Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy? Czy warto je wyrabiać?

międzynarodowe prawo jazdy

Międzynarodowe Prawo Jazdy - okładka.


Jeżeli mamy prawo jazdy i zagranicą chcemy poruszać się samodzielnie, pamiętajmy o międzynarodowym prawie jazdy. Aby poruszać się samodzielnie po zagranicznych ulicach, w bardzo wielu krajach będziemy potrzebować międzynarodowego prawa jazdy. Co to jest międzynarodowe prawo jazdy? Kto może wyrobić międzynarodowe prawo jazdy? Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Na wstępie warto odpowiedzieć sobie na pytanie - czy warto wyrabiać międzynarodowe prawo jazdy? W internecie większość osób przekonuje, że szkoda zajmować sobie tym głowę, zwłaszcza, jeżeli jedzie się do Azji, w której za brak międzynarodowego prawa jazdy wystarczy dać policjantowi kilka dolarów łapówki. To idiotyczne i krótkowzroczne podejście. Świetnie, jeżeli bez prawa jazdy pojeździsz sobie po kraju wymagającym tego dokumentu i nikt Cię nie zatrzyma. Super, jeżeli policja zatrzyma Cię do kontroli, dasz 5 USD łapówki i zostaniesz puszczony dalej - jest co opowiadać. Gorzej jednak, kiedy nie mając prawa jazdy potrącisz kogoś, albo ktoś stuknie autem Ciebie. Bez ważnych dokumentów bądź pewien, że wina spadnie na Ciebie i nie skończy się na łapówce, ale na bardzo dużych kosztach. Nie ma co ryzykować - zwłaszcza, że wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy jest tanie i szybkie.

Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

Międzynarodowe Prawo Jazdy wyrabiamy w wydziale komunikacyjnym urzędu, w mieście/gminie w której jesteśmy zameldowani. Jednym zdaniem - zazwyczaj wyrabiamy je w tym samym miejscu, gdzie odbieraliśmy polskie prawo jazdy.

W urzędzie składamy wniosek (do pobrania tutaj: "wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy") - wypełniamy rubryki "A", "B", "C", "F" i "G". Jak widzisz, druk ma dwie strony. Obowiązkowo wydrukuj je wspólnie na dwóch stronach jednej kartki. Do tego dołączamy ksero naszego prawa jazdy oraz zdjęcie o wymiarach 3,5cm x 4,5cm. Koszt międzynarodowego prawa jazdy to 35zł, które będziemy musieli wpłacić przy składaniu wniosku.

Czas oczekiwania na wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy to 3 dni robocze.

To wszystko, jak widać, wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy nie jest skomplikowane, a może oszczędzić nam naprawdę wiele nerwów.

Więcej o międzynarodowym prawie jazdy i o sposobach na tanie podróżowanie znajdziesz w mojej książce: Encyklopedia Taniego Zwiedzania (link do sklepu internetowego).


Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ