. W chwili obecnej zawieszone są loty AirBaltic z Rygi do Taszkentu, które były najtańszą możliwością lotów (około 1500 PLN). Pozostają loty (za około 1600-2200 PLN) z Frankfurtu, Moskwy, Baku, Genewy, Londynu, Mediolanu, Rzymu lub Paryża (większość lotów to Uzbekistan Airways, www.uzairways.com).

Najtańszym, ale czasochłonnym rozwiązaniem (około 6 dni) jest dotarcie busem (lub samolotem, będzie drożej ale krócej o 2 dni) do Moskwy i stamtąd kurs pociągiem do Uzbekistanu. O ile bilety nie są najdroższe, o tyle będziemy musieli wyrobić dodatkowe wizy, do Rosji i Kazachstanu, co znacznie podniesie koszt takiej podróży. Całkowity koszt transportu w ten sposób wyniesie około 2000 PLN (zakładając rozpoczęcie podróży i powrót do Polski).

Transport wewnątrz Uzbekistanu

Najszybszy i najtańszy sposób transportu to marszrutki. Jest również dostępna kolej oraz różne rodzaje transportu drogowego.

Drogi, busy i marszrutki w Uzbekistanie

Najpopularniejszym sposobem na transport po Uzbekistanie są marszrutki i minibusy. Małe i ciasne, zazwyczaj wypełnione podróżnymi. Ale tanie. Jeżeli chcemy wydać trochę więcej pieniędzy, ale jechać w bardziej komfortowych warunkach, rozejrzyjmy się za shared taxi. To znany w tych rejonach sposób podróżowania. Czekamy aż wszystkie miejsca w taksówce zapełnią się i jedziemy. Trzeba ostro się targować.

Kolej w Uzbekistanie

W Uzbekistanie znajduje się sieć kolejowa, mapa stacji poniżej:

Kolej w Uzbekistanie - mapa

Stan kolei jest lepszy niż w Polsce. O ile jeszcze niedawno po torach kolejowych jeździły praktycznie tylko stare, radzieckie pojazdy, o tyle nowe maszyny stanowią coraz większy procent pojazdów poruszających się po Uzbekistanie, a kraj posiada nawet szybką kolej (Afrosiyob, trasa Taszkient - Samarkand), poruszającą się z prędkością do 210km/h.

Kolej w Uzbekistanie obsługuje firma Uzjeldorpass (www.uzrailpass.uz). Na stronie można zobaczyć trasy i ceny biletów, które nie należą do najtańszych.

Uzbekistan - ciekawostki

Uzbekistan - ciekawostki.


- w czasie drugiej wojny światowej Uzbekistan stał się bardzo bliski Polakom. To m.in. tutaj formowała się i stacjonowała armia gen. Andersa oraz tysiące polskich cywili. W kraju znajdziemy wiele polskich cmentarzy i innych miejsc związanych z Polską - kościołów czy pomników
- Jezioro Aralskie (położone na terenach Kazachstanu i Uzbekistanu) jest jednym z najbardziej znanych symboli szkodliwej działalności człowieka. W 1918 roku władze radzieckie podjęły decyzję, aby zrobić z Uzbekistanu zagłębie produkujące bawełnę. W tym celu postanowiono wykorzystać do nawodnienia wody jeziora Aralskiego, które było wtedy czwartym największym jeziorem na świecie. Kanały irygacyjne budowano naprędce, nie przykładając wagi do sztuki budowlanej. M.in. z tego powodu, stan wód w jeziorze zaczął drastycznie opadać. Do tego stopnia, że w chwili obecnej, jezioro zmniejszyło się o 4/5 swojej powierzchni. Czy zaniknie całkowicie? W chwili obecnej trwają prace mające na celu powiększenie jeziora

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020


Tagi: Uzbekistan  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ