Seszele - przewodnik turystyczny - jak dolecieć i jak poruszać się na miejscu

Seszele

Plaża Anse Source d'Argent, Seszele. Foto: Jean-Marie Hullot, flickr.com


Seszele to afrykański raj na ziemi (a właściwie na 115 wyspach położonych na północ od Madagaskaru). Kraj praktycznie w całości nastawiony na turystykę, która przynosi 70% dochodu państwa oraz zapewnia pracę ponad 30% mieszkańców. To idealne miejsce na podróż poślubną lub wakacje na plaży.

Seszele - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 97 tysięcy
Stolica Victoria
Strefa czasowa UTC/GMT +4
(12:00 w Polsce = 14:00 na Seszelach)
Waluta Rupia seszelska (SCR)
1 PLN = 4,72 SCR
1 EUR = 21,21 SCR
1 USD = 18,06 SCR

(13.10.2020)
Język kreolski seszelski, francuski, angielski
Główne miasta Victoria, Anse Boileau, Beau Vallon, Takamaka, Grand Anse Mahe

Mimo że Seszele były niezamieszkane, w XVIII wieku zostały anektowane przez Francję i nazwane od nazwiska francuskiego ministra finansów. W 1814 roku wyspy zostały przekazane Wielkiej Brytanii. Seszele uzyskały niepodległość w 29 czerwca 1976 roku. Dzisiaj są państwem demokratycznym, którego podstawą gospodarki jest turystyka. Większość mieszkańców pracuje w turystycznych usługach, a sama gałąź dostarcza 90% krajowego budżetu.

Informacje praktyczne

- największą z wysp Seszeli jest Mahe (144 km2) - na niej znajduje się stolica, Victoria. Wyspę zamieszkuje ponad 80% mieszkańców kraju

- większość towarów na wyspie jest importowana, łącznie z artykułami żywnościowymi, co oznacza, że życie na miejscu jest drogie

Wiza na Seszele

Wiza

Wiza do Seszeli.


Wiza do Seszeli nie jest wymagana, jeżeli nasz pobyt będzie wynosił poniżej 90 dni. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego oraz podanie adresu pobytu.

Znajomość języka angielskiego

Na Seszelach mówi się po kreolsku seszelsku (jest to język francuski z ogromnymi naleciałościami lokalnych języków), francusku oraz angielsku. Ze względu na turystyczną historię wyspy nie będziesz mieć żadnych problemów ze znalezieniem ludzi mówiących po angielsku.

Gotówka i bankomaty

Walutą Seszeli jest rupia seszelska (SCR). Walutę można wymieniać w kantorach. Nie ma problemów ze znalezieniem bankomatu na Seszelach. Większość z nich pobiera opłatę za wypłacenie pieniędzy wynoszącą zazwyczaj 100 SCR (około 5 EUR). Revolut na Seszelach działa bez problemu.

Jak dolecieć do Seszeli

loty

Promocja lotnicza na Seszele pojawia się dość często.


Jedynym międzynarodowym lotniskiem na Seszelach jest Seychelles International Airport (SEZ), które położone jest niedaleko stolicy, Victorii. Z Europy na Seszele lata przewoźnik Condor (www.condor.com) z Frankfurtu. Narodowy przewoźnik, Air Seychelles (www.airseychelles.com) lata z wielu miast w Europie. Na wyspy regularnie trafiają się promocje - polecam śledzić portale Fly4free i inne.

Transport na Seszelach

Na Seszelach możemy poruszać się drogami, natomiast między wyspami możemy latać samolotem lub płynąć promem.

Loty na Seszelach

Loty wewnątrz Seszeli.


Loty wewnątrz wysp na Seszelach oferuje narodowy przewoźnik, Air Seychelles (www.airseychelles.com), niestety loty są drogie.

Drogi

Stan dróg dobry, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, obowiązuje ruch lewostronny. Drogi są wąskie, pozbawione chodników (uważaj na pieszych!), kręte i górzyste. Zamiast krawężników są wysokie murki, co może stresować (zwłaszcza gdy prowadzi się duży pojazd).

Do poruszania się samodzielnie samochodem wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Za 35-50 EUR można wynająć samochód na dzień (na wyspie Mahe i Praslin), co może się okazać najwygodniejszym sposobem na poznawanie wysp Mahe oraz Praslin.

Na obu głównych wyspach (Mahe, Praslin) poruszają się taksówki - przejazd za 1km kosztuje około 1,5 EUR.

Autokary na Seszelach

Po wyspach Mahe i Praslin poruszają się autobusy Seychelles Public Transport Corporation (SPTC).

Promy na Seszelach

prom

Promy na Seszelach.


Połączenia między wyspami oferuje kilku przewoźników, który oferty znajdziemy na stronie www.seychellesbookings.com. Można kupić bilety online. Przykładowe ceny:
Mahe - Praslin - 50 EUR
Mahe - La Digue - 61 EUR
Praslin - La Digue -15 EUR

Z Mahe do La Digue można również pływać małymi, lokalnymi łódkami, co jest tańsze od firmowych promów. Ciężko jednak o jakikolwiek rozkład jazdy, trzeba się dowiadywać na miejscu.

Seszele - ciekawostki

ciekawostki

Seszele składają się ze 115 wysp


- na 115 wysp Seszeli tylko 33 są zamieszkane
- w latach zimnej wojny amerykanie próbowali przeprowadzić na Seszelach zamach stanu i doprowadzić do władzy swojego człowieka
- na Seszelach prawo wyborcze uzyskuje się po osiągnięciu 17. roku życia

Seszele - przydatne linki

przydatne strony

Przydatne strony o Seszelach.


www.seychelles.travel - oficjalna, turystyczna strona Seszeli

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020


Tagi: Seszele  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ