Madagaskar - przewodnik turystyczny

Madagaskar.


Madagaskar to idealny kraj dla kogoś, kto chce wykonać pierwszy krok w kierunku Afryki. Wyspa obfituje w przepiękne miejsca, w których możemy podziwiać wspaniałą naturę. To również ciekawscy i przyjacielsko nastawieni Malgasze oraz tysiące lemurów!

INFORMACJE OGÓLNE

MADAGASKAR

Populacja

22  mln

Stolica

Antananarywa

Strefa czasowa

UTC + 3
(12:00 w Polsce = 13:00 na Madagaskarze)

Waluta

ariar (MGA)
100 MGA = 0,12 PLN
1 PLN = 808 MGA
1 USD = 2945 MGA
1 EUR = 3465 MGA
(12.08.2017)

Język

francuski, malgaski

Główne miasta

Antananarywa (w użyciu pozostaje poprzednia nazwa - Tananarive, w skrócie Tana), Toamasina (Tamatave), Antsirabe, Fianarantsoa, Mahajanga (Majunga)

Zalecane szczepienia Zalecane szczepienie przeciw WZW A+B oraz BTP (błonica, tężec, polio)

INFORMACJE PRAKTYCZNE

praktyczne informacje o Madagaskarze

Malagasi są bardzo spóźnialscy.


- Na Madagaskarze występują dwie pory roku - Lato (listopad do kwietnia) i Zima (maja do października). Na wyspie pojawiają się dużo większe opady niż na kontynentalnej Afryce (większe opady występują latem). Zima jest sezonem turystycznym na Madagaskarze, natomiast okres od stycznia do marca jest czasem wielkich ulew, które mogą spowodować zalanie dróg i niemożliwość transportu po kraju. W tym okresie zamknięte jest wiele hoteli oraz biur turystycznych.
- Wyjazd na Madagaskar samemu jest totalnie nieopłacalny – aby poruszać się wewnątrz kraju, najlepszym rozwiązaniem jest wynajem pojazdu 4x4 razem z kierowcą, co kosztuje od około 70 EUR za dobę.
- Infrastruktura medyczna jest na Madagaskarze bardzo słabo rozwinięta, niespełniająca żadnych standardów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP zaleca korzystanie w razie konieczności ze szpitala prowadzonego przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, prywatnej kliniki „CDU” (Centre de Diagnostics et d’Urgences” oraz chirurgicznej kliniki Ankorondrano.
- Malagasi mają bardzo luźne podejście do czasu i spóźnianie się nie stanowi dla nich problemu.
- Ciężko znaleźć kogokolwiek mówiącego po angielsku. W użyciu znajduje się język francuski oraz magalski.
- Walutę najlepiej zdobyć w bankach BFV/Société Générale Bank (znajdują się w większych miastach Madagaskaru) lub na lotnisku. Płatność kartą oraz bankomaty praktycznie niedostępne. Odważniejsi mogą wymieniać walutę od ulicznych cinkciarzy (oferujących przeważnie lepszy kurs). Należy wtedy uważać i koniecznie przeliczyć całą otrzymaną walutę.

WIZA DO MADAGASKARU

Wiza do Madagaskaru

Wiza na Madagaskar.


Obywatele polscy udający się na Madagaskar, zobowiązani są do posiadania wizy. Wizę 30-to dniową otrzymamy za darmo na lotnisku. Do wniosku wizowego musimy dołączyć dwa zdjęcia paszportowe oraz okazać bilet powrotny. Są jeszcze dwa rodzaje wizy (płatne) – 60 i 90-cio dniowa.

Na Madagaskarze nie ma polskiej ambasady. Nie ma opłat wlotowych ani wylotowych.

BEZPIECZEŃSTWO NA MADAGASKARZE

Na co należy uważać będąc na Madagaskarze

Zagrożenia na Madagaskarze.


Na wybrzeżu notuje się wiele zachorowań na malarię – zalecane stosowanie repelentów. W stolicy notuje się wzrastającą przestępczość – głównie kradzieże. Należy unikać wieczornych spacerów i noszenia widocznej biżuterii oraz wartościowych rzeczy. Należy również pamiętać o niestabilnej sytuacji politycznej. W większych miastach, poruszając się samochodem, należy mieć zamknięte drzwi oraz okna.

Na plażach należy uważać na piaskowe pchły, wbijające się w stopy i składające jaja w ciele człowieka.

JAK DOTRZEĆ NA MADAGASKAR

Jak dojechać na Madagaskar

Loty na Madagaskar przeważnie są drogie.


Na Madagaskar nie da się dolecieć tanio (pomijając pojawiające się rzadko promocje). Średnia cena za loty to około 1000 EUR. Można ją jednak obniżyć. Najtaniej do Madagaskaru można dolecieć z Paryża. Korzystając z linii Corsair (www.corsair.fr), przy odpowiednio dużym wyprzedzeniu (np. pół roku), nie jest problemem trafienie lotów za 750 EUR. Podobną cenę można znaleźć za loty z Paryża, Marsylii lub Mediolanu narodową linią madagarską – Air Madagascar (www.airmadagascar.com). Kolejną możliwością jest sprawdzenie lotów mauretańskiej linii Air Mauritius (www.airmauritius.com), która lata z Europy (m.in. Amsterdam, Londyn, Genewa, Monachium, Frankfurt, Mediolan, Paryż) poprzez Mauritius, na Madagaskar. Jeżeli się nam poszczęści, to tym sposobem możemy znaleźć loty kosztujące poniżej 700 EUR.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Transport publiczny na Madagaskarze

Transport po Madagaskarze to największa bolączka turysty.


Transport wewnątrz Madagaskaru nie należy do rozbudowanego (lądowo), lub jest bardzo drogi (loty). Nie oznacza to jednak, że podróżować po Madagaskarze się nie da. W poniższych zakładkach opisaliśmy sposoby na podróżowanie po Madagaskarze.

                    Loty

Loty wewnątrz Madagaskaru

Loty wewnątrz Madagaskaru są drogie.


Madagaskar posiada bogatą siatkę wewnętrznych połączeń lotniczych zarządzaną przez narodowego przewoźnika, Air Madagascar. Loty wewnątrz Madagaskaru są jednak bardzo drogie! Niestety, ale trzeba się liczyć z wydatkiem około 200 EUR za lot w jedną stronę.

Ponadto, loty wewnątrz kraju potrafią być odwoływane, mocno opóźnione, a dodatkowo może się nawet okazać, że mimo posiadanego biletu, nie uda się wejść do samolotu z powodu zbyt wielu sprzedanych biletów. W przypadku wykupywania lotów będąc już na Madagaskarze, dobrym pomysłem będzie kupno lokalnej karty sim i podanie numeru przy rezerwacji – jeżeli nastąpią jakiekolwiek zmiany z lotem, linie informują telefonicznie.

                    Autobusy i drogi

Drogi na Madagaskarze

Drogi na Madagaskarze.


Na Madagaskarze istnieje tylko kilka dróg dobrej jakości. W pozostałych przypadkach pozostają marnej jakości szlaki, które najlepiej pokonywać samochodem z napędem 4x4. Koszt wynajmu zaczyna się od 70 EUR za dzień. Auto wynajmujemy razem z kierowcą, który, jeżeli zna język angielski, bez problemu może zostać naszym przewodnikiem. W czasie deszczowym (styczeń-marzec) istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że drogi będą zalane i nieprzejezdne.

Taxi-brousse

Taxi-brousse to sposób na podróżowanie po Afryce. Są to minibusy, które kursują pomiędzy dużymi miastami. To obecnie najtańszy sposób na transport wewnątrz kraju. Za przejazd z miasta do miasta należy się spodziewać opłaty około 15-25 USD.

                    Pociągi

Kolej na Madagaskarze

Kolej na Madagaskarze nie jest rozbudowana.


Kolej na Madagaskarze jest słabo rozbudowana. Ten, prawie dwukrotnie większy kraj od Polski, posiada zaledwie 875 km linii kolejowej. Kolej na Madagaskarze to zaledwie dwie trasy kolejowe, obsługiwane przez dwie różne firmy.

Kolej na Madagaskarze
Kolej na Madagaskarze (kliknij mapę aby powiększyć). Opracowanie własne

Północną trasę obsługuje firma Madarail (www.madarail.mg). Pociąg, nazwany „Dia Soa” kursuje na dwóch trasach:

Moramanga – Toamasina (TCE)

Poniedziałek - Moramanga - wyjazd 07:00 - Toamasina - przyjazd 16:50
Wtorek - Toamasina - 8:20 - Moramanga 18:55
Czwartek - Moramanga - 15:00 - Ambila 22:00
Piątek -  Ambila - 08:00 - Moramanga 17:40

Moramanga – Ambatondrazaka (MLA)

Środa - Moramanga - wyjazd 10:30 - Ambatondrazaka - przyjazd 16:30
Czwartek - Ambatondrazaka - 07:00 - Moramanga - 13:00
Sobota -  Moramanga - 10:30 - Ambatondrazaka - 16:30
Niedziela -  Ambatondrazaka - 07:00 - Moramanga - 13:00

Koszt biletów:

Moramanga – Toamasina: 10 000 AR
Moramanga - Ambatondrazaka (1 klasa TLE): 14 000 MGA (ok. 42 PLN)
Moramanga - Ambatondrazaka (1 klasa B): 12 000 MGA (ok. 36 PLN)
Moramanga - Ambatondrazaka (2 klasa): 9 000 MGA
(ok. 27 PLN)

Południową linię (trasa z Fianarantsoa – Manakara) obsługuje firma Fianarantsoa Cote Est (FCE Madagascar). Trasa liczy 160km, jednak jej pokonanie zajmuje 8-12 godzin, a czasem zdarza się, że jeszcze dłużej. Długą jazdę wynagradzają przepiękne widoki (pociąg jeździ przez dżunglę). Ponadto nie ma innej możliwości transportu między obydwoma miastami. Pociąg odjeżdża z Fianarantsoa o godz. 7:00 we wtorek, czwartek i sobotę, natomiast z Manakary odjeżdża o 6:45 w środę, piątek oraz niedzielę. Koszt biletu w jedną stronę to 25 000 MGA (około 75 PLN).

KUCHNIA MALGASKA

kuchnia malgaska

Dowiedz się więcej o kuchni malgaskiej.


W kuchni malgaskiej przoduje ryż. Zjada się go praktycznie przy każdym posiłku, bez dodatków. W trakcie przyrządzania ryżu, Malgasze doprowadzają do jego przypalenia od dołu. Wtedy cały ryż (poza przypalonym) zostaje wyciągnięty, a gar z przypalonym ryżem zalewa się wodą i doprowadza do gotowania. W ten sposób powstaje napój ranonapango. Prócz ryżu zjada się tutaj mięso oraz dużą ilość owoców i warzyw. Malgasze nie lubią skomplikowanych dań. Z przypraw króluję wanilia, którą uprawia się na wyspie. W większych miastach widoczne wpływy europejskie w kuchni. Na wybrzeżu dostępna jest duża ilość owoców morza.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Madagaskarze

Madagaskar to państwo lemurów.


- Geograficznie i historycznie Madagaskar jest wyspą, która bardzo szybko odłączyła się od kontynentu i pozostała w izolacji, dzięki czemu można spotkać na niej bardzo wiele gatunków zwierząt i roślin, których nie spotkamy nigdzie indziej
- Na Madagaskarze nie spotkamy lwów, tygrysów, ani małp. Spotkamy za to ponad 20 gatunków lemurów ( nie bez powodu Madagaskar nazywany jest państwem lemurów)
- Tuż przed wybuchem II wojny światowej, rząd polski prowadził z rządem francuskim rozmowy na temat przekazania Madagaskaru (będącego wtedy francuską kolonią) Polakom. Francuzi wstępnie zgodzili się na przekazanie Polsce wyspy. Warunkiem było rozpoczęcie przesiedlania europejskich Żydów na Madagaskar (nie należy kojarzyć tego z antysemityzmem, społeczność żydowska samodzielnie poszukiwała wtedy miejsca do utworzenia państwa i Madagaskar był jednym z pomysłów). Rozmowy trwały i przesuwały się do przodu, jednakże napięcia w Europie, wzrost antysemityzmu i wybuch II wojny światowej zakończył temat.

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony dotyczące Madagaskaru

Dowiedz się więcej o Madagaskarze.


www.madagascar-tourisme.com/en - oficjalna strona Madagaskaru
www.travelmadagascar.org - strona dotycząca podróży do Madagaskaru (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Madagaskar  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ