Ridesharing - blablacar.pl - opinia

Carsharing

Carpooling - co to jest?


Carpooling, czyli „napełnianie” auta pasażerami. Idea całego przedsięwzięcia polega na tym że kierowca który ma wolne miejsca zabiera pasażerów jadących w tym samym kierunku. Pomijając szczytne idee w postaci oszczędzania dróg, środowiska itd. takie rozwiązanie jest opłacalne finansowo zarówno dla osoby, która bierze ze sobą ludzi, jak i dla samych pasażerów. Przejazd kosztuje zazwyczaj mniej niż podróż pociągiem czy nawet Polskim Busem, a kierowcy który z założenia i tak musi przejechać daną trasę zwróci się część lub nawet 100 % kosztów paliwa.

Na świecie ogromną popularnością cieszy się portal carpooling.com. W naszym kraju nieźle wprawdzie działa polskojęzyczna wersja tej strony, jednak niekwestionowanym liderem na rodzimym rynku przejazdów grupowych jest Blablacar.pl. Przekonałem się zresztą o tym na własnej skórze najpierw szukając ofert wrzuconych przez kierowców, a następnie czekając na odpowiedź ze strony pasażerów. Na carpooling.pl ani nie znalazłem nikogo z nim mógłbym jechać ani nikogo kto chciałby pojechać ze mną. Na Babla.pl było trochę lepiej, chociaż moje oczekiwania były większe.

Z punktu widzenia pasażera układ nie ma praktycznie żadnych wad. Przejazd wychodzi naprawdę tanio, podróż trwa zazwyczaj krócej niż busem czy pociągiem, a jeżeli nie chce nam się z nikim rozmawiać możemy po prostu przeprosić i pójść spać. Nie należy również obawiać się zbytnio piratów drogowych, bowiem już z samego założenia liczy się oszczędność, a samym kierowcom zależy na dobrej opinii wśród społeczności (po wyjeździe dokonujemy oceny towarzyszy podróży).

Nieco inaczej podróż wygląda z perspektywy kierowcy. Owszem, pod względem finansowym jest bezkonkurencyjnie, jednak z pasażerami bywa już różnie. Nie można oczywiście wybrzydzać, tym bardziej że zdarzyło mi się poznać naprawdę fajnych ludzi, jednak często spotykałem się też z niesłownością typu: „ok., zadzwonię do 22.00 i dam znać czy tak czy nie”, po czym kontakt albo kompletnie się urywał, albo pasażer dzwonił następnego dnia, pół godziny przed wyjazdem z pytaniem „to gdzie i za ile się umawiamy”. Kwestie świeżości czy gadatliwości pasażerów pozostawiam w spokoju, bowiem każdy ma do tego inne podejście.

Pomijając małe niedogodności (które zresztą zawsze się pojawią), carpooling jest w dobie problemów gospodarczych, środowiskowych i komunikacyjnych bardzo ciekawym pomysłem obniżającym koszty, gdzie przy odrobinie szczęścia można poznać nowych ludzi. W Polsce pomysł jest dość świeży, jednak z miesiąca na miesiąc widać rosnącą popularność czemu zresztą trudno się dziwić. 


Tagi:
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ