Mjanma / Birma - przewodnik turystyczny

Mjanma (Birma)

Bagan. Foto: Marc Veraart, flickr.com


Birma, a raczej Mjanma bo tak brzmi nazwa kraju przyjęta przez juntę wojskową w 1989r, to kraj położony w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Adamańskim. Sąsiaduje z Tajlandią, Laosem, Chinami i Bangladeszem. Niedostępna dla turystów jeszcze przed kilkunastoma laty, od kilku staje się jednym z najpopularniejszych kierunków obieranych przez podróżujących do tej części świata. Mówi się nawet, że dni 'prawdziwej' Birmy są już policzone i że to ostatni dzwonek, aby odwiedzić ją jeszcze przed rozwinięciem się tam masowej turystyki.

Do Birmy warto się wybrać nie tylko dlatego, że jest piękna i wciąż ‘dzika’, ale przede wszystkim aby spotkać się z niesamowitą życzliwością jaką reprezentują jej mieszkańcy. Tak SZCZERZE przyjaznych ludzi ciężko spotkać już gdziekolwiek na świecie.

INFORMACJE OGÓLNE

Mjanma (Birma)

Populacja

ok. 62,5 mln

Stolica

Nypyidaw

Strefa czasowa

UTC + 6:30

Waluta

kyat birmański (MMK)
1000 MMK = 2,54 PLN
1 EUR = 1643 MMK
1 USD = 1336 MMK
(25.02.2018)

Język

Birmański (znajomość j.angielskiego praktycznie zerowa)

Główne miasta

Rangun, Mandalay, Nypyidaw

Zalecane szczepienia Brak obowiązkowych szczepień. Zalecane szczepienia: Birma - szczepienia.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

To już ostatnie chwile na zobaczenie "dzikiej" Mjanmy.


- Dla przyjezdnych wciąż dostępna jest jedynie niewielka, południowa część kraju. Większość śmiałków decydujących się na wyprawę dalej na północ zostaje zatrzymana i cofnięta przez wojsko.
- Birma jest krajem rządzonym przez juntę wojskową i należy być świadomym, że duża część wydawanych przez nas pieniędzy trafi właśnie do kieszeni rządzących, czy nam się to podoba czy nie. Większość cen noclegów bądź transportu jest z góry narzucona przez władze, dlatego też są one znacznie wyższe niż w pozostałych krajach Azji Południowo-Wschodniej.
- Birmańskich kyatów nie kupimy wcześniej w kantorze za granicą, można je dostać jedynie na terenie państwa. Wymieniając pieniądze należy przygotować jedynie nieskazitelne banknoty dolarowe, ponieważ jakiekolwiek zagniecenia, zabrudzenia czy uszkodzenia spowodują odmowę ich wymiany (jest to skrupulatnie sprawdzane!).
- Z powodu ogromnego rozwoju turystyki w ostatnich latach, bankomaty są dostępne we wszystkich dużych miastach (Mandalay, Rangoon) oraz w typowo turystycznych ośrodkach (Inle Lake, Bagan itp.) Co ciekawe, można je spotkać nawet w świątyniach (!), co idealnie pokazuje komercjalizację tego miejsca.
- W Birmie wciąż jest bardzo duży problem z dostępem do Internetu. Większość hosteli, hoteli czy restauracji, wychodząc naprzeciw potrzebom zagranicznego turysty, zaopatrzona jest w stałe łącze, aczkolwiek jakość połączenia pozostawia wiele do życzenia. Bardzo długi czas zajmuje wejście chociażby na pocztę czy Facebook'a, o rozmowie przez Skype nie ma nawet co marzyć. Spowodowane jest to przede wszystkim narzuconymi przez władze bardzo wysokimi cenami dostępu do Internetu, właściciele hoteli płacą duże pieniądze na Internet szybkości porównywalnej do tej z pierwszych lat Internetu w Polsce. Lokalni mieszkańcy, zwłaszcza z regionów wiejskich, dostępu do internetu nigdy nie mieli.
- Birma wciąż jest krajem bardzo bezpiecznym, nie ma powodów do obaw przed jakąkolwiek napaścią ze strony miejscowych. Większość z nich nastawiona jest do podróżników bardzo przyjaźnie, często są oni wręcz zafascynowani spotkaniem z białym człowiekiem, gdyż nigdy wcześniej takowego nie spotkali.
- Birma boryka się z dużym problemem bezpańskich psów, można je spotkać dosłownie wszędzie. Często wychudzone i głodne łaszą się do ludzi i człowiekowi aż serce pęka a ręka sama wyciąga się do pogłaskania czy nakarmienia. Należy jednak mieć na uwadze, że niektóre ze zwierząt mogą przenosić choroby, np. wściekliznę więc lepiej unikać większego kontaktu z nimi, jakkolwiek słodko nie wyglądają.

WIZA DO MJANMY (BIRMY)

Wiza do Mjanmy (Birmy)

Wiza do Birmy jest wymagana.


Jeszcze do niedawna jedyną możliwością zdobycia wizy do Birmy było organizowanie tego w ambasadach. W Polsce nie ma birmańskiej ambasady, najbliższa jest w Berlinie. Dostarczyć tam należy (osobiście, pocztą lub kurierem) potrzebne dokumenty oraz uiścić opłatę (25 euro), czas oczekiwania to najczęściej około 7dni, aczkolwiek może to potrwać nawet do miesiąca w okresach dużego obciążenia zarówno ambasady jak i poczty (np. okres świąteczno-noworoczny). Więcej informacji na http://www.botschaft-myanmar.den

Istnieje również opcja kupna wizy w innych ambasadach, np. w Bangkoku. Musimy się jednak wtedy liczyć nawet z kilkugodzinnym staniem w kolejkach, a wizę otrzymujemy po 3 dniach roboczych, lub w przypadku dodatkowej zapłaty, następnego dnia roboczego.

Od niedawna istnieje także możliwość zdobycia tzw. wizy 'on arrival'. Oznacza to tyle, że zarówno dokumenty jak i pieniądze wysyłamy online, po akceptacji promesę wizową dostajemy na maila a oficjalna wiza wklejona zostaje nam do paszportu już na lotnisku. UWAGA! Opcja ta jest na razie dostępna tylko w przypadku przylotu do Rangunu, lecąc do Mandalay wciąż trzeba załatwiać wizę przez ambasadę!

JAK DOTRZEĆ DO MJANMY (BIRMY)

Jak dojechać do Birmy

Loty do Birmy - to jedyny sposób na dostanie się do państwa.


Jedynym sposobem na dotarcie do Birmy jest przylot samolotem, nie ma możliwości przekroczenia granicy drogą lądową ani morską!

Nie istnieją bezpośrednie połączenia z Polski do Mjanmy. Najczęściej wybieranym sposobem dotarcia do kraju jest kupno lotu do Bangkoku a następnie stamtąd tanimi liniami lotniczymi Air Asia do Rangunu lub Mandalay. Cena regularna lotów do Tajlandii to ok 2500zł, korzystając jednak z częstych promocji można znaleźć loty już od 1500zł za podróż w obie strony. Cena przelotu z Tajlandii do Birmy to +/- 500zł w obie strony (ceny są raczej sztywne i nie ma to większego znaczenia czy kupimy bilet z dużym wyprzedzeniem czy też na kilka dni przed wylotem).

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Transport publiczny w Birmie

Jak poruszać się po Birmie?


Jedynie mała część kraju dostępna jest dla turystów. Poruszać po niej możemy się autokarami, taksówkami lub łódkami. Rozwiń poniższe zakładki, aby dowiedzieć się więcej:

                    Autokary

jazda autokarem w Birmie

Transport autokarem w Mjanmie (Birmie).


Wszystkie główne kierunki odwiedzane przez turystów są ze sobą bardzo dobrze skomunikowane. Najczęściej z jednego miejsca do drugiego odjeżdża kilka autobusów dziennie, bilety najlepiej kupować w hostelach, w cenie otrzymujemy wtedy również pick-up spod hostelu. Nie wpływa to znacząco na cenę biletu a zdecydowanie ułatwia podróżowanie. Ceny za pojedynczy przejazd do +/- 10 $ (przykładowa cena przejazdu z Mandalay do Bagan w grudniu 2014). Autokary są dość stare, aczkolwiek w całkiem dobrym stanie. Warto jednak zaopatrzyć się w coś do czytania lub słuchania, ponieważ nawet krótkie dystanse zajmują długi czas ze względu na bardzo złe standardy dróg (przykładowo podróż z Inle Lake do Mandalay trwała 8h w grudniu 2014), a to co 'serwują' nam w autokarowym tv jest często wręcz nie do zniesienia (głośna, birmańska muzyka, od której bolą uszy, której kierowca nie ścisza przez całą noc!). Warto też mieć na uwadze, że decydując się na wieczorny autobus, do celu dojeżdżamy w środku nocy, kiedy dość ciężko o znalezienie noclegu, zalecana jest więc wcześniejsza rezerwacja miejsca do spania.

                    Taksówki

Poruszanie się taksówką w Birmie.


W Birmie niestety nie funkcjonują taksometry, dlatego też należy uzgodnić cenę za przejazd przed rozpoczęciem podróży. Można się targować, aczkolwiek nie należy liczyć na zbyt wielkie upusty, ponieważ ceny paliwa w kraju w stosunku do zarobków mieszkańców są bardzo wysokie, więc taksówkarzom po prostu nie opłaca się zabierać klientów po zbyt niskiej cenie.

Taksówkarze są również chętni aby zabierać klientów na całodniowe wycieczki po okolicy (np. z Mandalay na most U-Bein oraz okoliczne zabytki), cenę również należy uzgodnić wcześniej. Aby uniknąć nieporozumień (niewielu kierowców mówi po angielsku) warto poprosić w hostelu o zamówienie zaufanej taksówki za tzw. 'fixed price'.

                    Łódki

Poruszanie się łodzią po Birmie

Łodzią po Birmie.


Z Mandalay do Bagan istnieje możliwość podróży łodzią, która gwarantuje niezapomniane widoki. Bilety najlepiej zakupić na recepcji hostelu, w którym się zatrzymaliśmy. Ceny są jednakże duże wyższe niż ceny podróży autobusem (przykładowa cena speed boat to 30$ w grudniu 2014), zajmuje to również dużo więcej czasu, trzeba zarezerwować sobie cały dzień, więc jeśli jesteś ograniczony czasowo, lepiej kup bilet autobusowy.

KUCHNIA BIRMAŃSKA

kuchnia birmańska

Dowiedz się więcej o kuchni birmańskiej.


Kuchnia birmańska nie jest tak charakterystyczna jak np. kuchnia tajska czy wietnamska. Podobnie, opiera się przede wszystkim na ryżu i makaronie, jest jednak dużo prostsza i delikatniejsza, do potraw dodaje się mniej przypraw. Lokalne restauracje korzystają głównie z najtańszych i najszerzej dostępnych produktów, tj. z jaj, mięsa wołowego oraz ryb.

Tradycyjną potrawą jest birmańskie curry, podawane do wyboru z różnymi rodzajami mięsa i/lub warzywami. W smaku przypomina tajskie curry, podstawową różnicą jest jednak ostrość potrawy, a raczej jej brak. W Birmie wielu potrzebuje sobie 'doprawić' potrawy w restauracji, co rzadko zdarza się np. w Tajlandii :)

Ciekawym, bardzo miłym birmańskim zwyczajem jest podawanie orzechów jako przystawki. Spotkasz się z tym dosłownie wszędzie, zarówno na lokalnym straganie jak i w drogiej restauracji, bez względu na to co zamówisz. Nawet do zamówienia jednego piwa dostaniesz orzeszki bez żadnej dodatkowej opłaty.

NOCLEGI

Noclegi w Birmie

Noclegi w Birmie (Mjanmie).


Turystyka w Birmie rozwija się niezwykle szybko a co za tym idzie, stale przybywa miejsc noclegowych. Ceny są niestety wyższe niż w innych krajach Azji Południowo-Wschodniej a więc raczej nie znajdziemy tu przytulnego dwuosobowego pokoiku za 15$, jak to bywa np. w Tajlandii czy Wietnamie. Cena minimalna pokoju dwuosobowego w hostelu czy guesthousie to najczęściej 30$, jeśli natomiast zdecydujemy się na hotel o wyższym standardzie ceny będą stosunkowo wyższe.

W sezonie wysokim, kiedy to Birmę odwiedza wielu przybyszów, a przypada to najczęściej na okres grudzień-luty, najlepiej zarezerwować sobie nocleg odpowiednio wcześniej, gdyż na miejscu może być z tym duży problem. Nawet jeśli uda się nam znaleźć wolny pokój, istnieje możliwość, że właściciel zdecyduje się podwyższyć cenę, a my, z braku innych możliwości, będziemy musieli na to przystać.

Noclegów najlepiej szukać na blogach, forach czy stronach internetowych typu Tripadvisor a rezerwacji dokonywać mailowo. Wielu tanich guesthousów nie ma na stronach pośredniczących typu booking.com.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Birmie

Ciekawostki o Birmie (Mjanmie).


- Będąc w Birmie wielu może zastanawiać się czym pomalowanych jest większość kobiecych i dziecięcych twarzy. Jest to Thanaka, kosmetyk wytwarzany z kory drzewnej, używany przez Birmańską ludność (zwłaszcza kobiety i dzieci, rzadziej mężczyzn) od ponad 2000 lat. Poza aspektem estetycznym posiada do walory ochładzające twarz oraz chroniące przed silnymi promieniami słonecznymi.

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony dotyczące Sri Lanki

Dowiedz się więcej.


www.botschaft-myanmar.de/4.html

www.goatsontheroad.com/budget-backpacking-guide-to-myanmar/

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2018

Za pomoc przy napisaniu artykułu dziękuję Marcie Winczur


comments powered by Disqus
Tagi: Mjanma   Birma  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ